Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Tорсионно окачване (заден мост)

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    сменя - ако успее да отвие болтовете под капачките, но да незабравяме, че колата е френска... Аз ситроените само с чука ги разглобявам и на вторични... Последния дет ми докараха да счупа, за да зема от него квото искам(оказа се че и кабелите им се пукаше изолацията и всииииииичко замина) беше един BX на който собственика си бе купил хонда прелюд! Та той самия направи първия удар с чука в предния прозорец и с ръка на сърцето каза, че повече френска кола никога! Та като си отвиеш болтовете под капачките и аз ги сменям за 40 мин въпроса е, че греене и фосфорна киселина нестига за да избегнеш скъсването им от което следва .... е как да ги прават "майсторите"
    А за тия "майстори" който спомена те само гледат да вземат парите и това е съвсем нормално... В България за съжаление в сички области почти всеки гледа да е така. Аз познавам малцина който обичат това с което се занимават... пръстите на ръцете са ми много за да ги изброя, затова и положението стигна до там, че всеки гледа само парите и тва е ... Затова и държавата ни е такава! Но макар и малко те са тези който спасяват, огато никой неможе...Аз познавам такъв, който ме е научил да обичам да права колата която съм подхванал, обаче както той, така и аз никога нема да си вкарам френска кола в двора... Тия BX ситроенчета са за съжаление подобни по конструкция като ксантиите на който толкова се фъргат... Абе ... нямам думи ...
    4ао
    Никога не спорете с глупака. Хората може да не разберат разликата.

    Коментар


    • #32
      Това което разбрах досега е, че трябва да имам три специализирани инструмента..един държач 330 мм дето се слагал на мястото на амортисьора, някаква планка плоска стъпалообразна - не разбрах за какво ми е и един "топуз" дето се дърпа върху някаква ос, дето се завива в торсиона... от опит знам, че може да се измислят всякакви способи и не винаги има нужда от тези инструменти..но все още не мога да си представя всичко ясно.."натягането" на торсионите ставало именно с тези държачи..
      Аа..колата е ZX..)))..макар че моста си е такъв какъвто е..))..с торсиони..

      Коментар


      • #33
        Da be TOTKO !!

        Ako gi nqmash az sym pisal po-gore w temata ... 4-choweka shtangi, jeleza, chukowe .... mnogo maiki ... towa e ..
        Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

        Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

        Коментар


        • #34
          Виждал съм разглобен мост на Пежо 405 със силно окопани шийки на иглените лагери. След съответните матерни злословия го направихме на втулка с нарез и гресьорка. Оказа се по-трайно решение.
          А това, че псуват френските коли....
          И мен ме дразнят 7мм резби и други перверзии, но това не ги прави по-лоши от другите. Просто конструкторите са предполагали, че ще се експлоатират по ПЪТИЩА...
          Аз карам също доста оплюта марка (ланча) и ако беше толкова страшно едва ли щях да карам втора
          Първата беше интеграле, която тръгна по таван със 140, а сега карам дедра 2.0 от която съм доволен.
          Една приятелка караше Рено 11, което търпеше ебати издевателствата и упорито отказа да спре, докато просто не го смени.
          "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

          Коментар


          • #35
            Проблема не е в лагерите а в семерингите. Те пускат вода към външните лагери и те са тези които по-често са заминали. Моста може да се разглоби и без да се сваля а четирите лагера двата семеринга пръстените около семерингите са 70 лева. Тоя инструмент с размера там е за да се зацепят шлиците на торсиона където трябва но може и да се мери с рулетката от пода или там от другаде ако е на подемник. Тоя инструмент с топуза е за вадене на вътрешните лагери или това което е останало от тях. Трябва и дорник за набиването на новите. Като конструкция окачването на 205 309 405 и на ситроените от тези години е еднакво за 405 лагерите са по широки и торсионите по-дебели така и спредното за 309 втулките са с метал и отвън а за 205 не са. А иначе лагерите могат да не се набиват на същото място и това е решение донякъде. Задния мост е елементарен но понеже не прилича на нищо друго всички го плюят без да знаят как работи и отплесват темата към смурай тойота и други а то си е 70лв и един до обед работа от един човек.

            Коментар


            • #36
              Да така е - липсата на добро мазане и грамотно обслужване , в комбинация с нашите пътища превръща задния мост на тези автомобили в консуматив. Аз определено не ги харесвам (не заради задния мост), без обаче това да ги прави по-лоши от другите и без да убеждавам никого в това. Има автомобили за всеки вкус. Тъпо е да критикуваш нещо само на базата на "мнението" на селския майстор, без да си се убедил лично в недостатъците му. Въпросната система не е добре адаптирана за лоши пътища и към това, че на тези ширини ние искаме от един автомобил ресурс, надхвърлящ и най-смелите проектни очаквания
              "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

              Коментар


              • #37
                До: Tорсионно окачване (заден мост)

