Обява

Свий
Няма добавени обяви.

От климатик-климатроник

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От климатик-климатроник

    Цочо аиде ти си бате Един колега и приятел на неговото ЦРВ си е направил климатика да се регулира колко студено да прави в колата. Ето как става, като свалиш жабката и филтъра там дето е парното се вижда температурния датчик на климатика, които казва кога е достигната нужна температура за да спре компресора и кога пак да тръгне, така работи климатика. Моя човек е ползвал потенциометър от 0 до 20к.ом. и така лъже показанията от датчика и кара климатика да се включва по рядко. Питам Цочо сега като спец в климатичната техника, след като разбра каква е идеята а тя никък не е лоша това по някъв начин вреди ли на компресора? Признавам че тея неща не ми са ясни, там налягания и глупости, но ако го излъжеш че темп е достигната и тои спре по рано, съответно логично е и да се пусне по рано щото стоиноста бързо ще достигне стоиност за включване на компресора, кво може да му стане? Предполагам намаляики температурата ще караме компресора на по чести но по кратки включвания, защото сега работи да кажем 2-3 минути - стига 5 градуса на духалките и спира, след малко темп се вдига до към 9 градуса и тои пак се включва, от тея 5 до 9 градуса времето е около 30-40 секунди почивка за него. Ако излъжем датчика на температурата и компресора спре на 7 градуса то тои много бързо пак ще стигне 9 градиса и маи ще бачка така: 10-20 сек почивка, 1-2 мин работа, е тва питам вреди ли му Ако някои има по интелигентна идея как да се направи, примерно освен долната стоиност да се промени и горната така че компресора да запази режима на работа но да се изключва и включва при по високи температури да каже Щото по начина споменат по горе с потенциометъра пипаме само едната граница- на изключване.
    Правило № 1- Нещо което работи не се пипа!!!
    Правило № 2- На майстори и наркОмани вяра да нямаш!!!
    Правило № 3- Винаги спазвай правило № 1
    Honda cr-v 98 & Toyoa Yaris Verso AT

  • #2
    От: От климатик-климатроник

    При такива доработки не е ясно колко е разервата на сиситемата- в общия случаи ако го направиш да емулира че при изпарителя е по топло - демек компресора да включва по често - може да почне да се залежда , леда не е проводник на топлината и съм имал случаи на изпляскал компресор... в обратната посока просто ще е по топло вътре в купето по понятната причина че просто компресора ще му е изместена информацията за достигнатата температура.

    Коментар


    • #3
      От: От климатик-климатроник

      То ако тръгне да се модифицира, бих модифицирал системата с един регулируем термостат/реле, вързан последователно на бутона за включване на климатика... Ако е с регулируем хистерезис - още по-добре.
      Така ако се достигне необходимата температура, просто би емулирал изключване на бутона, като в същото време при работа остават активни всички защити и параметри на климатика...
      Обаче ме притеснява дали съединителя на компресор, пригоден за климатик ще издържи толкова цикли вкл/изкл., и то при високи обороти..
      Все си мисля, че при климатрониците това е един от факторите, които са ги гледали под лупа - този много чест старт/стопен режим....
      Докато при климатика може да са пренебрегнали дълговечността - все пак включването и изключването на компресора на климатика става поне 50-100 ПЪТИ по-рядко през времето на живота на автомобила отколкото при климатроника...
      Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
      Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

      Коментар


      • #4
        От: От климатик-климатроник

        Цочо аиде ти си бате...
        Славчо, то все едно от общо практикуващ лекар да искаш да е специалист по всичко - педиатър, ортопед, невролог ...
        При това аз дори не съм практикуващ майстор по авто-климатици, а само сервизен мениджър на битови такива, и работя с ... части и Практици, най-вече Професори и тук-таме Доценти в материята!
        Това, което твоя приятел предполагам е направил е да е свързал успоредно потенциометър на този датчик с помоща на който да променя стойностите му и с което да променя температурата при която климатика се включва/изключва.
        Това дали този процес ще се повтаря по-често от предвиденото не означава непременно, че по този начин ще се скъси живота му. Имам един домашен ON/OFF климатик OSAKA с логото на MITSUBISHI на възраст поне 10г., който ме е топлил при -25гр., а и до ден днешен работи без никакви проблеми. Видял съм и много инвертори да свършват курса на 5-та год.

        Прави ми впечатление обаче, че си забравяш правилата в подписа приятелю и защо ти е да си връзваш здрав пръст?

        Сега, ако беше ме питал как аз съм решил проблема, нямаше да я пускаш тая тема!
        Затъмни си с качествено фолио стъклата, което освен светлината да спира и топлината вътре и по този начин няма да ти се товари климатика!

