Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Каква вода да пия?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Каква вода да пия?

    Здравейте,
    търся компетентно мнение каква вода трябва да се пие всекидневно. Обикновена чешмяна, филтрирана с някоя от рекламираните кани чешмяна или минерална?
    Чувал съм всякакви хорски мнения, а и в интернет е пълно със статии по въпроса, но повечето информация не ми изглежда обоснована и са по-скоро митове и легенди.
    Например за минералната вода попадам на мнения, че при всекидневна употреба може да се получат камъни в бъбреците, но пък го има и другото мнение, че лекувала камъни в бъбреците (Според мен никое от двете не е вярно, или най-малко зависи от това какви минерали съдържа точно тази вода, която пия).
    За сега нямам проблеми, но ми се налага да пия много вода, (минимум 7 литра на ден) понеже спортувам активно и ако водата, която пием има негативни ефекти, то при мен ще се отразят по-бързо.
    В момента разделям водата на половина. 1/2 чешмяна и 1/2 минерална, като минералната я наливам почти всеки път от различни места, живея във Велинград та поне избор на извори има, но това си е стреляне на сляпо, защото не знам кой извор какво съдържа.
    Понякога наливам вода и от планински извори, която не е силно минерална, но пък от нея тубите зеленясват за една седмица. Явно съдържат доста живот тези извори.

    Имам още един въпрос свързан със съхранението на водата. Използвам 10 литровите туби от минерална вода, която продават по магазините и гледам през няколко месеца да ги сменям. Може ли да ги стерилизирам някак в домашни условия?
    Чувал съм, че производителите на безалкохолни напитки ползват за концентратите някакви туби за многократна употреба. Дали са "специални" или просто имат добра технология да ги стерилизират след всяко ползване?

  • #2
    От: Каква вода да пия?

    Комбинирай ..сменяй! Не е нужно да ги смесваш. Просто ги смесвай. На мен "Девин" ми харесва най-много на "вкус",но от прекомерна употреба пожълтяват зъбите /прочетох го това ...после почнах да се вглеждам....мисля, че има такъв момент/. Тези с ниска минерализация за мен са най-добри. Поне за мен! От чешмата не бих използвал за пиене. Е ти си от Велинград Имаш избор
    ''Хубави сте, но сте празни..''- продължи малкият принц. - ''За вас не може да се умре.''.

    Коментар


    • #3
      От: Каква вода да пия?

      Във Велинград наистина си е дилема каква вода да пиеш, просто изборът е огромен. Не може да няма данни за съдържанието на водата от всеки извор в местната инспекция по околна среда или здравеопазване, не знам кой точно се занимава с това, поинтересувай се.
      подаръци за мъже от FACOM
      промоция на читави инструменти

      и на хоби такива

      тел. О879 Ч8Ч 2З5

      Коментар


      • #4
        От: Каква вода да пия?

        Водата от кладенци и извори е най-добра, а стъклото, дървото и глината не могат да се сравняват с пластмасовите опаковки - шишета, туби и т.н. Има едни големи стъклени дамаджани, оплетени допълнително с пласмаса или дърво, те също стават за съхранение на водата. Планинските потоци, ако не са близо до промишлен град, също стават за пиене.
        А иначе за минералните води всеки пише, за каквото му плащат(но това за всичко е така).

        Коментар


        • #5
          От: Каква вода да пия?

          Да включим във видовете вода и филтрираната с обратна осмоза, каквато има в Лидъл, аз взимам от време на време с цел разнообразие.
          Човек никога не знае: какво печели, когато губи и какво губи , когато печели.

          Коментар


          • #6
            От: Каква вода да пия?

            Седем литра на ден е сериозна работа! С нея отмиваш толкова разтворими вещества, че не е за консултация във форум. Трябват изследвания и специалист.

            Коментар


            • #7
              От: Каква вода да пия?

              Пие се нискоминерализирана, трапезна и казват. В пластмасата има разни гадости, които се просмукват във водата. Има слухове, че третират водата с консерванти. Софийската вода дори не си помислям да пия. Не знам вече, нямам решение за мен си. Квото е писано.
              п.с. А, да, Стефан разправя, че изворите на центъра на София били и с малко радиация. Дозиметър до тях не дава отклонение, дали меря правилно нямам идея.

              Коментар


              • #8
                От: Каква вода да пия?

                Водата от водопровода в Студентски град (не съм се питал от къде се захранва) е единственото нещо което ми харесва в ш*****та София. :Д Гадното е че след като престои 3-4 часа в бутилка яко лъха на хлор.
                П.П. извинете ме за спама.
                Кольо Динев

                Коментар


                • #9
                  От: Каква вода да пия?

