Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Величава Рила и нейните съкровища

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Величава Рила и нейните съкровища

    Привет на всички :-)
    Радвам се , че осъществих още един дълго мечтан от мен преход в Рила и най-вече , че откъснах време от ежедневието си (все по-рядко ми се случва), за да публикувам снимките.
    Ще съм по пестелил откъм впечатления и ще оставя снимките да говарят сами, макар да ми се иска да ги опиша още по-вълнуващо.

    Всъщност, тук описвам две разходки обединени в една тема. Кръстих темата "Величава Рила и нейните съкровища", защото дори пред компютъра, преглеждайки отново и отново снимките, още настръхвам от удовлствие и възхита от заснетото. Фото обектите, върху които съм акцентирал наистина са съкровища - безценни, ослепително красиви и вълнуващи. Горд съм, че са български и принадлежат на всички нас.
    Това са тези обекти, природни или архитектурни, пред които изправили се човек остава безмълвен: 7-те рилски езера, Урдините езера, Рилският манастир, язовир Калин, връх Мальовица и цялата околност около тях.

    Вероятно сте забелязали напоследък накъде ме влече и самият факт, че имам вече няколко фотописа в района на язовир Калин, издават че съм опиенен от магията на това място. С всяка следваща разходка откривам още и още от тази магия и отпивам от красота на този район в Рила. Самият аз не знам, колко още изненади се крият там, но всеки път откривам нови за мен места, въпреки че вече съм обиколил голяма част от тази местност. Така, малко по-малко събирам пъзела. Излишно е да казвам за нескончаемия магнетизъм и очарование, които ме обземат всеки път, посещавайки района около язовир Калин.

    За разлика от другите ми досегашни посещения, това бе интересно и запомнящо поради това, че изкачихме пътя към язовира в ранна утрин, още по тъмно. Тръгнахме с един приятел през нощта от София и дори стигайки град Рила в подножието на планината, беше още тъмно. Истинската красота ни чакаше горе, където утринното слънце изпълни с невероятна красота познатите места, представяйки ги в различна светлина казано и в пряк и преносен смисъл. Въпреки, че вече за седми път се качвам до яз. Калин, имам запланувани още две качвания в графата "to do" (да се направи...)
    Едното искам да е с преспиване горе над язовира, включващо заснемането на залеза, нощни пейзажи и изгревът и второто качване да е пешком зимно време.

    Относно сбъдната ми мечта, то става въпрос за изкачването на Отовишки рид над хижа Иван Вазов и мястото, откъдето се виждат 7-те рилски езера накуп. Да, виждал съм ги многократно на чужди снимки, заснети напълно професионално през всички сезони, но исках и аз да се кача, да имам собствени снимки и да кажа: Бях там!
    В предни разходки съм стигал доста близо до това място и гледка, снимал съм езерата, включително Урдин циркус, но не ми стигнаха силите и времето, за да обиколя всичко. Затова продължавам да дерзая и мечтая. Подобрих няколкократно пешеходната си форма, така че да не ми е пречка и причина да не успея. Всяка нова разходка допълва предната и дава насоки за следващата. Това е магията!

    Двете разходки от които ще видите снимки са направени в края месец август и септемри 2014.
    Първо ще представя последната септемврисйката, която астрономически вече е през есента, а втора ще е по-ранната, която бе края на летния сезон.

    Село Кочериново в подножието на Рила, пътят към Рилския манастир


    Изкачваме тесния път към язовира в ранни зори


    Къпините още не са напълно готови


    Краят на септемри, есента чука на врата. Чакам я с голямо нетърпение :-)





    Пътят...


    Загатната палитра






    Едно дърво над Вец-а събира погледите







    Обожавам да снимам тези завои



    Слънцето вече огрява билата около нас





    Стената на язовир Калин



    Отново пътят







    Надничам бързо през близката "тераса"


    Връх Малък Калин





    Язовирът



    Оставяме джипа на Винчето, нарамваме раниците, фотоапаратите и тръгваме по пътя надолу към пътеката посока хижа Иван Вазов. Часът е някъде около 8
    Слънчевите лъчи пробиват облаците и загадъчно хвърлят светлина към огромните дерете - Голяма и Малка Мокрица





    Красиво



    Пътят слизащ до стената на язовир Карагьол.



    И самият Карагьол огрян от утринното слънце



    Зелена мистика



    Въх.......





    Едно от Калините езера на фона на връх Малък Калин.







    Наближаваме бързо хижата, която благодарение на слънчевия констраст се откроява страхотно.
    Ридът над Хижата е Отивишки, заедно с едноименния връх. Някъде посредата се отваря неповторимата гледка към 7-те рилски езера.



    Невероятно мек и приятен цвят има тревата през тази част на годината. Полу жълта, полу зелена. Страхотна!







    Вече сме в непосредствена близост до хижата.
    Ранно есенна идилия. Спокойствие и красота.







    Перфектно изглеждащи коне допълват гледките




    Голям и Малък Калин, върхове красавци.



    Без да следваме пътеката над хижата, хванахме право нагоре, за да спестим време. По трудно е, но доста по-пряко.



