Обява

Свий
Няма добавени обяви.

От кои "купешки" червени вина има грозде...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От кои "купешки" червени вина има грозде...

    Привет колеги, аз и съпругата ми много обичаме хубавото червено вино от грозде, за съжаление нямаме познати които произвеждат и така да имаме привилегията да пием домашно истинско вино, та преди малко прочетох един блог на Диян Русев - Как се правят виното и ракията от винпромите при което реших да напиша въпросната тема, кои от купешките червени вина имат грозде?
    Поствам въпросния блог на Диян Русев който ни върна в реалността:

    Нека започна с това, че до 2001-ва имам 4 годишен стаж в предприятие за производство на вино и високоалкохолни напитки от всякакъв вид. Организирал съм износ на големи партиди българско вино за държави от цяла Европа (вкл. Франция), Япония, Канада, Израел, Русия, дори Ливан. През 1999 г. успях да реализирам износ на търговско количество ракия за САЩ – нещо, което до тогава никой не бе успял да направи. Познавам алкохолния бизнес у нас добре.
    Именно затова смятам да ви поразкажа малко неща от кухнята на производствения процес на вината и ракиите в нашенските винпроми, които може леко да ви стреснат…
    Нека допуснем, че добивът на грозде от един декар е около 1000 кг., което не е никак малко. Какво получаваме? 100 хиляди тона грозде. Ако ракията се прави по нормален начин, няма как да получиш повече от 20л от 100 кг рандеман. Обаче, имайте предвид, че 1кг качествено грозде струва около 0,50 лв, т.е. ако всичко е редовно, 20 литра ракия ще излезе 50 лева само суровина. Ами разходи за производство, за бутилка, етикет, кашон, режийни, транспорт, РЕКЛАМА? А, забравих акциза и ДДС-то! И при тези разчети Винмпром ...... би получила всичко на всичко 20 000 тона ракия, което сравнено с количествата, продавани годишно само в България е нищо. А те произвеждат и вино, което се прави пак от грозде…
    Как се прави виното в България?

    Да допуснем, че в края на кампанията за изкупуване на грозде винпромът има 100 единици грозде с различно качество. От него правим т.нар. “първо вино“, не повече от 50 единици. Това е истинската гордост на всеки производител. Една част от него се оставя за отлежаване, с друга се произвеждат няколко ограничени партиди предназначени за износ или за панаирни изложения и една съвсем малка част от него остава за подобрение на други партиди.
    С остатъка от винени джибри примесени с обилно количество вода, захар и сухи дрожди правим още минимум 150-200 единици “второ вино“, което е най-често срещано на вътрешен пазар. Неговата цена е около 6-8 лева в момента – в зависимост от това колко е подобрено с вино от “първата ръка” (Едит 2009 г.: имайте пред вид, че статията е писана през 2007 г. и дадените цени се отнасят за тогава!).
    Предната манипулация се повтаря с остатъците до получаването на “трето вино“. То се използва най-често за продажби на вътрешен пазар в категорията около 4 лв за бутилка. Всички знаете 5 литровите картонени опаковки (плащаш 3 – получаваш 5) с цена 12,00-15,00 лева.
    Каквото е останало като утаечна кал и др. добавки от ферментацията отива за производство на “гроздова” ракия или на последното “четвърто вино“, което се предлага в едни много стилни пластмасови бутилки с форма на бъклица и звучни и креативни имена като “Мерлото на тати“, “Учиндолско усукано“, “Трепета на технолога“, “Меча кръв” и други подобни. Естествено, че и в най-ниските категории се добавя по мъъъъъничко от “първото вино”, но колкото по-надолу, толкова по-малко.
    А какво става с ракията?
    Абсолютно сте прави, когато си мислите, че в ракията от среден и нисък клас (с цена 7-8 лв за бутилка) в най-добрия случай има съвсем малко грозде. За нейното производство се използват отпадните продукти при производство на виното, т.е. винена кал, вода, захар, сухи дрожди и оцветители, и ароматизатори от растителен произход. Накрая полученият винен дестилат, който излиза с около 65-70 алк.градуса се смесва със спирт (за съжаление много често той е меласов) и омекотена вода за да не помътнее.
    Успокоителното в цялата работа е, че всеки уважаващ себе си винзавод изпраща поне по една проба от ракията си за анализ в акредитирана лаборатория. Там при много прецизни условия се измерва съдържанието на метилов алкохол, тежки метали и др. отрови в нея. Този анализ е много скъп ако решиш да го правиш за купаж под 5 тона ракия например. Затова казвам, че заводската ракия, макар и с … да речем компромиси при влагането на качествени материали, е доказано неотровна.

