Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Витара 1.6 16V 3вр мек таван - подходящ ли е за основен автомобил?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Витара 1.6 16V 3вр мек таван - подходящ ли е за основен автомобил?

    Привет.
    Колеги имам оферта за една витарка. Къса база, мек таван с газово.
    Много ги харесвам, но освен малко теория не знам нищо за модела.

    Не съм по офроуда... но най-малко два пъти в годината правим екскурзии из страната. И докато търся някоя си крепост или водопад да речем, винаги съм си казвал .... ехх да имах витара сега....

    Та отнесох се по сериозно към въпроса и сега съм пред дилема. Пълен ужас.
    Огледах, карах, мислих и се прибрах с онова чувство на угризение!

    Много ми допадна като цяло. Високата позиция, добра видимост, леко управление, възможноста за достъп до труднодостъпни места, възможноста за ремарке, простотата на изпълнението... очевидно е добра кола и по коментарите тук и на други места в мрежата.
    Но в моя случай ще се използва като основен автомобил. 95% асфалт - 70-80% градско.

    Това което ме притеснява:
    - пространството. Струва ми се невъзможно пътуването на повече от двама души с багаж.
    - въпроса с газовата бутилка има ли решение или алтернатива.
    - реален ли е разход на газ 11-12 градско и 8-9 извънградско (по думите на собственика)
    - възможно ли е слагането на по-ниски гуми - от лек автомобил (и/или джанти) и би ли оказало влияние на динамиката и разхода
    - задните седалки свалят ли се без инструмент
    - може ли да се монтира багажник на покрива при версията с мек таван
    - мога ли да събера фрезичката без да се налага да търся ремарке...



    Като цяло отговаря ли (или поне до колко) на термина "основен автомобил"?

    Извинявам се за множеството въпроси. Търся отговори във форума и продължавам четенето. Ще съм благодарен и на вашите коментари.

    Благодаря предварително!


    п.с. сделката е бартер... инъче предполагам 4 вратата версия е по удобна.
    Последно редактирано от RoadBoy; 15-07-14, 14:31.

  • #2
    От: Витара 1.6 16V 3вр мек таван - подходящ ли е за основен автомобил?

    Да,пътуването на повече от двама е почти невъзможно.
    Мисля че има колеги решили въпроса с газовата бутилка.
    Разход,с ГИ ли е или обикновенна газова?Моята е с ГИ и разхода ми е 10 градско.
    За гумите нямам коментар.
    Задните седалки се свалят с ключ 12-4 броя болтове.
    Багажник на покрива при мекия таван мисля че не може,някой с такава да каже.
    За фрезата-зависи от фрезата.
    За основен автомобил бих казал че не става.
    Аз за едно ходене на риба свалям седалките и трупам на багажника.
    Аз знам че нищо не знам,но други и това не знаят.

    Коментар


    • #3
      От: Витара 1.6 16V 3вр мек таван - подходящ ли е за основен автомобил?

      Здравей, тъй като и аз имам подобна дилема ще опитам да ти помогна, за щастие при мен не се налага да решавам на момента.
      Въпросът с пространството е сложен, аз имам фероза, но нещата са почти еднакви-според мен ако сте "по-събрани" може да пътувате и трима(на ферозата сгъвам едната задна седалка и я пускам напред).
      Разхода, който си посочил е съвсем реален, ако газовата е настроена добре.
      Какви по-ниски гуми имаш идея да слагаш?Имай предвид, че ще изглежда смешно ако е с прекалено малки гуми.Аз в момента съм с 195/80/15 на ферозата и ми вадят очите защото ми изглеждат доста тесни, но за леките преходи които правя за сега ме устройват, а и разхода на асфалт ми е важен защото я карам на бензин.
      Аз също не съм виждал багажник на покрива при мек таван, предполагам, че може да се направи, но трябва ти да си изработиш рамката за закачането му.Обаче не съм сигурен!
      Фрезата мисля, че ще я побереш ако махнеш задните седалки и свалиш мекия покрив.

