Обява

Свий
Няма добавени обяви.

RQ//: Смяна на масло интервали 20.000/30.000/40.000км??? VW Touareg

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • RQ//: Смяна на масло интервали 20.000/30.000/40.000км??? VW Touareg

    Здравейте,
    Автомобила е VW Touareg R5 /2.5 TDI - 174кс./

    Маслото, което използвам е TOTAL QUARTZ INEO Lоng Life 5W-30
    Навъртях му около 18.000км към момента и предстои смяна. В сервизите на VW (Порше София) ми казаха
    смяна на 15-20.000км и само въпросно масло 5w30. Сега чета в интернет дават му дори интервали на смяна между 30.000-50.000км. Това възможно ли е? Ако е така , да му сложа едни хубави Филтри и ново масло и да забравя за следващите 30.000км поне Интересното е ,че след 18.000км. не съм долял и грам в двигателя. Но ми се струва ,че над 20.000км вече е опасно?
    Моля за коментари само хора ,които са използвали и карат с масла от тип Lоng Life /Удължен живот/
    Благодаря предварително.
    Последно редактирано от Паджеровод; 08-07-14, 20:42.

  • #2
    От: RQ//: Смяна на масло интервали 20.000/30.000/40.000км??? VW Touareg

    В никакъв случай няма да сбъркаш ако сменяш на по-малки интервали. Нямаш нужда от коментари от хора които карат Лонг Лайф масла щото то ще стане като фен клуб на Тотал.

    Ако не можеш да си обясниш сам защо спестяването от смяната на маслото на 10-15000 вместо на 30 000 не си струва, то просто повярвай че е така.
    Т5
    Crossrunner

    Коментар


    • #3
      От: RQ//: Смяна на масло интервали 20.000/30.000/40.000км??? VW Touareg

      Гледай го така (груби цифри):
      Смяна на масло и филтри- 300лв.
      Ако е на 15 000км.- струва ти по 0,02лв. на всеки километър пробег. Или 2 стотинки
      Ако е на 20 000км.- струва ти по 0,015лв. на всеки километър пробег. Или 1,5 стотинки.
      Ако е на 30 000км.- по 0,01лв. на всеки километър пробег. Или 1 стотинка на километър.


      Струва ли си да рискуваш някога, в много далечното бъдеще, да се прецака мотора заради половин стотинка на километър икономия Или пък за 1ст./км.- щото аз на повече от 15 000км. не сменям масло и не ми дреме какво казват производител, каталози и майстори...

      Коментар


      • #4
        От: RQ//: Смяна на масло интервали 20.000/30.000/40.000км??? VW Touareg

        интервалът за смяна на маслото зависи от няколко основни неща
        .самото масло
        .тип на експлоатация на автомобила
        .качество на горивото.

        отзад наапред-колкото са по дълги молекулите в маслото толкова по добре мие и охлажда движгателя,съответно и смазва.В процеса на работа те се накъсват и почват да се свързват със сярата в горивото и така до смяната. Номерът е тази смяна да е в допустимите граници.Т значи ,колкото е по чисто от сяра горивото толкова позволява по дълги интервали на смяна.ако колата се кара на дълги интервали-200 -300 км и извънградско предимно то това също е щадящ режим за маслото.Карането на градско и на къси интервали съкращава периода между смяната.И не на последно място самото масло-то трябва да е предназначено за дълги пробеги между смяната.П принцип всеки един производител на коли си дава с какво масло и на колко трябва да се сменя.
        Това го пиша на основа личен опит и провеждани експерименти в лаборатория. Личния опит е със спринтер 416 ,със система ,която контролира качеството на маслото и определя интервала между смените,пъвата смяна е направих на 42 000 км на основно каране в чужбина с тамошна нафта и по тамошни пътища, а опитите като студент в лабораторията по материалознание в института.
        А ти си прецени къде и как я караш колата и си реши на колко да го сменяш.Лонг лайф на фв е на 20-25 000 км.Поне но траспортера е така. Аз го сменям на 20000,карам основно из чужбина на дълги курсове.
        Последно редактирано от Георги Крумов; 08-07-14, 22:47.