        Хитро, а?
        Honda CR-V 1-st Generation

        Коментар


        • #5
          От: От климатик-климатроник

          Нищо няма да му стане на компресора, поне не от това.
          Но това още не е климатроник.
          Климатроник има когато в купето са обособени 2 /предни - задни седалки/ или 4 /всяко място/ зони където температурата се регулира индивидуално /на едната седалка духа студено, на другата топло/.
          В случая става климатик "с електронно" управление, регулиране на температурата.
          Пак е нещо де.
          сто: Тук нормално си подаваме топката като на тренировка и гледаме да не се контузим. Понеже сме от един отбор.
          dembito: Хардуера можеш да го ритнеш, а софтуера само да го напсуваш

          Коментар


          • #6
            От: От климатик-климатроник

            Е да климатроник е силно казано имал съм коли с климатроници благинка си е, и от тях на тази вече няколко лета му се каня и все се разминава Идеята на Жоро е много добра, ама бива да покаже кво точно мяса тва нещо дето предлага да се ползва. Иначе Жоре не знам колко си запознат с климатиците, то и аз не съм но климатика и по специално съединителя му като го пуснеш не е постоянно зацепен, компресора се и се спира при всяко достигане на нужните градуси. Поне моя си го усещам особено на магистрала кога се включва и кога се изключва, както писах по горе 2-3 мин бачка 30-40 сек до минута почива, и а зму се чудя на тоя съединител как е измислен да издържа на толкова цикли и при тези обороти ама явно е измислен. Ако греша някои да ме поправи и да обясни как бачка и се върти компресора постоянно, и от какво тогава усещам включването му и изключването. Още нещо, идеята ми е не да направя по студено в колата а обратното, возя малки деца тренирани с ана климатици, зиме лете в нас живеят винаги на клими и няма проблеми, но ми се ще в колата в това малко пространство малко от малко да имам контрол над температурите. Въпреки че и варианта с омесване на топъл и студен въздух от копчето също е оферта, като се замисля компресора не би трябвало да се товари повече, пускаики топъл въздух от радиатора на парното само ще направи въздушния поток по топъл, климатичния радиатор е преди тоя на парното, и реално през колко време ще се активира компресора зависи само от външната температура и инфото от темп датчика му. Ми то ся кво излиза, че въобще такова копче не ми е нужно, просто пускам малко топло и готов, е баси дневалния съм
            Правило № 1- Нещо което работи не се пипа!!!
            Правило № 2- На майстори и наркОмани вяра да нямаш!!!
            Правило № 3- Винаги спазвай правило № 1
            Honda cr-v 98 & Toyoa Yaris Verso AT

            Коментар


            • #7
              От: От климатик-климатроник

              Компресора не се върти постоянно, само шайбата му с ремъка. Съединителя е електромагнитен. Усещаш включването и изключването защото се товари/разтоварва двигателя. С пускане на топло се решава въпроса с температурата, но компресора е зацепен и повишава разхода на гориво при постоянна работа.
              сто: Тук нормално си подаваме топката като на тренировка и гледаме да не се контузим. Понеже сме от един отбор.
              dembito: Хардуера можеш да го ритнеш, а софтуера само да го напсуваш

              Коментар


              • #8
                От: От климатик-климатроник

                Имах предвид скъсяване на живота точно на съединителя, а не на компресора... Сравнението с битовите климатици не е коректно, защото при тях имаш що годе плавен пуск/стоп на електродвигател, докато в нашия случаи имаме зацепване на този съединител в опит да развърти компресора при различни обороти, често дори 4-6х об/мин... И не съм сигурен за колко цикъла на включване/изключване са ги смятали конструкторите - все пак съединителя е сравнително натоварен детайл....
                За 'побългарено' изпълнение идеята ми бе 'стаен термостат' (напиши в гугъл)... Има и електронни (дори с батерийка) и електромеханични...
                Режеш единия кабел от бутона АС и веригата я прекарваш през релето на термостата (добре е да се провери максималния му ток, и ако не достига, да се добави още едно реле)... Така при достигане на желаната температура, веригата ще се прекъсва, все едно си изключил климатика от бутона, а като се повиши - все едно си натиснал бутона и си го включил отново...
                Това, ако наистина си натиснал бутона... А ако не искаш да работи климатика - изключваш си го от бутона, и тогава веригата ще си е прекъсната..
                Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                Коментар


                • #9
                  От: От климатик-климатроник

                  Има няколко начина да се управлява компресорът на климатичната уредба в колата - като се почне от електромагнитния съединител, мине се през електромагнитен байпасен клапан на компресора (намалява тласъците на включване и изключване), променлива геометрия на "хъба" на компресора (при някои от климатрониците) и направо електрически инвертор (при хибридните автомобили климатикът е устроен приблизително като домашния). Не знам този с какво е.