      Като цяло за основен автомобил трябва да имаш предвид, че тези джипчета си имат предимства(катерене по тротоари; до някъде зимата, но в случая е парт тайм и трябва да имаш едно на ум че не можеш да го включиш при падането на първия сняг и да го изключиш на пролет ; сигурността и чувството, че ще стигнеш там където си тръгнал независимо, че пътя е кофти...) и недостатъци(сравнително голям радиус на завой-по-малко маневрена; по-висок разход спрямо сходен по големина лек автомобил; вози сравнително твърдо, но пък разбива камъни в бъбреците...).

      Успех в решаването на въпроса, трябва да прецениш сам за себе си, за съжаление универсален отговор няма.
      Keep the shiny side up, all four on the floor and with any luck I will see you on the trail!
      Daihatsu Feroza F300 1.6 16V

      Коментар


      • #4
        От: Витара 1.6 16V 3вр мек таван - подходящ ли е за основен автомобил?

        Първоначално публикуван от RoadBoy Преглед на мнение
        Привет.
        Колеги имам оферта за една витарка. Къса база, мек таван с газово.
        Много ги харесвам, но освен малко теория не знам нищо за модела.

        Не съм по офроуда... но най-малко два пъти в годината правим екскурзии из страната. И докато търся някоя си крепост или водопад да речем, винаги съм си казвал .... ехх да имах витара сега....

        Та отнесох се по сериозно към въпроса и сега съм пред дилема. Пълен ужас.
        Огледах, карах, мислих и се прибрах с онова чувство на угризение!

        Много ми допадна като цяло. Високата позиция, добра видимост, леко управление, възможноста за достъп до труднодостъпни места, възможноста за ремарке, простотата на изпълнението... очевидно е добра кола и по коментарите тук и на други места в мрежата.
        Но в моя случай ще се използва като основен автомобил. 95% асфалт - 70-80% градско.

        Това което ме притеснява:
        - пространството. Струва ми се невъзможно пътуването на повече от двама души с багаж.
        - въпроса с газовата бутилка има ли решение или алтернатива.
        - реален ли е разход на газ 11-12 градско и 8-9 извънградско (по думите на собственика)
        - възможно ли е слагането на по-ниски гуми - от лек автомобил (и/или джанти) и би ли оказало влияние на динамиката и разхода
        - задните седалки свалят ли се без инструмент
        - може ли да се монтира багажник на покрива при версията с мек таван
        - мога ли да събера фрезичката без да се налага да търся ремарке...



        Като цяло отговаря ли (или поне до колко) на термина "основен автомобил"?

        Извинявам се за множеството въпроси. Търся отговори във форума и продължавам четенето. Ще съм благодарен и на вашите коментари.

        Благодаря предварително!


        п.с. сделката е бартер... инъче предполагам 4 вратата версия е по удобна.
        За ежедневен автомобил - зависи къде ходиш и колко ти е акъла. На мен ми идваше леко тегава за дълъг път, но не е като да не съм правил по 700-800 килоетра на ден. Огромното предимство - не ти дреме за дупките. Недостатъци: шумна, твърда, тясна, ниска скорост, кофти стабилност, в сравнение с лека кола (те тия неща си важат не само за Витарника). За градско е ОК ... ама лятото. Зимата е интересен кокошарник хардтоп се преживява някак, ама тоя чаршаф на -15 градуса...
        Иначе местата за паркиране рязко нарастват, като си с по-височка кола

        Пространството е малко, обаче сме пътували 3ма души с две палатки за няколко дена из баирите - става. Колегите са го казали - едната задна седалка вън и място се намира веднага.

        Газовата бутилка е измислена отдавна, стига да не енад 40 литра - под купето, закача се за шасито зад задния мост, на мястото на резервоара. Не бой се, събира се отлично и не удря никъде. Аз поне за една година не успях да я одраскам, а шасито вечно нямаше боя отдолу, не е като да не е слизала от асфалта. Е, да де, бях и с 35мм бодилифт, но и без него става. Предимство - освобождава място, дето и без това е кът. недостатък- някой трябва да го направи, плюс направа на малък (8-12 литра, според майстора и наличния материал) резервоар за бензин. Не е сложно, но си иска играчката. Заслужава си.

