Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Захар подходяща за правене на ракия.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Захар подходяща за правене на ракия.

    Метанолът е неизбежна съставка на всички ракии. Въпросът е да се държи в приемливи граници, от което пък произлиза похабяването на "материал". Вече всеки си решава за себе си колко. Етилацетат и ацетон при дестилацията е късно да се борят. Липсата им се постига с добра подготовка на материала - особено трябва да се предотвратят гниене и вкисване. Т.е. материалът да е ситно смлян, по възможност преварен, заквасен и добре изолиран от достъп на въздух.

    Онези температури горе са за чисти вещества. За смеси и комбинации даже и пожелателни не са. Всички вещества се изпаряват заедно, с малка разлика в скоростта на изпарение. Оттам и компромисът между загубеният метанол и загубената ракия.

    Лесно могат да се махнат всички нежелани вещества с многократна дестилация или направо с ректификация. Но тогава ще получим не ракия, а водка. Няма да има вкус.

    Коментар


    • #32
      От: Захар подходяща за правене на ракия.

      Колега, "белята", всички температури на изпарение могат да се намерят от таблиците. Карушев ти е намекнал, че този "номер" метанола не работи, ама това е описано в една друга тема. Приеми,че простата фракционна дестилация тук не работи и не се опитвай да я използваш-топлата вода не е открита от нас. Смес от етанол и метанол се държи, като различен продукт и за да втечниш метанол трябва да му създадеш специални условия, които са недостъпни в домашни условия. Далеч по-лесно и по-правилно е да не го произвеждаш, отколкото да се мъчеш да го махнеш. Той и без това той, в присъствие на етанол е почти безвреден, поради предпочитанието на клетката да инхибира първо етанола, който при отравяне с метанол е единственният антидот...
      А темата беше за захар. Отдавна трябва да е ясно на всички, че лоша захар няма. Сега е евтина, момента е подходящ. Поздрави!

      пп: Я, Ясен ме е изпреварил-със други думи казва почти същото.

      Коментар


      • #33
        От: Захар подходяща за правене на ракия.

        Така е Ясене, но аз изварявам на дестилационна колона с дефлегматор и пълнеж отдолу, и втечнявам всичко/ връщам го обратно в пълнежа/, което се изпарява на температури по-ниски от етанола. Нагоре преминават пари само на 78.4. В зависимост от пълнежа и неговата височина, може да се докара алкохол на 96%, и това да продължи до самия край. Това обаче е за зърнен дестилат, гониш водка,уиски. За ароматна ракия от плодове трябва да пуснеш малко колоната в обикновен режим.Казваш да се изолира материала от достъп на въздух, но не съм съгласен напълно.Първоначално дрождите са аеробни, затова трябва поне три пъти на ден да се разбърква кашата, за да вкараме повече кислород за тяхното размножаване.Едва когато минат на анаеробен режим, може да се затвори плътно съда и да се сложи воден клапан. Последно преварявах една стара и не много хубава ракия,след като отделих нужния процент я пуснах на 93% и спрях колоната на 90%, на чучура става въпрос, опашки няма.

        Коментар


        • #34
          От: Захар подходяща за правене на ракия.

          Ти си подкарал тежката артилерия - това твоето си е ректификация.

          За въздуха в началото съм съгласен - не пречи и за някои щамове даже помага. Но в момента в който вече имаме значимо количество етанол, кислородът става враг - завъждат се твари, които окисляват етанола до оцетна киселина, а тя после при варенето реагира с алкохола до етилацетат.

          Коментар


          • #35
            От: Захар подходяща за правене на ракия.

            Само още нещо, слушал съм "майстори" които твърдят, че именно винарките са тези които преработват захарите, и колкото и да ги убеждавах че само пречат, не падат по гръб, дори обиждат, че нищо не разбирам. Бактериите които окисляват, обикновено се развиват в шуплестата структура на шапката,където и температурата е по висока, а в средата е най висока. Тези които не могат да сложат воден клапан, е желателно само шапката да потапят от време на време в сока. Един найлон вързан с ластик, фино надупчен също ще свърши добра работа.

            Коментар


            • #36
              От: Захар подходяща за правене на ракия.

              Винарките (те и винени мушици, дрозофили) понякога реално помагат - донасят някакви дрожди, ако материалът е съвсем стерилизиран. Лошото е че донасят и други работи.

              Коментар


              • #37
                От: Захар подходяща за правене на ракия.

                Първоначално публикуван от chrichri Преглед на мнение
                А въпросът какъв е?
                ...
                Добавят ли се към захарта други изкуствени подсладители и може ли захарта да се "разреди" с други вещества бели на цвят с по-ниска себестойност от 1лв/кг?
                Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                Коментар


                • #38
                  От: Захар подходяща за правене на ракия.