    Това огромно дере е наречено Голяма Мокрица или Пазар дере. Изпълнено е от стотици водни басейни, ручеи, мочурляци и реки. Напълно оправдава названието си.







    Цветове







    Все по-високо, все по-красиво....



    Вече сме на билото, засичайки билната пътека по рида.
    Отляво ни се пада връх Скалица 2666м.



    под нас е Отовишко езеро....





    а пътеката, която хванахме е надясно към Отовишки (Отовица) връх 2696м.



    Назад се виждат Винчето, пътят слизащ до язвовир Карагьол.



    В далечината забелязвам красиви гледки. Максимален зуум.



    Огромни пространства от страната на 7-те рилски езера





    Облаците се шегуваха с нас :-)
    Мислехме си, как точно ще стигнем до гледката и те ще ни я закрият, но не стана така



    Наближаваме. Вече се вижда "Окото", 6-тото езеро.



    Голяма Мокрица все си е така голяма



    Най после бленувания момент.
    Засякохме малко данни за пътя ни дотук. Считано от Винчето, пешком, през хижата и право нагоре над нея до билото и мястото на гледката:
    около 3 часа времетраене , 7.8км разтояние, средна скорост: 2.8км/ч

    Невероятно място!



    С моя обектив едвам ги побирам и седемте в един кадър



    "Бъбрека"



    Лъки, моят верен кучешки приятел (от малък е по планините с мен) също се радва на гледките





    Приятелчето ме щрапна за спомен с неговия Canon и с широкоъгълния обектив.

    Последно редактирано от verter; 30-09-14, 22:49.
    Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
    0888/00-55-37

  • #2
    От: Величава Рила и нейните съкровища

    Продължаваме напред към не по-малко красивия Урдин циркус.



    Пътеката ни назад по целия Отовишки рид.



    "Окото" и "Бъбрека" под друг ъгъл



    "Бъбрека" увеличен. Гъмжеше от туристи дошли с лифта, а тук горе при нас никой.



    Най-високото езеро от групата " Сълзата"



    "Раздела" - тук се пресичат няколко пътеки.



    Урдин циркус - нямам думи!!!!
    И предния път, когато го снимах онемях, сега отново...



    Рибното Урдино езеро. Кончета се виждат покрай него.



    Още по панорамна снимка. Връх Мальовица вляво.



    Няколко пъти се питахме, дали някъде е останала поне една пряспа сняг. Има, ето я в най-високата част над езерата. Потънала в прах, почти черна, но все още устисква и вероятно ще дочака подкрепления.
    И красивият водопад спускащ се от едното в другото Урдино езеро.




    В другата посока, точно между Урдиния циркус и този на 7-те езера се вижда и едното от Чанагьолските ледникови езера.



    Зъберите в близост до Мальовица всяват респект.



    Вървим бавно по ръба към връх Вазов и по пътеката за връх Малювица. Още гледки към Урдините езера.





    Високопланинска красота







    О, да! Това е мястото!


    Има толкова много за фотографиране.







    По повърхността на "Паницата" се виждаше, че вече вали. При нас така и не заваля, но ни даде ясен сигнал, че е време да си ходим.





    Цветя и килими...





    Тръгнахме обратно този път през "Голяма Мокрица"
    Както и при предната ми разходка тук, ненадейно се появи мъгла и загадъчна облачност. Явно тук е често явление.



    Преди 20 минути бяхме там горе. Всичко потъна в облаци. Благодарни бяхме, че времето ни изчака и ни позволи да заснемем тези съкровища.















    Стигнахме при джипа поизморени, защото за разлика от доста пешеходни маршрути, този започва със спускане, но завършва с трудно изкачване, за което трябва да си оставиш сили. Въпросът е точно как, като искаш да видиш още и още.
    Изморен, но със заредени емоционални батерии.

    Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
    0888/00-55-37

    Коментар


    • #3
      От: Величава Рила и нейните съкровища

      Амиии то да напиша нещо ама май и аз забравих какво.Чудна разходка,страхотни снимки и разказ както винаги.Благородно завиждам и благодаря за споделянето и се надявам някой път да остане време и да се засечем на някоя разходка.
      Поздрави.
      Няма страшно в умирачката...
      Страшното е да си жив!...

      Коментар


      • #4
        От: Величава Рила и нейните съкровища

        Втората ми разходка в този район, изпълнена един месец по-рано в края на август и обхващаща по-ниските части на планината.
        Сезонът все още е летен.

        Пътят към Рилския манастир покрай реката





        Подминах манастира и паркирах джипа в местността Кирилова поляна, там където свършва асфалта.
        Оттук има един пешеходен маршрут към "Сухото езеро" посока връх Мальовица. Качвал съм го няколко пъти и винаги е имало вода в езерото, пък името му подсказва друго.

        Гората над поляните беше очарователна.
        Заслужи доста кадри.
































        Пътеката катери стремглаво нагоре по лавинен склон







        Отсрещният склон











        Страхотни цветове. Не бях виждал съчетание с бели точки, но явно и такива има.









        Сухото езеро.
        За първи път го виждам напълно сухо. Тази година доста валя, но явно в тази част на годината, краят на август пресъхва.







