Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Ново хоби

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Ново хоби

    Първоначално публикуван от Rosen-shumen Преглед на мнение
    Равносметката;
    Купих многокорпусни кошери и на пролет оцелелите семейства ще отиват в нов дом,тази игра я правя заради еднаквите рамки,но имам въпрос.
    Наковах рамките и остана да опъвам теловете,как да ги опъна,вертикално или хоризонтално,по колко тела на какво разстояние.Ще се въртят в радиална центруфуга.
    Ако говориш, че рамките от ДБ и многокорпусните са еднакви, не е така.
    Най-добре по 5, вертикално.
    Последно редактирано от Райковски; 23-09-14, 19:47.
    ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
    0878 23 58 34- Радо

    Коментар


    • #32
      От: Ново хоби

      Не,целта е да премахна различните рамки на ДБ и да остана само с еднакви като на МК.
      Аз си мислех,че пример N5 е най добре,но явно греша.

      Коментар


      • #33
        От: Ново хоби

        Първоначално публикуван от Rosen-shumen Преглед на мнение
        Не,целта е да премахна различните рамки на ДБ и да остана само с еднакви като на МК.
        Аз си мислех,че пример N5 е най добре,но явно греша.
        И Н5 става. Казват, че така предпазвало от свличане. Дали така или както аз ти казах, въпрос на избор.
        ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
        0878 23 58 34- Радо

        Коментар


        • #34
          От: Ново хоби

          Първоначално публикуван от Райковски Преглед на мнение
          И Н5 става. Казват, че така предпазвало от свличане. Дали така или както аз ти казах, въпрос на избор.
          Пак се свличат, като захванеш недобре основата към теловете.
          Ако питаш мене, нека да си има и хоризонтални и вертикални телове.
          Аз пробвах няколко различни варианта, засега съм се спрял на W по вертикалата, и с два хоризонтални тела - в горната и долната част на рамката, грубо казано на около 6-7 см от горна и долна летва. Ако искаш сложи в един кошер няколко различни варианта на зателване и виж кой ще ти пасне най-добре.
          Иначе, относно лепенето на основата към телта, до тази година го правех ръчно с най-обикновено шпорче, но от тази година ги лепя с ток - е няма такъв кеф просто, и става къде къде по-бързо и здраво. Като се замисля, нямам свлечена основа от залепените с ток, но то зависи и от основите де.
          Hristo Draganov
          http://htftp.domainbg.com/HD/

          И аз искам България чиста ! ! !

          Коментар


          • #35
            От: Ново хоби

            Хаха, снимка №4 отнесе критики в пчеларския форум. Това е варианта с който съм почнал и след няколко години го изоставих, макар че още имам рамки из кошерите обтелени по този начин. Варианта на снимка 1 и 2 е любим на много хора, за мен излишно много труд и материал са вложени и не е подходящ за лепене с ток. На №5 на горната летва има жлеб в който влиза ВО и предпазва от свличане, хубав вариант и снимка като за учебник, дупчено е на машина, долната летва е между страничните, само дето хофмановия уширител от едната страна трябва да е остър по отвеса. За мен на снимка №3 е най-доброто, само бих изместил страничните телове с още 1 см навън и може би бих променил броя им. Тук имаме дупчене и на горна летва с което се избягва доближаване на телове /което се получава при скобите/ и където пчелите не обичат да градят. VVV е компромис между вертикално и хоризонтално и с редица предимства. В началото и аз пусках по два хоризонтални тела като колегата преди мен, после само по един под горната летва и накрая никак. Та от няколко години нямам нито един хоризонтален тел в кошерите си, даже и на ДБ, нямам и свличания. Но наистина си зависи и от основите де, иначе лепя предимно на ръка. Така ми доставя повече удоволствие.
            Абе 1000 пчеларя - 1000 мнения, стара приказка

            Коментар


            • #36
              От: Ново хоби

              Истината е, че с течение на времето ти сам ще си намериш най-добрия вариант за тебе. И аз съм пробвал какви ли не варианти, почти всички от снимките по-горе :-)
              Hristo Draganov
              http://htftp.domainbg.com/HD/

              И аз искам България чиста ! ! !

              Коментар


              • #37
                От: Ново хоби

                След много размисли реших да е като пример N5,заради конструкцията на рамката.Смятам,че така ще е по-здраво,но веднага идва следващия въпрос,колко да са опънати теловете?
                Сега свирят като струна на китара,но има вариант да се отпуснат с времето.Поръчал съм трансформатор и ще лепя основите с ток.Ето снимки да се види как са изработени,приемам всякакви критики и съвети.

                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_7878.jpg
Прегледи:1
Размер:91.0 КБ
ID:5613473

                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_7884.jpg
Прегледи:1
Размер:66.9 КБ
ID:5613474

                Коментар


                • #38
                  От: Ново хоби

                  Съвет № 1 - така захваната телта отстрани, може би ще ти е по-терсене при лепенето с ток.
                  Да разгледаме първата снимка, телта като излезе от капсичката да поеме НАГОРЕ, и там на тясната страна на летвичката я ковеш с едно пиронче от най-малките (стъкларско), разбира се усукваш телта няколко пъти около пирончето.
                  Просто нямам снимка в момента на моите, и не намирам в нета, за да стане по-ясно.

                  Направена по този начин рамката, като я сложиш легнала (и восъчната основа отдолу), просто ще ти е по-лесно, само допираш кабелите на уреда до пирончетата и готово.

