Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Помощ за идентификация на струг и резби

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Помощ за идентификация на струг и резби

    Моля , многоуважаемите колеги да помогнат в разпознаването на това стругче . Същото , но в супер състояние си купих днес , доста е стабилно , но има само милиметрови резби но са широка гама . Има таблища от 0.1 до 10 на дългата страна , което е стъпката предполагам и на късата на таблицата от са означенията за зъбчатките , които са 6 броя и са означени със Z1 до Z 6 . Има 3 бавни и 3 бързи скорости . Бавните 125 250 500 , бързите са 1000 , 2000 и 4000 . Всъка помощ във разпознаването на модела и относно смяна на зъбчатките за резбите , ще оценя дълбоко . Благодаря ви много предварително . Иначе стругчето е сила и много качествено направено .Хваща 80 см детайл и има 18 см височина паралели център на шпиндел , морз 2 е конуса .

    http://www.topobiavi.com/%D0%BF%D1%8...dno835265.html

  • #2
    От: Помощ за идентификация на струг и резби

    Наснимай твоя по детайлно. Този по кутията на лирата мяза на тос мн80, но пък има доста различия от него. Прилича и на едни български дето се правиха някъде в Монтанско мисля че се казваха сн20 или нещо от сорта.

    Коментар


    • #3
      От: Помощ за идентификация на струг и резби

      Не е СН 20 , Много различни са му паралели , суппорт и т.н. Мисля че е ТОЗ , може да е правен и в Бг по модел на ТОЗ но е здраво стругче и не мисля , че е от мини или хоби серията , по точно е някакво по голямо хоби , ама е пак 150 см стругче 110 см са му линеалите само , а суппорта е направен като на ТОЗ има си масльонки със сачми навсякъде , и ножодържача хваща голям нож , 30 на 30 мм.Универсалчето се здахваща посредством ....конус мисля , но има един притисквателен фланец като е прерязан , странно на 14 и се завива със болт , инбусен .Явно си е осигурителна скоба да не излиза .
      Ами точно същият модел е , като ТОЗ и аз се учудих , но прилича на ТОС , но табелката за марка и модел я няма . Има български двигател на Елпром Троян . Универсала е ТОС ф 100 . Иначе струга е същият , като този на снимката , но немога да го снимам, че е разглобен на съставни части и предстои едно чистене , боядисване , смазване, смяна на болтове тук таме и на жици по инсталацията . Иначе беше цяло , пробвах го работеше невероятно , наниските обороти челосах едножелезо и струговах от него за да видя суппорта , и всичко изглеждаше супер . Просто имаше много изсъхнала грес по него , която просто праавеше движението по трудно , по паралелите . Ако някой има знания , относно модела и как се правят резби на него / на С 11 е лесно , нагласяш си обороти и копчета , и то на струг дето е нортунге лесно / , моля много , да помогене да пише или да даде мнение , пък и даже негативно , ако ще да е .Значи говоря , като пълен аджамия , уча се и това ми е ,първата машинка , имам един за дъро , сам съм го сглабял и работи много хубаво , спрямо , това което е вложено вътре и каквото е .
      Исках малка машина , но не със 6 - 9 мм шпиндел , а като тази 18 и не като китайските , мъньоци а здрава , тежка , стабилна , . Намерих си и от радост направо не мога място да си намеря .
      Човека от който я взех, от Стара Загора излезе многоготин и пекан , бачкьор , като мен и двамата се чупихме от работа в понеделник , аз да купувам , той да продава ха ха .Машинкат взех 700 и 50 - 60 лв пътни до Пловдив , даже продавача , ми помогна да кача стругчето в нас на части , понеже си бях контузил коляното докато го разглабяхме във неговата работилница . Абе към 300 кила е машинката може и повече да е , стабилно малко стругче ,да не кажа към средно.
      Момчета помагайте , какъв е модела и как сеправят тези резби , въртятли се тези зъбчатки , то едната се мести така че сигурно се обръща и за да се напасне със другите .
      Последно редактирано от Rusen pd; 30-09-14, 06:38.