        Разхода е реален и с обикновена газова и с ГИ. Стига да не се правиш на Шумахер. Чак 8 не знам, ама 9 е нормално при правилно настроена газова. При яка стъпка (постоянно пилене на гуми по сфетофарите, каране със 130 по магистрала и т.н.) цифрите скачат доста нагоре. Все пак аеродинамиката на това нещо е приблизително колкото на ритнат куфар

        НЕ СЕ Е@@@ВАЙ с гумите! Слагай си каквито трябва и се радвай на живота. Започни да слагаш шосейки за лека кола от по 70 лева нови и ще ревеш. Всеки сам си решава как да си направи живота труден, но много, ама много сериозно ти препоръчвам - карай си с гуми за джипка. Ласа Компетус са добър компромис цена-качество и са на цена около 150 кинта (по спомен). Ако искаш широки валяци - слагай, ама не знам как ще ти дойде на разхода. И последно - в Еленския балкан се нагледах на идиотчета с ниски гуми на Витарките. Умрах да се смя, когато на единия камък минах с леката кола, а пичовете си изтрещяха мостовете. Излагация...

        Задните седалки се сгъват зад предните без инструмент, свалят се с ключ12, стига да са с оригиналните захвати.

        Ако сгънеш задните седалки - вероятно ще се събере фрезичка. Зависи от фрезичката

        Помисли, прецени и си решавай. Успех!
        О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

        Коментар


        • #5
          От: Витара 1.6 16V 3вр мек таван - подходящ ли е за основен автомобил?

          - пространството. Струва ми се невъзможно пътуването на повече от двама души с багаж.
          - може ли да се монтира багажник на покрива при версията с мек таван

          Може, ама с багажник на покрива. И да - може да се монтира даже на мек таван. Потърси моите постове, някъде съм го описал в детайли как става. Но на кратко - опорните точки за багажника са гредата над покрива и отворите предидени за това над задните стопове (има 2 капачета).

          - въпроса с газовата бутилка има ли решение или алтернатива.

          Има, ама не знам дали ще ти харесат центие на края. Общо взето се монтира бутилката под купето на мястото на резервоара. Има място за 50л бутилка.

          - реален ли е разход на газ 11-12 градско и 8-9 извънградско (по думите на собственика)

          Ами малко ме съмнява. Но от една страна не карам със заводските гуми (а с 235/75/Р15). И от друга страна карам с програмируема електроника и настройките уж са оптимизирани от към разход. Разхода ми все се върти около 12/100 газ (само газ, бензин няма). На магистралата обаче като карам със 120-130 разхода скача.

          Аз моята я карам без задни седалки. Ама щото обикновенно се возя сам и рядко има 2ри човек. Мястото за багаж без седалки и с бутилка под купето е предостатъчно. Аз с мен влача много неща по палатки, но двама души с отделни партакеши се събираме без проблем.

          Витарата ме радва, щото е дребничка (къса база), непретенциозна и условно евтина. Условно, щото моята е изключение, но до сега не е имало почти никакви компромиси от към поддръжка. Разбира се и колата се е отблагодарила подобаващо .

          Но ако трябваше пак да тръгвам от начало и бях наясно с т'ва което ме чакаше щях да взема нещо по-сериозно. Примерно Nisan Patrol . Kia Sportage също не е лош избор. Разгледай се дали няма да намериш някоя по-запазена и по-евтина спрямо Vitara-та.
          Последно редактирано от brum; 15-07-14, 19:54.

          Коментар


          • #6
            От: Витара 1.6 16V 3вр мек таван - подходящ ли е за основен автомобил?

