Обява

Свий
Няма добавени обяви.

От любопитство или не, ще опитам да стана пчелар!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: От любопитство или не, ще опитам да стана пчелар!

    Хаха, добре си направил, таман до напролет ше си покаже що за стока са. Ако се нацепят, ний ще даваме акъл как се ремонтират па ти ще си ползваш сандъците на дядото . Преди време един новобранец у пчеларския форум си беше турил сандъчетата у хола... Там отзад ако можеш си нагласи едно стайче за инвентара, па и за центрофугиране... За рязането недей бърза де, не се знай какъв акъл ще ти дойде. По принцип в предната част - 1/3 до 1/2.

    Коментар


    • #32
      От: От любопитство или не, ще опитам да стана пчелар!

      Ей как ми "теглиш" въпросите от устата... Чета си аз и си мисля и пак чета и все ми се върти тая идея със стаичката. Доста често срещам мнения от сорта "слагай смело в.о. да градят докато могат, че да имаш" или "сложих вече изградена такава" и т.н. Та въпросът ми е къде се складират тия неща? През главата ми мина една мисъл с 4 греди малко ОСБ и лек покрив(разбира се всичко добре оплътнено) да си вдигна някаква конструкцийка като складче. Не мога да я направя голяма по няколко причини: мястото не е мое и не мога да се разполагам и другата е че всяка по-голяма постройка би глътнала повече средства. Примерно да попитам какво бих могъл да складирам толкова в нея, че да се налага строежа и? Колко максимално малка може да се изработи? Дайте да не се лъжем но все още не се знае какво, ще излезе от мен...
      Terrano 2.4 LPGi тел. 0888536080

      Коментар


      • #33
        От: От любопитство или не, ще опитам да стана пчелар!

        Е не, нали ти казах че няма да бързаш с инвестиции и покупки разни. Просто на снимката веднага ми харесаха постройките отзад, но за това по-нататък. Помещението където си държиш нещата трябва да е чисто, защитено от достъп на птици, животни, гризачи, насекоми, мравки и т.н. Дали ще е близо или далече от пчелина - както дойде. Ако е далече е хубаво да има технологична пътека по която можеш да минеш с количка на едно или две колела, че да не носиш тежко на ръце или помощник да викаш. За рамки и основи ти трябва един шкаф или гардеробче, може и в кашони. Ако ковеш и обтелваш - някакво работно място... На всеки кошер ще имаш поне 2 медови корпуса/магазина с изградени рамки които приемаме че половин година стоят на кошера, половин година в склад. Могат разбира се да стоят под стряха или навес, но пак със защита срещу насекоми и гризачи, а има и технологии при които стоят целогодишно на/под кошера. Задължително трябва да имаш един, два или повече резервни сандъка. В твоя случай, с ЛРите - 1-2 дъна, няколко корпуса, 1-2 капака, извън бройката на тия които са с пчели и на тия които мислиш да заселваш. Всичко може да е самоделки, важно е размерите да са съвместими. Е сега през зимата спокойно можеш да си направиш няколко от плътен фибран или хидрофобен шперплат или от дъски ако имаш... Едно преносно сандъче може да си направиш - като куфарче, с капак от гоpе от фазер/шперплат за 4-5 рамки от най-големия размер който ще имаш... Слънчева восъкотопилка, примерно от фибран/стиропор и стъкло, трябва да имаш и можеш да си я спретнеш за един час, включая кафе паузата... Едно сандъче за джунджурийките дето ти трябват като си при пчелите... Аз съм ползвал и квадратна пластмасова кофа, а това си го сковах есенес от разни парчетии за боклука:

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1030786.jpg
Прегледи:1
Размер:234.8 КБ
ID:5621950

        Абе изобщо вземеш ли презимували семейства май месец трябва да си готов с всичко. Центрофуга, място за центрофугиране и разпечатване на питите... За кошерите имай предвид че 1-2 метра отстрани и 4-5 метра отпред не е хубаво да се въртят други хора, иначе на тях не им пречи да са в градината, особено ако са кротки пчелите, но ако са някои злобарки, става страшно.
        Последно редактирано от jordanov sv; 11-11-14, 11:12.

        Коментар


        • #34
          От: От любопитство или не, ще опитам да стана пчелар!

