Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Категории/типове мотоциклети според предназначението им

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Категории/типове мотоциклети според предназначението им

    Знам, че тук не е мястото на темата, но не можах да намеря точното място за нея и нека мод. да ми я намести.

    От доста години се заглеждам по двуколесните. Знам, че няма универсален мотоциклет, и знам, че всички се стремят да създадат перфектния мотоциклет. Мисля и аз да се пробвам на 2 колела. Изчел съм почти всички теми за тежки ендура, експедиционни, супермото, пътеписи и пр. във форума. Но за да знам какво точно си търся трябва да съм запознат с основните типове/категории мотоциклети.
    Основните категории мотоциклети са с доста размити граници между тях и производителите в стремежа си да намерят пазарна ниша създават "мелези". Един от примерите е ducati multistrada.
    Това, което прочетох внесе някои ясноти, но и създаде още повече въпроси.

    Според http://bikez.com/categories/index.php има 10-тина основни типа мотоциклети.
    Доста по-различни са категориите според уики-то: http://en.wikipedia.org/wiki/Types_of_motorcycles

    Съответно имам и много въпроси, но да започна от някъде:
    Streetfighter равно ли е на Naked bike?
    Sport Touring и Dual-Sport-какви са основните разлики?
    Има ли мелез м/у супермото и Dual-Spor?
    Ако е възможна да посочите с примери марка и модел/ за типичните представители.
    Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

    "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

  • #2
    От: Категории/типове мотоциклети според предназначението им

    Основният критерии за избор на повечето от нас, които карат мотори е, за какво точно ще се ползва този мотоциклет. Така можем да помогнем с конкретни идеи и предложения. А иначе класации най-различни.
    И на мен, дето вече над 30 години карам мотори някои класации и определения не са ми много ясни, но това не ми пречи да си карам мотора, който съм си избрал, след като знам, какво точно искам, и за какво точно ще ползвам даденият модел.
    Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
    Златомир Попов - Forry

    Коментар


    • #3
      От: Категории/типове мотоциклети според предназначението им

      За какво да го ползвам-за удоволствие. Нямам никакъв опит с мотоциклети.Трябва ми да мога от село да стигна до града, да отида на работа, да е с компромисно удобна стойка и седалка, за да измина не повече от 200-300 км. за 1 ден, да има малък куфар/каса за шлема или за др. дрехи, да може без проблем да минава бързо през дупките по разбитите междуселски пътища, да е ендуро до толкова, че да отида на някоя хижа или по чер междуселски път.
      Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

      "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

      Коментар


      • #4
        От: Категории/типове мотоциклети според предназначението им

        Хонда Трансалп 600, или 650 е идеален и точно за тази цел.
        Има голяма група мотори, които също стават точно за тази цел, но вече с едноцилиндрови двигатели, което създава известни неудобства и имат малко по-нисък комфорт на возене в сравнение с дуцилиндровият Трансалп. Такива мотори са Ямаха ХТ 600, или 660 Тенере, БМВ 650 GS, Сузуки DR 650, Кавасаки КLR 650, Хонда XL 650, или Хонда NX 650 Доминатор и т.н. Някои от тези модели са малко по-офроуд ориентирани, а други са малко по-шосейни, зависи кой как иска да си нагласи и ползва машината, но общо взето всички са с двойно предназначене, а именно движение, и по асфалт, и по черно без проблеми. На всички могат да се монтират багажни куфари от 30-45, или 52 литра. Всички тези мотори могат да се намерят втора ръка от 95-2000 год по нашенско на цени не повече от 3-4000 лева, че даже и за по малко.
        За повече пари и за по-нови, или за чисто нови мотори, мога да препоръчам и други модели.
        Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
        Златомир Попов - Forry

