Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Защо англичаните карат наопаки

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Защо англичаните карат наопаки

    Не знам дали този линк е за тук.

    http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=1338418

    Но ми се стори интересно и остроумно; сетили са се хората.
    Прощавайте, ако при нас въпросът вече отдвна е избистрен.

    Поздрави!
    Искам България чиста!

  • #2
    От: Защо англичаните карат наопаки

    Дедо, ялА на по кафе да го обсъдим, ( че ако та видя няма да те позная ), със статията не съм съгласен.
    0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

    Коментар


    • #3
      От: Защо англичаните карат наопаки

      Ми защото има много вицове за "студени" англичанки
      Човешкият прогрес е резултат от обмен на информация?Аз поне съм съгласен.

      Коментар


      • #4
        От: Защо англичаните карат наопаки

        Първоначално публикуван от дядо владо Преглед на мнение
        със статията не съм съгласен.
        +1

        Тоя перодръжкофил, явно няма познанията да си чеше езика за следизборната ситуация, и затова се е отплеснал по тема, интересна нему, и още някому, вероятно...

        И се е разглаголствал, като кокошка след снасяне... подплатено с "исторически" факти.
        Страшно интересна и поучителна статия.... като учебник за третокласник - с Левски и милиционерите....

        Брей, толкова ли е стръмен упадъка на познанието и грамотността в последните години?
        Непрекъснато го виждам, и непрекъснато не мога да повярвам...

        Тежко ни..
        Още по-лошо - тежко на тия след нас, и на децата им.., и на техните деца...

        Грамотност, трупана с векове, се срива с минути....

        Коментар


        • #5
          От: Защо англичаните карат наопаки

          Да добавя че освен практиката, е имало и законови изисквания да се върви от ляво. Първото е от 1300г с едикт на папа Бенефиции, който препоръчал на пилигримите да вървят отляво на пътя. Англичаните имат "закон за пътищата" от 1773г с препоръка да се върви отляво, с което само се формализира вече установена практика. (Единственото място където в Англия има дясно движение са лодките в реките).


          В Америка англичаните са малцинство, голяма част от контитента е овладян от французи и малко холандци, така че английския начин на движение също е малцинство и не се налага там. Казват че виновник за узаконяването на дясното движение в САЩ е генерал Лафайет, който го препоръчал малко преди войната им за независимост от англичаните. Първия пътен закон установяващ дясно движение в САЩ е от 1792г и касае пътя между Ланкастър и Филаделфия.


          Французите имат закон да се движат вдясно от 1794г, казват че виновник за това била Френската революция. Всъщност французите си следвали папския едикт да се движат вляво, но аристокрацията още тогава имала навика да пришпорва луксозните си каляски и да "лети" по пътищата, което накарало простолюдието да се премести от другата страна на пътя, вдясно. След революцията аристокрацията вече я нямало и нямало кой да лети в лявата лента, всички вече вървяли в дясно. Другата версия е че Наполеон е бил левак и карал войската да върви от другата страна на пътя за да му е удобно на него.


          Когато се появяват първите автомобили, позицията на шофьора е според движението в съответната страна, с малки изключения. Спортните автомобили остават с десен волан защото това било по-удобно за кръговите състезателни писти. Повечето италиански спортни коли до 1950-те са с десен волан, както и Ланчия до 1956г. Бугати също се прави само с десен волан.

          Коментар


          • #6
            От: Защо англичаните карат наопаки

            Правилото за предимство на дясностоящия е измислено за десен волан. За ляв волан трябва да е обратно, ама на някой не му стигнал акъла да се сети да смени и това.
            Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...

            Коментар


            • #7
              От: Защо англичаните карат наопаки

              Възможно е да има и други причини...
              Например на древните кораби кърмчиите са били в дясната страна на кораба, защото така им е било удобно да държат дъската, която е служила за рул
              Неслучайно (все още) названията на страните на кораба са port side (лявата страна, с която са заставали в пристанището за по-удобно, защото на дясната страна е бил руля) и starboard side (star е от steer) - дясната страна на кораба - страната за управление..
              Та предполагам, че англичаните като видни мореплаватели са се опитали да прокарат такива правила и на сушата
              Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
              Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

              Коментар


              • #8
                От: Защо англичаните карат наопаки

                Движението в ляво по пътищата се е наложило по време на рицарите-копиеносци. Тъй като при нападение с копия, конниците се разминават с лявата си страна (движат се в дясно), разминаването от дясно (движат се в ляво) е показвало, че нямат агресивни намерения.
                ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

                Коментар


                • #9
                  От: Защо англичаните карат наопаки

                  И аз съм чувал за версията на trapper.Държейки щита си с лявата ръка, а движейки се вдясно, конникът остава защитен при разминаване.Учудих се колко много страни са сменили движението си в средата на миналия век...
                  Младежи, уважавайте старостта - тя е вашето бъдеще...
                  0887/осемпет 66 4осем

                  Коментар


                  • #10
                    От: Защо англичаните карат наопаки

                    Първоначално публикуван от silverfox Преглед на мнение
                    Правилото за предимство на дясностоящия е измислено за десен волан. За ляв волан трябва да е обратно, ама на някой не му стигнал акъла да се сети да смени и това.
                    Не съм уверен, че такова е правилото в Англия, да каже някой запознат. На мен са ми казвали франсета, че всички нерегулирани кръстовища, вкл. най-малките и незначителни във Франция, започнали да ги правят кръгови, заради англичаните, които идвали на почивка с техните си коли и предизвиквали ПТП-та, защото не можели да се ориентират кой е с предимство на нерегулирани кръстовища по селски пътчета.
                    "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                    Коментар


                    • #11
                      От: Защо англичаните карат наопаки

                      Всъщност ако се погледне реално с обратно движение карат на много места по света...обратно е за нас, за тях си е нормално.
                      ОФА ДБ 2.4 92 ML 270 CDI ETZ 250

                      Коментар


                      • #12
                        От: Защо англичаните карат наопаки

                        Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                        Не съм уверен, че такова е правилото в Англия, да каже някой запознат.
                        Предимството е на десния и в двата варианта.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Защо англичаните карат наопаки

                          Гледам само констатации за неграмотност и т.н. Да бяхте написали каква е истината, за да ограмотите повече хора.
                          Във Виенската конвенция е написано: за дясно движение задължително с предимство е дясностоящия. Страните с ляво движение са свободни сами да избират кой е с предимство.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Защо англичаните карат наопаки

                            Първоначално публикуван от silverfox Преглед на мнение
                            Правилото за предимство на дясностоящия е измислено за десен волан. За ляв волан трябва да е обратно, ама на някой не му стигнал акъла да се сети да смени и това.
                            Всички са толкова тъпи, 'начи. Само ний сме най-умни.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Защо англичаните карат наопаки

                              Първоначално публикуван от auto_marin Преглед на мнение
                              Всъщност ако се погледне реално с обратно движение карат на много места по света...обратно е за нас, за тях си е нормално.
                              За количество държави не знам.Но пък са големи като бройка хора....
                              Младежи, уважавайте старостта - тя е вашето бъдеще...
                              0887/осемпет 66 4осем

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X