    След всичко прочетено, бихте ли споделили все пак кои вина има нормален процент грозде от купешките, не говорим за отлежалите а за младо вино но с грозде?


  • #2
    От: От кои "купешки" червени вина има грозде...

    А така! Ето на кога ще пратя кашонче с подбрани бутилки червено винцееееее! Френско!
    Ако ще нафтата и без пари да я направят, пак че краднем!
    Само DIESEL !!!

    Мечтата на всеки леопард е да има гащи от курвенска кожа.

    Коментар


    • #3
      От: От кои "купешки" червени вина има грозде...

      Вече има и аромат и боя за вино
      Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
      Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

      Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

      Коментар


      • #4
        От: От кои "купешки" червени вина има грозде...

        Павка, гледай тоя пост да го види Ицо Войводата.

        После вероятно ще имаш вероятност да пиеш вино от, според тебе дефинираното, "първо вино".
        Наздраве!

        Коментар


        • #5
          От: От кои "купешки" червени вина има грозде...

          Ела към Ямбол, обади ми се и ще си тръгнеш с 5л Каберне и 5л Мерло да ме споменаваш! Естествено реколта 2013 г.

          Коментар


          • #6
            От: От кои "купешки" червени вина има грозде...

            Първоначално публикуван от нихорлиев Преглед на мнение
            Ела към Ямбол, обади ми се и ще си тръгнеш с 5л Каберне и 5л Мерло да ме споменаваш! Естествено реколта 2013 г.
            Живот и здраве ако се случи да сме близо до Ямбол с удоволствие ще се видим и да се запознаем, от мен ще е мезето

            Коментар


            • #7
              От: От кои "купешки" червени вина има грозде...

              Имам лоши новини за теб. Диян Русев, авторът на горната статия, е абсолютно точен.

              Мога да го допълня с преки впечатления от пазара на вина и ракии от "малките фермери":
              Картинката е принципно същата, с някои опростявания:
              1. Още първото вино обикновено има 5-15% добавена захар. Ако няма, става кисело и не се купува. За да не стане кисело без захар е голяма разправия, която никой няма после да оцени (отделно че понякога става кисело въпреки разправията). Изобщо първото вино рядко се продава защото малко от винарите са трезвеници.
              2. Второ, трето и четвърто вино се правят досущ както в промишлеността, с тази разлика че не се ползват сухи дрожди, а калта се изхвърля. Мелнишко "розе" няма - това е четвърто или пето вино от едни джибри. Това разбира се предполага джибрите да не вкиснат на някой етап иначе цикълът спира.
              3. Всички вкиснати материали се сваряват на ракия. Контрол за вредни вещества не се прави, водата не се омекотява.

              И те така.

              Злите езици ще твърдят че съм продавал вино из Форума, но никой няма да си изкриви устата да каже че съм продавал второ или захаросано вино.

              Кисело, може.

              Коментар


              • #8
                От: От кои "купешки" червени вина има грозде...

                Ако ти отговаряш на:
                1. Виното трябва да е с доказан произход. Т.е. човекът да е регистриран като винопроизводител и т.н.

                2. Виното да се придружава с анализно свидетелство от акредитирана лаборатория, че е безопасно за консумация и не съдържа странични примеси. Вода, боя и т.н.

