Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Търся векторен файл на релефа

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Търся векторен файл на релефа

    Здравейте и от мен. Поздрави за страхотните теми. Заровил съм се в тях вече от няколко часа, но за съжаление не мога да открия това което търся.
    Трябва ми векторен файл на релефа (изолинии). Необходим ми е по принцип SHP файл, но ако някой разполага с нещо друго, което бих могъл да преконвертирам ще съм благодарен.

    Попаднах в интернет на една разработка на Ведрин - BG-ASTERv2-10m, но за съжаление не съумявам дори да я отворя (инсталирам файла, разархивират се img-та но не ми се отваря в MapSource).
    Ако някой има идея как бих могъл да отворя файловете и да ги конвертирам в SHP, моля да сподели.

  • #2
    От: Търся векторен файл на релефа

    Здравей, а за каква резолюция става дума. Има значение в какъв мащаб ще ти е крайния резултат, защото хоризонтали (изохипси) може да имаш през 50 сантиметра и през 500 метра... Дай малко по конкретно задание и може и да се намерят хоризонтали.
    Най-лесно ще ти е обаче да си сложиш Global mapper и да си ги генерираш сам от SRTM, ASTER GDEM или комбинация от двете (ако резолюцията им теустройва де). Също можеш и да си намериш растерни посочените източници, да си ги отвориш с ArcGIS (понеже си споменал, че искаш шейп файлове) и там да си направиш изохипсите. Ако обаче точността трябва да е по-висока от предлаганата от тях, честно казано се съмнявам някой да ти намери и даде наготово.

    Коментар


    • #3
      От: Търся векторен файл на релефа

      Трябват ми изолинии през 10 м (по конкретно за района на Пловдив). Във този файл на Ведрин до колкото разбирам са точно такива - през 10 м, но за съжаление не мога нито да го отворя, нито пък знам как да го конвертирам.
      Не ми се иска да върша една и съща работа втори път, още повече, че не съм го правил до сега и не знам до колко добре ще се справя.
      Ще се пробвам с Global Mapper. Кое дава по-добра резолюция SRTM или ASTER GDEM?
      А в ГИС каква е процедурата, има ли някъде писано по този въпрос?

      Коментар


      • #4
        От: Търся векторен файл на релефа

        И аз търся :>
        When I'm good, I'm very good. When I'm bad, I'm even better!

        Коментар


        • #5
          От: Търся векторен файл на релефа

          Първоначално публикуван от donZe Преглед на мнение
          Трябват ми изолинии през 10 м (по конкретно за района на Пловдив). Във този файл на Ведрин до колкото разбирам са точно такива - през 10 м, но за съжаление не мога нито да го отворя, нито пък знам как да го конвертирам.
          Не си спомням тези изохипси, които са във файла на Ведрин, от къде произхождат, но това, че пише 10 m не показвва с каква резолюция са. Именно затова питах за мащаба на картата, която трябва да се получи. От там вече се търси точност и визия (загладеност).
          Първоначално публикуван от donZe Преглед на мнение
          Ще се пробвам с Global Mapper. Кое дава по-добра резолюция SRTM или ASTER GDEM?
          SRTM - резолюция 90 m, радарна снимка, проникваща през разтителността снимка.
          ASTER - резолюция 30 m, отразена светлина, непроникваща през разтителността.1
          Накратко ASTER по подразбиране е по-точно, но има много грешни участъци, SRTM по-ниска детайлност, но по-точни измервания.
          Първоначално публикуван от donZe Преглед на мнение
          Т
          А в ГИС каква е процедурата, има ли някъде писано по този въпрос?
          Коя точно процедура и в кой ГИС?

          Коментар


          • #6
            От: Търся векторен файл на релефа

            Първоначално публикуван от the_sandman Преглед на мнение
            Не си спомням тези изохипси, които са във файла на Ведрин, от къде произхождат, но това, че пише 10 m не показвва с каква резолюция са.
            Тези изохипси са генерирани на базата на Aster GDEM точно. Единствено 30 метрови SRTM данни има само за територията на САЩ и някои територии от света тук таме. По принцип те са най-точното което е правено досега и свободно пуснато в употреба. Другия вариант и най трудоемък е например векторизиране на съществуващите топокарти напимер българските 25К мащаб.

            Коментар


            • #7
              От: Търся векторен файл на релефа

              Първоначално публикуван от icpart Преглед на мнение
              Тези изохипси са генерирани на базата на Aster GDEM точно. Единствено 30 метрови SRTM данни има само за територията на САЩ и някои територии от света тук таме. По принцип те са най-точното което е правено досега и свободно пуснато в употреба. Другия вариант и най трудоемък е например векторизиране на съществуващите топокарти напимер българските 25К мащаб.
              Последното отдавна е направено от ESRI. Но имам шейпове само за североизточна България. Изкарани са от 25 хилядните "военни" карти 70-та година.
              Има(м) и 50 хилядните хоризонтали но пак само за Сев. България. Ползвам ги служебно. Може и да се продават. ЕСРИ-България. Вторите не ми харесват. Но първите са добри за генериране на релефна повърхнина.
              Да подложиш растерен картен лист и да чертаеш хоризонтали над нея е "умряла работа". Става за участъци от 1 -2 км. Е, зависи и каква точност ти трябва. На 25 х. картен лист грешката в краищата е няколко метра, най-малкото заради разместване на размера при отпечатването.
              ОФБ ДБ X22SE
              Не искам Турция да ме пази от Русия. Стигат ми 500 години.

              Коментар


              • #8
                От: Търся векторен файл на релефа

                Първоначално публикуван от bogilloff Преглед на мнение
                Последното отдавна е направено от ESRI. Но имам шейпове само за североизточна България. Изкарани са от 25 хилядните "военни" карти 70-та година.
                Има(м) и 50 хилядните хоризонтали но пак само за Сев. България. Ползвам ги служебно. Може и да се продават. ЕСРИ-България. Вторите не ми харесват. Но първите са добри за генериране на релефна повърхнина.
                Да подложиш растерен картен лист и да чертаеш хоризонтали над нея е "умряла работа". Става за участъци от 1 -2 км. Е, зависи и каква точност ти трябва. На 25 х. картен лист грешката в краищата е няколко метра, най-малкото заради разместване на размера при отпечатването.
                Интересно не знаех че някой въобще си е играл да чертае хоризонтали от растерни карти. Е 25 хилядните винаги са по добре. А най добре е ако се направят такива хоризонтали и евентуално DEM модел от 5 хил. карти ама те са голям кът като цяло и дали въобще ги има не е ясно май само военните ги имат. Между другото руснаците отдавна направиха много добър софтуер който е тясно специализиран именно във векторизирането на растерни карти. Даже последните версии на софта могат доста да автоматизират този процес с много малко намеса на човек. Особено ако растерната карта е с добро качество нещата стават доста лесно.
                Това е най-доброто правено като софтуер за целта някога: http://www.easytrace.com/
                Ако ти е интересно програмата я има свободна за сваляне на една от по старите версии пълна или последната такава която работи в демо режим с някои ограничения на работната площ на кратата като пиксели но пак си функционира напълно. Така че може пре спокойно да се тества и да се види какви са и възможностите.

                Коментар

                Активност за темата

                Свий

                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                Зареждам...
                X