          Да благодаря за инфото. Има една центрофуга за 150 лева и се чудя по-нататък дали да не я взема. Иначе дори и малко мед да изкарам все трябва да търся някой да го извърти... Другите работи не са страшни. Я да питам кои видове рамки да сложа? Имало такива с металните наковани лентички за ограничение или такива без тях с уширители както им казаха в магазина. И ако правилно съм разбрал трябва поне още 2 кошера с по два корпуса да имам складирани. Гледах как лепят восъчни основи за телта с ток и ми допадна. Защо да не си изработя и аз. Ще взема перциглас, ще го залепя за една дъска и както на филма отгоре прозрачна тежест за да се вижда какво правя и готово.
          Terrano 2.4 LPGi тел. 0888536080

          Коментар


          • #35
            От: От любопитство или не, ще опитам да стана пчелар!

            Центрофугата за тез пари ако е здрава и е от неръжд е добре, ако е поцинкована трябва да е в топ състояние. Предполагам е трирамкова но за малко кошери не ти трябва голяма. Металните хофманови ленти забравяш за тях, вземаш рамки с дървени. По-нататък, като свикнеш и ако не местиш често кошерите, може да си пчеларстваш с прави рамки без никви грижи.

            П.п. Офф, дописвам си. Трирамкова хордиална центрофуга много трудно се преработва в радиална за ЛР и няма смисъл общо взето. Ако се ориентираш обаче да вадиш мед с ДБ магазини тогава е ОК, според мен де.
            Последно редактирано от jordanov sv; 12-11-14, 13:12.

            Коментар


            • #36
              От: От любопитство или не, ще опитам да стана пчелар!

              И 4 рамковата трудно се преработва за ЛР радиална и на практика се обезсмисля преработката. Иначе на радиална за ДБ става за 12 магазинни рамки.

              Коментар


              • #37
                От: От любопитство или не, ще опитам да стана пчелар!

                Четох книгата на Л.Радоев(календарния справочник) и доста ми допадна. Информация изключително богата и разбираема. Понеже, ще се захващам с корпусни кошери намерих си книжка за такива и прочетох и нея. Казва се Корпусен кошер на д-р Георгиев. Д-р Станчо Георгиев е възрастен и потомствен пчелар. Информацията от книгата му е непълна но доста интересна. Има и доста разлики от Радоев. Имам чувството, че ако ги събера двамата на една маса някой няма да оцелее. Двамата са пълна противоположност. Единия казва това е добре другия - зле и обратното. За да затвърдя "спора" реших да си купя и трета книжка. Нарича се Календар на пчеларя от Иванка Желязкова. Последната да ме прощава, но имам чувството, че е пренаписала наново книгата на Радоев само, че си е спестила 300 страници. Добре е, че поне и Радоев и Георгиев имат свое наблюдение на нещата и при най малко съмнение за нещата от моя страна те подлагат и разяснения. Сега кой крив кой прав сам, ще преценявам. Книжките ми допаднаха много и ще са ми в помощ. Георгиев не казва всичко. Спестява нещата дъртия. Не си дава занаята...
                Terrano 2.4 LPGi тел. 0888536080

                Коментар


                • #38
                  От: От любопитство или не, ще опитам да стана пчелар!

                  Ако последните две книги си ги плащал, опасявам се че това са излишно похарчени пари. Дано да са последните във връзка с хобито ти. Аз не съм ги чел, но доколкото си спомням д-р Георгиев предлага нов размер рамка, среден между ЛР и Фарар и тотално отрича ДБ?? И определено спестява много неща като информация. В пчеларския форум навремето 1-2 колеги се похвалиха че били доволни от неговата система, но почти всички други се изказаха доста неласкаво. Да те предупредя, че има и една друга книга, която почти всички млади колеги, особено ако са на ЛР си я купуват и я четат на един дъх. За Иван Венер става въпрос. Почти всички пробват и никой не пчеларства после по нея, хаха. Наистина много е увлекателна, аз я имам преснимана още като се появи в БГ и дотам. Ами хитрият сърбин пчеларства индустриално, подвижно, в разливите на река Сава, с ЛР, наистина с цели корпуси, само че ползва и нов размер рамка за полукорпуса на ЛР. Също спестява някои детайли...
                  И изобщо за ЛРа толкова неща има изписани, толкова фантасмагории, че не каша, ами не знам какво може да му стане на човек у главата... Па ако седнеш да гледаш и всичките клипове в тюбето, цяла зима няма да ти стигне, хаха. Ориентирай се към макс опростена практика, с минимум движение за теб, че да си доволен и пчелите ти най-вече.

                  Коментар


                  • #39
                    От: От любопитство или не, ще опитам да стана пчелар!

                    Аз специално за книгите, прочетох две на английски, които дават мнооого обща картина над пчеларството, но имат уникални снимки и илюстрации и чак след това прочетох на Рдоев справочника. Така двете се запълниха взаимно.
                    Кольо Динев

                    Коментар


                    • #40
                      От: От любопитство или не, ще опитам да стана пчелар!

