Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Съвет относно домашно парно

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Съвет относно домашно парно

    Първоначално публикуван от krasivl Преглед на мнение
    Не се лъжи с конвекторни печки.
    Отвсякъде са по-добра схема от парно на ток.

    Коментар


    • #32
      От: Съвет относно домашно парно

      Първоначално публикуван от Peev Преглед на мнение
      Значи, Джо, за да мога да ти отговоря на въпроса трябва да ми кажеш какво е "преоразмерена система" и "глидер".
      И я кажи цена за този котел, защото както стана ясно от написаното до тук бойлера въобще няма смисъл да го монтирам, а самоделни котли не ми се занимава. И май май оставам на решението конвекторна печка във всяка стая
      Цената на този "котел" ще е около два бойлера, ма ще се разберем.

      Сега по темата: Глидер е реброто на радиатора, освен ако не си с панелни такива.

      За да не се впускам в излишно писачество, съвсем грубо и схематично ще кажа, че можеш да смяташ един глидер от 600мм. като отдавана реална мощност 100W, при 60-70 градуса на водата, щото по схемата 20/70/90 и според това от какъв материал са им дават повече, но ако те интересува по-сериозно позачети по темата.
      За отопление/охлаждане са необходими 70W на 1м3 (кубичен метър) обем.
      Като си сметнеш радиаторите, и ако имаш повече от необходимите за съответния/твоя обем, значи системата ти е преоразмерена.
      Това обикновено се с случваше със старите самоделни системи от '80-те, както е и в моят случай - навсякъде имам радиатори с по 30 600мм.-ви чугунени глидера.
      При този вариант бухаш една термопомпа, която да ти държи 50гр. в радиаторите, и си свиркаш.

      Варианта предложен от Ясен също е добър, въпреки че мненията за конвекторите са в двете крайности.
      С климатици съм, но за една, все още неотоплена стая, и аз мисля да взема конвектор.
      ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

      Коментар


      • #33
        От: Съвет относно домашно парно

        Да споделя малко личен опит от тази зима, ако въобще това е зима де!

        Апартамент 67кв.м. (три еднакво големи стаи, коридор и баня), тухлено строителство с вътрешна изолация на стени и на тавани плюс ПВЦ дограма монтирана преди 10 години. Отоплението съм го решил с алуминиеви италиански радиатори - 4 броя (с по 12 ребра всеки) + 1 брой алуминиева лира за банята. Котлето е самоделка - тръба с някакво фи, колкото да събере нагревател 6 kW (3 броя по 2 kW, от които се ползват реално 2 (или 4kW) и единия стои като резерва). "Малък обем с голяма мощност" дето се казва. Системата включва още помпа, 2 броя термостати (единия работен, а другия авариен), ел.контактор, термометър, барометър и разширителен съд. Всички радиатори са оборудвани с регулируеми термо глави с изключение на лирата в банята.

        В апартаментът се поддържа постоянна температура от 20 градуса. Банята е малко по-топла естествено.

        Сметка за ток за месец Януари 2015г (пълен месец) - 250,04 лв.

        За сравнение средната ми сметка за ток без отопление е около 60лв.

        Бойлера не се изключва целогодишно. Пере се честичко, като ползвам и сушилня, понеже имам малко дете, а нямам тераса, на която да простирам.

        Преди ползвах за отопление климатици. За сравнение сметка ми преди за отопление на една стая с климатика беше около 50-60лв. Сега същите остават за охлаждане лятото и за отопление в преходни периоди.

        Аз съм доволен от парното на ток. Не го чувам, не го виждам. Не нося нищо, не пуши, не мирише, няма течения и прахоляк, и т.н. Тази зима си припомних детството - израснал съм на централно парно.
        Jeep Grand Cherokee 4.7 V8 Limited 2001г.

        Коментар


        • #34
          От: Съвет относно домашно парно

          Само да спомена нещо без да ме питате.Внимавайте със замръзването.
          Аз си патих без да се усетя и сега съм бесен.
          Направих си на къщата локално парно ново и естественно го заредих първоначално със вода.
          Правихме проби, имаше течове, оправихме ги, корегирахме всички неудачи и всико беше ОК .
          Спешно ми се наложиха обаче задачи и забравих за водата и два дена бяха фатални.
          Резултата от моята немърливост беше 3 от общо 5 радитаора спукани,добре че единия е алуминиев и е пострадал само един глидер.
          Все още не мога да прегледам тръбите в какво състояние са но, очаквам изненади и от там.Добре че камината е здрава.
          Просто внимавайте в тази посока!!!

          Коментар


          • #35
            От: Съвет относно домашно парно

            Хубаво нещо е антифризът. Даже и 10% напълно премахват възможността за спукване (не че не замръзва, просто не пука).