                  Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
                  Добавят ли се към захарта други изкуствени подсладители и може ли захарта да се "разреди" с други вещества бели на цвят с по-ниска себестойност от 1лв/кг?
                  Ами там е тя че няма какво да се добави към захарта. Не и без да и промени вкуса.

                  Коментар


                  • #39
                    От: Захар подходяща за правене на ракия.

                    Вие отидохте към ректификация с рашидови пръстени и ректификационна колона със система за връщане. Темата ,бе друга, става въпрос за една обикновена дестилация, не ректификация. Далеч съм от мисълта, че зная всичко, но при домашни условия, човек трябва знае това , с което разполага и да го използва най-рационално. Идеята бе за правене на калвадос от ябълки. Всички мои познати варят ябълките предварително за правене на калвадоса, както и днес пак питах един ракиджия. Ябъките трябва да се сварят. Друг е въпроса ,че за първи път сложих ябълки, тъй като ми ги подариха и бе грехота да не ги сложа за калвадос. Никъде не съм казал, че съм слагал мая в горещия захарен сироп. Зная от литературата, че най-подходяща температура е около 30 тр.С. за да спомена още нещо, след това правя припек, а при дестилацията над 80 гр. С естествено спирам процеса, защото главата боли от висшите алкохоли. При нормална дестилация всички статии отчитат, че трябва да се изхврли 1 % от пръвоначалното потичане на материала. т.е при казан 100 литра 1 литър. Специално за ябълките вече е 1.5% т.е литър и половина за 100 литров казан.
                    Но никой не отчита, че в захарта може би са сложени инхибитори и затова да не е протекла правилно ферментацията. Почвате за мои грешки. Съгласен съм, няма безгрешен човек, но имам опит и знания.
                    Последно редактирано от белята; 13-08-14, 18:07. Причина: кривопис
                    Бизнеса е проста работа, ама не е за прости хора !!!

                    Коментар


                    • #40
                      От: Захар подходяща за правене на ракия.

                      Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
                      Добавят ли се към захарта други изкуствени подсладители и може ли захарта да се "разреди" с други вещества бели на цвят с по-ниска себестойност от 1лв/кг?
                      Правилният отговор е "Не знам", но досега, в професионалните среди не се чуло някъде да има нещо такова. Дори има колега, който иска да получи такава захар за негова сметка, ако съществува такава.

                      Коментар


                      • #41
                        От: Захар подходяща за правене на ракия.

                        Първоначално публикуван от белята Преглед на мнение
                        .. Всички мои познати варят ябълките предварително за правене на калвадоса, както и днес пак питах един ракиджия. Ябъките трябва да се сварят. Друг е въпроса ,че за първи път сложих ябълки, тъй като ми ги подариха и бе грехота да не ги сложа за калвадос. Никъде не съм казал, че съм слагал мая в горещия захарен сироп. Зная от литературата, че най-подходяща температура е около 30 тр.С. за да спомена още нещо, след това правя припек, а при дестилацията над 80 гр. С естествено спирам процеса, защото главата боли от висшите алкохоли..
                        И понеже поназнайвам малко от ябълки, а и не е, като да нямам опит на живо, искам да попитам защо трябва да се сварят? Друг път ще говорим за висшите алкохоли.

                        Коментар


                        • #42
                          От: Захар подходяща за правене на ракия.

                          Първоначално публикуван от chrichri Преглед на мнение
                          И понеже поназнайвам малко от ябълки, а и не е, като да нямам опит на живо, искам да попитам защо трябва да се сварят? Друг път ще говорим за висшите алкохоли.
                          По-лесно е отколкото да се смелят, стават меки и лесни за размачкване.

                          Коментар


                          • #43
                            От: Захар подходяща за правене на ракия.

                            Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                            По-лесно е отколкото да се смелят, стават меки и лесни за размачкване.
                            Не е по-лесно, по-скъпо е. Така, или инъче трябва да се пресоват, че от месестата част-далавера никаква...

                            Коментар


                            • #44
                              От: Захар подходяща за правене на ракия.

                              За по-скъпо (като енергия) - спор няма. Ама не изисква специална техника.

                              Коментар


                              • #45
                                От: Захар подходяща за правене на ракия.

                                Варене! Глупости,есента с ярмомелката с друго по-едро сито, и количество в тонове(нарочно не пиша колко)за норматив стават на мармалад.Директно в цистерни от тия дето са по-един тон,нататък всички знаем какво се прави!
                                Никога нема да мине модата на сръбската музика,сливовата ракия и пъстръвата.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X