            Благодаря на всички за адекватните и съвсем насочващи отговори!
            Днес ходих да видя, и да поприказвам със собственик на още една витара, само че 3 врати цяло купе. (не занм как точно се води) Човека сякаш каза точно това което ми се искаше да чуя Изглежда бутилката е основния проблем с пространството. Инъче си се возили и четирима и бидоните спокойно си качвал човека... и по-дълги разходки... с много малко (+)(-) потвърди и разхода... от седем години това му било единствената кола.
            Взеха да идват цветове в картината Изглежда критерия ми се покрива... интервенцията с бутилката и евентуален багажник на покрива май решават проблема с оскъдното багажно пространство. Разхода си е повече от приличен при положение че сегашната ми градска кола прави 7.5-8/100 бензин градско.

            Впрочем гледах и спортидж и пинин... просто в момента офертата ми е за такава витарка... Допада ми сякаш. Благодаря и за вашите коментари и съвети. Дай Боже да дам обективно мнение и отговор на въпроса "става ли аджаба витара за основен автомобил"

            Поздрави и благодаря още веднъж

            Коментар


            • #7
              От: Витара 1.6 16V 3вр мек таван - подходящ ли е за основен автомобил?

              Става за основен автомобил. Личен опит . Кофти е като пътуваш на по-дълъг път (примерно от София към морето), ама се понася. Скоро стават 3 години от както я имам и вече има почти 50 000км навъртяни. Навъртяни са основно в София, по 3-4 000 на година са извънградско и често се обикаля извън пътя, ама като километри е несравнимо с другите.

              Коментар


              • #8
                От: Витара 1.6 16V 3вр мек таван - подходящ ли е за основен автомобил?

                Сделката за бартер се провали.... но така стана че продадох колата... и...
                Е, вече съм с Витара
                1.6 8V на газ, всички екстри без климатик.
                Впечатлен съм! Без да преувеличавам. Мястото от където я взех е на 350км в едната посока. Пътувах много комфортно. Двигатела си има сила. Никакви трудности при по сериозни наклони. (два прохода) Въпреки ветробраните обче си е шумно... парадокса е, че предпочетох шума на вятъра от колкото да си пусна музика... радиото е ужасно, колоните вият и пищят, като ранена харпия... При средна скорост до 100 (90-95) ми даде разход 8,5 газ. Повече от доволен Една добавка - с гуми 255 е. Хард топ, лети джанти, авто хъбове, раздувки, багажник на покрива. Салона долу-горе бива.
                Общо взето се материализира точно това, което си представях и исках


                Само няколко въпроса имам:
                - Гумите са 255. Голяма стойка има и разхода е добър... но не са ли големички. В смисъл да не натоварват елементи по окачването.
                - при по-висока скорост, като натисна спирачка тресе. При ниска скорост не се усеща. Има ли нещо нередно?
                - стават ли джанти от някакъв друг автомобил (железни) Мисля да направя един комплект за зимата

                Коментар


                • #9
                  От: Витара 1.6 16V 3вр мек таван - подходящ ли е за основен автомобил?

                  Да ти е честита, качи снимки да й се порадваме, и ако имаш въпроси прочети ми темите или ми звънни, може и климатик да се сложи
                  На въпросите:
                  1. Не са големи гумите, караме и спо големи със същото окачване, виж ще намалиш разхода с литър, но джанти с гуми 195/80/15 изглеждат смешно на витара с раздувки?!нали?!
                  2. Криви дискове, комплект с накладки, вземи си нови, не са скъпи, но само с тях в магазина, че са няколко вида.
                  3. Стават от витара, самурай, гранд витара до 2005г, дайхатцу, киа, лада. Но ЕТ им е смешно и ще стане нестабилна, вземете си пак широки или целогодишно карайте с едни АТ-та.

                  Успех

                  Коментар


                  • #10
                    От: Витара 1.6 16V 3вр мек таван - подходящ ли е за основен автомобил?

                    Много благодаря за бързия отговор
                    Значи си оставам с тези гуми. Стоят много добре!

                    Остава обаче проблема с дисковете - колко би струвал комплекта?
                    И един глупав въпрос за маслото... мисля, че даваха 10W40... не е ли редичко за 20годишна кола!

