Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Андрейчови рецепти

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Андрейчови рецепти

    Колкото и да ги букмарквам и да си ги записвам във файлове на десктопа, все не мога да ги намирам любимите ми рецепти. И изведнъж се сетих - що не си направя тема във форума, тамън и критика да получа. Сега ще правя пилешка супа и само да възстановя рецептата, ще я пусна тука.
    "The only regret I will have in dying is if it is not for love."
    Gabriel Garcia Mаrquez

  • #2
    От: Андрейчови рецепти

    Пилешка супа

    Продукти:
    1/2 пиле (предпочитам Дюкс)
    2-3 картофа
    2 моркова (може и по-големи)
    1 глава кромид лук
    100-150 гр. масло
    фиде
    1 яйце
    3 супени лъжици кисело мляко
    Магданоз

    Приготвяне:
    Сварявам пилето в тенджерата под налягане. 20 мин. на втория пръстен при моята. Пилето го варя цяло, после използвам половината от него за супата, другата половина остава и най-често свършва, пържено с чушки и лук.
    Пилето предпочитам да е Дюкс - бульона става толкова хубаво жълт, че изглежда много хранителен Днес я направих с Градус, разликата в бульона е голяма.

    Вадя пилето да изстине малко и в бульона варя, пак под налягане, зеленчуците. На 1-вия пръстен, 10-ина минути са достатъчни. Докато изстива тенджерата със зеленчуците, колкото да може да се отвори, обезкостявам пилето и го нарязвам на ситни парчета. Отделям половината за други манджи.

    Нарязаното на ситно пиле запържвам хубаво в маслото. За маслото важи едно-единствено правило - колкото повече, толкова по-добре. Докато се запържва, го осолявам и добавям черен пипер, за да може месото да се овкуси хубаво. Запържването на пилето е гвоздея при тази рецепта.

    През това време пасирам зеленчуците. Използвам гевгир и решетеста лъжица. Май не се казва лъжица, но не се сещам за правилното наименование. Тия решетки, които са монтирани перпендикулярно на дръжката, за да може да се мачка лесно с тях.

    Пасираните зеленчуци ги връщам в бульона, слагам го на котлона и добавям запърженото пиле. Слагам ги да заврят, добавям фидето и варя още 10-ина минути.

    Остава застройката. Използвам варена застройка. Смесвам яйцето и киселото мляко и слагам на слаб котлон да заври. Непрекъснатото бъркане е задължително. Като заври добавям много внимателно 2-3 черпака от супата - на тънка струйка и бавно. Сипвам застройката в супата, като пак бъркам. Добавям нарязан пресен магданоз.

    Това ми е любимата супа, от тия които аз мога да правя. Май е и единствената, де, ако не броим чорбата от коприва, която опитах и не се получи много добре.
    "The only regret I will have in dying is if it is not for love."
    Gabriel Garcia Mаrquez

    Коментар


    • #3
      От: Андрейчови рецепти

      Номера с запържването в масло, мисля да го опитам и аз.
      Иначе, рецептата е екстра!

      Аз застройвам само с яйце, но това е въпрос на вкус.
      Your conscience is all you can take to your grave.

      Коментар


      • #4
        От: Андрейчови рецепти

        Първоначално публикуван от TigerHunter Преглед на мнение
        Номера с запържването в масло, мисля да го опитам и аз.
        Иначе, рецептата е екстра!

        Аз застройвам само с яйце, но това е въпрос на вкус.
        Тая застройка ми стана интересна, защото не бях чувал да се вари млякото с яйцата. А пък и аз предпочитам да има малко кисела жилка в супата...

        А при запържването трябва само да се внимава да не се прегори маслото, защото дава леко горчив вкус.
        "The only regret I will have in dying is if it is not for love."
        Gabriel Garcia Mаrquez

        Коментар


        • #5
          От: Андрейчови рецепти

          Интересно ....и вкусно , да се абонирам
          На нас клиренс ни трябва , не скорост

          Коментар


          • #6
            От: Андрейчови рецепти

            А пържената половинка с лук и чушки!?
            п.п. защо не махнеш белтъка на яйцето за застройката(по-малко дертове с пресичане, а и после при топлене).
            Последно редактирано от veskov; 15-05-14, 20:26.
            А тези простотии се правят от името на всички ни.
            Даника
            Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

            Коментар


            • #7
              От: Андрейчови рецепти

              Катя пак ме изненада - викам й освен супата да правя ли и кюфтета, като бях сигурен, че няма да иска. Тя обаче вика "Да!". Така, че...

              Кюфтета от месо от наденица по Жак Пепен

              Рецептата е много лесна, но изглежда има нещо за доизкусуряване...