        Коментар


        • #5
          От: RQ//: Смяна на масло интервали 20.000/30.000/40.000км??? VW Touareg

          Предположих ,че ще има съвети от типа: "НЕ,10.000км ... повече не, ти луд ли си... аз от татово време си го сменям на 10.000" Но и за тях мерси.
          Все пак благодаря и на Г.Крумов за коментара. Ориентирал съм се към смяна около 18.000-19.000 да си я правя. Не ,че не съм сигурен в маслото - то си е дадено като пробег.. просто не съм сигурен във филтрите ....

          Успех и благодаря за коментарите и препоръките

          Коментар


          • #6
            От: RQ//: Смяна на масло интервали 20.000/30.000/40.000км??? VW Touareg

            Първоначално публикуван от grand123 Преглед на мнение
            Предположих ,че ще има съвети от типа: "НЕ,10.000км ... повече не, ти луд ли си... аз от татово време си го сменям на 10.000" Но и за тях мерси.
            Все пак благодаря и на Г.Крумов за коментара. Ориентирал съм се към смяна около 18.000-19.000 да си я правя. Не ,че не съм сигурен в маслото - то си е дадено като пробег.. просто не съм сигурен във филтрите ....

            Успех и благодаря за коментарите и препоръките
            Абе какво масло е дадено, като пробег?! Стига сте се връзвали на рекламните трикове на производителите и дилърите от последните години-смяна на масло на 30-40х км.,които така му хванаха цаката новите коли да не изкарват повече от 300х. км, щото трябва да се купуват други! Как ще си обясните, че колкото двигателите стават по-натоварени, толкова пробегът за смяна на маслото се увеличава без да има революция при маслата...?А, на какво заприличва въздушния филтър след 30 х км.-бих искал да го видя!
            Имам и преки наблюдения от чисто нови TDI Skoda(служебни) как след 20 х км. започват да "ядат" маслото, температурата му се вдига(нормално щом се разгражда), за което има показание на дисплея и т.н., но както и да е-всеки да решава за себе си!
            Последно редактирано от mbenz; 09-07-14, 20:56. Причина: допълнение
            много автомати-слаби резултати!

            Коментар


            • #7
              От: RQ//: Смяна на масло интервали 20.000/30.000/40.000км??? VW Touareg

              Първо - сигурен ли си, че инео-то е за твоя автомобил?В смисъл нужно ли е да го караш с такова масло - все пак говорим за Р5 - 174к.с.
              Иначе маслото си е качествено.

              Второ - не знам кое как е от байтошово време, но аз лично съм се нагледал на счупени и с намален двукратно ресурс двигатели, точно заради модерните маркетингови и търговски похвати с огромните интервали за смяна на маслото.И за да бъда разбран правилно - да, съвременните масла нямат проблем да си запазят качествата за по-дълъг период от време, но процесите в двигателя са си същите, особено като говорим за споменатия тди.Не че има проблем да го сменяш на големи интервали, най-вероятно мотора тебе ще те изкара.Все пак всички сме виждали коли "поддържани" по схемата "италианска смяна на масло", изкарали и по 200 и 300 хиляди.Просто значително си увеличаваш риска от повреди, заради повишеното износване и запушване от отлагания.
              Всеки трети е шести

              Коментар


              • #8
                От: RQ//: Смяна на масло интервали 20.000/30.000/40.000км??? VW Touareg

                Първоначално публикуван от Самодържец Преглед на мнение
                Първо - сигурен ли си, че инео-то е за твоя автомобил?В смисъл нужно ли е да го караш с такова масло - все пак говорим за Р5 - 174к.с.
                Иначе маслото си е качествено.

