Обява

Свий
Няма добавени обяви.

От любопитство или не, ще опитам да стана пчелар!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: От любопитство или не, ще опитам да стана пчелар!

    Първоначално публикуван от HD Преглед на мнение
    Колега Йорданов, как лепишь основите ако не с ток, с шпорче ли?
    Да, само шпорче. Имам две - метално и пластмасово - работя само с второто. Не ми трябва голяма бройка, свикнах на ръка и от тока отдавна се отказах. Когато се слага ВО за градеж в кошера, принципът е температурата на основата да е макс. близка до температурата вътре в кошера, нали така? Значи, рамка с тел може да се направи още зимата, но телчето се изпъва непосредствено преди монтажа на ВО, освен ако работим и с пчеларско зеге. Ако околната темп. е близка до тази в кошера е лесно - слагам основата за малко на слънце, минавам я с шпорчето и направо в кошера. Ако навън е чувствително по-студено отколкото е в кошера, а пък трябва да използвам градежа, тогава работя в стая и ползвам слънцето или пък друг източник на топлина. Рамките с ВО ги пазя да не изстинат докато влязат по кошерите и така, проблеми с провисвания и деформации нямам.

    Коментар


    • #62
      От: От любопитство или не, ще опитам да стана пчелар!

      Днес премахнах всички алуминиеви нитове и поставих на 20 рамки новите пчеларски капси. Обтелих една за проба със сравнително хлабава тел. Прекарах зегето или както там се казва за опъване и о чудо! Стана перфектно. Няма нужда да опъвам и да се чудя дали е опънато добре. Продължих по същия ред и зателих и останалите. Късния следобед ги припрах по корпусите и взех другите 20 за утре. Така до края на седмицата, ще съм готов. За сега както съм чел ги оставям хлабави теловете.
      Terrano 2.4 LPGi тел. 0888536080

      Коментар


      • #63
        От: От любопитство или не, ще опитам да стана пчелар!

        Аз обтелвам вертикала или на VVV по вертикал, в зависимост от настроението ми. Слагам основата и имам разпробити от горната и долната летва на около 1 пръст отвори. След като съм сложил основата, пускам от другата страна тел по хоризонтал. Не ми се свлича основата по този начин и може да стои с месеци така. Правих и следния опит да редя вертикал и основата да я подпъхвам между телта. И така сеполучава, но е по-трудоемко. Преди да започна да ги редя по този начин, в горещите дни със слаба паша основите се отлепват от телта и падат в страни.

        Коментар


        • #64
          От: От любопитство или не, ще опитам да стана пчелар!

          Първоначално публикуван от dimich87 Преглед на мнение
          Аз обтелвам вертикала или на VVV по вертикал, в зависимост от настроението ми. Слагам основата и имам разпробити от горната и долната летва на около 1 пръст отвори. След като съм сложил основата, пускам от другата страна тел по хоризонтал. Не ми се свлича основата по този начин и може да стои с месеци така. Правих и следния опит да редя вертикал и основата да я подпъхвам между телта. И така сеполучава, но е по-трудоемко. Преди да започна да ги редя по този начин, в горещите дни със слаба паша основите се отлепват от телта и падат в страни.
          Аз зателвам на W по вертикалата, но слагам и два прави хоризонтални тела -единия по-в горния край, другия по-в долната.
          Съответно основата я слатам между хоризонталните и W-то, след това лепя с ток и нямам отлепена или свлечена основа досега.
          Като почне сезона, ще покажа снимки.

          По принцип, мислех си какво ли ще стане ако карам само на W, т.е. без хоризонтални, но при хордиалното центрофужене после да не стане фал, затова се презастраховам.
          Hristo Draganov
          http://htftp.domainbg.com/HD/

          И аз искам България чиста ! ! !

          Коментар


          • #65
            От: От любопитство или не, ще опитам да стана пчелар!

