Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Съмнение за търтовка

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Съмнение за търтовка

    Здравейте,
    Имам един кошер, който от пролетта е много слаб. Заложиха си маточници и майката се загуби. Преди около 10 дни трябваше да се е излюпила майката. Преди 4 дена проверявах кошера и нямаше пресни яйца. Нямах на близо хошер за да сложа контролна рамка с прясно пило. Днеска преглеждах кошерите и на единия, който има магазин е на половина пълен с нектар (може би рапица, макар че на близо няма, но кестена съфти и има много кестени). В съндъче от този кошер реших да извадя една рамка прясно пило без пчели. Обаче кошера с доста заложени маточници (започнал да се рой).Един имаше доста дълъг и запечатан. Извадих я тази рамка и затворих кошера, като се нагласих да се върна и да правя отводка.
    Отварям слабото кошерче и започнах преглед. Видях доста нанесени яйца (горе долу рамка и половина), но имаше колиики с по 2-3 яйца. Това ме навежда на мисълта за търтовка, но пък търтовката не може да снесе толкова много яйца за 2-3 дена. Предполагам че майката като е млада и може да се изпуска в някъде с повечко яйца. Рамките са пълни, без пропусната нилиика.
    Така и не сложих въпросната рамка, върнах се и направих отводка. Изчистих маточниците, като оставих само 2 в кошера, но извадих 4 рамки с пило и сложих 2 празни изградени рамки и 2 на основи. След 3-4 дена пак ще гледам какво е положението. Тогава смятам че ще е ясно дали е търтовка въпросния кошер. Ако е ще бъде изселен и да си налитат пчелите в съседните кошери.

  • #2
    От: Съмнение за търтовка

    Ако е търтовка, поради това, че видоизменените пчели снасят с по-късата си задна част, почти на всяка килийка има по 2,3 яйца, които не са в центъра на килийката, а са леко встрани. Почти нямат мед, защото имат много малко работнички, но след седмица, ако видиш ''гърбато'' пило, това е 100% търтовка.
    ''Гърбато'' пило- това е запечатаното пило на търтовката, което е само от търтееви ларви, които не са една до друга и са с различна височина.
    ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
    0878 23 58 34- Радо

    Коментар


    • #3
      От: Съмнение за търтовка

      Мене ми е ясно какво е търтовката. Притеснява ме факта че има някой килиики с по 2 и 3 яйца. Иначе има рамка и половина осеменени за около 2 дена, което ме на вежда на мисълта че има майка, но понеже е млада и се изпуска. До колкото знам търтовката снася 20-тина яйца на ден и не са в съседни килиики, а прескача.
      Във вторник ако остане време ще разбера какво е.
      Мед има пресен, има и прашец да носят пчелите.

      Коментар


      • #4
        От: Съмнение за търтовка

        Днеска при прегледа се оказа че не е търтовка. Вече има 2 рамки осеменени с прясно пило и една с захранено на ларвички.

        Коментар


        • #5
          От: Съмнение за търтовка

          Хайде пак да питам. Сега имам подобен случал, но след поставена контролна рамка в неделя и при днешната проверка няма заложени маточници. Обаче не видях никъде прясно пило. Майката би трябвало да е излюпена около 23-24 май. Вече са минали 10 дни. Незнам какво да правя с този кошер. В събота или неделя ще проверявам пак. Имаше в този кошер няколко поли изградени рамки, които се вижда че са изградени и пълни с мед.

          Коментар


          • #6
            От: Съмнение за търтовка

            Малко бързаш,трябва да минат поне 13-14дена.

            Коментар


            • #7
              От: Съмнение за търтовка

              Обикновенно на 3-4 ден след като се излюпи майката имам прясно пило. Случвало ми се е няколко пъти да слагам контролна рамка на около 10-тия ден и обикновенно при проверката след още 3 дена има или прясно пило или заложени маточници. Миналата година на една отводка 3 пъти и слагах така рамка за проверка и залагаха маточници. Накрая обединих пчелите в друг кошер, понеже беше станало късно.

              Коментар


              • #8
                От: Съмнение за търтовка

                Разгледай календара

                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC03929_0.JPG
Прегледи:1
Размер:114.7 КБ
ID:5592069
                Последно редактирано от STROIL; 06-06-14, 04:50.

                Коментар

                Активност за темата

                Свий

                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                Зареждам...
                X