Обява

Свий
Няма добавени обяви.

GPS за измерване на надморска височина ?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • GPS за измерване на надморска височина ?

    Здравейте,


    Трябва ми GPS до 700-800 лв. с който да измервам надморска височина и да засичам точки, след което да ги пренасям на карата - google maps. Точките ще очертават малки парцели до 90-100 квадрата в гористи местности. Всичкото това ми е необходимо за плановете на три проекта свързани с изграждане на рибарници в планината, като е важно надморските височини (най-често по поречието на реки) да са колкото се може по-точни.
    Ако имате опит такива GPS устройства бихте ли предложили някакви модели ?


    Предварително благодаря за отговорите

  • #2
    От: GPS за измерване на надморска височина ?

    Garmin GPSMAP 62s и GPSMAP 64s имат барометричен висотомер.
    Последно редактирано от Чавдар (V93); 20-05-14, 23:23.
    Ние не сме неутрални!

    Коментар


    • #3
      От: GPS за измерване на надморска височина ?

      Или да се ползва телефонче, с барометричен висотомер, привързано към близка точка с позната височина (но все пак също както с посочените по-горе Гармини грешката ще е 1-2метра)...
      ПС. Ако ти трябва само наклоните/денивелацията, то можеш да 'нулираш' барометъра в изходната точка... Но все пак - това си е чисто любителска проба...
      За по-малки дистанции може да свърши работа и един маркуч
      Последно редактирано от slowtraveler; 21-05-14, 06:22.
      Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
      Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

      Коментар


      • #4
        От: GPS за измерване на надморска височина ?

        Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
        Или да се ползва телефонче, с барометричен висотомер ...
        Това телефонче (което задължително трябва да бъде с истински, а не с А-GPS) дали ще работи в гористите местности, за които става въпрос? И колко ще му издържа батерията с включен GPS? За професионална работа е несериозно да се разчита на телефон.
        Ние не сме неутрални!

        Коментар


        • #5
          От: GPS за измерване на надморска височина ?

          Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
          Това телефонче (което задължително трябва да бъде с истински, а не с А-GPS) дали ще работи в гористите местности, за които става въпрос? И колко ще му издържа батерията с включен GPS? За професионална работа е несериозно да се разчита на телефон.
          Каква е разликата между истински и A-GPS?
          When I'm good, I'm very good. When I'm bad, I'm even better!

          Коментар


          • #6
            От: GPS за измерване на надморска височина ?

            Първоначално публикуван от persuader Преглед на мнение
            Каква е разликата между истински и A-GPS?
            А-GPS-ът разчита на мрежата на мобилния оператор за да те позиционира. Едно, че точността е по-малка, и второ, че ако нямаш покритие (често срещана ситуация в някои райони), нямаш GPS.
            Ние не сме неутрални!

            Коментар


            • #7
              От: GPS за измерване на надморска височина ?

              Ясно бях останал с впечатление че ползва интернета от оператора (или wifi) за да свали алманаха със сателитите и да позиционира по-бързо иначе се ползва нормалния gps чип. Моя телефон е с agps но не съм забелязал проблеми при липсата на сигнал на оператор.
              When I'm good, I'm very good. When I'm bad, I'm even better!

              Коментар


              • #8
                От: GPS за измерване на надморска височина ?

                Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                А-GPS-ът разчита на мрежата на мобилния оператор за да те позиционира. Едно, че точността е по-малка, и второ, че ако нямаш покритие (често срещана ситуация в някои райони), нямаш GPS.
                Това вече не е съвсем така. Има доста А-GPS телефони, които си работят без достъп до gsm мрежа.

                Прецизното измеране на височина с точност за целите на геодезията може да е доста скъпо мероприятие и се използват играчки от рода на http://www.fltgeosystems.com/used-su...tem-lca733245/ , с които постигаш 10 мм точност.

                Коментар


                • #9
                  От: GPS за измерване на надморска височина ?

                  10mm точност си е вече прекалено

                  Коментар


                  • #10
                    От: GPS за измерване на надморска височина ?

                    Първоначално публикуван от bokomo Преглед на мнение
                    Това вече не е съвсем така. Има доста А-GPS телефони, които си работят без достъп до gsm мрежа. ...
                    Възможно е да греша, но съм останал с впечатлението, че някои телефони могат да те позиционират само при наличие на мрежа. А иначе си абсолютно прав, че има доста модели, които си имат GPS, който ползва мрежата за ускоряване на позиционирането.