        Коментар


        • #5
          От: Категории/типове мотоциклети според предназначението им

          Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
          Съответно имам и много въпроси, но да започна от някъде:
          Streetfighter равно ли е на Naked bike?
          Sport Touring и Dual-Sport-какви са основните разлики?
          Има ли мелез м/у супермото и Dual-Spor?
          Ако е възможна да посочите с примери марка и модел/ за типичните представители.
          Заглавието е малко подвеждащо, щото има такава тема затрупана тамо нейде в ендуро раздела, доколкото си спомням Iva KX я беше пуснала навремето! Но да отговоря на въпросите доколкото мога:
          - Streetfighter се появява във Великобритания като мода! Когато някой паднел с пистовия си мотор и нямал пари да го възстанови в заводския му вид, махал изпочупените спойлери и монтирал друг фар, нормално кормило (кормилото на пистовите са просто две ръчки захванати за телескопите) и разни други чаркове които пасвали и позволявали мотора да се приведе в готовност за движение по пътищата. Получавал се един нов мотор, с друга стойка на ездача, с други усещания. Когато това преобразяване започнало да се превръща в мода първи отговорили на изискванията на потребителите производителите на афтърмаркет части а после и самите производители на мотоциклети започнали да произвеждат разголени версии (Naked bike) на пистовите (спортните) модели.
          - Sport Touring са така наречените на разговорен език шосейни мотоциклети - мощни многоцилиндрови двигатели, окачване осигуряващо добра возия за по асфалт, спойлери подобно на пистовите (спортните), това са мотори за дълги , хубави , асфалтови пътища.
          Dual-Sport - това са така наречените тежки ендура или ендура предназначени предимно за каране по асфалт но имащи къде повече къде по-малко реална възможност да излизат и извън пътя, имат запазени някои белези от по-леките си събратя хард ендурата, но са доста по-тежки и направени да носят доста багаж и да осигуряват комфорт при дълги турове!
          - Супермотото е хард ендуро с монтирани джанти и гуми от пистов мотор. И то като Стриитфайтера първо е било създадено от ентусиасти и после производителите на мотори са почнали да отговарят на изискванията на потребителите и да ги произвеждат заводски. Та колкото по-тежко е ендурото с монтирани джанти и гуми от пистак, толкова по-клони към дуълспорт - може така да се каже. Или всъщност супермотото си е дуълспорт. За тежък вариант на супермото може да се приеме примерно ямаха ХТХ или заводското супермото на БМВ (не помня точното име на модела) , а леките са на базата на хард ендурата. Като леко супермото тия дни ме впечатли един модел на КТМ (два такива се купиха нови в Сандански) - скакауец пък върви като пистарка да му се невиди!
          "Do not correct a fool, for he will hate you;
          Correct a wise man, for he will appreciate you."

          Коментар


          • #6
            От: Категории/типове мотоциклети според предназначението им

            Загледах трансалпа http://www.bikez.com/motorcycles/hon...nsalp_2008.php малко ми грознее и ми се струва доста офф ориентиран и за по-далечни преходи. Може би http://www.motorcyclespecs.co.za/mod...enere%2009.htm е по-добрия вариант или http://motorcyclespecs.co.za/model/y...t660x%2004.htm, но този втория е със 17 цола предна гума, което ми харесва повече, а е с 1 спирачен диск. Това означава ли по-лоши спирачки?
            Първоначално публикуван от sl.daskalov Преглед на мнение
            ...Като леко супермото тия дни ме впечатли един модел на КТМ (два такива се купиха нови в Сандански) - скакауец пък върви като пистарка да му се невиди!
            Много благодаря за разясненията. Кой е модела на КТМ?Останах с впечатление, че БМВ650GS е едноцилиндров, а гуглето казва, че е с 2: https://www.google.bg/#q=БМВ+650+GS
            Последно редактирано от s_s1; 16-04-14, 14:57.
            Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

