Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Колко е 12.40АМ и какво общо има с "ефекта на пеперудата"?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Колко е 12.40АМ и какво общо има с "ефекта на пеперудата"?

    Днес трябваше да се прибирам от Виена с полет на Austrian в 17.25. Да, ама понеже на австрийците бройката на пъниците им се стори недостатъчна, взеха че го отмениха. Това е стандартна политика на нискотарифните компании, но явно вече не само на тях. Та нареждаме се всички на гишето за билети и чакаме да ни дойде реда. Слушам аз какво казват на тези, дето им дошъл реда - ще ги прехвърлят на полета от 20.20. Викам нищо. Ще се прибера днес. Да, ама по едно време започнаха да ги прехвърлят за следващия ден за 10.10, че този се напълнил. Лошо! Следващия ден, т.е. утре, летя за Индонезия. Иде моя ред и се приближавам към гишето твърдо решен да вдигна забележителен скандал, ако работата отиде на изтърване на полета за Индонезия.
    Мадамата: "Можем да ви прехвърлим на утрешния полет от 10.10".
    Аз: "Не ме устройва. Утре трябва да хвана полет за Индонезия". Не и казвам, че полета е в 21.45, защото ще трябва да се обясняваме къде е аджеба Козлодуй на картата, колко време е пътя и защо трябва да отида и да се върна пак на летището.
    Мадамата: "Момент"... чукане по клавиатурата... "Намерих ви място на таз вечершния полет от 20.20".
    Значи можело.
    Да видим сега утрешния полет за Индонезия. Плащат го американците и съответно използват American Express. Тея ми пращат времената за полет и ме питат дали съм съгласен:

    27 September
    Departs: Sofia Vrazhdebna, BULGARIA - SOF
    Date: Sep 27,2014 Time: 9:45 PM
    Arrives: Istanbul, TURKEY - IST
    Date: Sep 27,2014 Time: 11:10 PM

    28 September
    Departs: Istanbul, TURKEY - IST
    Date: Sep 28,2014 Time: 12:40 AM
    Arrives: Soekarno Hatta Intl, JAKARTA, INDONESIA - CGK
    Date: Sep 28,2014 Time: 6:20 PM

    Гледам 12 часа престой в Инстанбул. Викам си ще си взема хотелче, сутринта рано ще поразгледам и ще продължа към Джакарта. Избрах си хотела в съответсвие с планираните за посещение забележителности - 56 евро за една вечер. Всичко точно.
    Да се върнем в настоящия момент. Прибрах се преди по-малко от 2 часа от София от полета в 20.20 от Виена. Сядам да се чекирам за утрешния полет. Принтирам си бордните карти и гледам:
    Istanbul - Jakarta - 00:40
    Търкам очите, пак гледам, пак си е толкова. Отварям билета от Amex и гледам - 12:40. викам си тея баламурници са объркали часа с 12 часа. И тогава ме обзе прозрението - тъпия хамерикански часовник - 12.40AM не е 12.40, ами е 00:40, защото пъвият АМ час е 12, а не 1. И след 12АМ следва 01АМ...
    И тук идва "ефекта на пеперудата". Ако тъпите австрийци не си бяха отменили полета, щях да се чекирам онлайн около 23.00 като пристигна от София. Тогава щеше да е 26 септември, а резервацията в хотела е с безплатно анулиране до 26 септември. Щях да се усетя навреме да си я анулирам безплатно. Сега се прибрах в 2 часа и съм 56 евро назад заради тъпия американски часовник и смотаните австрийци. Та седя си в 04.00 (04:00АМ), пия си бирата, чакам да свърши пералнята, че да изсъхнат дрехите за утрешното пътуване и размишлявам върху "ефекта на пеперудата". Ако някой не го е чувал да погледне тук: http://bg.wikipedia.org/wiki/Ефект_на_пеперудата
    Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...

  • #2
    От: Колко е 12.40АМ и какво общо има с "ефекта на пеперудата"?

    Стига си чаткал ми пази багажа,че не се знае знае ли се.

    Приятно пьтуване,Турците имат добри Авиокомпании макар,че индонизийките са едни от много добрите ммммм да.
    TOYOTA SEQUOIA ‘11
    W140 S420 '99

    Коментар


    • #3
      От: Колко е 12.40АМ и какво общо има с "ефекта на пеперудата"?

