Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Проблем при накатване на струг

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Проблем при накатване на струг

    Здравейте съфорумци!
    Имам проблем при накатване на кръстосана накатка със стъпка 2мм. Накатката е двуролкова с държач от ножичен тип. Ролките са с диаметър 26мм и имат по 31 зъба. Линейната стъпка по върха идва 26*Pi/31= 2,63488мм. От тук следва, че може да се накатва върху детайли с обиколка кратна на 2,63488мм. В случая обработвания детайл е от стомана 40X с диаметър 41,9мм. Да ама не - едната ролка оставя точно това, което трябва като следа, а другата прави застъпване и стъпката ѝ изглежда като 2 пъти по-малка. Оборотите на шпиндела са около 200/мин. Прикачвам и една снимка да видите все пак за какво говоря.

    Можете ли да помогнете с мнение защо се получава така?

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20140811_001.jpg
Прегледи:2
Размер:183.2 КБ
ID:6065494

    (P.S. Пиша темата за втори път, не знам защо не излезе първия ми пост...)

  • #2
    От: Проблем при накатване на струг

    За накатяване на по твърди стомани си иска голям натиск върху детайла. Пробвай със силен натиск ако е възможно,и без автоматично раздвижване на ляво или на дясно. Имам и такава накатка и работи добре, но си иска напън, мазане, и не се влияе от диаметъра на детайла.
    При липса на прецизна техника, се надделява с майсторлък! И обратното!

    Коментар


    • #3
      От: Проблем при накатване на струг

      И задължително накатката трябва да е точно в центъра .
      Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

      Коментар


      • #4
        От: Проблем при накатване на струг

        Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
        И задължително накатката трябва да е точно в центъра .
        За двуролковите с плаваща глава ножичен тип не е от толкова голямо значение центъра, но е добре да са в център. Така усилието се разпределя еднакво и става по добре. Въпреки че този модел накатки имат страничен луфт за разлика от едноролковите. Малко обороти, 16-30тина и мазане..
        При липса на прецизна техника, се надделява с майсторлък! И обратното!

        Коментар


        • #5
          От: Проблем при накатване на струг

          Даа, и моето съмнение остана единствено в оборотите. Всичко останало е както казвате. Ролките обхващат диаметрално детайла. Луфта в ножицата е обран. Мазане с масло. Натиска си е голям, а и за такава дълбочина на деформация с малък натиск не става.
          Благодаря ви за насоките и най-вече на DIMILIEV!

          Коментар


          • #6
            От: Проблем при накатване на струг

            Никога не съм се съобразявал със диаметъра на обработваният детайл,но се случва едната ролка да не се забива достатъчно,обикновенно долната.За целта,пускам шпиндела в обратна посока.Оборотите при работа със накатка,трябва да са минимални(при 200 ще се разхфърчи нещо),както спомена колегата по-горе.Накатката трябва да е закрепена стабилно в ножодържача и да е горе-долу в център,обливаш със масло ролките и детайла,подаваш 0,1-0,2мм и включваш самохода на супорта(аз го слагам на голяма стъпка) и си следиш дължината на накатяване.След като ролките излязат наполовина от накатяваната повърхност,подаваш и връщаш супорта в началото,и така докато ти хареса.Ако,както във случая едната ролка си почива,сменяш посоката на шпиндела и повтаряш операцията.За да имаш самоход,при обратен ход на шпиндела,трябва да преместиш лостчето за резбите на "лява" резба.Пробвай и не забравяй да полееш със масло,инак ролките и щифтовете им се износват за нула време а накатеният детайл става по грозен от мачкането.Подаването може и ръчно да го направиш,но аз си предпочитам самохода.
            Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

            Коментар


            • #7
              От: Проблем при накатване на струг

              Резултата е много добър върху алуминиев детайл (Д1Т). Ще видим какво ще стане върху стомана 40Х, но когато остане време.
              Натискът се оказа най-важен. Трябва да е много голям, за да се предотврати приплъзването на ролките. Оборотите трябва да са много ниски.
              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20140910_001.jpg
Прегледи:1
Размер:103.7 КБ
ID:5609463
              Благодаря ви за насоките!

              Коментар


              • #8
                От: Проблем при накатване на струг

                То добре но чак толкова не бива. Накатката е за детайли с които често се се работи ръчно, против преплъзване в ръката. Това което си направил ще те одере даже и през ръкавица. Пък и не е красиво да използваш цялата дълбочина на ролките. Пробвай с малко по малък натиск и ще видиш че става по добре и по красиво. Той алуминия се мачка лесно, но си се престарал.
                При липса на прецизна техника, се надделява с майсторлък! И обратното!

                Коментар


                • #9
                  От: Проблем при накатване на струг

                  Добре е, добре. Тук идеята е съвсем друга, не е за хващане с ръка. Аз затова съм избрал най-едрата, която намерих. С един приятел започнахме да правим една малка двувалова мелница за малц в свободното време. Двата вала са с еднакви диаметри и са зацепени с еднакви зъбни колела. Накатката е на цялата работна повърхност на валовете като целта ѝ е да може зърното да се захваща лесно, да се разпуква люспата, като остава сравнително цяла и самото зърно да се раздроби на няколко парченца, без образуване на голямо количество брашно. Накатката на валовете се оказва един от най-добрите начини за постигане на целта. Ето и картинка на една подобна мелница, но без зацепване на валовете един към друг.
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:rollers.jpg
Прегледи:1
Размер:53.2 КБ
ID:5610214

                  Коментар

                  Активност за темата

                  Свий

                  В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                  Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                  Зареждам...
                  X