Обява

Свий
Няма добавени обяви.

ГИС софтуер

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • ГИС софтуер

    Здравейте, тъй като се налага да закупим ГИС софтуер в момента се търси най-подходящото решение. В случая става дума за разработване на карти на населени места с информация за демография, устройствени зони, гъстота на населението и т.н. Първоначално ползвахме QGIS, но при него има доста проблеми особено при експорт и импорт от Аутокад, както и проблеми с кодовите таблици (постоянно се губи информация при въвеждане на кирилица). ESRI е безумно скъпо решение, и доста сложно. Замислям се за Manifold, но не знам много за нея. Има ли някой тук по-навътре с ГИС-а?
    Александър

  • #2
    От: ГИС софтуер

    Проблема не е в QGIS, а в AutoCad. За да се импортват правилно шейп-файлове с кирилица, трябва изрично да се укаже с каква кодова таблица са. Това става с допълнителен файл към шейпа, "xxxx.cpg" като "xxxx" е името на шейпфайла. Файла е текстов, като вътре се пише кодовата таблица, примерно CP1251 за кирилица, или UTF-8 ако се работи с Unicode. Във QGIS може да се зададе в каква кодова таблица да се експортира.
    Иначе няма никакво значение каква ГИС ще ползвате, шейп-форамата е еднакъв и стандартен. Не ви трябва друго освен QGIS според мен. По скоро Аутокад трябва да е специализиран за ГИС, трябва ви AutoCad Map или Civil 3D. По-добре Map, Civil-а е прекалено тежък и специализиран за инфраструктирно проектиране.
    "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

    Коментар


    • #3
      От: ГИС софтуер

      за справки по устройствените зони аз ползвам тези:

      http://ims.gis-sofia.bg:8080/JisofMap/jspMap.jsp


      http://maps.sofproect.com/oup/default.aspx със зум може да се видят много неща


      http://www.sofproect.com/maps.aspx

      Коментар


      • #4
        От: ГИС софтуер

        Не знам какво имате против AutoCad! за всичко става и дори за повече, отколкото предполагате!

        Ползвайте си го него. Ето някои приложения:

        Става за изчисляване на дължини на линии - не само по права линия (за ограда примерно или отстояние между имота и асф. път.....), но и за криви линии, полилинии(за дължина на оградата по целия имот), става за изчисляване на площи на всякакви произволни форми, когато се придават площи от един имот към друг, за изчисляване площта на имота преди покупка, за изчисляване на ЗП и РЗП, на площта на отделните помещение, апартаменти, секции, групи и въобще става за всичко, за обеми, ако чертежът е 3D, ако не е, може да се направи за конкретното нещо. При това, обикновено всичко става за по-малко от минута, достатъчно е да постави мишката на желаната част от Properties. Ако тази желана част я няма в самия чертеж, ами прави се линия/полилиния с няколко натискания на мишката. Въобще не е сложно.

        Дори могат да се вмъкват много карти на местностти една до друга в реални координати, може да се вмъкват разтерни изображения.....

        Не знам какво не му харесвате, това е програма за всичко, свързано с пространството.

        Коментар


        • #5
          От: ГИС софтуер

          Знаете ли колко струва Аутокад Мап? Проблема е точно в Qgis или по-точно в начина , по който работи под windows. Пишеш на кирилица и всичко изглежда наред. После отваряш базата данни от сървъра и всичко е на маймуница.
          Александър

          Коментар


          • #6
            От: ГИС софтуер

            Затова да перефразирам- търси се евтин гис софтуер, подходящ за работа в градското планиране и възможност за изваждане на анализи в графичен вид.
            Александър

            Коментар


            • #7
              От: ГИС софтуер

              Лошото е, че за работата за която ми трябва е необходимо да представя лиценз - т.е. документ че съм закупил софтуера.
              Александър

              Коментар


              • #8
                От: ГИС софтуер

                И един AutoCad R14 от далечната 1998 г също върши работа. Не случайно някои геодезически фирми държат именно на него и на него работят все още. На него има и кръстовете през 100 метра, без които, ако някой геодезист види ситуация на нещо, веднага му излиза пяна на устата: Защо ги няма кръстовете?

                Коментар


                • #9
                  От: ГИС софтуер

                  Първоначално публикуван от axlastro Преглед на мнение
                  ... Пишеш на кирилица и всичко изглежда наред. После отваряш базата данни от сървъра и всичко е на маймуница.
                  Точно това е проблем с кодовите таблици на шейп-файла. QGIS работи коректно (и лесно) с всички таблици, точно за това го ползвам понякога, само за конвертиране. При експорт на файла има конкретна опция с каква кодова таблица (code page) да се извеждат. Аутокад чете коректно кодовите таблици само ако са указани изрично в .cpg файл. Ако кирилицата е кодирана с CP1251 и няма .cpg, Аутокад чете файла като UTF-8 и резултата е маймуница.
                  "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

                  Коментар


                  • #10
                    От: ГИС софтуер

                    Интересно. Ще опитам да го осмисля.
                    Александър

                    Коментар


                    • #11
                      От: ГИС софтуер

                      Написал съм го в първия ми отговор. Направи само един текстов файл и вътре напиши CP1251, след това преименувай файла на хххх.cpg, като хххх съответства на името на шейповете xxxx.shp, и стои заедно с тях.
                      Другия вариант е UTF-8 вместо CP1251. Това са двете кодови таблици които поддържат кирилица. (Има и други, но на практика само тези се ползват в Windows). С един от двата варианта Аутокад трябва да прочете правилно кирилицата от шейповете.
                      "Аз знам, че нищо не знам. Но вие и това не знаете."

                      Коментар


                      • #12
                        От: ГИС софтуер

                        Разгледай това, може пък да върши работа

                        http://www.saga-gis.org/en/index.html

                        Коментар


                        • #13
                          От: ГИС софтуер

                          Цялата работа е, че трябва да е с комерсиален лиценз. Иначе няма как да отговорим на конкретните условия за притежаване на ГИС софтуер. Та затова се чудех за Manifold. Иначе и Qgis не е лош.
                          Александър

                          Коментар


                          • #14
                            От: ГИС софтуер

                            Основния пакет за "ArcGis for desktop" е 1500 $. Ще свърши работа за това което ще извършвате и e един от професионалните GIS софтуери използвани навсякъде от държавните администрации.

                            http://store.esri.com/esri/showdetl....Product_ID=29&

                            http://www.esri.com/software/arcgis/arcgis-for-desktop
                            Последно редактирано от tabak; 08-10-14, 13:31.

                            Коментар


                            • #15
                              От: ГИС софтуер

                              Всъщност цената му за Щатите е 1500 долара. За България лиценза струва 2000 евро.
                              Александър

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X