      Нищо им няма на хамериканците, бил си разсеян и си се заблудил.....................няма как 12.30 АМ да е СЛЕДОБЯД!!!
      и аз половин час след полунощ викам че е дванайсе и половина, а не нула и половина
      ________________________________________________
      Subaru OUTBACK 2,5
      Hyundai TUCSON 2.0

      Коментар


      • #4
        От: Колко е 12.40АМ и какво общо има с "ефекта на пеперудата"?

        Американска крьчма може да затвори и в 12 полунощ,спират да ти продават алкохол та го запомни от там - преди полунощ ние ПИЕМ или PM по нашенски или почваме от обяд,след полунощ почваме да споменаваме АМ или Американската Майка на барманчето който ни е спрял пиенето,че нали ПМ от обяд още.

        Основни неща са това,кога Пием и кога ни спират пиенето и почваме майките им.


        Пази багажа и пий едно преди да е свьршило ПМ
        TOYOTA SEQUOIA ‘11
        W140 S420 '99

        Коментар


        • #5
          От: Колко е 12.40АМ и какво общо има с "ефекта на пеперудата"?

          silverfox, аз съм си инсталирал в телефона едно приложенийце, в което вкарвам пет-буквено-цифровия код от резервацията, и то ми изтегля Амадеус всички резервации, билети и статуси в телефона (където пък е настроен в удобен за мен формат).. Всички полети, които стоят зад този код. И ти позволява да правиш онлайн чек-ин, и т.н. (дава ти и времето в дестинацията)...
          Удобно е...
          Лек полет !
          Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
          Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

          Коментар


          • #6
            От: Колко е 12.40АМ и какво общо има с "ефекта на пеперудата"?

            Кажи го де, приложението, та да се облажим и ние

            Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
            silverfox, аз съм си инсталирал в телефона едно приложенийце, в което вкарвам пет-буквено-цифровия код от резервацията, и то ми изтегля Амадеус всички резервации, билети и статуси в телефона (където пък е настроен в удобен за мен формат).. Всички полети, които стоят зад този код. И ти позволява да правиш онлайн чек-ин, и т.н. (дава ти и времето в дестинацията)...
            Удобно е...
            Лек полет !
            Бъдете живи и здрави!

            Коментар


            • #7
              От: Колко е 12.40АМ и какво общо има с "ефекта на пеперудата"?

              Абе не го написах не да се правя на интересен, а защото телефона бе в другата стая, пък му бях забравил името на приложението
              CheckMyTrip...
              www.checkmytrip.com
              То си е на Амадеус...

              И андроидското: https://play.google.com/store/apps/d...client.android

              P.S. Експорта към календара нещо не ми хареса, защото 'размества' часовете... Последно хвърках преди 6 месеца - сега може да са го оправили, но тогава в календара се вписваха часовете както са число, а не адаптирани към местно време и т.н... Пак върши работа, но трябва да се внимава да не те изненада някоя часова разлика...
              Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
              Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

              Коментар


              • #8
                От: Колко е 12.40АМ и какво общо има с "ефекта на пеперудата"?

                Преди да ми пратят от Amex предложението за полета, аз проверих полетите и се оказа, че е най-евтино с AlItalia през Рим и Абу Даби, ~1600лв, като за 2 евро повече имаше вариант престоя в едната посока в Рим да е 21 часа, а в другата посока в Абу Даби също да е доста. Та знам, че щяха да карат по най-евтината оферта и им писах, ако има чалъм да направят престоя максимален. Те ми пратиха оферта за Turkish Airlines, която после като дойде билета излезе, че е почти 1300$. Как ги избират... не знам. Та като видях 11.10 PM и после 12.40АМ реших, че просто са се съобразили с желанието ми и все пак са избрали дълъг престой, па макар и в Истанбул. Освен това по ми се връзва полет на обяд, а не в полунощ. Та събрано всичко това и предварителната ми нагласа, се получи действие по инерция. То е ясно, че ако се бях замислил повечко щях да се усетя.
                Не ми е за 100-те лева, ами заради факта, че се бях настроил да видя Истанбул. И то пак добре, ами ако не се бях усетил до последно и си бях изтървал полета от Истанбул до Джакарта... и изобщо от к'ъв зор американците ползват АМ/РМ, военните им часове в стотици - 1300 - thirteen hundred, а датите им още по-идиотски - първо месеца, после деня и накрая годината. Ако е от частното към общото разбирам, обратното също, ама те - както им паднало. Смотана работа.

