Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Фино калибриране на AF - въпроси и отговори

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Фино калибриране на AF - въпроси и отговори

    Първоначално публикуван от radikyokushin Преглед на мнение
    Сега нали си с ФФ - пробвай 24-70 или пък 70-200 2.8 да видиш какво е туч , 18-300 ще ти се види като детска играчка...
    Шегата настрана - че е тежък тежък е, ама да имаш на един обектив от 18 до 300 мм (което при Никон-ския кроп са 27-450мм приравнено към ФФ) и то при качеството, което дава точно този обектив, направо е върха...
    Сега често се сещам за този обектив и ми се ще да имаше един такъв за 5D-то...
    д3 със 70-200/2,8 си е подходящ за фитнес, btw, кво стана с твоето д4?
    По-добре здрав и богат, отколкото беден, но болен !!!

    Коментар


    • #17
      От: Фино калибриране на AF - въпроси и отговори

      Аз имах D3x и D600, ама продадох всичко никонско и минах на другия бряг

      Коментар


      • #18
        От: Фино калибриране на AF - въпроси и отговори

        Първоначално публикуван от radikyokushin Преглед на мнение
        Аз имах D3x и D600, ама продадох всичко никонско и минах на другия бряг
        Ама тва само за техниката ли??? Или вече не харесваш мацки... Любо, извинявай, че освинчихме темата
        По-добре здрав и богат, отколкото беден, но болен !!!

        Коментар


        • #19
          От: Фино калибриране на AF - въпроси и отговори

          Ааа...нищо и няма на темата.Обсъждай те си...
          NISSAN FOREVER
          -----------------------------------------------------------------------------
          Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

          Коментар


          • #20
            От: Фино калибриране на AF - въпроси и отговори

            Извинявай, Любо!
            Понеже разговора тръгна от въпроса ти за 18-200, да го кажа пак (лично мнение) - като човек, който е имал и четирите обектива - 18-105, 18-200, 18-200II и 18-300, аз бих ги подредил точно в такава последователност във възходящ ред по отношение на личните ми предпочитания към всеки един от тях.
            18-105 е супер обектив, особено като се има предвид цената му, от около 300 лева втора ръка.
            18-200 - вече го обсъдихме по-нагоре - предимството му пред 18-105 е единствено в повечето милиметри в дългия край. Цената му е около 600 лева втора ръка.
            18-200II е доста по-добър от първата версия (макар на много места да съм срещал мнения, че нямат разлика) и вече предимството му спрямо 18-105 не е само в по-голямата кратност на вариото. Цена втора ръка около 800-900 лева.
            18-300 - като 18-200II, но с едни 100мм повече в дългия край, което си е доста и всичко това за мен го прави абсолютен фаворит от четирите и без аналог при другите системи. Много трудно е да се намери употребяван. Цената на такъв е около 1200 лева, което почти обезмисля покупката му втора ръка, при положение, че нов е 1600 в България.

            Коментар


            • #21
              От: Фино калибриране на AF - въпроси и отговори

              За фино калибриране силно препоръчвам ето тази таблица:
              http://www.squit.co.uk/photo/files/FocusChart.pdf

              Има малко труд и творчество докато се направи, но после е много бързо и най-важно - точно. При наклонен на 45 гардуса лист хартия е много, ама много бошлаф работата. Направо не си заслужава да се занимава човек. Докато с горната таблица няма съмнение къде фокусираш и какво е изместването - много е лесно. Това всъщност е DIY вариант на $200 системки за калибриране (е, няма нивел, ама....)

              Аз пък сега имам як преоблем с един 50/1.4G. Много кофти focus-shift с моето тяло се получава - на бленда 1.4 фокусът е където трябва, на 2,2-5 е малък ад - фокусът е много назад и не може да се компенсира през менюто, изместването е над 3см при предметно разстояние от метър. Някой с идея какво да правя - ако сервизно калибрирам тялото към този обектив имам подозрението, че всички останали обективи ще потънат; не знам дали може да се калибрира самия обектив. Мисля да пробвам тялото с друга бройка на обектива и обективът на друго тяло. Но 100% съм сигурен, че пролбемът е в комбинацията на конкретното тяло с конкретното стъкло, сами по себе си са си ок.
              Jeep Cherokee XJ '95 2.5i

              UaZ 469B

              Коментар


              • #22
                От: Фино калибриране на AF - въпроси и отговори

                Първоначално публикуван от alex_r Преглед на мнение
                За фино калибриране силно препоръчвам ето тази таблица:
                http://www.squit.co.uk/photo/files/FocusChart.pdf

                Има малко труд и творчество докато се направи, но после е много бързо и най-важно - точно. При наклонен на 45 гардуса лист хартия е много, ама много бошлаф работата. Направо не си заслужава да се занимава човек. Докато с горната таблица няма съмнение къде фокусираш и какво е изместването - много е лесно. Това всъщност е DIY вариант на $200 системки за калибриране (е, няма нивел, ама....)

