Обява

Свий
Няма добавени обяви.

От личен опит (лагер на главина)

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От личен опит (лагер на главина)

    Здравейте всички.
    След вчерашната разходка около Плевен с група здрави фенове,всичко завърши благополучно.Прибирайки се към дома нещо започна да стърже в лявото колело.След бърз преглед се оказа,че външния лагер на главината е в миналото.Предните главини са от китайско АТВ,показвам на едната снимка как излежда шенкела на този модел.Нека всеки,който има АТВ с този модел главини и не иска това да му се случи на неподходящото място,да си смени лагерите на време,просто са направени от някякво подобие на стомана,за циментация или някяква подобна обработка да не говорим.Имаше съчми,който бяха изтъркани на половина.И не забравяйте да стегнете след това гайката много здраво.Не пускам този пост с цел да отварям вечната тема за и против китайското,а просто да предпазя някй колеги от неприятности.Аз имах късмета да се прибера до бокса.
    Успех на всички.
    Прикачени файлове

  • #2
    До: От личен опит (лагер на главина)

    И аз съм със китайче но за сега несам имал този проблем на 250км. е
    С какви лагери ги смени, че май няма да чакам да стане нешто като твоето
    Някакви други проблеми да почвам да разглабям. Дкато не се смени всичко няма да се кара нормално

    Коментар


    • #3
      До: От личен опит (лагер на главина)

      Лагерите ги смених със FAG има ги на всякъде,мисля че не бяхя много скъпи,сложи в сметката и 4 семеринки защото едно че не струват и второ неможеш да ги извадиш цели.Поне при мене вътрешната и външната са с различен диаметър.
      За това какво трябва да смениш още по твоето АТВ не мога да кажа,защото аз съм ползвал само някой части от китайчета.Например в началото ми се развиваха гайките на джантите.Можеби причината е че тези джанти са ги смятали за 110-200 кубиково АТВ а моето е 660 и е доста по-тежко,та си направих фланци с конусни отвори,които заварих за джнтите,което усива и самата джанта.Направих си и конусни гайки и проблема е решен.Другото,което много бързо се разбива са накрайниците на кормилните щанги.Сега ще си търся нещо от Раптор или KFX да си поръчам.
      Общо взето си преглеждай всичко след всяко каране и винаги имай едно на ум .
      Успех.

      Коментар


      • #4
        До: От личен опит (лагер на главина)

        Аз сега си направих шарнирите но оште не съм ги слагал че ми правят втулките на носачите и вече три седмици съм в бокса

        Коментар


        • #5
          До: От личен опит (лагер на главина)

          Първоначално публикуван от nasko_4wd Преглед на мнение
          Аз сега си направих шарнирите но оште не съм ги слагал че ми правят втулките на носачите и вече три седмици съм в бокса
          Както каза колегата шарнирите се разбиват много бързо! Особенно кормилните накрайници! Сменил съм шарнирите на носачите с такива от мерцедес(за модела не се сещам точно в момента), пасват си и до сега нямам проблеми с това, но за кормилните все още не съм пипал нищо. Лагерите на главините и аз съм ги сменил,просто измерваш лагера и отиваш в някой специализиран магазин и там 100 процента ще има! Аз за да се подсигуря съм сменил и предните оси на които лагерува колелото,поръчах си такива от по-здрав метал,със термообработка и сега поне съм спокоен! Същото направих и със задната ос!

          Коментар


          • #6
            До: От личен опит (лагер на главина)

            Колега,тази седмица ми дойдоха шенкели и главини от Раптор 660.Така че са ми излишни двата шенкела,главините със спирачните апарати и дискове и две джанти 10".Знам,че ще кажеш за какво са ми.Ето и отгвора.В началото имах проблем с гайките на предните колелета,прости се развиваха.Проблема идва от отва,че китайците не са направили вътрешен диаметър,по който да ляга джантата,а разчитат само на стягянето на гайките.Така че при малко по хард каране,а и моето АТВ е по тежичко,гайките се развиват и дори джантата започна да се цепи.Затова преработих главините като им вкарах централна втулка и смених шпилките с 10мм.На джантите сложих фланци с конусни отвори и стягам с конусни гайки.Така вече проблем няма.Само дето скъсах ухото на шенкела кадето се хваща кормилния накрайник и така реших да приключа с китайските части,но това е друга тема.Така че ако проявяваш интерес свиркай.Имам и 4 джанти с гуми 8" и две чисто нови задни гуми също 8".Утре ще ти пусна снимки на главините и джантите.Всъшност на снимките по-горе се виждат.
            Последно редактирано от coclino; 22-11-07, 09:26. Причина: допълнение