            Никакъв фал няма да стане, стига чирачето на въртока да е разбирач или поне тоя дето го гледа отстрани. Аз също съм на хордиално в момента и всичко е ОК. Най-много питата ако е прясно изградена и много пълна да се получи малко издуване в едната страна. Оправя се на ръка - питата и рамката се вкарват в една равнина. Стигне ли се до разкъсване, виновен е тоя на центрофугата!

            Коментар


            • #66
              От: От любопитство или не, ще опитам да стана пчелар!

              Препоръчайте литература по темата!
              Гледах едни книги на Бижо Божев....
              Благодаря
              Пия вино само по два повода: когато за вечеря има дивеч и когато няма.

              Коментар


              • #67
                От: От любопитство или не, ще опитам да стана пчелар!

                Лелеее... колко сложни техники имало... Аз до сега само веднъж съм имал проблем с 2-3 пити. Скъсаха се, тъй като рапицата в тях се беше сгъстила твърде много. Лепим само с шпорче. Какво е това пчеларско зеге и за какво се използва?
                Кольо Динев

                Коментар


                • #68
                  От: От любопитство или не, ще опитам да стана пчелар!

                  Има тема по-надолу за литература.
                  Кольо Динев

                  Коментар


                  • #69
                    От: От любопитство или не, ще опитам да стана пчелар!

                    Първоначално публикуван от racer92 Преглед на мнение
                    Лелеее... колко сложни техники имало... Аз до сега само веднъж съм имал проблем с 2-3 пити. Скъсаха се, тъй като рапицата в тях се беше сгъстила твърде много. Лепим само с шпорче. Какво е това пчеларско зеге и за какво се използва?

                    Излишно е да казвам, че си напълно прав! Работата е там, че постоянно се измислят нови техники с които ние новобранците се зарибяваме и до някъде ни е по лесно и вълнуващо. Ето пример - зателих осем рамки дърпах опъвах и на всяка се чудих дали е станала. После зателих съвсем свободна тел и прекарах "зегето" и о чудо опъна се доволно че и красиво стана. В крайна сметка като ми ги откраднат, ще се радват и други на мерака ми.
                    Terrano 2.4 LPGi тел. 0888536080

                    Коментар


                    • #70
                      От: От любопитство или не, ще опитам да стана пчелар!

                      Първоначално публикуван от racer92 Преглед на мнение
                      Лелеее... колко сложни техники имало... Аз до сега само веднъж съм имал проблем с 2-3 пити. Скъсаха се, тъй като рапицата в тях се беше сгъстила твърде много. Лепим само с шпорче. Какво е това пчеларско зеге и за какво се използва?
                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:3240lega.jpg
Прегледи:1
Размер:26.0 КБ
ID:5640343

                      Е го зегенцето - стискаш дръжките една към друга, зъбните колела се приближават и назъбват телта, при което общата й дължина се скъсява, респективно се изпъва
                      Аз лично не ползвам такова, изпъвам си телта на ръка.
                      Понеже вече работя изключително и само с мека тел, с това зеге дали няма да отпусне телта и да охлаби?
                      Може да взема да пробвам сега тоя сезон, или ще върши работа, или ще е поредната безполезна играчка. Идеята ми е сега преди сезона да си скова и обтеля рамките, като оставя телта леко хлабава и точно преди поставянето на восъчните основи да я изпъна с това чудо на техниката, наречено зеге (незнайно защо се казва зеге, името му съвсем не е правилно според мен).
                      Някой ползва ли зеге в комбинация с мека тел, да каже как е?
                      Hristo Draganov
                      http://htftp.domainbg.com/HD/

                      И аз искам България чиста ! ! !

                      Коментар


                      • #71
                        От: От любопитство или не, ще опитам да стана пчелар!

