Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Преместване на дърво ?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Преместване на дърво ?

    Имам в двора едно иглолистно - аз му казвам борче , ама сигурно греша с името. Преди няколко години ( може и 10 да са ) ми го донесоха от Родопите и се хвана. Сега е към 4 м високо .
    Налага се обаче да го махна оттам , а не ми се иска да го сека.
    Въпросът е има ли шанс да се хване, ако го преместя на тази възраст . Мога да изкопая максимум до метър около него. Четох, че някои иглолостни видове имат основно хоризонтална коренова система и при тях е по-голям шанса да се прихване, докато други имат дълбок централен корен, който ако не бъде изваден цял дървото умира. Това от кои е ? Че няма да е малко работа ваденето , да не е напразно.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC02731.jpg
Прегледи:1
Размер:265.1 КБ
ID:6067079Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC02727.jpg
Прегледи:1
Размер:218.3 КБ
ID:6067077Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC02736.jpg
Прегледи:1
Размер:220.8 КБ
ID:6067078

  • #2
    От: Преместване на дърво ?

    Рано му е още за местене.
    Изчакай късната есен.
    Мести го с възможния максимум от пръстта, в която расте в момента.
    На новото място трябва да е в същото положение, както и сега - в смисъл не го завъртай около вертикалната ос.
    Успех!

    Коментар


    • #3
      От: Преместване на дърво ?

      Не се занимавай - режи. Да се хване дърво с такива размери на ново място шанса е 1/1000. Особено пък иглолистно...
      Опитвали сме се да изправим повален от бурята бор - хем не беше дори паднал, а само силно наклонен. Еми изсъхна си пак, при все че половината му коренова система си беше на мястото, а другата стоеше с пръстта около нея.

      Коментар


      • #4
        От: Преместване на дърво ?

        Вени, всичко това го знам. По-скоро се чудя дали наистина е 1/1000 шанса...и има ли смисъл.

        Коментар


        • #5
          От: Преместване на дърво ?

          Колега, дървото е Бял бор, за съжаление при тези размери нямаш много надежда да се хване, но това не пречи да опиташ. Може пък да извадиш късмет.Грешка е било да го засаждаш на толкова тясно място. Принципно има главен корен, който расте надолу и може да достигне до 8м при възрастен екземпляр над 30г, периферните корени са на по малка дълбочина и са в кръг около ствола. До колко са успели да се развият зависи от конкретните условия /почва, влага/. Белия бор е хубаво дърво и си струва да опиташ. Успех.

          Коментар


          • #6
            От: Преместване на дърво ?

            Похвално че искаш да спасиш борчето вместо да го режеш , дори борчето да не се хване на новото място поне ще знаеш че си опитал да го преместиш, виждал съм специални машини които изкопават барабар с пръстта неголеми дървета и ги местят, но като гледам мястото където е борчето, просто изобщо няма как и да влезе машината, та ако не ви домързи и викнеш приятелска бригада да удари по едно рамо при изкопаването, поне ще знаеш че си опитал...

            Коментар


            • #7
              От: Преместване на дърво ?

              Според мен е смърч. Кореновата система е хоризонтална. Опитай.
              TERRANO2 R20; ZD30; WAGON; `04
              www.kamino92.com

              Коментар


              • #8
                От: Преместване на дърво ?

                Piacea, обикновен смърч Можеш поне да се пробваш, по-малко борче сме присаждали, клек също, но за толкова голямо, не знам, какъв е шанса... Трябва да го окопаеш/окопаването се състои в забиване, на колкото се може повече от лопатата и леко надигане на пръста, така го заобикаляш цялото, като забучваш една до друга дупките/ със права лопата, колкото се може по-далеч от него, след това с помоща на още една права лопата и още един човек, се пробвате да го вдигнете, като забиете лопатите в процепите, които са направили, от две страни и вдигате нагоре, мястото на което ще го засаждате, го копаете по следния механизъм, първите 5-6-10, след като махнеш тревата отгоре, лопати ги оставяш настрана, другите лопати ги хвърляте от другата страна, след като изкопаете достатъчна дълбочина и широчина, слагате първите 10 лопати, които се изкопали най-отдоло, а с другите заривате после, това се прави с цел да вкарате хумус при кореновата система и оливате обилно с вода Някои слагат и ечемик, той също помага, но за смърч, няма смисъл
                За Лада НиВа--->Имам СаМо ДвЕ ДуМи---->НяМаМ ДуМи....!!
                Honda Dominator 650
                088ЧЧ93979-->Борис
                0878956Ч38-->Борис

                Коментар


                • #9
                  От: Преместване на дърво ?

                  Разкопай около стеблото колкото може надолу и в страни. Пусни вода 2-3 дни да се натаи корена.След това с крик, кран, мотокар...с колани .измъкни дървото. Пробвал съм с по-старо и се получи..
                  успех
                  TOYOTA LJ70 3D Common Rail
                  TOYOTA BJ40 3.5D
                  Венци 0887551059

                  Коментар


                  • #10
                    От: Преместване на дърво ?

                    Скъпо ли е фирма, на която това й е работата, да го направи?

                    Коментар


                    • #11
                      От: Преместване на дърво ?

                      Търси фирма с такава машина- вече ги има доста.
                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:3b5bf4fec50.jpg
Прегледи:1
Размер:75.8 КБ
ID:5609993
                      На сърбела майката му е чесането.
                      Борислав Борисов Русе О885 О37815

                      Коментар


                      • #12
                        От: Преместване на дърво ?

                        Интересно как тази машина ще влезе там?

                        Коментар


                        • #13
                          От: Преместване на дърво ?

                          Pinus sylvestris , или бял Бор. (Дано не се бъркам , но все още ги уча за един изпит)

                          Расте по принцип в песъчливи почви. Според немските форуми , може да се премести стига да е есента (когато растението приема по-малко хранителни вещества).

                          Не понася сянка и замърсен въздух т.е. не е добро улично дърво
                          Toyota RAV4 XA2 2.0 D4D 2004г. | Honda XRV 750 Africa Twin RD04 1992 г.
                          Piaggio Vespa PK50S 1983 г. | Puch Maxi N 1982 г.
                          Спортен Клуб Стрелба с Лък - Етър 78 В.Търново

                          Коментар


                          • #14
                            От: Преместване на дърво ?

                            Абе то ще е улично ако го преместя, ама селско, тъй че това не е проблем. За машина няма място, пък и кой знае колко пари ще струва. Аз не искам да го места на всяка цена, а само ако е лесно - иначе ще бодна други на новото място.
                            Ще пробвам колкото може по-късно , пък каквото стане. Няма възможност да копая повече от 0.80 -1.00 метра наоколо му. А надълбоко колко - една-две лопати дълбочина дали стига ?

                            Коментар


                            • #15
                              От: Преместване на дърво ?

                              Не се занимавай с глупости. Времето и/или парите които ще дадеш са достатъчни за засаждане на малка горичка ако имаш желание да се компенсираш към природата.
                              Citroen C-Crosser 2.4 бензин ръчка 2009г.
                              Телефон - в профила!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X