            "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

            Коментар


            • #7
              От: Категории/типове мотоциклети според предназначението им

              Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
              Загледах трансалпа http://www.bikez.com/motorcycles/hon...nsalp_2008.php малко ми грознее и ми се струва доста офф ориентиран и за по-далечни преходи. Може би http://www.motorcyclespecs.co.za/mod...enere%2009.htm е по-добрия вариант или http://motorcyclespecs.co.za/model/y...t660x%2004.htm, но този втория е със 17 цола предна гума, което ми харесва повече, а е с 1 спирачен диск. Това означава ли по-лоши спирачки? Много благодаря за разясненията. Кой е модела на КТМ?Останах с впечатление, че БМВ650GS е едноцилиндров, а гуглето казва, че е с 2: https://www.google.bg/#q=БМВ+650+GS
              Трансалпа хич даже не е оф ориентиран - доста е пластмасов и тоя новия наистина е доста грозен! Владич за по-старите ти говореше! Първата ямашка е най-новата разработка на моя модел - и мене ме кефи дизайна но се чуват отзиви че били доста чупливи, освен това е един цилиндър. Втората ямашка е дебеличкото супермото за което споменах по-горе, пак един цилиндър!
              Спирачките производителя ги прави да отговарят на нуждите на мотоциклета като покриват изискванията за безопастност. При мотора трябва да си доста добър за да успееш да използваш пълния капацитет на фабричните спирачки! Пример: Моя мотор е с един диск отпред, а трансалпа е с два, в неделя ходихме с един познат на откриване на сезона в Благоевград, на връщане аз карах отпред а той с трансалпа отзад, стана ситуация - колата пред мене спря аварийно, аз също успях да спра, но момчето с трансалпа (с доста по-малък опит от мене) не успя да спре и профуча по осевата линия на милиметри между спрелите пред мене коли и идващия насреща тир! Косъма ми настръхна направо!
              Ето това е КТМ-а но на линка е най-новия а тия в Сандански доколкото разбрах са 2009г. http://www.ktm.com/supermoto/690-smc...l#.U05_rVV_tA0
              "Do not correct a fool, for he will hate you;
              Correct a wise man, for he will appreciate you."

              Коментар


              • #8
                От: Категории/типове мотоциклети според предназначението им

                Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
                За какво да го ползвам-за удоволствие. Нямам никакъв опит с мотоциклети.Трябва ми да мога от село да стигна до града, да отида на работа, да е с компромисно удобна стойка и седалка, за да измина не повече от 200-300 км. за 1 ден, да има малък куфар/каса за шлема или за др. дрехи, да може без проблем да минава бързо през дупките по разбитите междуселски пътища, да е ендуро до толкова, че да отида на някоя хижа или по чер междуселски път.
                Подчертавам тези неща които ме навеждат на предложението за теб. Нещо м/у 250 и 400сс. За новаци, за сравнително малки преходи, малък разход (около 3л/100). С дали ендуро или супермото, каквото го уцелиш.
                Като:
                Honda CRF250M


                Kawasaki KLX250


                или пък MZ 660 Supermoto
                Последно редактирано от fozy; 16-04-14, 15:40. Причина: добавям MZ
                още за мен на ВВВ//sites.google.com/site/fozysite/home

                Коментар


                • #9
                  От: Категории/типове мотоциклети според предназначението им

                  С тези изисквания - едноцилиндров. Марка, модел и година - според бюджета и личните предпочитания.
                  Трябва да се самоориентираш кое да е с приоритет - 300км или офроуда и съответно да гледаш мотори с повече пластмаси или по-леко тегло.
                  За мен след доста смени на мотори съм си направил избор за универсален мотор - DR650SE.
                  За друг, мотора е друг, така че сам ще трябва да си го избереш.
                  В щатите в клас дюал-спорт най-популярни са КЛР650 и ДР650.
                  В Европа повече се кара по магистрали и затова адвенчър и туристическите ендура са на почит.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Категории/типове мотоциклети според предназначението им

                    До 2007 включително година БМВ F 650 GS е с едноцилиндров двигател. След това вече му монтират двуцилиндров 800 кубиков двигател въпреки че пак се води модела F 650 GS. От 2013 година има и БМВ F 700 GS, който също е двуцилиндров. След 2007 година едноцилиндров остава единствено модела G 650 GS и модификациите му, който се произвежда и в момента.
                    Двете Ямахи които сте дали са XT 660, но едната е Тенере с 21 цола предна гума, спойлери и т.н., а другата е ХТ 660 Х след 2004 година същият двигател, рама, окачване, но направена на супермото със 120/17 цола предна гума и 160/17 задна. Нищо особено не е, но за черно Супермотото категорично не става. Това си е чист градски мотор за разлика от Тенерето.
                    Тези мотори, обаче са нови и скъпи. В България се продава в момента в мобилето само едно ХТ 660 Тенере, мисля в Дупница, но над 8000 лева. А най-евтиното БМВ след 2007 година, мисля че беше 10 000 лева.
                    Последно редактирано от ВладиЧ; 16-04-14, 16:15.
                    Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
                    Златомир Попов - Forry