        Първи багри на есенната палитра



        Гората бе приказна. Дори на слизане си намирах какво да снимам, въпреки, че бях вече минал по този път.








        Навръщане минах през Рилския манастир за няколко кадъра и да запаля свещички. Мисля, че улучих подходяща светлина и станаха сполучливи снимки.
        За пореден път се удивлявам за детайността и пъстротата на този грандиозен храм.







































































        И бързо хапване в крайпътно ханче. Вкусотийки от родната ни кухня.











        Навръщане бях си набелязал да подхвана един път до село Падала. Има отбивка в началото на планинската част към Рилския манастир.Още на идване я забелязах и замислих да се кача до него.
        По табелата го дават на отстояние от 7км.
        Пътят е страхотен - тесен, планински и с много завои.

        Има серия външни завои, които са на ръба на скалите точно над пътя за Рилския манастир. Кой би очаквал. Отдолу нищо не подсказва, че има такъв готин път.





        Селото отдалеч изглежда красиво, особено на фона на пътя към язвоир Калин, който вие нейде отзад.





        Част от завоите.



        Джипът ми не става за каране извън пътя, но си намерих един черен трак и не се сдържах. В крайна сметка не стигнах до никъде освен до запустрели ниви и шубраци и трябваше да се върна до асфалта.
        Поне покарах малко по черно и поразкрачих на няколко места окачването на комбито, за да си припомня стари разходки.





        В самото село не намерих нищо интересно. Има две къси улици и нещо като малък площад, но много тесен. Едвам се обръща, защото има паркирани големи машини. Къщите са пръснати по склоновете хаотично и се стига до тях по пътеки или много стръмни пътища. Имаше няколко възрастни човека и гости със софийски регистрации.

        Част от пътя към селото огрян от следобедното слънце.



        И прибирането към София



        Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
        0888/00-55-37

        Коментар


        • #5
          От: Величава Рила и нейните съкровища

          Браво колега, страхотна разходка сте направили!
          Мерси за хубавите снимки!
          За Лада НиВа--->Имам СаМо ДвЕ ДуМи---->НяМаМ ДуМи....!!
          Honda Dominator 650
          088ЧЧ93979-->Борис
          0878956Ч38-->Борис

          Коментар


          • #6
            От: Величава Рила и нейните съкровища

            Прекрасно , както винаги ...не си сбъркал че си отишъл до " партизанското " село Падала.
            На нас клиренс ни трябва , не скорост

            Коментар


            • #7
              От: Величава Рила и нейните съкровища

              Браво колега!!!
              С тези страхотни снимки и гледки рано сутринта направо проваляш работния ден
              Как да работи човек, когато ума му е по планините от сутринта
              Отделяй някоя друга минута - пиши и пускай снимки - ние, 'офисните тюфлеци', ги чакаме с нетърпение
              Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
              Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

              Коментар


              • #8
                От: Величава Рила и нейните съкровища

                Ох, Урдините езера, там всяко камъче ми е познато и като видя снимки, направо ми трепва сърцето. Браво Влади, някой път ще те заведа да слезем в циркуса, да видиш какви чудеса има там.
                LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
                www.ADV-Bulgaria.com

                Коментар


                • #9
                  От: Величава Рила и нейните съкровища

                  БРАВО!!!!!
                  0898532785-КИКО

                  Коментар


                  • #10
                    От: Величава Рила и нейните съкровища

                    Ето две снимки също септември месец.
                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0973.jpg
Прегледи:1
Размер:124.1 КБ
ID:5613632Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0964.jpg
Прегледи:1
Размер:122.0 КБ
ID:5613634

                    Колега, така като гледаш мъглата от снимките, можеш ли да си спомниш къде беше тя и да прецениш кой връх е това? Жокер - около 2600 метра е.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Величава Рила и нейните съкровища

                      Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
                      Браво колега!!!С тези страхотни снимки и гледки рано сутринта направо проваляш работния ден Как да работи човек, когато ума му е по планините от сутринта Отделяй някоя друга минута - пиши и пускай снимки - ние, 'офисните тюфлеци', ги чакаме с нетърпение
                      +1 Споделям. Но аз ги гледах от сутринта до сега.
                      Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                      "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                      Коментар


                      • #12
                        От: Величава Рила и нейните съкровища

                        Страхотни снимки и невероятна красота.
                        Благодаря за споделената разходка!
                        [url]http://www.offroad-band.com/[/url]

                        Коментар


                        • #13
                          От: Величава Рила и нейните съкровища

                          Благодаря за споделените красоти колега.
                          Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 163HP

                          Коментар


                          • #14
                            От: Величава Рила и нейните съкровища

                            Много красиво.Благодаря за споделеното.Приказно.Поздрави.
                            I am just a simple man.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Величава Рила и нейните съкровища

                              Първоначално публикуван от zzlatev Преглед на мнение
                              Ох, Урдините езера, там всяко камъче ми е познато и като видя снимки, направо ми трепва сърцето. Браво Влади, някой път ще те заведа да слезем в циркуса, да видиш какви чудеса има там.
                              И мен, и мен!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X