                    П.С ще ползвам сниките на предния собтвеник, че още нямам свои


                    photo host

                    image upload no size limit

                    upload image online



                    П.П.С. Ще споделя и какво планувам
                    Претапециране на седалките... ще си поиграя с аудиото... едни халогени отбред, че така стои много празна предницата и евентуално сваляне на газовата бутилка под куперо!
                    Последно редактирано от RoadBoy; 08-08-14, 14:55.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Витара 1.6 16V 3вр мек таван - подходящ ли е за основен автомобил?

                      Не е подходящ, освен ако не си 40 кила и нямаш багаж.
                      Аз лично първо гледам комфорта, другото после.
                      Ако ще нафтата и без пари да я направят, пак че краднем!
                      Само DIESEL !!!

                      Мечтата на всеки леопард е да има гащи от курвенска кожа.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Витара 1.6 16V 3вр мек таван - подходящ ли е за основен автомобил?

                        Аз бих сложил по-високи гумета.
                        И не регенерати!!

                        Коментар


                        • #13
                          От: Витара 1.6 16V 3вр мек таван - подходящ ли е за основен автомобил?

                          Честито със здраве да си я караш и много безаварийни километри !

                          Коментар


                          • #14
                            От: Витара 1.6 16V 3вр мек таван - подходящ ли е за основен автомобил?

                            Да, както и предполагах, чиста fat boy, пребоядисана с огледала от sidekick, някой й е затъмнявал стоповете и е измислил багажник, не ми харесва идеята, но...Иначе не си играй да претапицираш седалките, ако си по-висок от 1,80 направо ги сменяй, особенно тези отпред, не са удобни за дълъг път, а може и да качиш снимки на седалките, има и кожени за модела Дискове с накладки, комплект нови-100лева, маслото обезателно пълна или полусинтетика 10х40, аз карах с гуми грабер ат2 целогодишно Таванът ти е канадски, добро изпълнение, но може още да се шумоизолира Помисли за климатик, кефа е голям, а филма-не

                            Коментар


                            • #15
                              От: Витара 1.6 16V 3вр мек таван - подходящ ли е за основен автомобил?

                              Гумите за шосе са си ОК. По е важно какви са и в какво състояние са. На тия джанти мисля, че лягат и 225, което за зимата (поне според мен) е по-добрия избор. Просто избягвай да ползуваш 10 годишни гуми амнайста употреба.
                              За всеки случай направи някоя и друга проба на различни терени, но опреш ли до калта, много сериозно ти препоръчвам да не си сам, а зда вземеш още някой, желателно с по-тежък джип. Първите стъпки винаги са интересни, а с тия валяци - още повече

                              Маслото не го помня вече какво го дават, но слагай каквото е предписано! Ако е за ремонт - сменяш каквото трябва (не е скъпо), но не се вързвай на селски изказвания от сорта на "то за по-стара кола - по-гъсто масло". Това е дива глупост, въпреки че доста недоучили занаятчии имат навика да я изричат с важен тон. Като налееш по-гъсто, единственото, което ще се случи е, че ще палиш по-трудно зимата

                              Спирачките: както каза и Трифон, дисковете и накладките са повече от един вид, така че мери. За всеки случай провери дали няма някоя мизерия между дисковете и главината, че понякога "майсторите" бързат и не обръщат внимание на такива дреболии. Ако сменяш - задължително почистваш там. Накладките - според зависи как караш. Ако я напъваш повечkо - търси по-скъпи накладки, TRW примерно, че най-евтините имат навика като спреш 2 пъти по-рязко и на третия от спирачки да станат на намалячки. Ако се придвижваш с пенсионерско темпо - все едно.
                              За дисковете друг да каже, скоро не съм се забавлявал с тоя модел и не помня подробности.

                              Газовата под купето става, просто го направи както трябва и няма да имаш ядове никога.


                              П.П. Е, то Трифон ти е написал за дисковете.
                              О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X