Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Рав 4 95г. - трудно превключване на скорости

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Рав 4 95г. - трудно превключване на скорости

    Здравейте,
    Трудно включват (а и изключват за І-ва) скоростите от 1-3 на моята Равка 95г., 3 врати.
    В тази връзка се рових малко по форуми и изрових нещо от руски форум, което мисля, че е от полза в моя случай.
    Поради присъщата си глупост, обаче, не мога да разбера за какво точно става дума. Говори се за смяна на някакви пластмасови втулки, аз си го представям като някакви водачи на скорости или нещо подобно, ама в джапан партс не мога да го видя, защото не мога да намеря чертеж на разглобена кутия.
    Прикачих текстови файл (или поне опитах), а ето и самия линк от руския форум:

    http://forum.auto.ru/mark/toyota/1064703/

    Така че, ако някой от колегите успее да го разгадае този човек какво е сменил, със сигурност ще помогне не само на мен, а и на други колеги.

    Иначе, за тези които ще ме питат, да, смених масло на скоростна кутия. Не съм опитал с качествено масло и с присадки, но това остава като последна опция, ако не разбера какво е сменял колегата Lost Viking от Руския форум
    Приятна събота и неделя на всички.
    Прикачени файлове

  • #2
    От: Рав 4 95г. - трудно превключване на скорости

    Някакъв луфт по ябълките да имаш?
    Има лостове, които се хващат на ябълки и като се износят се увеличава ходът и започва трудно включване. Виж механизма до скоростната кутия. А е възможно тия лостове да лагеруват във втулки. Случвало ми се е да ми падне някоя износена ябълка и няма превключване. Тръгваш на която е останала и газ до някой канал... Добре, че си имам инструмент.
    Последно редактирано от venkabg; 06-06-14, 22:51.

    Коментар


    • #3
      От: Рав 4 95г. - трудно превключване на скорости

      На изгасен мотор как включва?
      "...колко ли скучен ми би бил живота без мотоциклета и без прекрасното, истинско усещане за Пътя..." - Бат Димо - R.I.P.

      Коментар


      • #4
        От: Рав 4 95г. - трудно превключване на скорости

        Това за "ябълките" ще го видя.
        И превключване на изгасен мотор ще пробвам, ама утре, че сега ми се спи.
        Но понеже никой не отговаря по темата, за да улесня колегите копирах линка на фотоотчета на руснака-
        http://4rav.ru/forums/index.php?showtopic=1313
        ето го и с "копи" и "пейст" самия тект:
        Улучшение переключения передач на РАВ4-1(МКПП)

        (Замена втулок привода переключения передач на РАВ4-1 (МКПП) ;-)

        Прежде всего рекомендую обратиться к этой ссылке:
        http://www.geocities.com/tim_rav4/ra..._box/shift.htm

        Понятно в общих чертах и видна схема (Она очень похожа на РАВ, с небольшим исключением, поэтому можно спокойно использовать её в качестве отправной точки, а также купить те пластмассовые детальки, которые надо поменять)

        Сама процедура замены втулок занимает около 10-15 минут у опытного человека, а у меня это заняло около 30 с небольшим минут, так как сразу не догадался, как снять тягу, ну и пока фоткал тоже ;-))) Но я в очередной раз проникся уважением к инженерам тойоты ;-))) Всё снимается просто и легко.

        Вкратце (думаю, эта процедура справедлива для всех тойот с 4цилиндровыми движками).

        1) Снимается корпус воздушного фильтра целиком

        2) Снимается уловитель паров топлива.

        3) (опционально) можно снять крышку трамблёра. Я снимал, потому что параллельно менял бегунок+крышку.

        4) Вытащить пассатижами 2 шплинта обеих тяг передач(снимаются легко), снять «тарелочки), снять сами тяги с приводов.
        [IMG]file:///C:\DOCUME~1\user\LOCALS~1\Temp\msohtml1\01\clip_image001.jpg[/IMG]

        5) Снизу тяги снять резиновый пыльник, закрывающий от грязи гайку крепления тяги.

