Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Какво значи 85 мм снаряд с букса?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Какво значи 85 мм снаряд с букса?

    Здравейте, от доста време ме мъчи този въпрос и в чичко Гугъл не намерих нито един отговор, нито на български нито на руски, може би защото не знам как се превежда точно "букса" на руски.
    Въпросът ми идва от работното ми място където въпреки наличието на 3-ма офицери АВ-та и поне 10 старши сержанти началници на АВ складове, не можаха да ми обяснят качествено и изчерпателно какво е това "букса" на 85 мм снаряд. Знам, че има и тела за 120 мм изстрел с димна мина с "букса".
    От опитите им разбрах, че е свързано с взривателя и мислех, че е подобно но допълнителния взривател на ТМ-62, но не мога да си избия този въпрос от главата.
    Моля, ако имате някаква представа какво е това и тази информация е придружена със снимков материал, ще съм много благодарен.
    С уважение,
    Димитър.
    LZ1DSM

  • #2
    От: Какво значи 85 мм снаряд с букса?

    За първи път чувам за "букса", сигурно е някаква нарицателно за нещо. Какъв снаряд? Надали е танков, сигурно е зенитен? Дай обозначение на снаряда.
    If you can't stand behind our troops feel free to stand in front of them!

    Коментар


    • #3
      От: Какво значи 85 мм снаряд с букса?

      Нямам точен спомен за това как точно се водеше снаряда, но беше 85 мм и мисля че беше танков. Но си спомням, че пишеше "85 мм (ОФ или друго) изстрел с букса".
      Утре ще погледна точно какво гласеше надписа.
      LZ1DSM

      Коментар


      • #4
        От: Какво значи 85 мм снаряд с букса?

        85 мм противотанково оръдие.
        сто: Тук нормално си подаваме топката като на тренировка и гледаме да не се контузим. Понеже сме от един отбор.
        dembito: Хардуера можеш да го ритнеш, а софтуера само да го напсуваш

        Коментар


        • #5
          От: Какво значи 85 мм снаряд с букса?

          Букса или буксир? Щото значение на думата букса в руския е http://slovari.yandex.ru/~%D0%BA%D0%...A%D1%81%D0%B0/ няма никакво отношение към снарядите.

          Коментар


          • #6
            От: Какво значи 85 мм снаряд с букса?

            Първоначално публикуван от Sibirski Преглед на мнение
            Букса или буксир? Щото значение на думата букса в руския е http://slovari.yandex.ru/~%D0%BA%D0%...A%D1%81%D0%B0/ няма никакво отношение към снарядите.

            Точно "букса" е. В една обява на нашето МО за продажба на боеприпаси намерих следното: "85 мм изстрел с оск. снаряд с букса за ТО". Така написано ми звучи като "букса за техническо обслужване", където букса би трябвало да си е баш букса. Ама пусто не мога да се сетя какво обслужване през букса би могло да се прави на един осколочен снаряд (вероятно за оръдие Д-44) ?!?
            Ние не сме неутрални!

            Коментар


            • #7
              От: Какво значи 85 мм снаряд с букса?

              Пък и ТО? За оф снаряд?

              Коментар


              • #8
                От: Какво значи 85 мм снаряд с букса?

                Едва ли е техническо обслужване..........някакво идиотско съкращение на шапкарите от „Снабдяване и търговия – МО” е, щото го използват и за други такива:

                85 мм изстрел с оск. снаряд с букса за ТО, п-во до 1981 г.
                100 мм и-л УОФ-412 с ОФ снаряд ОФ-412 и НЗ за ТО, производство до 1969 г.
                100 мм и-л УОФ-412 с ОФ снаряд ОФ-412 и ПЗ за ТО, производство до 1969 г.
                100 мм и-л с кумулативен невъртящ се снаряд за ТО п-во до 1981 г.
                100 мм и-ли УБ-6( с бр. подк. снаряд за ТО, п-во до 1985 г.

                и т.н. линк

                може да е за танково оръдие
                ________________________________________________
                Subaru OUTBACK 2,5
                Hyundai TUCSON 2.0

                Коментар


                • #9
                  От: Какво значи 85 мм снаряд с букса?

                  http://rechnik.info/bush
                  Трябва да е запалка.
                  2. запалка (за снаряд);

                  Коментар


                  • #10
                    От: Какво значи 85 мм снаряд с букса?

                    Абе "ТО" да не е танково оръдие, а снаряда (85мм) да е за Т-34?
                    Последно редактирано от The Back Bone; 20-05-14, 22:01.
                    If you can't stand behind our troops feel free to stand in front of them!

                    Коментар


                    • #11
                      От: Какво значи 85 мм снаряд с букса?

                      Тогава за Т-34-85 би трябвало.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Какво значи 85 мм снаряд с букса?

                        На Т-34 снарядите са с калибър 85 мм. Едно време служих 3 години в с. Студена, до Свиленград и там имахме 18 бр. куполи от 34-ки, бетонирани върху бункери. И аз съм АВ, но нямам спомен да съм срещал такива букси при снарядите.
                        HONDA CR-V I, 2000г., B20Z1

                        Коментар


                        • #13
                          От: Какво значи 85 мм снаряд с букса?

                          Запалка - взривател.
                          http://reibert.info/threads/golovnoj...-ktm-1.206282/
                          КТМ-1

                          Коментар


                          • #14
                            От: Какво значи 85 мм снаряд с букса?

                            "Букса" е запална чаша, която отделя взривното вещество вътре в снаряда от атмосферата и на нейното дъно (на запалната чаша) е нанесено иницииращо взривно вещество което предава детонацията от взривателя. Използва се при димните изстрели напълнени с димно вещество което при взаимодействие с въздуха се възпламенява като 120 мм димни изстрели за 120 МХ. Но доколкото разбрах, и за един вид преход при използване на взриватели и запалки с различна резба каквито е имало за 85 мм за ТО и 152 мм за Д-20. Поне така ми показаха и обясниха. Утре или вдругиден, ако не е подготвя Хемус 2014, ще попитам един професор по боеприпаси за точното определение и за литература.
                            Благодаря на всички отзовали се.
                            LZ1DSM

                            Коментар


                            • #15
                              От: Какво значи 85 мм снаряд с букса?

                              Това бе наистина полезно и интересно. Благодаря!
                              If you can't stand behind our troops feel free to stand in front of them!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X