                    Коментар


                    • #11
                      От: Категории/типове мотоциклети според предназначението им

                      Това MZ не го предлагай , няма нищо общо с бившата фирма , само името , частите са в пъти по-скъпи от тези на KTM690 , ако ги има.
                      В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

                      Коментар


                      • #12
                        От: Категории/типове мотоциклети според предназначението им

                        Нещо м/у 250 и 400 куб. см. ще ми е малко маломощно или ще свършва ресурса за макс. 5000 км /визирам ЦРФ-а. 200 км. без спиране или 300 км за 1 ден е теоретичния максимум км, който не смятам да изминавам нормално, примерна да отида на мотосъбор 1-2 пъти в годината. На оффроуда на който смятам да го подложа се минава и със китайски скутер. 17 цола защо са малко за ендуро? Като пиша ендуро нямам пред вид веригата състезания на Жоро Хаджиев. А 690 KTM много ми харесва, само че нямам пари за нов мотоциклет.
                        Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                        "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                        Коментар


                        • #13
                          От: Категории/типове мотоциклети според предназначението им

                          Според мен мотор и ОСОБЕНО първи мотор се избира със сърцето.Един го влече хрома и звука на чопъра,друг лъскавите пластмаси и ускорението на спортните/пистовите,трети звука на на 2у тактово мириса на бензин със масло и навсякъде да хвърчи кал ........
                          Ще прочетеш много + и - на всякакви видове мотоциклети.Но когато видиш твоя просто ще знаеш.
                          Така се случи със мен,харесвах чопърите - "влюбих"се във едно Virago взех го.Беше супер - кардан,висок просвет за чопър,нисък разход,никакъв проблем за дълги разстояния със втори човек,спокойно сме обикаляли около р.Арда със него,нямаше проблем по разбити селски пътища.Естествено си имаше кусури - малък обем на резервоара,малки възможности за носене на багаж,много слаб фар и др.
                          Продадох го,още ми е малко жал и смених коренно стила.
                          Взех си Африката - огромна ( това е едно от нещата който ме кефят най много във нея ) много място за багаж,висока - минава навсякъде ( както беше казал някой - където другите пълзят Африката минава със 80 ),легендарна история,голям резервоар,страхотни фарове,много добра ветрозащита......
                          Минуси - По висок разход,особено ако я "понастъпиш",верига ( сложих ойлер ),неудобна седалка ( направих си поръчкова ),стандартен проблем със контакторите на бензиновата помпа ( сложих нови ),притеснения за релето за зареждане ( което още е здраво,но май е проблем на всички Хонди ) ..........
                          Във момента се усещам че се замислям/заглеждам по т.нар. ПеВеЦеТа,също и към хард ендурото,също и пак във мен трепва когато видя чопър и чуя звука,също и към по модерните ендура .......

                          Почти всеки модел мотор може да се използва за почти всичко ( е в разумни граници разбира се ) на пистови са правени околосветски обиколки,има чопъри който могат да вземат "старта" на пистови,хора си карат тежките ендура по доста хард ендуро трасета.
                          Така че за мен първият мотор ВИНАГИ се взема със сърцето,а когато покараш и наистина видиш/усетиш за какво ще използваш мотора тогава си купуваш следващия.
                          Сега - BMW R1200RT 2006 г
                          Бивш - Suzuki V-Strom 1000 2004 г
                          По Бивш - Honda Africa Twin RD04 1992 г
                          По По Бивш - Yamaha Virago VLX 500 1983 г

                          Коментар


                          • #14
                            От: Категории/типове мотоциклети според предназначението им

                            я да се абонирам аз...

                            Коментар


                            • #15
                              От: Категории/типове мотоциклети според предназначението им

                              Търсих темата на Ива , ама нещо не мога да я намеря. (а е много полезна). Ако някой я знае къде е , ЩЕ СЪМ МНОГО БЛАГОДАРЕН ДА ПУСНЕ ЛИНКА !

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X