              Продукти:
              Сурова наденица - около 450 гр.
              Печурки - 5-6 бр., според големината
              Бял хляб - 2 филии, най добре от този за тостер
              Сурови тиквени семки - 2 супени лъжици
              Див лук (аз го замествам с пресен лук, когато не се сетя да купя)
              сол, едро смлян червен пипер

              Приготвяне:
              Наденицата (без обвивката, само месото), лука, печурките (нарязани на не много ситно), филиите хляб (нарязани на кубчета) и тиквените семки е объркват хубаво с ръце в подходяща купа.

              Оформят се кюфтета, по-големички и не много тънки. Могат да се съхраняват в хладилника или да се пържат веднага. Пърженето е по-скоро задушаване, на не много силен котлон (6-та степен при 10-степенните котлони), в зехтин, захлупени през повечето време. Пепен им дава по 2 - 2,5 минути на всяка страна, аз ги държа малко повече. Може би не съм прав.

              Това е цялата галимация. Катя не ги хареса. На мене ми харесват много, но истината е, че ми ставаха малко сбити. Може би зависи от наденицата, а може би трябва да режа на по-едро гъбите.

              Пепен ги приготвя с качамак за гарнитура, аз ги давам със зелена салата (от миксовете, например италианска). Качамак няма кой да ми позволи вкъщи, особено с наденица

              Още нещо - тиквените семки са доста основно нещо в тази (и в още една рецепта, която ще ви кажа после). Дават лекота и аромат на кюфтетата.
              "The only regret I will have in dying is if it is not for love."
              Gabriel Garcia Mаrquez

              Коментар


              • #8
                От: Андрейчови рецепти

                Първоначално публикуван от veskov Преглед на мнение
                А пържената половинка с лук и чушки!?
                п.п. защо не махнеш белтъка на яйцето за застройката(по-малко дертове с пресичане, а и после при топлене0.

                Пърженото пиле го правим всеки път, когато ми е писнало от риба и искаме нещо бързо и вкусно. Иначе, ако не взема нещата в свои ръце мисля, че можем да набиваме сьомга и ципура до полудяване.

                Ето как става - чушки и лук се запържват в зехтин, все едно миш-маш ще правиш. После слагаш пилешкото месо, нарязано на късчета. За мене, колкото по-ситно нарязано, толкова по-добре. После сол и черен пипер и е готово. Става много вкусно, пък е нищо манджа.
                "The only regret I will have in dying is if it is not for love."
                Gabriel Garcia Mаrquez

                Коментар


                • #9
                  От: Андрейчови рецепти

                  Първоначално публикуван от Андрей Боянов Преглед на мнение
                  Ето как става - чушки и лук се запържват в зехтин, все едно миш-маш ще правиш. После слагаш пилешкото месо, нарязано на късчета. За мене, колкото по-ситно нарязано, толкова по-добре. После сол и черен пипер и е готово. Става много вкусно, пък е нищо манджа.
                  А ако добавиш доматки и гъбки си е направо кавърма..............и после що сме били дебели.

                  п.п. Замени пресните чушки с печени-става трепач.
                  Последно редактирано от gimax; 16-05-14, 07:42.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Андрейчови рецепти

                    Те това е мъжка тема, без всякакви кавички и уговорки.
                    сто: Тук нормално си подаваме топката като на тренировка и гледаме да не се контузим. Понеже сме от един отбор.
                    dembito: Хардуера можеш да го ритнеш, а софтуера само да го напсуваш

                    Коментар


                    • #11
                      От: Андрейчови рецепти

                      Вярно и вкусно.
                      Ланд Ровър-Дискавъри,ТД5-1999 год.,готин е.
                      "Мъжко е да обещаеш,човешко да не го изпълниш."
                      "Правото на глас,не винаги означава да имаш право на избор."