            Коментар


            • #7
              До: От личен опит (лагер на главина)

              Първоначално публикуван от naskoradew Преглед на мнение
              Аз за да се подсигуря съм сменил и предните оси на които лагерува колелото,поръчах си такива от по-здрав метал,със термообработка и сега поне съм спокоен! Същото направих и със задната ос!
              Какви пари ти се вързаха предните оси и как са направени-заедно с шенкела или само ос? Задната от какъв материал е и какви пари? И аз правя оси и такива неща и искам да си сверя часовника.

              Коментар


              • #8
                До: От личен опит (лагер на главина)

                Първоначално публикуван от Jojo Преглед на мнение
                Какви пари ти се вързаха предните оси и как са направени-заедно с шенкела или само ос? Задната от какъв материал е и какви пари? И аз правя оси и такива неща и искам да си сверя часовника.
                Така,за цени конкретно в момента не мога да ти кажа със точност за предните. Предните се избиват,но много трудно. Лично аз ги избивах и набивах на преса. Задната ос я дадох в една фирма във Варна,първо я пратиха на термична обработка за да видят от какъв метал е изработена! Оказа се че е много халвяна...майстора почукваше уредчетата там и не вярваше,след което я пробва по стар начин с пила...след това се обърна и ме пита:"това китайско ли е?",аз отговорих да и на и той вика:"повече не си купувайте такива работи!" После ми написа на 1 лист името на една стомана,след като му я занесох 2-3 дни беше там на термообработка и след това вече започнаха работа по самото изработване на оста. Всичко това с материала 220 лева,но стана супер здраво! Сега съм започнал един проект и ще ми трябва нова ос...приятел в Търново ми каза че ще ми я изработят там за 80лв....извода ми е че във Варна е доста по-скъпо! Единствената разлика е,че там материала щял да бъде от торсион от оръдие(не разбрах точно,но каквото и да означава това ми звучи здраво). Във Варна първо смятах да я правя от полуоска от камаз,но никой не се нави да я стърже и обработва,била много твърда. Ще сверя и ще ти кажа точно колко ми излязоха предните, мисля че бяха 20лв. бройката,но не съм сигурен!

                Сподели ми и ти някакви цени,да знам дали съм набутан или не?

                Коментар


                • #9
                  До: От личен опит (лагер на главина)

                  Е на този лист с името ми е интересно какво пише. Иначе 220 материал и труд е много добра цена, ако оста е голяма и от подходящ материал, с цялостна обработка и всичко както си трябва си е направо без пари. На мен една задна ос в София ми излиза 200-360 лв. в зависимост от големината и екстрите. Предните ако са като твоите и се избиват 25-30 лв., а ако оста и шенкела са една отливка 20-40лв в зависимост какво се преправя. Предните шенкели на бъгитата ми са отливка, а там натоварванията са големи и ги преправям още като нови.
                  80лв. е плашеща оферта, но пък може и да я направят като хората, има ли някой които е поръчвал такава ос? И аз съм попадал на такива цени и общо взето винаги работата се е прецаквала. Така преди месец ми изхабиха сумати материал за втулки на носачите, ама беше събота и нямаше при кой да ги правя, а да седнеш да връткаш цял ден втулки не си е работа. Имам и още един въпрос с какво покритие ти е задната ос?