                      Един приятел обеща да ме снабди с отводки. Ще видим какво, ще му оцелее и така. Забелязвам добри на вид гащеризони в ebay. Някой купувал ли е от там пчеларски инвертар?
                      Terrano 2.4 LPGi тел. 0888536080

                      Коментар


                      • #41
                        От: От любопитство или не, ще опитам да стана пчелар!

                        С много нерви успях да се сдобия с парче земеделска земя на 20 км. от дома. Големината на местото е 0.8 дек. Мечтая си да го превърна в прекрасен пчелин. Всичко зависи от крадците(ще ги има ли или не). Предстои ми трасиране на имота и ограда. Днес разговарях със собственичка на разсадник от който искам да закупя сорт жив плет било то бял маргарит, птиче грозде или др. - зависи какво, ще ми препоръчат за типа земя. След началото на март отварят и до тогава трябва да съм готов с дълбоката оран(ще извикам трактор да го изоре). Ще се консултирам и със друг разсадник за овошки - каво е подходящо за отглеждане в раьона. Намерил съм бетонни колове само трябва да намеря средства да ги закупя. Във вторник мисля да си закупя гащеризон и ръкавици от Стара Загора тъй като имам работа там по това време. Имат и онлайн магазин. Поетапно, ще гледам да се сдобия и с другия инвертар. Закупих си и календарния справочник на Любен Радоев(книжка), че на компа неудобно... Имам поръчка за 60 рамки и когато ги получа, ще ги накова и обтеля. Имам още време. За сега това.
                        Terrano 2.4 LPGi тел. 0888536080

                        Коментар


                        • #42
                          От: От любопитство или не, ще опитам да стана пчелар!

                          Не ти препоръчвам жив плет. Аз се чудя как да се отърва от него и не мога, просто си навлиза по-навътре в двора, а има отделни клонки започват да избиват и в градината и направо е някакъв ад. Огради си го с ограда, живия плет няма да спре крадците.

                          Коментар


                          • #43
                            От: От любопитство или не, ще опитам да стана пчелар!

                            Нашите кошери са оградени с бодлива тел. Мислехме да пускаме и ток, заради мечките, но едва ли ще помогне. Но.. виж, срещу крадци може и да помогне.
                            ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
                            0878 23 58 34- Радо

                            Коментар


                            • #44
                              От: От любопитство или не, ще опитам да стана пчелар!

                              Първоначално публикуван от damyan82 Преглед на мнение
                              С много нерви успях да се сдобия с парче земеделска земя на 20 км. от дома. Големината на местото е 0.8 дек. Мечтая си да го превърна в прекрасен пчелин. Всичко зависи от крадците(ще ги има ли или не). Предстои ми трасиране на имота и ограда. Днес разговарях със собственичка на разсадник от който искам да закупя сорт жив плет било то бял маргарит, птиче грозде или др. - зависи какво, ще ми препоръчат за типа земя. След началото на март отварят и до тогава трябва да съм готов с дълбоката оран(ще извикам трактор да го изоре). Ще се консултирам и със друг разсадник за овошки - каво е подходящо за отглеждане в раьона. Намерил съм бетонни колове само трябва да намеря средства да ги закупя. Във вторник мисля да си закупя гащеризон и ръкавици от Стара Загора тъй като имам работа там по това време. Имат и онлайн магазин. Поетапно, ще гледам да се сдобия и с другия инвертар. Закупих си и календарния справочник на Любен Радоев(книжка), че на компа неудобно... Имам поръчка за 60 рамки и когато ги получа, ще ги накова и обтеля. Имам още време. За сега това.
                              Като идеш в пчеларския магазин, попитай за ръкавиците от 12 лв, ако не им вдигнали цените де - кожени, ситно перфорирани, пък и евтини. Много са удобни, и аз и жена ми работим с такива.
                              Ако не го знаеш къде е магазина, мога да ти обясня подробно.

                              И на мен живия плет не ми се струва добра идея, стандартната оградна мрежа си е достатъчна, макар че решат ли да крадат, нищо не може да ги спре ...
                              Hristo Draganov
                              http://htftp.domainbg.com/HD/

                              И аз искам България чиста ! ! !

                              Коментар


                              • #45
                                От: От любопитство или не, ще опитам да стана пчелар!

                                Аз имам такила ръкавици от 12 лева, обаче нещо трудно работя с тях. Стават ми много дебели и безчувствени пръстите.
                                Кольо Динев

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X