      Коментар


      • #4
        От: Помощ за идентификация на струг и резби

        http://www.topobiavi.com/data/adv_im...p_15573208.jpg

        Така изглежда точно същата машинка е . Днес , след работа ще мина при един приятел железар да си поръчам да ми завари една здрава метална основа , като бюро , от профили , като ще служи и за шкаф . Ще и направя и тава за стружки отдолу от ламарина .
        Въпросът ми е , аз ще започна да го изчиствамот всякака гняз по него , със нафта , газ за горене или бензин . Каква смазка да взема от специализиран магазин за този тип задвижване , няма да е грес предполагам . Някакво дебело масло , но какво по точно да е . Трябва да смазва и да остава по зъбчатките и да не изтича , понеже машината не е със картер за масло , а е на сухо .
        Във двата края на кухия шпиндел има лагерни тела , които са затворени със фланци , и имат масльонки и на двете със съчми , мисля и тях да ги разглобя и да ги смажа отново след изчистване . Имам нужда от насочване , към профи маслоили смазка за , стругчето . Мисля да си го стегна и пребоядисам до перфектно състояние , ако е рекъл Господ . Мисля , че машинката е много прилична и здрава . Моля , всички съфорумници да помогнат , относно зъбните колела на машината , те са със озночение от Z1 до Z6 като се обръщат мисля ,по някакъв начин , но не искам да експериментирам на моя глава .

        http://www.topobiavi.com/data/adv_im...p_15573209.jpg

        Това са въпросните зъбчатки , като вътре има още 3 , които служат за обръщане посоката на въртене и на самохода . Те разбира сесе превключват само и изцяло при стряна машина , със лоста отпред , идентично , като при ТОЗ МН 80 .
        Та всеки съвет ще ми е от полза , когато опитните говорите ,мераклийте мълчим и слушаме .
        Последно редактирано от Rusen pd; 30-09-14, 07:22.

        Коментар


        • #5
          От: Помощ за идентификация на струг и резби

          Днес започнах да го почиствам и да го подготвям за слабяне , почистих супорта и супортната кутия , имаше някаква изсъхнала грес , може да не са го почиствали , изобщо от консирвантната . Някакви идей за масло за смазване , имам от едно време М 10 Д . Бащата е работил като учител по каране на трактор , във СПТУ в с.Куклен Пловдивско и има " останало " доста масло , къв 50 литра е сигурно .За дизелови двигатели е . Дали ще стане за смазване на зъбчатките , или трябва някакво специално да взема . Аз съм си още гугтка , както се изразяват хората , но мисля че ще влезна в час .
          Някакви предположения за модела и за смяната на зъбчатките . Не е С 8 де , малка и просто устроена машинка е , разбира се , но си трябва някой да помогне за да не стане проблем .
          Чакаме , опитните във форума да си кажат мнението .

          Коментар


          • #6
            От: Помощ за идентификация на струг и резби

            Според мен не е проблем да му сипеш м10д. За подаванията трябва малко да се посмята, не е нещо сложно, трябва да пресметнеш отношенията между зъбните колела и ще разбереш с кои з. колела какви подавания се получават. Не е висша математика просто е досадна математика.

            Коментар


            • #7
              От: Помощ за идентификация на струг и резби

              Той не е със картер , тоест не е за наливане . Задвиването е във тялото има отдолу междинна ос която се обтяга и прехвърла нагоре към 3 степенна ремъчна шайба която е директно на шпиндела . От двигателя , който е отзад и е със 2 степенна шайба , за бързи и бавни скорости един ремък към междинната ос която прехвърля на шпиндела , а във задната част на тялото има ръчка със зъбчатки която контролира посоката на въртене на самохода ,със 3 степени . Тя се движи и зацепва 2 зъбчатки , които са на тази ос със зъбчатка на самият шпиддел
              Отзад са 6 те зъбчатки , както се вижда на снимката , които прехвърлят към винта различните стъпки за резбите , аз така си мисля , може и да съм се омазал някъде във разсъждения .Просто , здраво и ефективно . Зъбчатките въртят на сухо и се мажат само със масло или грес , не зная ,помагайте .