                Второ - не знам кое как е от байтошово време, но аз лично съм се нагледал на счупени и с намален двукратно ресурс двигатели, точно заради модерните маркетингови и търговски похвати с огромните интервали за смяна на маслото.И за да бъда разбран правилно - да, съвременните масла нямат проблем да си запазят качествата за по-дълъг период от време, но процесите в двигателя са си същите, особено като говорим за споменатия тди.Не че има проблем да го сменяш на големи интервали, най-вероятно мотора тебе ще те изкара.Все пак всички сме виждали коли "поддържани" по схемата "италианска смяна на масло", изкарали и по 200 и 300 хиляди.Просто значително си увеличаваш риска от повреди, заради повишеното износване и запушване от отлагания.
                Първо Да
                Второ - като си купиш Нов автомобил смяната на маслото е УДЪЛЖЕНА поради факта от характеристиките на маслото.
                с процеса на смяна на маслото от 0W-нещо си през 5W-нещо си та чак до 15w-нещо си интервала знам че се намалява?
                Иначе не разбирам нито от автомобили, нито от масла и т.н Затова и попитах. И попитах хора които карат с масла тип LongLife ,, а не с обикновенни минерални или полу-синтетични. Там е ясно ,че смяната няма как да е по-дълга от 8-12к км.

                Коментар


                • #9
                  От: RQ//: Смяна на масло интервали 20.000/30.000/40.000км??? VW Touareg

                  Първоначално публикуван от mbenz Преглед на мнение
                  Абе какво масло е дадено, като пробег?! Стига сте се връзвали на рекламните трикове на производителите и дилърите от последните години-смяна на масло на 30-40х км.,които така му хванаха цаката новите коли да не изкарват повече от 300х. км, щото трябва да се купуват други! Как ще си обясните, че колкото двигателите стават по-натоварени, толкова пробегът за смяна на маслото се увеличава без да има революция при маслата...?А, на какво заприличва въздушния филтър след 30 х км.-бих искал да го видя!
                  Имам и преки наблюдения от чисто нови TDI Skoda(служебни) как след 20 х км. започват да "ядат" маслото, температурата му се вдига(нормално щом се разгражда), за което има показание на дисплея и т.н., но както и да е-всеки да решава за себе си!
                  На транспортера филтъра е от типа филтроелемнт и съм си правил труда да го разглеждам на всяка смяна.На последната смяна нямаше никакви външни частици и беше изработил горе долу половината от хартията.Да ти призная честно и на Москвича си го разглеждах /навик от авиацията/.Там постоянно имаше някакви метални следи.

                  А двигателите от 2003-4 насам се промениха доста коренно ,както и изискванията за маслата.Масово вече се слагат все по тънки сегменти.А те си искат качествено масло ,защото работят на по висока температура .маслата основно се промениха по отношение добавките.Качествените масла имат просто повече от тях и съответно са по скъпи. Спестиш ли от това почва да харчи като за световно.
                  Обслужването и експлоатацията на една служебна кола често няма нищо общо с това което трябва да бъде.Особено в България.даже не ми се и коментира тази тема."Я да видим колко ще вдигне" е доста разпространен лаф сред драйверите.чужда кола се пази като чужда жена.

                  Коментар


                  • #10
                    От: RQ//: Смяна на масло интервали 20.000/30.000/40.000км??? VW Touareg

                    Колкото и да са лонглайф масла - примерно саждите са си сажди.Маслата от типа на инеото са предимно лонглайф относно филтрите за твърди частици, новите катализатори и така, разбира се препоръчват се и за бензиновите евро-5 матори.Пак ще повторя - аз лично съм се сблъсквал многократно със завишено до прекомерно износване на буталната и газоразпределителната групи, разтегнати ангренажни вериги поради запушване на маслени обтегачи, износване на помпа-дюза група.Също съм свидетел как заради подобни проблеми производител създава технически бюлетин и пуска нота, като намалява интервала за смяна на масло драстично, например от 40хил. на 15хил.км.Относно този мотор на туарега, по спомен му дават друго масло за умерен климат, но сега ме мързи да отварям служебния лаптоп с програмите.Може и да себъркам нещо, но утре ако не ме хване склерозата ще проверя.
                    Всеки трети е шести

                    Коментар


                    • #11
                      От: RQ//: Смяна на масло интервали 20.000/30.000/40.000км??? VW Touareg

                      Споделям и моя 210К километров опит с Кади, на което сменям маслото когато компютъра ми каже, или на всеки 25-27К км. Слагам Арал 5W30 LongLife 507.00, филтри купувам или от Шкода(същите филтри, но по-евтини), или от VW официалните вносители. Не правя компромиси с масло и филтри.
                      Последно редактирано от Kalin Galinov; 16-07-14, 09:58.