                      Коментар


                      • #12
                        От: Андрейчови рецепти

                        Надявам се Андрей да няма против да напиша рецептата за любимото ми "СТУДЕНО МЕЗЕ".
                        Приготовлението е бавничко-цели два дни,нооооо.....после ще си признаете колко е добро.
                        Ден 1-ви.
                        На прибиране от работа/или през обедната почивка/,минаваме през личния месар и взимаме цяла свинска плешка,около 3 кила е,кило лук,10-на едри печурки и право в кухнята.Взимаме една голяма тава-да се побере плешката,режеме лука на ситно/с робот или пасатор е най-лесно и не люти/,постиламе една част лук на тавата,мятаме отгоре плешката и я зариваме с останалия лук.Завиваме я с фолио и я мятаме в хладилника да отлежава.Приготвяме и канап за връзване-да не бяга.
                        Ден 2-ри.
                        Ставаме половин час по-рано от обичайното.Вадиме плешката,почистваме я от лука/той си е свършил работата и не ни е нужен вече/ и я пльосваме на плота.Ръсиме я отвътре със сол и черен пипер,2-3 зрънца бахар,редиме гъбките и я навиваме на руло-ама стегнато и я връзваме с канапа.После я намазваме и отвън със сол и я слагаме в дълбока тавичка,сипваме отстрани половин бира,завиваме с фолио за печене и във фурната.Пече се на 80-90 градуса,не повече,цял ден/7-8 часа/.
                        Отиваме на работа и се опитваме да не мислим за вкуснотията.На прибиране купуваме няколко добре узрели домата,връзка магданоз и стар чесън.На влизане в къщи приготвяме салфетка-да забършем слюнките,щото мирише отвратително .Вадиме тавичката,махаме фолиото и фурната на макс-да хване коричка отгоре.После го вадиме да изстине хубаво,увиваме го във фолио и за час във фризера-да се стегне.Важно е да не го забравиме,щото ще стане на тухла.Докато изстива режем доматките на тънки филийки,редим ги в плоска голяма чинийка,стискаме с пресичка 2-3-4 скилидки чесън и ги посипваме равномерно.Осоляваме и отгоре наръсваме със ситно нарязания магданоз,олио или зехтин-по желание.Вадиме мръвката/после я прибираме в хладилника-ако остане/,режем на филийки и сервираме.Това всичкото го предпочитам с развалена мастика и добри приятели.Наздраве.
                        Последно редактирано от gimax; 16-05-14, 10:03.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Андрейчови рецепти

                          Как ще имам против?! Почнах да планирам кога да го пробвам това
                          "The only regret I will have in dying is if it is not for love."
                          Gabriel Garcia Mаrquez

                          Коментар


                          • #14
                            От: Андрейчови рецепти

                            Първоначално публикуван от gimax Преглед на мнение
                            Надявам се Андрей да няма против да напиша рецептата за любимото ми "СТУДЕНО МЕЗЕ".
                            Приготовлението е бавничко-цели два дни,нооооо.....после ще си признаете колко е добро.
                            Ден 1-ви.
                            На прибиране от работа/или през обедната почивка/,минаваме през личния месар и взимаме цяла свинска плешка,около 3 кила е,кило лук,10-на едри печурки и право в кухнята.Взимаме една голяма тава-да се побере плешката,режеме лука на ситно/с робот или пасатор е най-лесно и не люти/,постиламе една част лук на тавата,мятаме отгоре плешката и я зариваме с останалия лук.Завиваме я с фолио и я мятаме в хладилника да отлежава.Приготвяме и канап за връзване-да не бяга.
                            Ден 2-ри.
                            Ставаме половин час по-рано от обичайното.Вадиме плешката,почистваме я от лука/той си е свършил работата и не ни е нужен вече/ и я пльосваме на плота.Ръсиме я отвътре със сол и черен пипер,2-3 зрънца бахар,редиме гъбките и я навиваме на руло-ама стегнато и я връзваме с канапа.После я намазваме и отвън със сол и я слагаме в дълбока тавичка,сипваме отстрани половин бира,завиваме с фолио за печене и във фурната.Пече се на 80-90 градуса,не повече,цял ден/7-8 часа/.
                            Отиваме на работа и се опитваме да не мислим за вкуснотията.На прибиране купуваме няколко добре узрели домата,връзка магданоз и стар чесън.На влизане в къщи приготвяме салфетка-да забършем слюнките,щото мирише отвратително .Вадиме тавичката,махаме фолиото и фурната на макс-да хване коричка отгоре.После го вадиме да изстине хубаво,увиваме го във фолио и за час във фризера-да се стегне.Важно е да не го забравиме,щото ще стане на тухла.Докато изстива режем доматките на тънки филийки,редим ги в плоска голяма чинийка,стискаме с пресичка 2-3-4 скилидки чесън и ги посипваме равномерно.Осоляваме и отгоре наръсваме със ситно нарязания магданоз,олио или зехтин-по желание.Вадиме мръвката/после я прибираме в хладилника-ако остане/,режем на филийки и сервираме.Това всичкото го предпочитам с развалена мастика и добри приятели.Наздраве.
                            Много добре и образно написано
                            Имам само две дребни въпросчета:
                            1. Вредно ли ще е да го почна след изваждането от фурната, топло с коричката?
                            2. Може ли да не е с развалена мастика а с ракийка с доматчетата /и плочка сиренце задължително/ и после с мавруд доколкото още църцори????
                            сто: Тук нормално си подаваме топката като на тренировка и гледаме да не се контузим. Понеже сме от един отбор.
                            dembito: Хардуера можеш да го ритнеш, а софтуера само да го напсуваш

                            Коментар


                            • #15
                              От: Андрейчови рецепти

                              Край, разлигавих се отивам за сандвичи....
                              Ланд Ровър-Дискавъри,ТД5-1999 год.,готин е.
                              "Мъжко е да обещаеш,човешко да не го изпълниш."
                              "Правото на глас,не винаги означава да имаш право на избор."

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X