                3. Следват останалите разрешения за извършване на търговска дейност.
                Какъв е проблема да си го продаваш във форума?
                „Дори водата придобива лош вкус, щом се взема по рецепта.“

                Коментар


                • #9
                  От: От кои "купешки" червени вина има грозде...

                  Първоначално публикуван от tiramisu Преглед на мнение
                  Какъв е проблема да си го продаваш във форума?
                  Възможно най-истинския проблем: Свърши. Вече не правя.

                  Иначе може да ти звучи изненадващо, но никое от твоите изисквания не е нормативно. Малките земеделски производители са на друг режим (не че и него спазват много де).

                  Коментар


                  • #10
                    От: От кои "купешки" червени вина има грозде...

                    Това е убедителна причина със сигурност.
                    „Дори водата придобива лош вкус, щом се взема по рецепта.“

                    Коментар


                    • #11
                      От: От кои "купешки" червени вина има грозде...

                      Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение

                      Злите езици ще твърдят че съм продавал вино из Форума
                      И то от морска вода...
                      Иисусе...
                      Нищо не мога,и нищо не знам...

                      Коментар


                      • #12
                        От: От кои "купешки" червени вина има грозде...

                        Не ми звучи изненадващо разбира се, но пък режима за малките земеделски производители е олеле-мале. Щастливец си в случая, макар и бивш.
                        „Дори водата придобива лош вкус, щом се взема по рецепта.“

                        Коментар


                        • #13
                          От: От кои "купешки" червени вина има грозде...

                          В момента пия купешко червено, по 2,80 литъра, наливно.

                          Ако някога в домашни условия успея да докарам такъв вкус на моето вино-ще съм най-гордия човек в България, а може би и в Европа...

                          Ясно ми е, че има много вода и много захар, но я да помислим-тази захар не е ли от растителен произход? Тръстикова по всяка вероятност...
                          Водата също не е вредно нещо, другото си го има и в супер гъзарските вина.

                          Не виждам какво пречи да се пие вино което е от ферментирала добавена захар, а не от захарта на самото грозде, освен една-гъзарията да кажеш, че пиеш вино само от грозде. То и затова скъпите вина са скъпи-щото за гъзария се плаща.

                          Лично мнение, ама аз съм си простак, и не вдявам от сомелиерство и тънки начини за пиене на вино.

                          На останалите-наздраве, и се наслаждавайте на вкуса на това което пиете, ако ви харесва.
                          Аз утре ще ида да си купя още 10 литра от това-евтиното.
                          Има ли желание-има и начин!

                          Коментар


                          • #14
                            От: От кои "купешки" червени вина има грозде...

                            ...кои от купешките червени вина имат грозде?
                            Наивно си внушавам, че на нашия пазар това са македонските "Тиквеш" и черногорските "Plantaze" и си ги пия с кеф. Също така някои чилийски, от по-скъпите, ако може да са с коркова тапа, а не с капачка на винт или някаква гума / пластмаса (лошото е, че тапата-менте се вижда едва като отваряш бутилката). Всичко друго, вкл. разни френски, италиански у нас са дивни ментета.
                            Последно редактирано от Ясен; 05-11-14, 21:55. Причина: Боголюбееее, ...
                            "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                            Коментар


                            • #15
                              От: От кои "купешки" червени вина има грозде...

                              Първоначално публикуван от Павел Василев Преглед на мнение
                              Привет колеги, аз и съпругата ми много обичаме хубавото червено вино от грозде, за съжаление нямаме познати които произвеждат и така да имаме привилегията да пием домашно истинско вино,......
                              .

                              И аз нямам познати да правят вино , затова преди 10-тина г. почнах сам да си правя - първо в едно 60 л буре , сега в 2 х 100 л . Така , че това е решението , нямам лозе , има борса , пълня чувалите , меля и за една вечер е насипано ... Не правя за продаване , за семейна консумация -бяло и червено , тази година ми излиза по 2.5 лв на литър + много положителни ( до сега ) емоции в процеса на правенето - ще стане ли , няма ли , и чувството , че създаваш един микросвят , който прави вино му е ясно ...

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X