                  Иначе да, като струна трябва да са изпънати, колкото по-изпънати, толкова по-добре, ама не чак да огънеш летвите де

                  С течение на времето телта малко се отпуска (говоря преди да залепиш восъчна основа), но все пак зависи от телта.
                  Доста колеги слагат телта, но не я изпъват, оставят така рамките и като им потрябват, тогава само изпъват телта - с цел да не се отпусне предварително.
                  И аз имам рамки, ковани и обтелени примерно миналата година, и тази година като ги потърсих, на някои телта се беше отпуснала, но така с пирончетата много лесно се коригира.

                  Пробвай този начин на обтелване, надявам се да не се свличат, но все пак зависи и от основите, някои са малко по-тънки, има доста пчелари, лепят само с ток, но ползват основи само от дебелите (те няма как да се свлекат).

                  Ако нещо не е удачно, удари и вертикално 2-3 тела и готово.

                  Успех!
                  Hristo Draganov
                  http://htftp.domainbg.com/HD/

                  И аз искам България чиста ! ! !

                  Коментар


                  • #39
                    От: Ново хоби

                    И така идват следващите размисли,тъй като искам следващия сезон да ги увелича до към 15-16 броя,ще ми трябват ли изградени рамки или те ще си ги изградят.Намирам някакви Бургаски полуизградени пластмасови,дали е по-удобен вариант.

                    Коментар


                    • #40
                      От: Ново хоби

                      Първоначално публикуван от Rosen-shumen Преглед на мнение
                      И така идват следващите размисли,тъй като искам следващия сезон да ги увелича до към 15-16 броя,ще ми трябват ли изградени рамки или те ще си ги изградят.Намирам някакви Бургаски полуизградени пластмасови,дали е по-удобен вариант.
                      Ако говорим за едно и също, те не са полуизградени, а просто са пластмасови основи, като восъчните основи, само че пластмасови, върху които пчелите тепърва ще започнат да градят.
                      Има колеги, които работят с пластмасови основи, казват, че ги градят също толкова добре, колкото восъчните.
                      Аз като започнах преди 3 години, нямах абсолютно нищо, т.е. започнах съвсем от нулата, но пчелите си изградиха и рамки и всичко, давай и ти така, няма проблем.
                      Напролет като има нектар ще градят като луди, от теб се иска да им сковеш рамки, да ги зателиш и да им сложиш восъчни основи, останалото го остави на пчеличките.
                      Разбира се, ако имаш изградени или полуизградени основи ще е летящ старта за тях, по-бързо ще наваксат, но аз бих ги оставил те да си градят, да си знам, че всичко си е тяхно производство.
                      Може да купиш отнякъде изградени рамки, но каква е гаранцията, че няма да са заразени с нещо ...
                      Hristo Draganov
                      http://htftp.domainbg.com/HD/

                      И аз искам България чиста ! ! !

                      Коментар


                      • #41
                        От: Ново хоби

                        Първоначално публикуван от HD Преглед на мнение
                        Ако говорим за едно и също, те не са полуизградени, а просто са пластмасови основи, като восъчните основи, само че пластмасови, върху които пчелите тепърва ще започнат да градят.
                        Има колеги, които работят с пластмасови основи, казват, че ги градят също толкова добре, колкото восъчните.
                        Аз като започнах преди 3 години, нямах абсолютно нищо, т.е. започнах съвсем от нулата, но пчелите си изградиха и рамки и всичко, давай и ти така, няма проблем.
                        Напролет като има нектар ще градят като луди, от теб се иска да им сковеш рамки, да ги зателиш и да им сложиш восъчни основи, останалото го остави на пчеличките.
                        Разбира се, ако имаш изградени или полуизградени основи ще е летящ старта за тях, по-бързо ще наваксат, но аз бих ги оставил те да си градят, да си знам, че всичко си е тяхно производство.
                        Може да купиш отнякъде изградени рамки, но каква е гаранцията, че няма да са заразени с нещо ...
                        Точно така. Баща ми накупи пластмасови основи преди 2 години. Още ги ползваме и сме доста доволни.
                        ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
                        0878 23 58 34- Радо

                        Коментар


                        • #42
                          От: Ново хоби

                          Първоначално публикуван от HD Преглед на мнение
                          ... т.е. започнах съвсем от нулата, но пчелите си изградиха и рамки и всичко, давай и ти така, няма проблем.
                          ...
                          Голяма глупост съм написал, ега ти пчелите, дето ги имам, и рамки градят, и основи, и кошери, и всичко

                          Восъчни основи съм имал предвид в горе казаното.

                          Може би следващия сезон и аз ще пробвам от пластмасовите основи, ще видим.
                          Hristo Draganov
                          http://htftp.domainbg.com/HD/

                          И аз искам България чиста ! ! !

                          Коментар


                          • #43
                            От: Ново хоби

                            За ползването и аз ги ползвам, нали пари съм давал за тях... Проблеми също нямам, само веднъж да ги изградят. Моите пчели ги градят само при силна паша, по една ППО на кошер, през това време сигурно могат да направят две или три ВО. Ако има ВО и ППО в кошера, ППО не ги пипат. При слаба паша ППО не ги пипат, докато ВО си ги градят лека-полека. На сезон кошер ми изгражда средно 2 до 3 ППО или един корпус с ВО. За ЛР става въпрос и конвенционална техника на пчеларстване. Ако се налива сироп с кофата, резултатът може и да е друг, не знам.

                            Коментар


                            • #44
                              От: Ново хоби

                              Не знам дали е неправилно и не искам да правя реклама но не виждам друг начин да покажа за какви основи говоря.Мисля да закупя от тези и да ги пробвам.
                              Ако е нужно изтривайте поста.











                              Последно редактирано от STROIL; 13-10-14, 19:31.

                              Коментар


                              • #45
                                От: Ново хоби

                                Е да де, за такива става въпрос.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X