              http://www.topobiavi.com/data/adv_im...p_15573209.jpg

              Ето това е цялата трансмисия към винта От Z1 до Z 6 са на таблицата зъбчатките , те са 3 двойни , което ме навежда на мисълта , че се въртят и се слагат в различни комбинации . Личи си , че средната се мести по полуокръжен канал , за да се напасне по другите при разместване .
              Всяка помощ и съвет за модела , зъбчатките , резбите и др. по машината ще ми е от голяма помощ , първо стругче ми е . Правих си и имам едно малко за дърво със ремъчни шайби но няма нито точност , нито обороти , нищо .
              Благодаря за помощта предварително , знам , че има много опитни и знаещи колеги във форума . Моля , ако ви се вижда смешна и елементарна машинка , за мен не е , точно каквото търсех е и не ми е смешно , понеже не мога да намеря информация за нея .
              Тази сутрин почистих супорта и супортната кутия , линеалите също . Линеалите на 2 3 места ще трябва да се изшкурят със 1000 грит , или да се полират отгоре / те са плоски отгоре . Мисля че така ще се движи малко по добре суппорта . Говоря за финно изглаждане . Още има следи по линеалите от фрезата , която ги е правила .
              Общо взето устройството на струга е идентично със това на малките ТОС-ове ,МН 80 , само че е 1.50 струг / че / .
              Последно редактирано от Rusen pd; 01-10-14, 18:50.

              Коментар


              • #8
                От: Помощ за идентификация на струг и резби

                Струга май го идентифицирахме , въпреки че липсва инфо за него - мисля че е Родина , ма 5 или 7 не зная , може би 5 . Остава въпроса ъс зъбчатките . Май има само можещи , а знаещи , не .

                Коментар


                • #9
                  От: Помощ за идентификация на струг и резби

                  Един мой приятел има съвсем същия струг,но малко поопоскан ще го погледна дано да има някоя табела с някои указания за зъбните колела.Наистина е с доста здрава конструкция,но с тези плоски паралели не може да се очаква кой знае каква точност. Закупено е от едно ТПК.
                  Това за можещите и знаещите малко ми звучи несериозно.Човек не може да може всичко и не може да знае всичко,но е по-добре да признае,че не знае от колкото да прави неверни изказвания.
                  Помагаме с каквото можем и колкото можем и се учим един от друг.
                  Успех с машинката.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Помощ за идентификация на струг и резби

                    Това за можещите и знаещите , беше шега , за стимул. Извинявам се ако нещо съм засегнал някой .
                    Почти е изчистен , останаха лагерните тела на шпиндела и се надявам в неделя да го боядисам , идей за цвят и вид на боята . Предложения за вид смазка , грес някаква предполагам .
                    Значи много ще се радвам , ако го идентифицираме , не че променя нещо , но поне да зная какво имам , мисля че е Родина , но 3 ли е , 5 ли е , не зная .
                    А относно таблицата , аз я имам , но въпроса е дали има допълнителни зъбчатки , или това са З 1 до З6 , които са на самата машина във лирата и те се сменят помежду си .
                    Предварително благодаря на колегата Стефан 55 , ще пращам бирата по еконт , ха ха ха

                    Коментар


                    • #11
                      От: Помощ за идентификация на струг и резби

                      Това за можещите и знаещите , беше шега , за стимул. Извинявам се ако нещо съм засегнал някой .
                      Почти е изчистен , останаха лагерните тела на шпиндела и се надявам в неделя да го боядисам , идей за цвят и вид на боята . Предложения за вид смазка , грес някаква предполагам .
                      Значи много ще се радвам , ако го идентифицираме , не че променя нещо , но поне да зная какво имам , мисля че е Родина , но 3 ли е , 5 ли е , не зная .
                      А относно таблицата , аз я имам , но въпроса е дали има допълнителни зъбчатки , или това са З 1 до З6 , които са на самата машина във лирата и те се сменят помежду си .
                      Предварително благодаря на колегата Стефан 55 , ще пращам бирата по еконт , ха ха ха

