Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Tорсионно окачване (заден мост)

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Tорсионно окачване (заден мост)

    Здравейте на всички.Форума ви ми е много интересен, най-вече с компетентните мнения.Та ми хрумна да попитам за "френското" торсионно окачване (заден мост) на леките Рено,Пежо,Ситроен.Изчетох почти всичко по другите форуми - ако се ремонтира "разкрачен" заден мост по "класическата технология" със смяна на иглени лагери, рециклиране на греди и т.н.няма нищо лошо.Има спор за втулки вместо лагери.УАЗките и НИСИТЕ, били с някакви такива втулки и уж за това са по-здрави.Други пък казват, че това са глупости.Прочетох едно мнение на Стефан по повод лебедките - "Прочее, втулка и триещ лагер са едно и също, това са възлите за голямо натоварване. Сачмените лагери са играчка, а ролковите - още пО."..Та да попитам - какво би могло да се направи при един ремонт на такъв заден мост? удачно ли е да се заменят иглените лагери с втулки? И още два "български въпроса" - някакви идеи за заздравяване на моста макар и с цената на по-твърда возия? и къде мога да си рециклирам части от моста?(Ситроен ZX)..за "специализираните" сервизи по тоя въпрос си имам мнение и не ми се коментира...

  • #2
    Значи така. Лагерите там са част от въртенето на колелото а не част от окачването. Те на него не влияят. На това място не можеш да сложиш триещи лагери, щото не можеш да им осигуриш мазане, те работят нормално вътре в разни картери дето ги мажат с плискане, с мъгла, под налягане. Съществуват лагери със сухо триене, нямам идея от къде можеш да намериш, и сигурно ще струват повече от колата.
    По принцип търкалящите лагери имат мизерна товароносимост на малки обороти. За да се подобри това положение се правят иглените - един вид почти триещи (усилието се разпределя между няколко цилиндърчета - игли, а не увисва само на една съчма и или ролка, и значи практически в почти математическа точка на ниски обороти). Така че там е достигнат практически възможния оптимум, остави си им иглените лагери.
    Честно казано не се сещам за какви втулки в УАЗа става дума.
    За усилването на моста може да се помисли, ама кажи какво не им харесваш на тия сервизи. Т.е. те какво всъщност правят и какво не се получава, пък се нещо може да измислим ...
    А торсионите омекват като ресорите - от умора на материала.

    Коментар


    • #3
      Здравей Тотко, аз съм карал само френски возила, Рено 11, ама вече го продадох отдавна, сега карам Пежо 205 и Ситроен ЗХ, и съм много доволен най вече от возията и противно на всички които ще скочат - много са здрави. Пежото го взех на 180 000 сега е на 350 000 без забележки (кара се служебно ама зверски).
      По отношение на задния мост лагерите се сменяват на 120 000 или на 7 години, но това не го знаех и на Пежото му се бяха вкопали лагерите в осите, за моя радост моста беше здрав. Е, мина една рециклация на осите за по 40 лв едната и сега е ОК. Ситроена тъй като е нов (втора ръка) съм го записал за проверка на задния мост, защото не знам колко са реални тези 65 000 км за кола от 96 година. Проверката включва отваряне на задния мост и преценяване на състоянието, ако всичко е ОК, се почиства старата смазка и се слага нова.
      ВНИМАНИЕ има огромно значение каква смазка ще се сложи, ако някой не знае какво да слага, по добре да не пипа, защото след 20 000 след тази смазка ще сменяш мост.
      На знам защо трябва да задравяваш моста, на 120 000 да смениш лагерите не смятам че е толкова слаб. Не съм чул някой да е слагал втулки или там да се заздравява нещо - по добре недей.
      За сервизите си прав че много хора не знаят как работи и как се оправя торсионен мост, а повечето "баш майстори" не знаят че в моста има лагери, абе мъка. Аз ходя от 5 години в един сервиз, от който много съм доволен и е специално за френски автомобили, не е фирмен правят и всички други, но на франските са баш специалисти. Управителя беше доцент в МЕИ по ... назнам какво ама там в 9-ти блок ама специалността не я занм, нащо Автомобили и кари или там такива разни неща. Много е навътре с материята, и не си седи в офиса и само да пише ф-ри а се ръчка по колите и дава акъл на по-младите там. Ако искаш да знаеш още нещо за тези автомобили аз съм насреща, почти всичко съм отварял, без двигателите (и двата дизела атмосферни), защото са много здрави май (нали са си мои).

