Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Захар подходяща за правене на ракия.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Захар подходяща за правене на ракия.

    Ясене, да ти споделя, че съм доктор на химическите науки, но човек се учи докато е жив и затова пуснах темата, тъй като разбирам доста. Гадното е, че ни лъжат с материалите и всички страдаме от това.
    Бизнеса е проста работа, ама не е за прости хора !!!

    Коментар


    • #17
      От: Захар подходяща за правене на ракия.

      Така като чета темата ми се струва че е излязло всичко нормално. Проблема не е в захарта, а в метода.
      Имам опит с ракията, макар че не пия. Дядо ми беше ракиджия и доста съм се занимавал с него, лека му пръст. Ябълката е плод, който не пуска алкохол, поради липсата на сладост. Така че там всичко е от захарта. Излизат от килограм захара около 700 мл алкохол. Би трябвало да има около 14л алкохол при зададениете условия, но въпроса е колко алкохол е останал в материала и колко е изхвърлил първоначално. Споменава че е изхвърлил около 2%, обаче от кое ( от 5л или от 14л, че на 5л са 100мл, а на 14л са 300мл). Остатъка от на алкохола в материала не се знае колко е, понеже е спрян на 38 градуса. Спомням си дядо ми събираше патокито и като събереше за един казан правеше варка само на патоки. Излизаха допълнително 15-20л ракия от 150л патоки и казваше че е по-добра от нормалната ракия.
      Миналата седмица сварих джибрито от миналата година. Като извадих виното сложих захар за второ вино и сварих само сока есента и сложих отново захар и всичкото сега го варих. Престоял е материала половин година и нищо му няма. Извадих колкото и очаквах.
      Меренето на захарноста след започване на ферментацията със захаромер от тези потопяемите не става. Трябва да се прави с индикатор. Причината е че, когато е сладък материала плътноста му се вдига, но когато започне да ферментира, спирта има доста по-малка плътност. Така захаромера може да показва нула, но тази нула е на чиста вода, дефакто с плътност 1кг/л. Спирта има плътност около 0,8кг/л, а разтвора на захар по-голям от 1кг/л. Така при протекла на половина ферментацията може да покаже пак нула. Гледа се плода да падне. При по-хладно време ферментацията се забавя.

      Коментар


      • #18
        От: Захар подходяща за правене на ракия.

        Няколко въпроса, но ми отговори честно. Някакви дрожди, мая и тнт слагал ли си?Ако да,какви,колко и точно кога ги заложи?
        Каква беше първоначалната захарност на материала?
        Захарта и ябълките, след като ги смеси, каква беше общата температурата? Предполагам че не си я мерил, сподели кога стана смесването,веднага след варенето, на другия ден, въобще.

        Коментар


        • #19
          От: Захар подходяща за правене на ракия.

          Ползвам такава от дискаунт верига.
          Купувал съм я по 1,10-1,15 лв/кг.
          Няма никакви проблеми.
          Ври си като водопад.
          Your conscience is all you can take to your grave.

          Коментар


          • #20
            От: Захар подходяща за правене на ракия.

            И аз да задам въпрос на знаещите: От ферментиралата реколта миналата 2013 г. извадих виното, като не цедя плода, а само източвам това, което е свободно извън плода. Добавих във всеки бидон 8 кг. захар "захира" предварително разтворен в 30 л. вода. След около месец реших, че е ферментирало и замерих със "професионален" захаромер и приравних резултата с таблицата към него. Опитах "второто вино" но беше сладко. Оставих го още да ферментира. Но то не се променяше. Тогава реших, че в захарта е имало добавен подсладител. Сварих "второто вино" заедно с джибрите пролетта. Получи се добра ракия.
            Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

            "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

            Коментар


            • #21
              От: Захар подходяща за правене на ракия.

              Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
              И аз да задам въпрос на знаещите: От ферментиралата реколта миналата 2013 г. извадих виното, като не цедя плода, а само източвам това, което е свободно извън плода. Добавих във всеки бидон 8 кг. захар "захира" предварително разтворен в 30 л. вода. След около месец реших, че е ферментирало и замерих със "професионален" захаромер и приравних резултата с таблицата към него. Опитах "второто вино" но беше сладко. Оставих го още да ферментира. Но то не се променяше. Тогава реших, че в захарта е имало добавен подсладител. Сварих "второто вино" заедно с джибрите пролетта. Получи се добра ракия.
              А въпросът какъв е?
              Сподели количеството, за да се направи материален баланс.

              Коментар


              • #22
                От: Захар подходяща за правене на ракия.

                Количеството е добро, защото от 8 120 л. бидона източих 300 литра вино и добавих 240 л. вода и захар, за да не съхне джибрето. Събирам ракия до 40С. А патоки под 30' не събирам.
                Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                Коментар


                • #23
                  От: Захар подходяща за правене на ракия.

