Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Хващане на рояк

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Хващане на рояк

    Здравейте колеги.
    Знам че има тука доста знаещи и можещи,обаче!
    Преди няколко дена забелязах на едно дърво в мото място че, се е настанил един рояк пчели.
    Обадих се на един пчелар и човека се отзова, и хвана рояка но останаха около 25% на дървото.
    Вече два дена са там и имат питка и си стоят.
    Въпросния човек ми каза че е хванал майката и не би трябвало да остават там.
    Да ама аз мисля че се прегрупирват и продължават да си седят на дървото
    Моля обяснете?>?

  • #2
    От: Хващане на рояк

    Петьо, майката не е хваната, а е още на дървото. От телефона съм и ми е трудно да пиша, но щом има още пчели, майката е там.
    ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
    0878 23 58 34- Радо

    Коментар


    • #3
      От: Хващане на рояк

      Първоначално публикуван от Райковски Преглед на мнение
      Петьо, майката не е хваната, а е още на дървото. От телефона съм и ми е трудно да пиша, но щом има още пчели, майката е там.
      Има,и май ми се струва че, стават повече и по стабилно стадото.
      Утре ще се кача и ще кажа .
      Четох из нета и пише че, можело да се създаде нова майка,те сами де.Ама не знам.Не ми трябват пчели,по принцип ,ама ако е рещил горния!!!!!!!!!!

      Коментар


      • #4
        От: Хващане на рояк

        Мести всичко в нов кошер.
        Има майка!!!!
        Може и тръвен на първо време.
        Може и в сандъче ... за няколко дена.
        После нов кошер, пити с основи и т.н.
        На есен ще черпиш, като дойда с една лъжица мед ...
        Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

        Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

        Коментар


        • #5
          От: Хващане на рояк

          Намери един добър пчелар да си го вземе, ама този път с майката, струва си. Ако не намериш, да навивам старшия- малко му трябва.
          ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
          0878 23 58 34- Радо

          Коментар


          • #6
            От: Хващане на рояк

            Трябва добър пчелар да види какво е положението и да ги приюти
            Миналата година ейтака тука в Ст. Загора в самия град ми се обади познат, че има един рояк колкото футболна топка на едно борче, бях на работа през деня и докато отида вечерта той ми се обади преди това, че един пчелар отишъл и прибрал рояка, тръснали клончето в някакъв кашон и готово. Останах разочарован
            На другия ден обаче пак ми се обади, че на същото място пак има рояче, но този път доста по-малко пчели, отидохме с един колега (тъй като роячето беше за него, време беше да го направим пчелар най-накрая), прибрахме тези пчели в едно преносно сандъче с 2-3 нови рамки в него и готово. Изчакахме малко, все още на старото място се навъртаха шепа пчели, изчаках ги да се посъберат малко и ги тръснах и тях в сандъчето. Въпреки това на клончето пак се навъртаха малко пчели, писна ни понеже стана и късно и ги зарязахме там. После след 1-2 дни колегата каза, че е прегледал рояка и няма майка, та вероятно майката я е взел пчеларя преди нас, и въпреки това явно по миризмата пчеличките помнят, че там има или е имало нещо ...
            Hristo Draganov
            http://htftp.domainbg.com/HD/

            И аз искам България чиста ! ! !

            Коментар


            • #7
              От: Хващане на рояк

              Е той джартов пише че имат пита. Ако на питата има пило, то дори и да им се вземе майката те ще се опитат да създадат нова. Така че докато не се махнат всички пчели или да се изрежат с питата проблемът няма да се реши.
              Кольо Динев

              Коментар


              • #8
                От: Хващане на рояк

                Опитах да направя снимка ама не знам колко ще внесе яснота.

                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_3956.JPG
Прегледи:1
Размер:179.5 КБ
ID:5593954
                Преди беше като футболна топка,сега е като две за тенис-корт.
                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_3957.JPG
Прегледи:1
Размер:108.6 КБ
ID:5593955

                Пчеларя който хвана рояка ми каза че е хванал майката,и каза че ще се разпръснат.
                Обаче не се пръскат а си се групират и предполагам че ще опитват да създадат нова майка.
                Четох из нета че е възможно.

                Коментар


                • #9
                  От: Хващане на рояк

                  Никъде не се вижда че има пита. Ако наистина няма пита и майка пчелите ги събира остатъка от майчината миризма. Една рамка с малко мед и повъзможност някаква миризма /маточина. пророй или друга/ е достатъчна да ги накара сами да се прехвърлят. Пита с открито пило също много би помогнала. Но истината е че пчелите са доста малко. Понякога в рояка има по няколко неоплодени майки. Може би и тук е било така. Просто някоя от майките е останала и сега ги държи заедно. Като сложим и отвратителните метеоусловия пъзела се нарежда.
                  Тази земя, по която тъпча сега,
                  тази земя, която пролетен вятър пробужда,
                  тази земя – не е моя земя,
                  тази земя, простете, е чужда.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Хващане на рояк

                    Там си седят,спокойни са и предполагам че ще си направят друга майка.
                    Човека който хвана голямата част от рояка каза че всичко при него е нормално.
                    Ще чакаме да видим какво ще е развитието,на мен не ми пречат.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Хващане на рояк

                      Първоначално публикуван от Петьо Джартов Преглед на мнение
                      Там си седят,спокойни са и предполагам че ще си направят друга майка.
                      Човека който хвана голямата част от рояка каза че всичко при него е нормално.
                      Ще чакаме да видим какво ще е развитието,на мен не ми пречат.
                      Те пчеличките друга майка немогат да си направят. Просто няма как, без да има кой да снесе яйцето. Като казва Пурко "яйцето е първичното, то кокошка от всякъде може да долети". Та както казах по горе, единственият им шанс е ако е имало няколко неоплодени майки. Ако е така, то при оправяне на времето брачния полет ще се случи, майката ще се оплоди, ще започне да снася, и въпреки всичко шансовете им да преживеят зимата в това количество и на това място са близки до нулата.
                      Тази земя, по която тъпча сега,
                      тази земя, която пролетен вятър пробужда,
                      тази земя – не е моя земя,
                      тази земя, простете, е чужда.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Хващане на рояк

                        Няма ги вече.
                        Останала е само празната питка.
                        Дано са намерили някъде подслон !

                        Коментар

                        Активност за темата

                        Свий

                        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                        Зареждам...
                        X