                Аз пък сега имам як преоблем с един 50/1.4G. Много кофти focus-shift с моето тяло се получава - на бленда 1.4 фокусът е където трябва, на 2,2-5 е малък ад - фокусът е много назад и не може да се компенсира през менюто, изместването е над 3см при предметно разстояние от метър. Някой с идея какво да правя - ако сервизно калибрирам тялото към този обектив имам подозрението, че всички останали обективи ще потънат; не знам дали може да се калибрира самия обектив. Мисля да пробвам тялото с друга бройка на обектива и обективът на друго тяло. Но 100% съм сигурен, че пролбемът е в комбинацията на конкретното тяло с конкретното стъкло, сами по себе си са си ок.
                Благодаря за линка!
                Принципно при мен калибровам ултраширок обектив, и там и да не е съвсем точна калибровката трудно се хваща, защото при този тип обективи по презумпция всичко в кадъра е на фокус.Мисля, че нацелих грубо що годе вярната калибровка, но никога не е късно да се зачовъркам пак и да се дооправят нещата.
                П.П. По твоя въпрос...Принципно в сервизите НЕ калиброват тялото по обектива, а правят обратното...променят настройката на дадения обектив и я изравняват с тази на тялото.Принципно за производителя е в допустимите граници самото тяло/съответно и обектива/ да дава разлики от истинския фокус в границите от -20 до +20/както е направена и скалата на телата с опция за фин реглаж/.Та когато тялото има някакво отклонение и обектива също става тия галимации.В сервиза обаче изравняват софтуерно отклонението на обектива с това на тялото...т.е. не би трябвало да имаш проблеми с други работещи добре обективи и това тяло!
                Поздрави!
                NISSAN FOREVER
                -----------------------------------------------------------------------------
                Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

                Коментар


                • #23
                  От: Фино калибриране на AF - въпроси и отговори

                  В профайлд ми обясниха точно обратното - ще човъркат тялото, обективите не ги пипат. Ако не погодят тялото с тая бройка на 50/1.4G (понеже им занесох още 35мм и 85мм да си играят), ще имам за продаване 50/1.4G и ще си взема друг. Те казаха, че ще сравнят моя обектив с еталонен сервизен, който имат от този модел, като отправна точка. До края на седмицата ще имам резултат и ще споделя.

                  Аз съм слагал 12-24 пред табилицата за калибровка - никакъв смисъл. Дори и на 40см (което не ползвам като снимам) и отворена бленда на 12мм DOF ми е поне 6-7 см.
                  Jeep Cherokee XJ '95 2.5i

                  UaZ 469B

                  Коментар


                  • #24
                    От: Фино калибриране на AF - въпроси и отговори

                    Update:

                    В Прфайлд калибираха тялото към 50-тката (чрез сервизен софтуер). Разликата е огромна - в смисъл че вече има фокус

                    След това са ми калибрирали през менюто и останалите обективи дето им занесох (сега стойностите им са около +2, +3, преди калибровката бяха на -18, -19).

                    Полезна работа свършиха.
                    Jeep Cherokee XJ '95 2.5i

                    UaZ 469B

                    Коментар


                    • #25
                      От: Фино калибриране на AF - въпроси и отговори

                      Първоначално публикуван от alex_r Преглед на мнение
                      Update:

                      В Прфайлд калибираха тялото към 50-тката (чрез сервизен софтуер). Разликата е огромна - в смисъл че вече има фокус

                      След това са ми калибрирали през менюто и останалите обективи дето им занесох (сега стойностите им са около +2, +3, преди калибровката бяха на -18, -19).

                      Полезна работа свършиха.
                      Колко излезе удоволствието...
                      NISSAN FOREVER
                      -----------------------------------------------------------------------------
                      Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

                      Коментар


                      • #26
                        От: Фино калибриране на AF - въпроси и отговори

                        30лв е калибрирането на тялото с обектив, който си избереш. После ти правят настройка през менюто на колкото искаш допълнителни обектива, без да плащаш допълнително, при мен за общо три обектива пак беше 30лв. Можеш да им занесеш един чувал стъклария ако искаш. Хубавото при тях на калибрирането през менюто е, че го правят професионално - стативи, мерене, таблици...

                        При мен си бяха играли да сравняват моята 50-тка с еталонна тяхна - казаха нямало никаква разлика, затова пипаха тялото после. Такава ни беше уговорката - 50-тката не ми е жизнено важна, ако могат да калибрират по нея и после другите през менюто - плащам, ако не могат, връщат всичко както си е било и не плщаам нищо.
                        Jeep Cherokee XJ '95 2.5i

                        UaZ 469B

                        Коментар

                        Активност за темата

                        Свий

                        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                        Зареждам...
                        X