                  Във всеки случай, термостатът на изпарителя на климатика определя не само колко студено духа в купето, но и какво е налягането на входа на компресора. Ако го накараш да работи трайно на по-висока температура на изпарителя, може да постигнеш няколко нежелани ефекта:
                  1. Повишено налягане на входа на компресора, оттам - повишена температура и налягане на изхода му, ускорено стареене на маслото му и повишен риск за възникване на утечки.
                  2. Неравномерна температура на изпарителя, оттам - обледяване в единия край (за удобство - долния, та да прецака оттичането на конденза).
                  3. Завъждане на нежелани бактерии в кондензната вода и разпръскването им в купето.

                  Та, мисля си аз, струва си малкия преразход да се охлади въздухът малко повече от нужното, а после да се посгрее малко с парното. На който му свиди - има по-скъпи системи, които могат да работят с различна мощност.

                  Коментар


                  • #10
                    От: От климатик-климатроник

                    Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
                    Имах предвид скъсяване на живота точно на съединителя, а не на компресора...
                    Той все едно е предвиден да цъка през няколко секунди. Или пък не е, в който случай се включва като включиш климатика, а регулацията е с байпасния клапан. Така се спестява развъртането на всяко цъкане на термостата, за сметка на това компресорът се върти непрекъснато (и напразно повечето време), а клапанът цъка през няколко секунди. И едното, и другото няма да пострадат непосредствено от изместване на температурата на сработване на термостата.

                    Е, съединителят ще прехвърля по-голям въртящ момент заради повишеното налягане, ама той все едно го може това иначе няма да може да тръгне на топло.

                    Коментар


                    • #11
                      От: От климатик-климатроник

                      Ясене, при обикновения климатик на автомобила, при изправна система и нормални за използването му температури климатика не щрака през няколко секунди, а само като го включваш... И затова може да не е сметнат съединителя на толкова много цикли.
                      Термостати и пресостати в системата сработват обикновено само 'аварийно' - при изпуснал фреон, нисък въздушен поток и т.н...

                      При климатроника 'щракат' постоянно - да....
                      Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                      Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                      Коментар


                      • #12
                        От: От климатик-климатроник

                        Няма как да не се превключва, защото оборотите на двигателя варират около 10 пъти и дебитът на компресора - пак толкова. За да работи на празен ход, значи при средни обороти трябва да е включен само 1/4 от времето, а при максимални - 1/10 примерно. Дали се усеща е друг въпрос, ако е с байпас обикновено не се усеща. На моето Туинго е все едно се включва и изключва ретардер и това е нормално (байпас няма и си цъка от съединителя, а двигателят е 1.2 с долен вал).

                        И даже обратното - ако спре да превключва, диагнозата е недостиг на фреон. В такива случаи ако има някаква защита тя просто сработва и климатик няма, а ако не - опитва се, но не сваля достатъчно температурата и затова не изключва.

                        Коментар


                        • #13
                          От: От климатик-климатроник

                          Ясен много точно е описал, когато салона се охлади, компресора включва и изключва доста често, като няма разлика дали е климатик или климатроник...
                          ОФА ДБ 2.4 92 ML 270 CDI ETZ 250

                          Коментар


                          • #14
                            От: От климатик-климатроник

                            Да, Ясен даде отилчно обяснение за работата на системата, явно и моя няма баи пас и през съединителя включва и изключва, ама ще го загледам някои ден да го видя наистина ли така прави. Ясен даде и хубав отговор на това какво ще се случи ако променя данните от датчика, и вече нямам желания да го правя, варианта на Жоро с това термо реле е далеч по удачен ако въобще реша да правя нещо след като разбрах че мога и с парното леко да коригирам градусите (баси все едно падам от марс хаха) Мани другото ми аз как съм го жалил тоя климатик, винаги като съм го включвал съм гледал колата да е на празен ход да не му доиде изеднъж на 4000 об щрак и аре. А тои нашия постоянно така си бачкал щрак щрук, единствено което може да му е било полезно че го пускам при празен ход е че маслото в него не е развъртяно и така се развърта на по ниски обороти.
                            Правило № 1- Нещо което работи не се пипа!!!
                            Правило № 2- На майстори и наркОмани вяра да нямаш!!!
                            Правило № 3- Винаги спазвай правило № 1
                            Honda cr-v 98 & Toyoa Yaris Verso AT

                            Коментар


                            • #15
                              От: От климатик-климатроник

                              И това с маслото не го мисли, щом си тръгнал да пускаш климатик значи температурите са такива че маслото е загрято. С две думи съединителя е разчетен за интензивна работа при всякакви обороти. Карай си спокойно колата и не го мисли много ...
                              ОФА ДБ 2.4 92 ML 270 CDI ETZ 250

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X