      Айде със здраве, че ме заболя ръката
      Клуб Ленд Ровър Ентусиастс България
      LR Discovery 1, 1993, 200 TDI с разбит лагер на раздатката към преден кардан 23.10.2009
      Да живееш над възможностите си води до зависимости вместо до независимост.

      Коментар


      • #4
        Издънка. Ей сега говорих с едни съседи, това дето съм го написал по-горе за моста май не е вярно. Лагерите видимо са част от торсиона, ама до там и стигнахме(( Картинка някъде няма ли?

        Коментар


        • #5
          Не се притеснявай Стефане! Аз съм с торсионно окачване отпред и без да съм доцент, какво говоря - даже и обикновен професор не съм, твърдя, че няма никакви лагери. Така е решил японеца. Това е за твое успокоение само, за френските возила не знам...

          Коментар


          • #6
            Благодаря много на всички за бързите отговори..със сигурност ще пиша пак по темата и ще ви питам разни неща..идеята ми беше, ако си сваля моста и го занеса някъде - да рециклирам точно определено нещо..оста ли, тръбата ли..(не знам как се казва.. )..ии..разбира се да не е автосервиз..примерно работилница за еди какво си..Темата за сервизите ми е много болна ии..ако почна да говоря, ще се получи голям офтопик..колкото пъти съм престъпвал обещанието дадено от мен пред мен, да не ходя в сервиз - толкова пъти съм съжалявал горчиво...)))..и половината пъти са обирали здравите части от колата..мога да дам и примери..ма не ми се захваща сега..не мога да кача снимки..но ето:http://info.datacom.bg/cyberchrist/Haynes%20ZX/ и тук в zx-10.pdf има и за задния мост...тези дни ще вдигна колата и ще поогледам на място..със сигурност ще ви питам пак и надавям се вече по-конкретно..Така или иначе, досега се справям сам с ремонтите и само с този заден мост не съм се занимавал..

            Коментар


            • #7
              http://www.citroen-bg.net/forum/viewtopic.php?t=2599
              ..А ето и нещо дето са писали колегите, тук и прочетох за УАЗките..

              Коментар


              • #8
                Ей, тоя ужас в .рдф няма гледане(((
                Не разбрах къде в УАЗа са видели такова нещо. Там има триещи лагери в биелите на мотора Другото са съчми, ролки, конуси, няколко вида кардани и шарнири.
                Ония хора там са прави че кви да е тефлони могат да се слагат само за продаване. Демек за измама. Тефлона може да мине за конструкционен материал само в приборостроенето. За силови конструкции не става, той си е течност, и под натоварване си тече.

                Коментар


                • #9
                  offtopic:

                  Първоначално публикуван от Стефан
                  Издънка. Ей сега говорих с едни съседи, това дето съм го написал по-горе за моста май не е вярно. Лагерите видимо са част от торсиона, ама до там и стигнахме(( Картинка някъде няма ли?
                  Първоначално публикуван от Паджеровод
                  Не се притеснявай Стефане! Аз съм с торсионно окачване отпред и без да съм доцент, какво говоря - даже и обикновен професор не съм, твърдя, че няма никакви лагери. Така е решил японеца. Това е за твое успокоение само, за френските возила не знам...
                  А пък аз ако мога да споделя с Вас (за още по-голям колорит) съм с торсиони и отпред и отзад (VW1300, Костенурка). Отпред си имам въпросните иглени лагери в моста, но отзад няма никакви лагери... А са' де?

                  Коментар


                  • #10
                    Хах за фреенските коли нема да говора... защото мнението ми е по лошо от очакванията ви...
                    За уазката - триещи лагери (втулки) има на ябълките на главините и вътре на полуоските! Незнам за нисана дали е на втулки, но повечето са на лагери както самурай тоъота и т.н.! тва е мнооооооого далече от френскиа м....чииски начин на направа на моста! Но самурая страда от тези лагери - чупи ги доста бързо когато се движи предимно по неравни терени! За сметка на това за уас несам чул дефекти! Значи втулките са по доброто решение! Ако някой несе сеща каде са тези втулки - те са точно набити в ябълките на моста и главинките завиват и се крепят на него посредством тези втулки(конусни лагери) На тоъотата обаче тези лагери са 4 пъти по големи от тези на самурая и като им обърнах внимание съвсем ниамат и намерение да се чупят скоро при мене, а сигурно са оригиналните... така че зависи си от количеството... При френските икономията е велика, а мъдростта на инженерчетата е много голяма! Все пак ако несе чупи нищо нема да могат да си пласират моделите... и частите! Виждал съм рено как се влачи по резервоара си, а моста остана в заден план... Търсиха после такъв мост под айфеловата кула и както един приятел казва "от както си купих реното немога да се вида в пари и мани другото ми винаги на път ме оставя!" Вика "карал съм москвич такова чудо никога не е имало!"
                    без коментар съм ...
                    Само ще кажа, че преправка определено е нужна особено за наще "гладки и пресно асфалтирани" пътища
                    4ао
                    Никога не спорете с глупака. Хората може да не разберат разликата.

