Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Каква зимнина турнахте?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Каква зимнина турнахте?

    Вече става хладно и се замислям за зимнинката...Липсва ми!..И така замислен вчера купих 10 кила червена капия. Днес бяха изпечени на ел.скарата на 'двора'- става бързо и спестява време...За зелето е рано,но страдам и за него Сварихме някой и друг буркан с малинки,а синия домат за кьопоолу ме очаква да го преслушам!
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Снимки0227.jpg
Прегледи:1
Размер:91.9 КБ
ID:6066748
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Снимки0226.jpg
Прегледи:1
Размер:97.1 КБ
ID:6066749
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Снимки0223.jpg
Прегледи:1
Размер:117.1 КБ
ID:6066750

  • #2
    От: Каква зимнина турнахте?

    Тургаме, тургаме.
    Тая година има от всичко по доста и домат и чушки и всичко.
    Your conscience is all you can take to your grave.

    Коментар


    • #3
      От: Каква зимнина турнахте?

      Чушки , лютеници ...Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Снимка2367.jpg
Прегледи:2
Размер:174.7 КБ
ID:5608791
      На нас клиренс ни трябва , не скорост

      Коментар


      • #4
        От: Каква зимнина турнахте?

        Зимнината я правим в комбинация с тъщата на село. В селския двор е лесно, докато в апартамента не е работа. Почти всеки уикенд сме там и правим по нещо. За сега имаме доста видове компоти - ягоди, череши, сини и карловски сливи, праскови, кайсии, диви малини и капини. Приготвихме кисели краставички, доматени сокове, мармалад от всякакви опадали плодове из двора, сладко от белени праскови, сладко от сливи. Сега предстоят чушки, патладжани, лютеница ...

        Ей, само да не ми завидите за тъщата! Ние с баджанака правим всичко възможно избата да се опразни до следващото лято.
        Nissan Terrano 2,7 TDI

        Коментар


        • #5
          От: Каква зимнина турнахте?

          Първоначално публикуван от TigerHunter Преглед на мнение
          Тургаме, тургаме.
          Тая година има от всичко по доста и домат и чушки и всичко.
          Обаче грозгето се сасипА май навсякъде! Иначе,тука едни другари ми връчиха скоро плик с люти чушлета.От Баланово! Изгориха ме,брат.Огън!!!!

          Коментар


          • #6
            От: Каква зимнина турнахте?

            Грозде имаме, но е много по-малко от лани.
            Баща ми беше в непрестанна борба с маната цяло лято.
            Не съм броил колко пъти го пръска с най-различни препарати.
            Въпреки всичко, едни 20-30% унищожи.
            Но на фона на трагедията наоколо, все е нещо.
            Кофтия момент следва като се нахвърлят осите и сковранците.
            Ама, какво да се прави.
            Природа.
            Ние да сме живи и здрави!

            А майка ми слага колкото и каквото може.
            Помагаме и ние колкото можем.
            И те така.
            Your conscience is all you can take to your grave.

            Коментар


            • #7
              От: Каква зимнина турнахте?

              Засега само компоти и мармалад от сливи, и препукани люти чушки с чесън. За туршии е рано, лято е още. На лютеницата сега й е времето, ама не правим, защото в апартамента не е същото. Няма ли го аромата на печената и опушена от огъня капия и изпържената пак на огъня лютеница, за мен не става.
              JEEP CHEROKEE '86 XJ 4.0

              Манол Денев

              Коментар


              • #8
                От: Каква зимнина турнахте?

                Първоначално публикуван от Селски пич Преглед на мнение
                Вече става хладно и се замислям за зимнинката...Липсва ми!..И така замислен вчера купих 10 кила червена капия. Днес бяха изпечени на ел.скарата на 'двора'- става бързо и спестява време...За зелето е рано,но страдам и за него Сварихме някой и друг буркан с малинки,а синия домат за кьопоолу ме очаква да го преслушам!
                [ATTACH=CONFIG]737595[/ATTACH]
                [ATTACH=CONFIG]737596[/ATTACH]
                [ATTACH=CONFIG]737597[/ATTACH]
                Хубаво дразниш с тия печени чушки, ама да речеш и как ги консервирате де. Какво им слагате, по колко, после зимъска с ква ракия го пиете... такива ми ти раОти
                RAV 4
                F650GS

                Коментар


                • #9
                  От: Каква зимнина турнахте?

                  Вкъщи съхраняваме печената капия в пликчета по 20 избелени чушки във фризера. След като се размрази вкусът е натюр, като на току що изпечена. Пробвали сме в буркани с малко зехтин, сол, оцет и магданоз, варени 20 минути, ама след няколко бомбирания и омазвене на килера, зарязахме този хазарт.
                  JEEP CHEROKEE '86 XJ 4.0

                  Манол Денев

                  Коментар


                  • #10
                    От: Каква зимнина турнахте?