            Коментар


            • #36
              От: Съвет относно домашно парно

              Първоначално публикуван от Петьо Джартов Преглед на мнение
              Само да спомена нещо без да ме питате.Внимавайте със замръзването.
              Аз си патих без да се усетя и сега съм бесен.
              Направих си на къщата локално парно ново и естественно го заредих първоначално със вода.
              Правихме проби, имаше течове, оправихме ги, корегирахме всички неудачи и всико беше ОК .
              Спешно ми се наложиха обаче задачи и забравих за водата и два дена бяха фатални.
              Резултата от моята немърливост беше 3 от общо 5 радитаора спукани,добре че единия е алуминиев и е пострадал само един глидер.
              Все още не мога да прегледам тръбите в какво състояние са но, очаквам изненади и от там.Добре че камината е здрава.
              Просто внимавайте в тази посока!!!
              Помпата не се ли сети да оставиш включена?
              МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

              Коментар


              • #37
                От: Съвет относно домашно парно

                Първоначално публикуван от mihov_1969 Преглед на мнение
                Помпата не се ли сети да оставиш включена?
                Това понякога спасява, но друг път губиш И помпата.

                Коментар


                • #38
                  От: Съвет относно домашно парно

                  Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                  Това понякога спасява, но друг път губиш И помпата.
                  Ще го запомня!И ще внимавам!,щото мойта помпа когато я включих на 05.02.2007 год до ден днешен не съм я изключвал дори лятото/сигурно за това в стаите ми е прохладно до 27-28 гр./.
                  Помпите на парното се развалят когато се спират.Клеясва ротора.Затова има един болт за разкарване на ротора при продължително стоене/някои мислят че е за обезвъздушаване/.
                  МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

                  Коментар


                  • #39
                    От: Съвет относно домашно парно

                    А, помпата си е твоя и къщата - също, ти знаеш кое и как. Аз понеже на два пъти реших да реша нерешимото с помпа, с помпа - два пъти правих помпа. Но гадната инсталация просто замръзваше въпреки помпата, а после пък от това се скапваше помпата. Всичко това при тежки клетви на пазача че токът не е мигвал. Но говорим за промишлено хале (не ме питай защо в промишлено хале имаше парно) и 2 киловата мотор на помпата.

                    Коментар


                    • #40
                      От: Съвет относно домашно парно

                      Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                      А, помпата си е твоя и къщата - също, ти знаеш кое и как. Аз понеже на два пъти реших да реша нерешимото с помпа, с помпа - два пъти правих помпа. Но гадната инсталация просто замръзваше въпреки помпата, а после пък от това се скапваше помпата. Всичко това при тежки клетви на пазача че токът не е мигвал. Но говорим за промишлено хале (не ме питай защо в промишлено хале имаше парно) и 2 киловата мотор на помпата.
                      Ясене,това е друго!Помпата ми е Грундфос/8 метра воден стълб,че от мазето до тавана са 3 етажа,а там е компенсатора/ и когато я купувах така ме посъветваха!Съвсем наскоро попаднах на един сайт/във връзка с проектиране на едно парно на къща на колега/http://lokalno-parno.narod.ru/parno7.html,където има написани доста умности!!!
                      А при тебе замръзването може да се профилактира със система за подгряване.Понякога оставям бойлера включен/при разни вояжи зимата/при отворена система към парното,но нагревателя се превръща в консуматив и ставам як фен на ЕВН дори за 4-5 дни.
                      МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

                      Коментар


                      • #41
                        От: Съвет относно домашно парно

                        Е аз накрая реших проблема с два бойлерни нагревателя по 3 киловата и термостат на 6 градуса.

                        Коментар


                        • #42
                          От: Съвет относно домашно парно

                          Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                          Е аз накрая реших проблема с два бойлерни нагревателя по 3 киловата и термостат на 6 градуса.
                          Но при включена помпа ,нали!
                          МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

                          Коментар


                          • #43
                            От: Съвет относно домашно парно

                            Е включена де.

                            Моята груба теория по въпроса е че помпата освен че врътка водата между по-топлите и по-студените части на системата я грее със своята си мощност. Е идва момент в който по-топлите не са достатъчно топли, а тази мощност на помпата не стига.

                            Коментар


                            • #44
                              От: Съвет относно домашно парно

                              Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                              Хубаво нещо е антифризът. Даже и 10% напълно премахват възможността за спукване (не че не замръзва, просто не пука).
                              Прав си.
                              Който не е успял да измисли топлата вода е измислил антифриза.
                              Ама аз просто закъснях малко,за това ще си платя за гяволъка !

                              Коментар


                              • #45
                                От: Съвет относно домашно парно

                                Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                                Е включена де.

                                Моята груба теория по въпроса е че помпата освен че врътка водата между по-топлите и по-студените части на системата я грее със своята си мощност. Е идва момент в който по-топлите не са достатъчно топли, а тази мощност на помпата не стига.
                                Точно така!В това се корени почти непрекъснатата работа на помпата/флуида служи за смазване и охлаждане,намаляне на загуби от триене/.На един електрически двигател ,освен ток друго не му трябва/пречи и работи дълговечно!
                                При спирането на помпата около лагерите се образуват отлагания ,които играят роля на шкурка при последващ старт и така съкращават живота на лагерите,което води до ексцентрицитет,триене на статора в ротора,механични загуби,генерация на топлина и накрая,ако не се стопи лака се стига до блокаж!
                                Другата по-важна хуйня е че движещата се чиста вода замръзва при -5 градуса/поради Чичко Браун/.Неподвижната ,особено в тесни пространства/които се обветрят/ и при 5.
                                МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X