Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Ново хоби

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Ново хоби

    Първоначално публикуван от dimich87 Преглед на мнение
    Аз не знам с какво толкова помагат тези храни. Гледам да не давам друго освен мед на пчелите си. Имам 6 кошера, за сега всички са живи. Днеска им дадох за първи път по 2 лъжици мед. До края на февруари всяка седмица давам по малко мед, а от март започвам със сироп приготвен отново от мед. Гледам си ги за себе си, а не с търговска цел. Имам познати пчелари, които казват че меда бил 7-8лв а захарта е лев. Не им се полагало на пчелите мед, само захарен сироп. Даже началото на август вадят по плодниците мед и дават яко захарен сироп, видиш ли било по-добре че ги стимулирало да снася майката, а всъщност вземаме 10кг мед и даваме 10кг захар. Накрая на сезона като кажа че съм извадил по 25кг мед от кошер, всички казват малко.
    Много си прав, колега. И нека ти казват, че е малко. Качеството е доминантният фактор, не количеството, поне за мен. Търговци, които целят печалба може би са на друг принцип.
    ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
    0878 23 58 34- Радо

    Коментар


    • От: Ново хоби

      Първоначално публикуван от dimich87 Преглед на мнение
      Днеска им дадох за първи път по 2 лъжици мед. До края на февруари всяка седмица давам по малко мед, а от март започвам със сироп приготвен отново от мед... Накрая на сезона ... по 25кг мед от кошер...
      Този начин на даване на мед и меден сироп сигурен ли си че има смисъл? На мен ми се струва излишно. Не знам дали си разбрал вече, но при твоите условия и щом не гониш висок добив, ДБ12 може да ги гледаш в буквалния смисъл, т.е. без работа по плодника. Единствено трябва да си измислиш някаква схема за ежегодна подмяна на 2-3-4 пити и евентуално борба с акара, ама и то не винаги е задължително. Магазина може да го държиш отгоре целогодишно. От теб се иска да преценяш и осигуряваш достатъчно обем при обилен нектаро/прашецопоток - своевременно центрофужене и втори магазин, ако трябва. При наличие на рапица и/или мана има необходимост и от някои допълнителни действия, но не е кой знае какво. По законите на Дарвин може да имаш и някое семейство да отпадне, прим. тия дето си задръстват плодника или пък с лошата хигиена, но другите със сигурност ще бъдат щастливи. А даже може и добива да вдигнат...
      Отводките държат ли се?

      Коментар


      • От: Ново хоби

        До този момент работата върви с пълна сила и докато аз си ровя в кошерите детето видя рояк хванат за дървото,Добре,че беше то за да го види,аз какъвто съм отнесен никога нямаше да го видя.Когато го сложих в кошера наредих рамките така;
        посредата пълна рамка с мед,от двете страни ВО след това две изградени празни рамки след това пак ВО,хранилката напълних със сироп до горе.Как съм се справил според вас и трябва ли да направя още нещо?Като за първи път доста бързо се справих със задачата.
        Прикачени файлове

        Коментар


        • От: Ново хоби

          Е не каза , почерпи ли помощника? Роячето малко, една изградена пита щеше да му стигне, другото добре. Сега предполагам ще се настани от едната страна на медовата пита. Давай сироп колкото вземат и след седмица-две подай люпещо се пило.
          Последно редактирано от jordanov sv; 05-06-16, 21:58.

          Коментар


          • От: Ново хоби

            Аха ясно,помощника задължително беше почерпен за да има интерес пак да идва и да оглежда дърветата.Сериала се повтаря и днес само,че не в ябълковата градина,а в селото,но нали вече имам дълъг опит с безпроблемното улавяне на един рояк и тръгнах без було.В момента който изтръсках пчелите в кошера ме нападнаха като стадо питбули,голям майтап беше като се сетя,а казват,че рой не хапел.Днешния рояк беше толкова голям,че напълни един корпус с пчели,дано всичко е наред с рояците,че толкова им се изкефих и не искам да ги изгубя.На кой ден трябва да започне да снася майката за да знам да им придам нова майка ако нещо се е случило с нея.
            Последно редактирано от Rosen-shumen; 06-06-16, 17:52.

            Коментар


            • От: Ново хоби

              Аз не ги стръсквам, а като отрежа клона с рояка, го поставям върху кошера. И аз имам 2 роя хванати и около седмица след това започва да снася майката. Иначе има ли градеж да не се притесняваш че няма майка.

              Коментар


              • От: Ново хоби

                Първоначално публикуван от dimich87 Преглед на мнение
                Аз не ги стръсквам, а като отрежа клона с рояка, го поставям върху кошера. И аз имам 2 роя хванати и около седмица след това започва да снася майката. Иначе има ли градеж да не се притесняваш че няма майка.
                Утре ще отворя да видя дали има градеж и какво се случва в новия дом.

                Коментар


                • От: Ново хоби

                  Ако роякът е със старата майка от кошера, може да почне да снася моментално, т.е. ако има къде. Ако е рой с млада майка, обикновено почва 3-4 дена след брачния полет. Малкият рояк почти винаги е с млада майка. Ако майката не се върне след брачния полет, пчелите от роя се разпиляват, макар и да са почнали градеж. Ако са наблизо се връщат в стария кошер. Затова /но и не само заради това /класическият подход при улавяне на рой е да му се постави пита с открито пило. От всички тия правила има изключения. По същия начин има случаи на жестоки нажилвания при ловене на рояци. За съжаление и смъртни случаи имаме ежегодно.