                Ееее хаиде какво толкова сложно има в този мост аз сам си направих ремонта на задния мост на пежото 306 и мога смело да ти кажа че ремонта е елементарен сваляш моста на земята задължително особенно ако не разсполагаш с подемник не съм сигурен само каква точно е разликата между ZX и 306 но със сигурност тръбичките по които лагеруват носачите са еднакви на кутииките пише за кои модели стават . аз съм сменил значи въпросните тръбички които са по 40 лв ,комплекта за двете страни тои съдържа 4 лагера два семеринга двете втулки за семерингиге има и едни две гумени буренца едни жълти меки шаиби и леглата на семерингите всичко това е 75 лв . Относно спечиализираните инструменти след като си купиш комплекта за моста трябва да си направиш два дорника за набиване на лагерчетата дорника трябва да вриза вътре в лагера и да имаи борд от външната му страна преди да избиеш старите лагери премери точно до каде са набити за да знаеш до каде да набиваш новите , и преди да разглобиш торсионите ги огледаи как са зацепени във шлиците наи добре си ги бележи така че да можеш да ги зацепиш пак на същия шлиц има ляв и десен . Ако си техничар човек и имаш понятие за какво ти говоря ще се справиш

                Коментар


                • #38
                  До: Tорсионно окачване (заден мост)

                  Забравих да ти кажа да не бързаш да си купуваш нищо преди да си разглобил всичко понякога е възможно ако е много износен моста външния лагер се скапва и се окопава във гредата на моста но това можеш да го видиш само когато го разглобиш и избиеш черупката на лагераако въобще е останала такава с луфта кото ми описваш

                  Коментар


                  • #39
                    До: Tорсионно окачване (заден мост)

                    Тази тема е от преди почти 2 години...Виж,на всеки пост,горе в ляво има дата...
                    0885 477 440 "Чибуратор-тЕАм"

                    Коментар


                    • #40
                      До: Tорсионно окачване (заден мост)

                      ..Да, темата наистина е отпреди две години,благодаря за отговора.)).. Моста разбира се го разглобих,въпросните тръбички не съм сменял, щото не можах да ги избия.. ии..вече 25000 км си работи така..От лагера беше останало съвсееем малко..)).Любопитни за домашните майстори са методите за избиване на торсионите..Щото е лесно като излезе бързо..))..ама ако не иска..))..Тук са полезни всякакви тънкости изпитани в практиката..това би било полезно да се сподели..Например един френски колега е описал изстудяването до -40 гр.на въпросните тръбички(оси) и после вадене с 20 тонна преса, която сам си е направил от нещо като хидравличен крик ли..не помня вече..)).Намерих в един магазин за електроника спрей - пише -52гр. или нещо подобно за около 16 лева..Не съм пробвал още да видя като как може да се ползва..

                      Коментар


                      • #41
                        До: Tорсионно окачване (заден мост)

                        веждал съм в ситроен сервиз как ги избиват с голям чук.стържат нови втулки на лагерите и ги закаляват.мисля целия ремонт май към 500 лева с труда ми казаха.ама не е проблем и да си го направиш сам.един зъб на торсионния шлиц 3 сантиметра разлика.

                        Коментар


                        • #42
                          До: Tорсионно окачване (заден мост)

                          За технически грамотен човек е наистина елементарно да смени моста.
                          Ето тук има описание на ремонта + картинки и схеми (на английски е):
                          http://205gtidrivers.com/articles.ph...rearbeamrefurb
                          На 205, 306, ZX, Xsara и Partner са еднакви мостовете, различни са размерите. 106, 405 са с малко по различна схема.

                          Коментар


                          • #43
                            До: Tорсионно окачване (заден мост)

                            Слагаш задни "макферсони" от малолитражка(външен диаметър < 10 см.) вместо оригиналните амортесьори и получаваш втвърдено окачване и сдвоен мост.Ако някога се строши едното продължаваш с другото, въпреки че става доста здраво. Поне при Рено става и мисля че Пежо не е много по-различно, въпреки конструктивните разлики в мостовете.

                            Коментар


                            • #44
                              До: Tорсионно окачване (заден мост)

                              Да, забравих - другото много важно нещо са маншоните. Оригинално ги няма, но е добре да се сложат там където са лагерите. Имаше една тема за изработка на маншони по поръчка, въпреки че нещо подръчно би свършило работа. Слагаш маншона, пълниш с грес, стягаш със скоби за водни съединения например и край с проблемите около лагерите. Проблема с лагерите е по-скоро корозия в следствие на отмита смазка, вода, луга и т.н.

                              Коментар


                              • #45
                                До: Tорсионно окачване (заден мост)

                                Макар отдавна "конкретния" проблем да е решен..))..принципно задния мост вече ми е слабост..ей така от "научно-практическа" гледна точка..))..квото и да значи..))..Понеже този форум е друг - не смятам да занимаваме колегите повече. Всъщност, като питах в началото - имах предвид точно някакви подобни решения които предлагаш. Ако наистина си правил нещо подобно, мисля, че във форумите Пежо, Ситроен, Рено ще се зарадват да споделиш мнения (и аз също). Това което чета до тук обаче, ми се струва неприложимо. Не виждам какви маншони могат да помогнат - там си има фабричен семеринг. Освен това пружината е алтернатива на торсиона, а той поне при Пежо, Ситроен си е О.К. Трошат се лагерите и по-точно външния иглен, на "тръбата" в която е вкарана "оста" на носача. Пружината няма да помогне с нищо. Лагера пак ще си се троши. Като гледах - най-близкото по идея окачване е това на Пунтото. Но не съм задълбавал повече. Между другото, четох че и това на Типо/Темпра било същото, а междуосието при тях е точно 2540, колкото и при Ситроен ZX.Камбер, кастер, разстояние между задни колела са много близки. Може би и на Ланча Дедра..))..ама нещата май се отплесват. Признавам, че ми хрумна за миг да "присадя" окачване от тези автомобили..))

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X