                      Коментар


                      • #12
                        От: Помощ за идентификация на струг и резби

                        Ето и малко снимки на струга на моя човек.Машината си е наше родно производство на Троян.Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1000655.jpg
Прегледи:1
Размер:140.5 КБ
ID:5613847 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1000657.jpg
Прегледи:2
Размер:169.5 КБ
ID:5613851 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1000658.jpg
Прегледи:1
Размер:123.3 КБ
ID:5613852 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1000659.jpg
Прегледи:2
Размер:119.3 КБ
ID:5613853 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1000666.jpg
Прегледи:1
Размер:142.0 КБ
ID:5613854 Някои неща липсваха та се наложи да ги правим на ново.Винта е на лице,но го демонтирахме за да направим малка реконструкция.Част от супорта също липсваше и него бутнахме.Патронника не е оригинала,но и този ще върши работа.Машината ще се използва предимно за дърводелска работа.С обработката на метал ще има проблем поради това,че не успяхме да направим достатъчно плътен супорта към паралелите защото са неравномерно износени.

                        Коментар


                        • #13
                          Грешка
                          Последно редактирано от Rusen pd; 04-10-14, 08:10.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Помощ за идентификация на струг и резби

                            Значи твърдиш , че зъбчатките са 14 бр общо , ти ми прати , коя със по колко зъба е , сега като ги нямам другите , какво , правя се индексно колело , което се хваща на Супорта , правя си един Т - образен ножодържач за нож , и си ги правя сам така ли . Значи трябва да проверя , кои са тук и кои липсват и след това да ги сметна в диаметър по броя на зъбите , да ги пусна като заготовки на С 11 - то и да ги нарежа колелата и каналите за зъбите , на този малкият , така ли . Как функционират , със завъртане едно между друго ли е , или със смяна нещо не мога да схвана схемата, честно .
                            То ясно че липсват бая колела и ще се правят , въпроса е че не съм много добър с математиката и трябва да ми помогне някой , като ми обясни принципа на смятане и логиката при смятане на предавателните числа , за стъпката , която търсим .
                            Струга е същият , но при моя супортната кутия и супорта са си тук и си работят нормално . Просто много ми хареса машинката и реших да я оправя и да я ползвам .
                            Някакви идей за вид грес , която да купя и масло помагайте бе хора. Всичко е изчистено и обезмаслено , и утре ще се боядисва , чакам само масата за основа. въпроса е , че като ги боядисам , ще трябва да намажа търкащи те се части поне със масло за шевни машини за да не ръждясва някъде , също грес ли се слага във гълъбовите опашки на супорта , или само дебело масло , мисля че там си е със масло , а отзад на зъбчатките е грес и масло . Във лагерните тела на шпиндела трябва масло да сложа нали , затова си имат и масльонки , със съчми .
                            Ако твоя приятел има зъбчатки , със радост ще купя които продава , за да си спестя направата им , ако ще го ползва за дърво и няма да слагате супортната кутия и винта , а просто така ще работите на него .
                            Тези стари машинки , не са като С 11 - всичко ти е наготово дадено на ръчки , явно трябва да си познаваш машината много добре и да смяташ предавателните съотношения , за всяка стъпка .

                            Коментар


                            • #15
                              От: Помощ за идентификация на струг и резби

                              Не ти трябва да смяташ нищо то ти е дадено в таблицата и схемата за подреждане е дадена.Ще ти дам пример:Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1000659.jpg
Прегледи:2
Размер:119.3 КБ
ID:5613925
                              Това е таблицата.В ляво е схемата за подреждане.В първия хоризонтален ред са стъпките на резбата-MM е милиметри S е стъпка.В по-долните хоризонтални редове са обозначени броя на зъбите на всяка зъбчатка влизаща в комбинацията.
                              За стъпка 05мм. са необходими следните зъбчатки:

                              брой зъби
                              Z1 20
                              Z2 40
                              Z3 20
                              Z4 60
                              Z5 50
                              Z6 100

                              Там където където има празно поле предполагам се поставя паразитна зъбчатка за да стане комбинацията,но това трябва да се провери на практика.
                              За зъбчатките трябва да ги изчислиш по модула за да получиш диаметрите и на фреза да се нарежат.Това ще ти е най-малкия проблем.
                              Успех.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X