                    Първоначално публикуван от Александър Белов Преглед на мнение
                    Вкъщи съхраняваме печената капия в пликчета по 20 избелени чушки във фризера. След като се размрази вкусът е натюр, като на току що изпечена.
                    Таман щях да го кажа...така де - напиша Повече наблегам на червено винце!Та в този ред на мисли се сещам за Мещера,Бог да го прости! Какви само сланинки ми е пращал...

                    Коментар


                    • #11
                      От: Каква зимнина турнахте?

                      Значи, как се употребява така съхранената капия? Тя е голяма работа. Става и за ракия и за вино.


                      За ракия – от обикновени подсолени, подкиселени, подчеснени и залети със зехтин или олио цели чушки, през участието й в кьопоолу или други салати до любимата ми комбинация от изостанала до ранна пролет туршия, нарязани и обилно поръсени с наситнен праз. Печената чушка в тази комбинация придава страхотен вкус. Препоръчаната ракия е домашна Троянска сливова.


                      За вино – от просто панирана, през чушка-бюрек (ама в чушката освен сиренето и яйцето слагам и предварително запечена до червено сланинка с повече крехтинка или направо бекон) до фундаменталния миш маш. Виното е според вкуса или според кой каквото има. Трудно може да се сбърка.
                      JEEP CHEROKEE '86 XJ 4.0

                      Манол Денев

                      Коментар


                      • #12
                        От: Каква зимнина турнахте?

                        И сега се сещам за едно произведение на изкуството, идващо от Разград.Това е така наречения Дидовски /на Дидо Томов/ зарзават.
                        Състой се от печени на фурна или скара...пържоли. След това внимателно и с мнооого любов натъпкани в три литров стъклен буркан,като на всякой ред - по дафиново листче,пиперче и никому нейзвестни подправичици.Всичко това полято обилно с олио! До горе!

                        Коментар


                        • #13
                          От: Каква зимнина турнахте?

                          Аз се каня да пробвам кисели краставички. Севте ще ми е, ама съм си харесал 2 - 3 рецепти а тази симнина ми е най вървежна.
                          Ето с какво съм решил да се пробвам:

                          Рецепта 1 - "класическа" - краставички, лук, копър оцет, сол, и захар.
                          Рецепта 2 - "класическа модифицирана" - освен продуктите от първата ще сложа и дафинов лист, черен пипер, чесън и синапено семе
                          Рецепта 3 - "пикантни" - рецепта номер 2 с люто чушле, някъде ядох подобно нещо и ми хареса.

                          Като се наканя да ги сложа ще опиша по подробно, та и със снимки : )

                          Коментар


                          • #14
                            От: Каква зимнина турнахте?

                            На село киселите краставички ги правим само с вода и сол, слагаме и по едно листо от смокиня на дъното и на гърлото на буркана, ако е голям (3л) буркан и по средата.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Каква зимнина турнахте?

                              Предни години затварях във фризера патладжан, тиквичка и чушка(печена), ама при тази мека зима чушките останаха един рафт и сега ще слагам само един рафт(шкафче) във фризера печени чушки.Тиквичка и патладжан(син домат- това е англоезично наименование бре, откъде го измислихте?) няма да слагам, защото стават жилави.Тиквичката става на фурна запечена или пържена на тиган, но от патладжана нищо не става... Зелето и то остана от зимата и го сложих във фризера ...

                              Много мека беше тази зима, а пък вече домати-консерви купувам от Пени. Италианските пюрета са още по -хубави и също купувам по 10-на 15-сет когато са по 69 стотинки за 500 грама.Българското за съжаление не струва-всичко е пълно с нишесте- картофено или царевично...пълен боклук ...

                              Розовите сладки домати бяха по 3 лева допреди 20-на дни, преди Русия да наложи санкции за зеленчуците сега са по 2.20лв, а обикновените домати по 1.30лв.дори 1 лев да са не си струва.Просто няма смисъл от консерви- 5кг италианско пюре =6.90лв.Същото е и с консервите...

                              Освен печени чушки нищо друго няма да слагам във фризера.

                              Киселите краставички пък съм купувал 1 лв буркана зимата и то дребни, а не едри и разплути/разводнени...Също няма смисъл, но аз много не ги и ям. Предпочитам пресните краставици...


                              Само лютеницата, сладкото от къпини, боровинки и вишни си струват "врътнята" ама няма кой ...

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X