Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Въпрос за зелето

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Въпрос за зелето

    Тарга, понеже имаш мой цитат, отговарям аз - от утре. Отгоре да е затиснато, зелките да не плуват а да са потопени в разтвора!

    Коментар


    • #32
      От: Въпрос за зелето

      Слушам. Затиснати са с капак от тенджера, 6 литра шише с вода и един гранитен камък за фасон.
      За заеми и кредити поискани от лица с които нямам кръвна връзка не отговарям.

      Работя бързо, евтино и качествено. Можеш да избереш две от трите опции.

      Коментар


      • #33
        От: Въпрос за зелето

        Темата е много вкусна и интересна. Аз понеже съм по-калпав, си приготвям 60-литрово бидонче,нареждам средни зелки. 1,5кг. едра сол разбивам в кофа вода, заливам и допълвам с вода. Притачането става по следният начин: затварям капака и го обръщам /с главата надоло/ за един час в продължение 3-4 дни.Много е важно да са притиснати зелките, аз го правя с дървена кръстачка и тежест.

        И притачането да се прави след като е готово виното, може и по няколко пъти на ден.
        ТЛК-120 Николай Колев
        0898521295

        Коментар


        • #34
          От: Въпрос за зелето

          Първоначално публикуван от targa Преглед на мнение
          Слушам. Затиснати са с капак от тенджера, 6 литра шише с вода и един гранитен камък за фасон.
          Отлично! Имай предвид обаче, че като почнат да се вълнуват зелките капакът се килва и павето потегля някъде надолу. Зимата е кеф да се запряташ до мишницата и да бъркаш да вадиш камъка Силно ти препоръчвам под капака да сложиш чист тензух!
          Такаа, цяла нощ съм се въртял и в името на науката реших утре втория бидон да го заложа традиционно, като бял човек-солчица в кочанчето и яко духане Само трябва да пазаря вуйчо да дежури на маркуча. Значи първи номер го оставям само със зеле, затворен и без духане, на втори ще му сложа хрян и царевичка и по Нова година, живот и здраве ще докладвам. Ще се опитам да бъда обективен на макс

          Коментар


          • #35
            От: Въпрос за зелето

            За жалост мазе нямам. Само двоен гараж, преоборудван на мазе. Ма в него ми е виното. А аз при вино, зеле не слагам. Та само ще ви чета и ще преглъщам

            Коментар


            • #36
              От: Въпрос за зелето

              Аз па си го слагам при вино за да може докато претакам зелето да пробвам и винцето и така вече втора година.
              Кия Спортидж 2000тди
              Всеки шут отзад-е крачка на пред

              Коментар


              • #37
                От: Въпрос за зелето

                Първоначално публикуван от Петър Анев Преглед на мнение
                Аз па си го слагам при вино за да може докато претакам зелето да пробвам и винцето и така вече втора година.
                Не е добре да са заедно. Утре слагам и аз зелето . Наздраве
                На нас клиренс ни трябва , не скорост

                Коментар


                • #38
                  От: Въпрос за зелето

                  Първоначално публикуван от kozeboy Преглед на мнение
                  Никога не е рано за киселото зеле! Ако мога, ще го развъждам целогодишно!
                  Иначе края на Октомври, началото на Ноември, според климата...
                  Климата хич не е пречка, аз си ям кисело зеле и през лятото като ми се дояде, щото много го обичам. Процедурата е следната - слагам по голямо количество отколкото можем да изядем през зимата и в началото на март /ако времето е студено може и по късно/ колкото зеле е останало го набутвам в буркани нарязано. Вари се не повече от 10мин, колкото да се стерилизира. Като отворя буркан е все едно го вадя от бидоня
                  Нататък кеф ти салатка, кеф ти задушено според вкуса.

                  Коментар


                  • #39
                    От: Въпрос за зелето

                    Първоначално публикуван от piron45 Преглед на мнение
                    Климата хич не е пречка, аз си ям кисело зеле и през лятото като ми се дояде, щото много го обичам. Процедурата е следната - слагам по голямо количество отколкото можем да изядем през зимата и в началото на март /ако времето е студено може и по късно/ колкото зеле е останало го набутвам в буркани нарязано. Вари се не повече от 10мин, колкото да се стерилизира. Като отворя буркан е все едно го вадя от бидоня
                    Нататък кеф ти салатка, кеф ти задушено според вкуса.
                    Aко имаш повече буркани, може и на листа да се затвори. Така ще има и за сарми, които у нас са на почит.
                    Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                    Из "Златния телец"

                    Коментар


                    • #40
                      От: Въпрос за зелето

                      Първоначално публикуван от piron45 Преглед на мнение
                      Климата хич не е пречка, аз си ям кисело зеле и през лятото като ми се дояде, щото много го обичам. Процедурата е следната - слагам по голямо количество отколкото можем да изядем през зимата и в началото на март /ако времето е студено може и по късно/ колкото зеле е останало го набутвам в буркани нарязано. Вари се не повече от 10мин, колкото да се стерилизира. Като отворя буркан е все едно го вадя от бидоня
                      Нататък кеф ти салатка, кеф ти задушено според вкуса.
                      Точно така. По този начин се осигурява целогодишно материал за известната манджа "Свински гърди с кисело зеле на фурна", която е непостижима по никакъв начин с прясно зеле А и Кольо е прав- хубаво е и целогодишно човек да си има бурканчета със зелеви листа, защото сърмите са велика работа
                      0899 шест5313нула
                      За всекиго по нещо

                      Коментар


                      • #41
                        От: Въпрос за зелето

                        Хубаво е да го имаш през цялата година, но да не забравяме, че сега му е сезона!
                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0001.jpg
Прегледи:1
Размер:106.1 КБ
ID:5621860

                        Коментар


                        • #42
                          От: Въпрос за зелето

                          Ха, видях снимката и се сетих нещо, нали имам богат опит в ликвидиране последствията от спукани бидони, оттървали канелки, пропуснали дъги и так дале. Когато ползвам метода с продухване, маркучът ЗАДЪЛЖИТЕЛНО е вързан с един сезал горе по гредите. Това ми гарантира, че няма да има изненадващи течове... поне от маркуча де..

                          Коментар


                          • #43
                            От: Въпрос за зелето

                            Ми сложи една pvc тръба и си рахат!

                            Коментар


                            • #44
                              От: Въпрос за зелето

                              Аз за това го навивам - и в бидоня!

                              Коментар


                              • #45
                                От: Въпрос за зелето

                                Да споделя тазгодишния ми опит:

                                Зеле един чувал, последните зелки които не се събраха ги нарязах на половинки и четвъртинки, та след като поплниха кухините се събра в бидона.

                                Вода 35-36 литра, от чешмата. Хлор, не хлор-все тая... Килограм и половина морска сол, естествено добре разтворена във водата, и бидона до радиатора в кухнята. Преточване всяка вечер, по около 20 литра, и това е.
                                Никакви други неща освен споменатите не съм слагал дотук.
                                Днес извадих една четвъртинка за проба-чудно зеле! С повечеко олио и малко лют и повечко сладък червен пипер е чудно мезе за ракията.

                                Целите зелки сигурно ще искат още малко да втасват, но смятам до няколко дни и те ще са отови.

                                Най-важното-заложих зелето на 10.11, а днес сме 20.11. Да речем, че за целите зелки ще трябва още някой ден, та може да кажем, че за две седмици зеленцето е готово.
                                Ще го пресека с някаква химия, и го изнасям на терасата на студено.
                                Само да дойде и мазната мръвка, и ще става кулинарна оргия
                                Има ли желание-има и начин!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X