                    Коментар


                    • #11
                      Първоначално публикуван от DINI
                      Хах за фреенските коли нема да говора... защото мнението ми е по лошо от очакванията ви...
                      много са си хубави колите, ама не са за наште "майстори", дето разбират само от голф /1 и 2 обаче!/ и мерцедес "циганска радост"...
                      Да не говорим, че нашите "пътища" особено в населените места, не са за леки коли, а за БТР-и особено зимата /с ледените бабуни/ и напролет, като се отворят дупките...

                      Във Франция една такава кола ще се кара 300000км /ако втория й собственик е някой негър/ и ще се изхвърли със здраво окачване на 10 години на ход до автоморгата...
                      помогнете да открием откраднатите двигатели http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=59117

                      Коментар


                      • #12
                        DINI, колега недей с тези квалификации за френските автомобили че били боклук, то всеки си има мнение по въпроса ама чак пък толкова. Спред мен се чупят както и останалите автомобили - ама много си зависи от поддръжката то ако не го поддържаш както трябва и 600 SEL ще те остави на пътя (особено с тая електроника).
                        Това че на твой познат му се случват такива неща не значи че всички френски коли са боклук.
                        Аз не ангажирам никой с мението си но от доста време Пежо и Ситроен са едни от най-продаваните коли в БГ - това все пак говори нещо.
                        Аз както писх по-горе карам само френски и то от всички марки, и съм много доволен, и следващата ми кола също ще е френска (не говорим за 4х4)
                        Клуб Ленд Ровър Ентусиастс България
                        LR Discovery 1, 1993, 200 TDI с разбит лагер на раздатката към преден кардан 23.10.2009
                        Да живееш над възможностите си води до зависимости вместо до независимост.

                        Коментар


                        • #13
                          хубавото на мненията на дини е, че след него почти никой не пише, може би поради специфичния правопис ;аз обаче ще рискувам. карал съм пежа 205 , 305, 405, 605, бензини и дизели; рена 5 б и 11д. мога да кажа само едно - здрави автомобили , лесна поддръжка, добро съотн. цена/качество. естествено че се чупят, но ми кажете коя кола не се. да, задния мост е слабост на почти всички; е и кво от това - чупиш - правиш. нали не се чупи всеки ден.

                          така че може би е добре вече да престанеме с това:"френските са боклук, само немски( или самОрай)" или пък " долу хамър, само уаз"

                          това нали е уж форум за технически грамотни хора, не за плетки
                          Stop fawkin email me! I'm trying to drink....
                          http://www.danasoft.com/sig/mitak.jpg
                          http://www.youtube.com/watch?v=A53Mx...eature=related

                          Коментар


                          • #14
                            Браво Мунчо !!

                            Едно малко допълнение ... На Самурая конусните лагери на ябълките наистина са много малки, ама до сега не съм виждал такива СМАЗАНИ !!
                            А съм разглобявал не един !!!
                            Според мен, ако се почистват и смазват навреме ... пък дори и да се наложи смяна ги има във всяка квартална бакалия .. без пари ...
                            Аааа и още нещо ... слагаите гресьорки на ябълките пълнете с грес ... и няма ядове !!!

                            За френските коли всеки си има мнение ... ама 4 -5 човека да слагат заден мост+ амортизатор ... със напъване до изпускане .. .. нещо не ми е по кефа ..
                            Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

                            Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

                            Коментар


                            • #15
                              Абе човека, дето е пуснал темата чете ли я?

                              Карах Пежо 106 - с такова торсионно окачване отзад.
                              По предписание лагерите на торсиона се сменят на 100 000 за БГ препоръчват на 50-80 000

                              Ако лагерите не са правъртяли просто се сменят - не се рециклира нищо ... рециклирането (на гредата) е когато караш до раздрънкване ...

                              Замяна с втулки - не вярвам, че ще подобри нещата - може да се наложе при всяка смяна на втулки да се правят ремонти по гредата ...

                              За повече инфо ... може да потърсиш в
                              http://peugeotclub.info/forum/

                              има някакъв майстор дето се занимава с това и всички други ги носят при него ... май някъде в Лозен ...
                              Път без препятствия обикновено не води до никъде.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X