                Това CheckMyTrip вече ми е на телефона, но за този полет ми казва:
                We are unable to find this reservation number. Please check your entry and try again. Please note that not all reservations can be accessed via this service.
                Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...

                Коментар


                • #9
                  От: Колко е 12.40АМ и какво общо има с "ефекта на пеперудата"?

                  Хм това с петцифрено-буквения код ли? Не ми се е случвало да ми даде такова съобщение...

                  ПС: МОЯ ГРЕШКА - имах предвид ШЕСТ буквено/цифров код...

                  P.P.S.
                  Пробвай предната версия дали ще ти намери резервацията, че май нещо са объркали около Юни месец : https://classic.checkmytrip.com

                  А друго приложение, което също съм пробвал и е приблизително еднакво като функционалност е https://www.tripit.com/
                  Но нещо не ми бе харесало и се бях върнал на Чекмайтрип...
                  Последно редактирано от slowtraveler; 27-09-14, 12:02.
                  Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                  Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Колко е 12.40АМ и какво общо има с "ефекта на пеперудата"?

                    Първоначално публикуван от silverfox Преглед на мнение
                    и изобщо от к'ъв зор американците ползват АМ/РМ, военните им часове в стотици - 1300 - thirteen hundred, а датите им още по-идиотски - първо месеца, после деня и накрая годината. Ако е от частното към общото разбирам, обратното също, ама те - както им паднало. Смотана работа.

                    Ти недей така,че ако ми кажеш на ум колко фита са в една сухоземна миля и ще те черпя,не морска която е градус от картата,а сухоземна,пада се едно кьм гьотере.После само ще сметнеш колко куорта ми трябват за 25 галона,че да сметна колко харчи кола която взима по 16 мили на галон

                    Па после ми се сьрдят като има кажа Вие сте бьрливи бе


                    Аз сьм Козирог,Януари,половината време обаче сьм раждан в средата на лятото,навика си е навик и с тия дати не можем да се разберем
                    TOYOTA SEQUOIA ‘11
                    W140 S420 '99

                    Коментар


                    • #11
                      От: Колко е 12.40АМ и какво общо има с "ефекта на пеперудата"?

                      Първоначално публикуван от BENZBOSS Преглед на мнение
                      Ти недей така,че ако ми кажеш на ум колко фита са в една сухоземна миля и ще те черпя,не морска която е градус от картата,а сухоземна,пада се едно кьм гьотере.
                      1760 ярда ги помня, за фитовета трябва да умножавам по 3.
                      А за морската - цял градус не е ли малко много? Да не е минута?
                      “When you see the tree you’re about to hit it’s called understeer. When you can only hear and feel it it’s oversteer.”
                      Walter Rohrl
                      GSM: нула, три осмици, две двойки, девет, пет, девет, две.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Колко е 12.40АМ и какво общо има с "ефекта на пеперудата"?

                        Първоначално публикуван от javoresku Преглед на мнение
                        1...А за морската - цял градус не е ли малко много? Да не е минута?
                        Е той колегата нали казва - всичко се обърква с тези мерки - градуси, минути, футове, фунтове ...
                        Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                        Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Колко е 12.40АМ и какво общо има с "ефекта на пеперудата"?

                          Първоначално публикуван от javoresku Преглед на мнение
                          1760 ярда ги помня, за фитовета трябва да умножавам по 3.
                          А за морската - цял градус не е ли малко много? Да не е минута?
                          Тьй де ма нали не ми е работа и на,обьркаФ се значи

                          Заразително е ти казвам,затьпяваме бавно
                          TOYOTA SEQUOIA ‘11
                          W140 S420 '99

                          Коментар


                          • #14
                            От: Колко е 12.40АМ и какво общо има с "ефекта на пеперудата"?

                            Имам много добър приятел в щатите, който ми каза че лека полека в ежедневието си хората започват да използват метричната система. Дали щи доживеем американцити да станат нормални, и чисто технически възможно ли е това?
                            Кольо Динев

                            Коментар


                            • #15
                              От: Колко е 12.40АМ и какво общо има с "ефекта на пеперудата"?

                              Тц
                              TOYOTA SEQUOIA ‘11
                              W140 S420 '99

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X