                  ДЖИБРИ http://talkoven.onlinerechnik.com/

                  Коментар


                  • #24
                    От: Захар подходяща за правене на ракия.

                    С ечемика варката била фантастичва, но не съм я правил аз, тъй като бях по морето, а я прави съседа. Добива е 90 %. Колегата Карушев, ми зададе добър въпрос, който от 2 месеца ме тормози. Според стари ракиджии, грешката ми е била в следното. Ябълките трябва да се смелят на пастет, а аз ги сложих нарязани на 2 от нямане на време. Преди да се сложат за ферментация трябва се варят, ако не се смелят. Идеята е,че адсорбират доста захар, ако са само нарязани. Също и времето бе променливо. Факторите се оказаха много.
                    Мисля, че това е разковничето на въпроса. Не съм проверил джибрите след варката, дали бяха сладки, защото бях много ядосан. Тях ги изхвърлих директно. Днес зареждам от Метро 50 кг, Захира, цената и е близо 1.10 лв в три бидона със смляни круши. Съотношението, захар с вода е 1 : 3.5. Много скоро ще разбера резултата. Материала ми е около 50 кг круши. Тях ще ги смеля на петмез предварително.
                    Бизнеса е проста работа, ама не е за прости хора !!!

                    Коментар


                    • #25
                      От: Захар подходяща за правене на ракия.

                      Първоначално публикуван от chrichri Преглед на мнение
                      Не ми стана ясно този Ви пост за какво е.
                      Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                      "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                      Коментар


                      • #26
                        От: Захар подходяща за правене на ракия.

                        белята, не си отговорил на нито един въпрос, но ще се опитам да те насоча къде си сбъркал.
                        1. Сварил си ябълките и така си "убил" дивите дрожди в тях, разбирай, няма откъде да тръгне ферментация.
                        2. И да не ги беше варил, ако си сложил веднага горещия сироп ще стане същото.
                        3.Ако си посял с културни дрожди, но температурата е била висока, същата работа. Имай в предвид, че тя се покачва започне ли ферментацията.
                        4. 20 кг.захар, плюс 7-8 % от ябълките, си направил прекалено висок % първоначална захарност, с която и всичко да си направил както трябва, си
                        затруднил достатъчно дрождите,и процеса в един момент е спрял. Ориентирай се към 20-21%
                        Посявай винаги с културни дрожди, има ги в селскостопанските аптеки, не са скъпи, но ще доведат процеса до край, нещо което с дивите не става.
                        И нещо което си писал, че си отделил метила. Няма как да стане това в домашни условия, още повече с казан тип аламбик. Отделянето на 1% от обема на кашата силно намалява присъствието му, но в минимални количества присъства до последната капка.Въпроса е точно да се разделят главите, средата и опашките. При ябълките е препоръчително преварка да се направи, точно заради по- голямото количество метил, което отделят.

                        Коментар


                        • #27
                          От: Захар подходяща за правене на ракия.

                          Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
                          Не ми стана ясно този Ви пост за какво е.
                          "...
                          за да не съхне джибрето..."

                          Коментар


                          • #28
                            От: Захар подходяща за правене на ракия.

                            Нека да спомена, че на казана на дест.тръба преди да влезе в охладителя имам термометър и отделям всичко до 72гр. С, тъй като метиловия алкохол кипи по спомени на 68.8, а етиловия на 72.4 гр. С. Мая слагам на д-р Йокер.
                            Последно редактирано от белята; 12-08-14, 17:40. Причина: кривопис
                            Бизнеса е проста работа, ама не е за прости хора !!!

                            Коментар


                            • #29
                              От: Захар подходяща за правене на ракия.

                              Ацетон-56.5
                              Метанол-64
                              Етил ацетат-77.1
                              Етанол-78.39
                              2 Пропанол-82
                              Повтарям, метанола не може да се махне на 100% при аламбик.
                              Ако тръбата ти е дълга повече от 20 см. то показанията на термометъра са грешни.
                              Последно редактирано от Karushev; 12-08-14, 18:02.

                              Коментар


                              • #30
                                От: Захар подходяща за правене на ракия.

                                Първоначално публикуван от белята Преглед на мнение
                                Нека да спомена, че на казана на дест.тръба преди да влезе в охладителя имам термометър и отделям всичко до 72гр. С, тъй като метиловия алкохол кипи по спомени на 68.8, а етиловия на 72.4 гр. С. Мая слагам на д-р Йокер.
                                Aко термометъра е боднат в течността ще разбереш че хвърляш доста ракия.
                                Sent from my Nokia s fenerche

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X