                  Коментар


                  • От: Ново хоби

                    Късмета на начинаещия за мен приключи,от почти две седмици положението в два от кошерите е такова,

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_5872.jpg
Прегледи:1
Размер:75.8 КБ
ID:5718476

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_5876.jpg
Прегледи:1
Размер:136.5 КБ
ID:5718477

                    Захранени повече от едно яйце.

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_5875.jpg
Прегледи:1
Размер:79.8 КБ
ID:5718478



                    Чудя се дали да не им дам по една чисто нова майка.
                    Рояците станаха на една седмица и още няма пило,колко да ги чакам за да им предам и на тях майка.

                    Коментар


                    • От: Ново хоби

                      Някой някакви съвети.

                      Коментар


                      • От: Ново хоби

                        Е то със съвети дистанционно по толко оскъдна информация - зор работа. Па и нали виждаш у пчеларския ф. за кво става въпрос? Туй по снимките какво е, търтовки ли е, стари майки ли са били, самосмени ли са правили, редовно пило има ли, как си гледат другата работа и таквиз неща още трябва да прецениш. Ако е търтовка, нали четеш - башка редовните практики, някои слагат маточник, някои пускат неоплодена майка, други подават стара работеща майка и така. Аз съм за последното и ако не са прекалено много пчелите направо ги обединявай.
                        Рояците вероятно са излязли с млада неоплодена майка, аз мисля че още една седмица може да ги изчакаш, особено ако времето при теб е било лошо. Оттам нататък качеството пада. Не каза имат ли градеж? А открито пило подаде ли им? Сиропа свалят ли го? Иначе ако нямаха някаква майка вътре да са се разбягали досега.

                        Коментар


                        • От: Ново хоби

                          Благодаря,извинявам се,че съм пропуснал най-важното.Това са отводки не ми приличат още на търтовки,но майки не се виждат из вътре,редовно пило няма,градеж няма,но носят яко прашец и нектар.
                          Рояците градят яко,носят нектар,сиропа го свалят,на единия видях майка,но беше доста слаба и ми се струва,че не е оплодена.Подадох им по една рамка с всякакво пило и една с мед и прашец.

                          Коментар


                          • От: Ново хоби

                            жалко че колегията не се включва, очевидно са из пчелините, аз па като намеря време и ми е трудно да бъда кратък .
                            Рояците. За съжаление, освен хубави семейства и калпазаните пускат роеве, ако твойте не ги знаеш от къде дойдоха - само Горният знае. Наблюдавай, преценяй и решавай. как работят, как се държат и така. Майките по книга трябва да пронесат до 20 дена след оплождането, после за брак. Малките и слабите, по статистика ги дават за некачествени. Иначе като пронесе, пак наблюдаваш на първо време - добре ли реди пилото, добре ли организира семейството и преценяш... Сега, ако имаш готова майка качествена и със знаен произход, може да им придадеш. Осиротяваш, да няма ОП за маточници и придаваш, дали ще я приемат, не знам. За маточници им е късно, пчелите ще почнат да намалят. Ако ще ги запазваш, трябва занапред да им подаваш млада пчела или ЗП.
                            Отводките. Не каза как си ги направил - с колко и какви пити, с майка, с маточник? Само не ми казвай, че ги остави сами да си правят майка!? Ако стари пчели работнички са станали търтовки, с всеки изминал ден количеството им в кошера ще се увеличава. Аз директно /след напушване/ бих ги изтръскал на земята на 50-60метра от другите кошери. Питите с мед и прашец даваш на останалите, питите с пило прекарваш за ден/два през хладилник/фризер, разпечатваш ЗП и по една на силен кошер. Това ако са хубави, ако са кофти - у топилката. Сега, преценяш си и решаваш - ако имат много млади пчели, може да ги присъединиш към някое семейство. Покриваш семейството с мокър вестник, отгоре корпус и изсипваш търтовката, пилото го махаш как ти казах. Може да пръснеш малко ракийца по вестника или нещо друго миризливо, един колега оттатък писа че им нарязва една глава лук върху вестника и след няколко часа като ги види че го изнасят на прелката, работата е опечена. По книга препоръчват за по-сигурно майката на приемното семейство да се предпази с клетка, на практика май никой не го прави. Може и майка да пробваш да им дадеш, може да я приемат, може и не и пак започваш отначало, с тая разлика, че пчелите си отмират.
                            Последно редактирано от jordanov sv; 15-06-16, 13:20.

                            Коментар


                            • От: Ново хоби

                              jordanov, чест и почитания. Сядали сме на по питие в пчеларския форум. Та, там има такава тема от преди няколко години, но вариантите са общо взето два - млада майка или търтовка. Ако е млада майка - за известен период може и да снася по няколко яйца, но както какза колегата, ситуацията е такава вече от две седмици. Пилото най-вероятно вече е запечатано и е интересно как изглежда. Ако е търтовка - преценка на място и стръскване, придаване на майка или ликвидация.
                              Интересно е, че случката се повтаря в две отводки, т.е или нещо в правенето им куца или в дъждовете майките не са се оплодили и са за брак....

                              Коментар


                              • От: Ново хоби

                                Благодаря,отводките ги правих като разделих кошера на две-по равно,така пишеше някъде.Интересното е,че по този начин разцепих още няколко кошера и при тях всичко е наред.Лошото е,че се уча от грешките си.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X