                      Коментар


                      • #12
                        От: RQ//: Смяна на масло интервали 20.000/30.000/40.000км??? VW Touareg

                        Eдин риторичен въпрос: Ако си купя 10-годишна таратайка 6-та употреба и й сменям маслото на всеки 2500км, ще стане ли на 5 години?

                        Туарег R5 не ми звучи като нов автомобил или поне такъв с ясна история... Но може и да греша.
                        Пробегът най-вече зависи от начина на каране - къси интервали градско движение и задръствания тръгни-спри (10км за 1 час) е едно, а съвсем друго е да се качиш на магистралата и да направиш 300-500км пробег за 3-4 часа...
                        Ако чичо Ханс пътува всеки ден по 100км магистрала от къщи до работа е едно, съвсем друго е Пешо от Монтана да ходи на кафе "в центъра", което е на 1км...
                        На въздушните филтри и тези на купето също им дават абсурден пробег от по 30 000км, а те в БГ на 10 000 започват да се сгърчват от вакума /толкова са задръстени с прах/...

                        С 2 думи в нашите условия пробег от 30-40 хиляди без обслужване е абсурд... На Рали Дакар условията са повече като нашите, отколкото в Западна Европа
                        помогнете да открием откраднатите двигатели http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=59117

                        Коментар


                        • #13
                          От: RQ//: Смяна на масло интервали 20.000/30.000/40.000км??? VW Touareg

                          Аз затова и се осланям на компютъра - той отчита кога е за смяна, базирано на типа каране и качеството на горивото. Плюс това, като сменям въздушния филтър, не забелязвам да е изключително мръсен, а аз карам смесено, 1/3 София, 2/3 извънградско. Нито разхода ми на гориво се е променил, нито двигателя заработва по-лошо.

                          Коментар


                          • #14
                            От: RQ//: Смяна на масло интервали 20.000/30.000/40.000км??? VW Touareg

                            Поръчах си нов бус (не е Фолксваген ) и четейки информацията ми направи впечатление сервизният интервал 60 000 км или две години за смяна на маслото . Като се има впредвид че карам около 20 000 км годишно май маслото няма да ползвам пълните му възможности . От друга страна до момента имах Рейнджър и него го сервизирах на всеки 20 000 км или всяка година и не съм имал проблем или притеснения . Учудвам се на предишният модел двг беше 2200 см3 и 125 к.с и 50 000 км до смяна а новият е 2000 см3 и 130к.с и вече с 60 000 за смяна . Може ли някакво значение да има евросертификата -старият ЕВРО 5 а новият Евро 6 . Понеже доплатих за гаранция 2 години основна плюс още 5 години допълнителна и 105 000 км да се чувствам ли застрахован . Че няма да мога да карам 60 000 км ми е пределно ясно обаче все пак ме гризе дали да не сменям всяка година без оглед на км . Съответно за тези 7 години са гарантирани за ремонт всички елементи и агрегати .
                            По Ясенски : Истинският МОДЕРАТОР (полицай ) винаги може да намери нарушение.

                            Коментар


                            • #15
                              От: RQ//: Смяна на масло интервали 20.000/30.000/40.000км??? VW Touareg

                              И лонг лайф масло да сложиш, километрите които ще изкара зависят и от това във какво състояние е двигателя.
                              На колко КМ е туарега?
                              Един стар майстор обича да казва: "Сменяй масълцето всеки 5000км. да ти е мирна главата, пък ако ще и от най-евтиното да е".

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X