                        Здравейте! От няколко седмици след закупуването на пърче земя(800кв.м.) се опитвам да го превърна в нещо плодородно. Идеите ми за пчеларство и за закупуване на недвижимо имущество дойдоха едновременно и в последствие се зароди една обща идея както се досещате. Тази година ако всичко е наред моите кошери, ще са при приятел пчелар с помоща на който аз, ще се обучавам. За догодина ако пак всичко е наред, ще бъдат преместени в парцела ми. Парцела всъшност е със статут нива и е на около 250 метра в нивата(в поляната) от последната къща на селото. Ток, вода няма! Идея има за кладенец това лято но всичко зависи от двете ми ръце. За сега всичко сам си правя и то с голям мерак. Ако успея за догодина мисля да инсталирам 7 метрова каравана и за лятото шатра. До сега съм успял да го трасирам, изора и донякъде заградя, че даже и 7 дръвчета съм засадил. Ето и малко снимки:
                        Прикачени файлове
                        Terrano 2.4 LPGi тел. 0888536080

                        Коментар


                        • #72
                          От: От любопитство или не, ще опитам да стана пчелар!

                          Местенцето добро. Всички въпроси по охраната изчистени ли са? Пашата каква е? Подбирай овошки устойчиви на болести, по-малко се пръскат. Сладките плодове привличат осите, те пък нападат пчелите. Наоколо ако има крави, чупят бетонните колове. Туята ще пази вятъра ли? Ако нямаш прашец наоколо слагай дрян, лешници, кипариси. Ако има възможност тез неща ги слагай извън оградата - липи, иглолистните... Гледичията също е екстра за ограда.

                          Коментар


                          • #73
                            От: От любопитство или не, ще опитам да стана пчелар!

                            Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
                            Местенцето добро. Всички въпроси по охраната изчистени ли са? Пашата каква е? Подбирай овошки устойчиви на болести, по-малко се пръскат. Сладките плодове привличат осите, те пък нападат пчелите. Наоколо ако има крави, чупят бетонните колове. Туята ще пази вятъра ли? Ако нямаш прашец наоколо слагай дрян, лешници, кипариси. Ако има възможност тез неща ги слагай извън оградата - липи, иглолистните... Гледичията също е екстра за ограда.
                            Мястото е на 20 км. от Варна. От стари пчелари се води едно от най-добрите места за пчеларстване, защо незнам или поне още не съм разбрал. Охрана няма няма и да има. Всичко, ще е на риск. Пашата нямам си на идея. В селото има 2-ма сериозно пчелари с по 40-50 кошера. Сортовете на овошките не съм ги подбирал. Всичко, ще е проба грашка. Ония ден видях една пайвантена крава но мисля, че няма да е проблем. Туята е за вятъра. Искам да сложа дрян но колко дръвчета трябва да сложа? Извън оградата не става, защото са парцели на други макар, че съм сигурен че скоро няма да видя собствениците. Събрал съм си семена от аморфа и се чудя къде да ги разхвърлям
                            Terrano 2.4 LPGi тел. 0888536080

                            Коментар


                            • #74
                              От: От любопитство или не, ще опитам да стана пчелар!

                              Много са сбити нещата. Дръвчетата ги реди поне на 5м. Между кошерите редовете да са поне на 3м, аз даже предпочитам да имам 5м. Мястото е малко и знам че искаш да имаш всичко, но не става. Ако имаш мерак вземи някой съседен парцел за да тане по-голяма площа. моя двор е 1,5дка и ползвам до мене около половин дка още и ми е малко (в смисъл искам да имам всичко), но пък време не ми остава много за двора.

                              Коментар


                              • #75
                                От: От любопитство или не, ще опитам да стана пчелар!

                                Усещам, че става сбито но не съм сигурен дали всичко, ще се хване. Може да се окаже, че някой няма да ги бъде и естествено да се разредят. Имам наблюдение над някой дръвчета на други места, където за 2-3 години добре и после рязко изсъхват. Имам и други наблюдения над вече изградена овощна градина на същото разстояние сяти и даже короните им се преплитат и въпреки това се чувстват комфортно дръвчетата. За сега засаждам пък после, ще видим.
                                Днес засадих и последното купено дръвче но имам още 10 да купувам. Утре надявам се да успея да приключа с коловете, че ми писна вече. Също така утре, ще е теста на фрезата на това орано поле.
                                Terrano 2.4 LPGi тел. 0888536080

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X