Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Революция в контрола на кръвозагубата при огнестрелна травма и дори раждане - ЕКСстат

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Революция в контрола на кръвозагубата при огнестрелна травма и дори раждане - ЕКС

    Първоначално публикуван от BatGeorgeone Преглед на мнение
    Какво значи тампонада докторе и как се прави, обяснено на човешки език?

    В българските линейки има ли турникет, ако случайно знаеш, не се заяждам, може би грешно знам, но мисля, че нямат? Не на живо, но видях как от строшени кости на крака, почти закрита фактура, след опити за движения и липса на обездвижване на крайниците и носене като чувал, след малко фрактурите станаха открити със съпътстващото течение и ако се не лъжа човека си отиде, дори и превръзка не сложиха преди да го местят като чувал, дори и като го качиха жив в линейката пак не му сложика турникет нито обездвижиха потрошените крайници...
    Това съм го виждал!
    Докато помагах на блъснат човек,полицаите дори не ме приближиха.Пристигна и линейката.От там слезе момиче,което сякаш все още учи в 5б клас,със папка здраво стисната пред гърдите.
    -Жената е в съзнание,усеща си и долните крайници,плямпам си аз.
    -Товарете,каза ''малкото момиченце''
    Шофьора и един от полицаите метнаха ''жертвата'' на носилката,като чувал.
    Та така за нашата ''Смешна помощ''
    Последно редактирано от tomisagledva4a; 22-08-14, 00:39.
    Тома Томов
    Вече с Kia Sportage.

    Коментар


    • #32
      От: Революция в контрола на кръвозагубата при огнестрелна травма и дори раждане - ЕКС

      В българските линейки има ли турникет, ако случайно знаеш, не се заяждам, може би грешно знам, но мисля, че нямат? Не на живо, но видях как от строшени кости на крака, почти закрита фактура, след опити за движения и липса на обездвижване на крайниците и носене като чувал, след малко фрактурите станаха открити със съпътстващото течение и ако се не лъжа човека си отиде, дори и превръзка не сложиха преди да го местят като чувал, дори и като го качиха жив в линейката пак не му сложика турникет нито обездвижиха потрошените крайници...
      По номенклатура трябва да има турникет, набор крамерови шини.... Каква е действителната ситуация-не ми се мисли. Бил съм началник на филиал в бърза помощ преди около 10 години и не издържах много предвид демотивирания персонал и демотивиращата ситуация в тази система. А по темата-тампонадата представлява плътно набутване в откритата рана на стерилна марлена лента и после налагане на много стегната еластична превръзка. За магистрални наранявания в областа на крайниците е доста ефективно и е първо средство на избор. Разчита се на това, че се спира кръвозагубата извън раната от разкъсаната артерия и се насочва артериалният ток частично надолу по естествения си път. При наложена правилно тампонада ефектът е в повечето случаи задоволителен и не се налага турникет, за който знаем какви са страничните ефекти. Общо взето се започва с тампонада и ако се увладее кървенето-тоест горната превръзка остава чиста и не процежда кръв-спираме дотук. Ако не се отдаде-налагаме турникет по-високо от нараняването. Дори да се наложи турникет-тампонадата дава възможност затягането му да бъде с по-малка сила, което пази подлежащите тъкани от сериозни поражения.

      Едно малко отклонение-в нормална ситуация парамедиците владеят тези приоми по-добре от доста лекари, наскоро имах възможност да командвам ротационно една полева болничка близо до Прищина-бях много приятно изненадан от уменията на персонала
      Последно редактирано от Goblin; 22-08-14, 15:51.

      Коментар

      Активност за темата

      Свий

      Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

      Зареждам...
      X