        6) Достать накидной ключ на 12, открутить снизу единственную гайку и аккуратно её открутить, не уронив вместе с ней гроверную шайбу и плоскую шайбу. (тут возможны вариации в зависимости от конструкции, однако смысл один и тот же).
        [IMG]file:///C:\DOCUME~1\user\LOCALS~1\Temp\msohtml1\01\clip_image002.jpg[/IMG]


        7) После этого вся тяга оказывается в Ваших руках и Вы сразу видите, какие пластмассовые втулки надо поменять ;-) Заодно оцените степень их износа. (см. Фотки). Обратите внимание, что верхняя втулка одета в резиновый кожух, и обязательно посмотрите, как надо «переодеть» её, на резиновом кожухе стрелка указывает направление установки!
        [IMG]file:///C:\DOCUME~1\user\LOCALS~1\Temp\msohtml1\01\clip_image003.jpg[/IMG]

        [IMG]file:///C:\DOCUME~1\user\LOCALS~1\Temp\msohtml1\01\clip_image004.jpg[/IMG]
        [IMG]file:///C:\DOCUME~1\user\LOCALS~1\Temp\msohtml1\01\clip_image005.jpg[/IMG]
        [IMG]file:///C:\DOCUME~1\user\LOCALS~1\Temp\msohtml1\01\clip_image006.jpg[/IMG]
        [IMG]file:///C:\DOCUME~1\user\LOCALS~1\Temp\msohtml1\01\clip_image007.jpg[/IMG]
        [IMG]file:///C:\DOCUME~1\user\LOCALS~1\Temp\msohtml1\01\clip_image008.jpg[/IMG]


        Сборка идёт в обратной последовательности

        9) Обязательно смажьте литолом кольца тросиков-приводов, которые одеваются на тяги и сами круглые резиновые демпферы на тягах (заодно неплохо бы оценить их состояние. Если они порваны в лохмотья – надо однозначноменять!).
        [IMG]file:///C:\DOCUME~1\user\LOCALS~1\Temp\msohtml1\01\clip_image009.jpg[/IMG]

        10) НЕ ЗАБУДЬТЕ одеть снизу резиновый пыльник гайки обратно. Конечно, он ни на что не влияет, однако, если через несколько десятков тыс. Км. Вам захочется опять снять эту тягу, то возможно, что «халява не пройдёт».

        Удачного ремонта! ;-))

        Илья.

        Коментар


        • #5
          От: Рав 4 95г. - трудно превключване на скорости

          Нещо не се виждат снимките, за това ще се опитам да кача само тяхНатиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_1386.jpg
Прегледи:1
Размер:124.7 КБ
ID:5592146Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_1387.jpg
Прегледи:1
Размер:182.3 КБ
ID:5592147Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_1388.jpg
Прегледи:1
Размер:143.4 КБ
ID:5592148Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_1393.jpg
Прегледи:1
Размер:99.9 КБ
ID:5592149Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_1396.jpg
Прегледи:1
Размер:93.5 КБ
ID:5592150Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_1397(old).jpg
Прегледи:1
Размер:27.4 КБ
ID:5592151Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_1399.jpg
Прегледи:1
Размер:189.9 КБ
ID:5592152Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_1399(lubricate).JPG
Прегледи:1
Размер:49.2 КБ
ID:5592153Натиснете снимката за да я уголемите

Име:rubber.jpg
Прегледи:1
Размер:65.1 КБ
ID:5592154 не знам дали поредността е като тази от номерата на текста, но толкова са ми възможностите

          Коментар


          • #6
            От: Рав 4 95г. - трудно превключване на скорости

            Първоначално публикуван от Джамбазов Преглед на мнение
            На изгасен мотор как включва?
            Пробвах, на изгасен мотор включва перфектно, ако внимавам как "водя" скоростния лост. Всъщност и при работещ двигател включва добре, но само ако "водя" (или местя) много точно ск.лост. Ако малко кривна на някъде и скоростта заяжда, имал съм случай "първата" просто "не пуска" лоста да излезе от гнездото.

            Коментар


            • #7
              От: Рав 4 95г. - трудно превключване на скорости

              По това обяснение проблема ти е в механизма за включване. Ако трябва да "водиш" най-вероятно няма да ми не само със смазване, ще има луфтове някъде.
              "...колко ли скучен ми би бил живота без мотоциклета и без прекрасното, истинско усещане за Пътя..." - Бат Димо - R.I.P.