                  Изворите от Централната минерална баня в София са с радиация, и то доста. Преди имаше табела с данни за водата, но много отдавна табелата я няма.
                  След Чернобил ходихме да гледаме какво пише и стойностите бяха високи. После табелата изчезна.

                  Но над кв. Бояна, преди Бялата вода има един извор точно до пътя. Водата от него е много хубава и най-важното, чешмата вече тече добре и силно.

                  Много е вкусна тази вода.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Каква вода да пия?

                    Братле, как си оцелял без вода до сега???
                    Пий каквато има и въобще не се втелявай с глупости
                    Ако не свършва добре, значи не е свършило!
                    0888 315 794
                    LZ1UPI
                    A1 (Rh+)

                    Коментар


                    • #11
                      От: Каква вода да пия?

                      Изворна, в бутилка от примерно 5 л. Слагаш във фризера и като замръзне около 1/3 от нея изливаш незамръзналата вода в друг съд и отново във фризера, а леда изхвърляш. След като замръзне още 1/3 изхвърляш незамръзналата вода, останалата разтопяваш на слънце и ето ти хубава вода. Проверено е. Има добър вкус и утолява жаждата. Добре е да се съхранява в стъклена бутилка.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Каква вода да пия?

                        От пиене на много вода почти никой не е пострадал. И да, различните води могат да предизвикат нарастване или намаляване на конкретни видове бъбречни камъни, но всичко това е въпрос едва когато имаш бъбречни камъни, в който случай на този фундаментален въпрос ще ти отговори твоят уролог.

                        Обратно на директната логика, пиенето на много вода не натоварва бъбреците, а напротив - разтоварва ги. Те работят малко наопаки - първо филтрират кръвта, а после обратно всмукват от филтрата това, което трябва. Примерно 99% от водата. Филтрирането не изисква усилия, затова пък обратното всмукване си е едно 15-ина процента от енергийния разход на човешкия организъм. Ако им се налага да всмукват обратно само 95% от водата, това определено ги улеснява. Почти няма бъбречно страдание, за което да не ти повтарят "пий течности, пий течности". И съответно колкото повече вода пиеш, толкова по-малко значение има какви следови вещества съдържа.

                        Във Велинград изворите са много, но все съм се чудил доколко изобщо им се различава съставът. Прочее, "чешмяната" там май също е изворна.

                        @n_petrova
                        ВСИЧКИ изворни води са радиоактивни, главно защото съдържат радон. Тези, които са с висока температура - още повече (определено имам предвид и софийската баня). Дали това е полезно или вредно зависи от много фактори, но както и с всичко друго - не бива да се прекалява. А конкретната граница на прекаляването зависи от човека и обикновено не е висока.

                        Водите от открити източници (реки, язовири, дъждовна) съдържат много по-малко радон. Той е благороден газ и всъщност не настоява да седи във водата ако има откъде да излезе. Пък и не живее дълго (примерно 4 дни полуживот за единия вариант и около минута - за другия).

                        Коментар


                        • #13
                          От: Каква вода да пия?

                          Първоначално публикуван от PolYank Преглед на мнение
                          Изворна, в бутилка от примерно 5 л. Слагаш във фризера и като замръзне около 1/3 от нея изливаш незамръзналата вода в друг съд и отново във фризера, а леда изхвърляш. След като замръзне още 1/3 изхвърляш незамръзналата вода, останалата разтопяваш на слънце и ето ти хубава вода. Проверено е. Има добър вкус и утолява жаждата. Добре е да се съхранява в стъклена бутилка.
                          Много сложно бе. И енергоемко.
                          Освен това ще получиш много нискоминерална вода, което можеш и да не понесеш за дълго време. В природата няма чак толкова чиста.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Каква вода да пия?

                            Първоначално публикуван от racer92 Преглед на мнение
                            ...единственото нещо което ми харесва в ш*****та София...
                            Аз не бих стоял някъде ако само едно нещо ми харесва. Слава Богу през последните няколко години доста хора го осъзнаха

                            Коментар


                            • #15
                              От: Каква вода да пия?

                              Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                              Много сложно бе. И енергоемко.Освен това ще получиш много нискоминерална вода, което можеш и да не понесеш за дълго време. В природата няма чак толкова чиста.
                              Може ли малко по-подробно обяснение. Какви примеси остава в замръзналата и какви в незамръзналата вода?
                              Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                              "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X