                  Коментар


                  • #10
                    До: От личен опит (лагер на главина)

                    здравеите искам и аз да се влоюча в темата и да попитам какъв е този материал за направата на задната ос защото скоро ще започвам с бащами и двама негови колеги да правим атв поради липса на финанси и големия интерес та въпроса ми е до каква степен е нужно да се закалява и каква твърдосте защото аз мисля да използвам някава полуоска или хиксова стомана 40 която се използва за валове в машините и издържа на осукване и тънка закалка на горния слои иначе раполагаме с прилични условия и мисля че ще се справиме с изработването но не е нужна мако иформация ако може някой които еизработвал да сподели как е самия процес и какво трябва да не правим

                    Коментар


                    • #11
                      До: От личен опит (лагер на главина)

                      Велизаре,лично аз си направих задната ос от някакъв вал от селскостопанска машина.Незнам каква точно.От полуоска ще ти е доста трудно да направиш каквото и да е,защото почти не става за обработка.Освен това помисли че е направена да носи на усукване по дължината си /предава въртеливо движение/ иначе на огъване,какъвто е твоя случай,ще се счупи.Страхотно твърдо е.Виждал съ полуоска от мотокар с диаметър около 50-60мм и се беше скъсала като сламка.Това което знам със сигурност е че не съм правил никаква термообработка.Повърхносните термообработки са за случаите когато ще има някакво триене и евентуално износване на повърхноста,като пример,зъбни колела и други/при теб такова триене по оста няма да има/.Иначе термообработка с цел промяна на структората на стоманата,ще я направи много твърда,но и крехка и ще се счупи.За оста ти трабва жилав материал,който да понася огъване. Аз разчитам единствено на самия материал и на диаметъра - 40мм.Досега няма проблеми.Стържеш на струга шииките за рагерите и главините на колелетата на размер +0.5,после на шлайф да докарате размера като обработвате и четирите повърхности на едно хващане,за да са в съосие.Монтираш и газ.
                      Успех.

                      Коментар


                      • #12
                        До: От личен опит (лагер на главина)

                        Ето и снимките на предницата с оригиналните части от Раптор.Сега разбирам какво е да караш уверено.Като прибавим и тунинга на ауспуха,разходката в събота беше наистине удоволствие.
                        Прикачени файлове

                        Коментар


                        • #13
                          До: От личен опит (лагер на главина)

                          Е това е вече друга работа. Китайските чаркове са си за китайската техника. От опит знам, че едно китайско АТВ колкото повече се чупи толкова по-здраво става, просто след ремонтите в него остават по-малко китайски неща. Ти си стигнал до подобен извод по обратния път- българско АТВ с китайски части не става. Още веднъж поздравления за майсторлъка.

                          Коментар


                          • #14
                            До: От личен опит (лагер на главина)

                            Първоначално публикуван от Jojo Преглед на мнение
                            Е на този лист с името ми е интересно какво пише. Иначе 220 материал и труд е много добра цена, ако оста е голяма и от подходящ материал, с цялостна обработка и всичко както си трябва си е направо без пари. На мен една задна ос в София ми излиза 200-360 лв. в зависимост от големината и екстрите. Предните ако са като твоите и се избиват 25-30 лв., а ако оста и шенкела са една отливка 20-40лв в зависимост какво се преправя. Предните шенкели на бъгитата ми са отливка, а там натоварванията са големи и ги преправям още като нови.
                            80лв. е плашеща оферта, но пък може и да я направят като хората, има ли някой които е поръчвал такава ос? И аз съм попадал на такива цени и общо взето винаги работата се е прецаквала. Така преди месец ми изхабиха сумати материал за втулки на носачите, ама беше събота и нямаше при кой да ги правя, а да седнеш да връткаш цял ден втулки не си е работа. Имам и още един въпрос с какво покритие ти е задната ос?

                            Наистина не се сещам,помня само че беше някаква си стомана 45.
                            За тези оси от Търново,човека който ми продаде атв-то ще урежда всичко. Много точен пич е попринцип,и още преди да ми трябва бях говорил с него и той каза,че във варна са ми взели много повече пари,а там вече са правили такива оси. Учудва ме факта че в Търново се наемат да обработват полуоски от камион...тук във варна просто не искат,защото е много твърд материал,дори ми подариха една полуоска от Камаз,но още си седи в нас.

                            Коментар


                            • #15
                              До: От личен опит (лагер на главина)

                              Първоначално публикуван от coclino Преглед на мнение
                              Ето и снимките на предницата с оригиналните части от Раптор.Сега разбирам какво е да караш уверено.Като прибавим и тунинга на ауспуха,разходката в събота беше наистине удоволствие.

                              Здравей! Ще можеш ли да ми кажеш цените на тези всичките части за яамахата колко ти излязоха за предницата? Аз съм започнал един проект,но още не съм качил снимки...скоро време ще кача да видите за какво става въпрос.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X