              Коментар


              • #8
                От: Рав 4 95г. - трудно превключване на скорости

                Първоначално публикуван от Джамбазов Преглед на мнение
                По това обяснение проблема ти е в механизма за включване. Ако трябва да "водиш" най-вероятно няма да ми не само със смазване, ще има луфтове някъде.
                ОК, и какво трябва да се направи при това положение?

                Коментар


                • #9
                  От: Рав 4 95г. - трудно превключване на скорости

                  здр. как се справих те с проблемното превключване,имам сходен проблем и аз,има ли продължение по темата

                  Коментар


                  • #10
                    От: Рав 4 95г. - трудно превключване на скорости

                    Мога да ти кажа аз как се справих, но дали твоя проблем, и съответно "лекарството" му ще е същото?
                    Първо поръчах от Люцкан и после монтирах тези джаджи, които съм постнал от руския форум. За около година превключването се оправи, но после пак започнаха проблеми. Тогава, около нова година си поръчах качествено масло и присадки и ги налях, нищо че маслото ми беше бистро на 20 хил. км, между другото, тази идея е пак от руски форум, но освен това, един приятел с дългогодишен стаж в сервиз много ме наплаши за качеството на трансмисионното масло в РБ, каза, че "шанса" да си купиш от магазина отработено и филтрирано масло (уж за ново) е много реален. И за капак, забелязах, че на такива стари коли (а моята вече навърши 20г.) трябва да им хванеш "цаката", т.е. ти да се съобразяваш с тях, а не те с тебе. С други думи, има значение как превключваш. При едно положение на "водене" на лоста, той блокира запъва от първа на втора и от втора на трета и от трета на втора, а при друго "водене" върви гладко. Не знам как се казват тия джаджи на кутията, ама май са водачи и при мен са заминали. Така че мисля че й хванах вече цаката и преквлючването в момента ми носи огромно удоволствие, да не повярваш, дето последните 10 години съм карал само автоматици и като седнах преди някое време пак на "механика" ми идеше да рева, ама не било така, кеф е! И за да е джумбиша още по-голям, карам с ръкавици, бели .
                    Приятна вечер от мен.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Рав 4 95г. - трудно превключване на скорости

                      Здравейте,колко литра, каква марка и вискозитет е това масло за скоростите че и аз мисля да го сменям (за раздатката отделно ли се сменя или е заедно със скоростите) и дайте и съвет за задния диф. марка,литри и вискозитет масло.
                      Благодаря.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Рав 4 95г. - трудно превключване на скорости

                        Ако ти се чете:
                        http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=154656
                        http://www.japcar.ru/engines/engine_S.htm
                        http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=8011

                        И ако те мързи:
                        Механическая коробка передач, литр 5.0
                        Редуктор(главная передача), литр 0.9,
                        но обикновенно не взима по толкова, заради остатъчното старо масло, което не може да се източи

                        и от друг източник:
                        6. МКПП+раздаточная коробка (объединенная емкость) (75W-90, GL5)
                        - Сухая МКПП + раздатка - 7.4л
                        - При замене - 5л
                        7. Раздаточная коробка (АКПП) (75W-90, GL5) - 0.7л
                        8. Редуктор заднего моста (80W-90, GL5) - 0.9л
                        9. Гидропривод сцепления (DOT3, DOT4) - не более 0.5л

                        Коментар


                        • #13
                          От: Рав 4 95г. - трудно превключване на скорости

                          И за да "затворя" коректно темата, трудното превключване се оправи със смяна на съединител. Доставен от Люцкан. Имаше визуално някои забележки по съединителя, който се достави (съмнения за рециклиране, но направено професионално, но не тук, а в Дубай, или от където там ги карат), но за сега нищо не се е обадило. От смяната, вече няколко месеца нямам проблеми и си карам с кеф.
                          Приятна вечер на всички

                          Коментар


                          • #14
                            От: Рав 4 95г. - трудно превключване на скорости

                            Първоначално публикуван от sv2006 Преглед на мнение
                            Здравейте,колко литра, каква марка и вискозитет е това масло за скоростите че и аз мисля да го сменям (за раздатката отделно ли се сменя или е заедно със скоростите) и дайте и съвет за задния диф. марка,литри и вискозитет масло.
                            Благодаря.
                            а ето го и самото масло с присадките
                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20160311_121830.jpg
Прегледи:1
Размер:553.8 КБ
ID:5777920

                            Коментар

                            Активност за темата

                            Свий

                            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                            Зареждам...
                            X