                    Отделно си остава въпросът колко добре може да работи един телефон с GPS в тежки условия, като напр. тесни дълбоки долини или гъста гора.
                    Ние не сме неутрални!

                    Коментар


                    • #11
                      От: GPS за измерване на надморска височина ?

                      Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                      А-GPS-ът разчита на мрежата на мобилния оператор за да те позиционира. Едно, че точността е по-малка, и второ, че ако нямаш покритие (често срещана ситуация в някои райони), нямаш GPS.
                      Донякъде е така. Но разчита на оператора за по-бързо начално позициониране. А основната работа винаги си се върши от GPS приемника и не би трябвало да не работи без покритие на мобилен оператор./Просто тогава не би било GPS позициониране а позициониране само през клетките на оператор./

                      П.П. Май сме писали заедно
                      Последно редактирано от D.Dimitrov; 21-05-14, 09:38. Причина: допълнение
                      GPS системи https://www.easytracking.bg/
                      Пътна помощ навсякъде и по всяко време https://закъсах.бг

                      Коментар


                      • #12
                        От: GPS за измерване на надморска височина ?

                        Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                        Възможно е да греша, но съм останал с впечатлението, че някои телефони могат да те позиционират само при наличие на мрежа. А иначе си абсолютно прав, че има доста модели, които си имат GPS, който ползва мрежата за ускоряване на позиционирането.

                        Отделно си остава въпросът колко добре може да работи един телефон с GPS в тежки условия, като напр. тесни дълбоки долини или гъста гора.
                        Не грешиш. A-GPS като понятие не е съвсем чисто. Наистина има A-GPS телефони, които позиционират само при наличие на някаква клетъчна мрежа като съм си играл с такава дърта Моторола преди 10-на години.

                        Коментар


                        • #13
                          От: GPS за измерване на надморска височина ?

                          Някои GPS софтуери извеждат отделно вертикалната грешка и тя най-често е 2-4 пъти по-голяма от хоризонталната. И да не я извеждат - пак е толкова голяма. Още по-зле ще стане с вертикалната грешка ако имаме каньон - тогава всички сигнали ще идват от малък ъгъл.

                          Навигационен/телефонен двусистемен приемник (GPS и ГЛОНАСС) в добри условия докарва грешка около метър, което води до вертикална около 4 метра в идеалните условия. Ако това е достатъчно, Гармин Гло + малък лаптоп са добро решение. Оттам нататък са геодезическите приемници и самите геодезисти.

                          A-GPS приемниците имат всичките възможности на офлайн-GPS. Стартират изненадващо бавно само за хора които са свикнали с бързата работа на A-GPS когато има интернет. Когато няма си се мотаят точно колкото другите.

                          Коментар


                          • #14
                            От: GPS за измерване на надморска височина ?

                            Аз съм работил фермерски истории в гориста и планинска местности точно с мобилен телефон и за корекция с отделен таблет с безжичен ДЖИ ПИ ЕС приемник - резултата е плачевен, разлики с 2-3-10 метра по хоризонтала и в н.в. с много, като идея за груби сметки и изчисление на размер на парцели да става идеално после с помоща на трака НО за засичане на точното местоположение на парцели и н.в. забравете, разликата е голяма за професионални нужди, иска си нещо по-сериозно там и професионалист също.

                            Проследявал съм нивото на река, денивелация и т.н. точно а нуждите на рибарници, отново казвам, като за идея става, но е доста грубо като параметри, ще стигне да видиш примерно как варира денивелацияат на река/поток и да си прецениш денивелацията по парецли и петна за рибарници, нищо повече.
                            Бъдете живи и здрави!

                            Коментар


                            • #15
                              От: GPS за измерване на надморска височина ?

                              Точно заради големите грешки в любителските GPS (независимо дали е само GPS или вграден в телефон) затова и в началото на темата спрягаме барометричните висотомери, вградени в някои телефони и GPS устройства...
                              Датчиците им са доста чувствителни - и на телефона ми и Гармина хващат разлика около 1м - вдигнеш устройството с ръка, и веднага показва разлика 1м...
                              Ако нямаш голяма дистанция между двете измерваеми точки (и резки промени във времето), то предполагам можеш да докараш точност 1-2м...
                              Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                              Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X