Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Пътуването ни на мотор из Карпатите от изминалото лято

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Пътуването ни на мотор из Карпатите от изминалото лято

    Ние сме Марто и Креми. Радва ме се че можем да споделим това приключение с вас. Тя разказва:

    1-ви ден-200 км
    Тръгване от София към Видин. Още с излизането си от София започнахме да се подготвяме за безкрайните въртележки и виещи се планински пътища. Преминахме и първия си планински проход – Петрохан. Съвсем нетипично по Петрохански го минахме този проход- без непрогледна мъгла и вятър и дъжд и лед и мъгла, винаги до тогава така сме пътували през него. На спускане от Стара планина решихме да минем да Клисурски манастир, да хапнем и да се заредим с малиново вино. Задачата е изпълнена и продължаваме напред. Неусетно стигнахме до Дунава, минавайки по затънтени междуселски пътища, които бяха забравени от Бог, именно заради което беше спокойно. С влизането ни във Видин ми стана много приятно, поради това, че не бе претрупан с нищо. На основната улица имаше едно в излишък- широта и това ми бе достатъчно. Явно в София ми бе станало тясно. Марти имаше малко неприятен спомен от този град, защото при предишното му посещение със стария мотор му се е налагало да бута мотора из целия град и да търси акумулатор. Старият си бил изпял песента и моторът не винаги палел и пеел. Настанихме се в квартирата, която беше в самия център и имаше двор за мотора. Веднага сложихме „цивилните“ дрехи и тръгнахме на разходка.

    приготвяме се за излизане в градинката ни в квартирата
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_2912.jpg
Прегледи:1
Размер:176.8 КБ
ID:6052910

    Да видим реката и разбира се на Баба Вида кулите. Стигнахме да крепоста, но я затвориха под носа ни. Марти беше влизал вътре, а аз не.

    крепоста баба Вида
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_2923.jpg
Прегледи:1
Размер:141.6 КБ
ID:6052911

    широтата на водата
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_2913.jpg
Прегледи:1
Размер:121.4 КБ
ID:6052913

    Докато се тюхкахме пред входа на крепоста забелязахме наблизо спрял моторист с много лачен мотор- Honda Shadow.

    1-ва среща с мотора на колегата Дани
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_2931.jpg
Прегледи:1
Размер:177.2 КБ
ID:6052912

    Оказа се, че не само е българин, (бяхме убедени в обратното), но е и тръгнал по същия път към Румъния през Карпатите, за които тогава не знаехме много. Освен всичко друго бе от Стара Загора, а аз съм от Ямбол. Някак ненадейно се надушихме взаимно с този човек, който се оказа че освен всичко друго е бил на мястото, в което отивахме няколко пъти и бе врял и кипял по тези места. Близо до крепоста баба Вида, където се засякахме с моториста, се натъкнахме и на една прекрасна сграда, която за съжаление бе потънала в собствените си руини, но не до толкова, че да не я разгледаме от вътрешноста й. Оказа се старата синагога на града, запусната с времето от видинчани. Тъжна история има. За това пък предлага невероятен декор за снимки в двора си, защото е сериозно обрасла с растителност навсякъде. Надиплени като драперия стъкла и парапети, арки, колони, извисяващи се докато ти стига погледа и орнаменти, с вити стълбища.

    изоставената Синагога от вън
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_2933.jpg
Прегледи:1
Размер:98.3 КБ
ID:6052914

    влизаме в нея и 1-ви впечатления от Синагогата
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_2940.jpg
Прегледи:1
Размер:148.1 КБ
ID:6052915

    прекрасните дантелени прозорци
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_2951.jpg
Прегледи:1
Размер:72.5 КБ
ID:6052916

    и малко по-широк поглед в/у двора й
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_2952.jpg
Прегледи:1
Размер:166.1 КБ
ID:6052917

    част от двора на Синагогата с мен
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_2956.jpg
Прегледи:1
Размер:142.0 КБ
ID:6052918

    аз, потопена в двора й
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_2960.jpg
Прегледи:1
Размер:102.0 КБ
ID:6052919

    Вечерта се видяхме с колегата, разгърнахме картата и решихме да караме заедно, ако темпото и стила на каране ни допада един на друг. Така и беше до самия край. Оказа се невероятно удоволствие да караш в компанията на опитен и разумен моторджия.

    маршрутът, който изминахме през 1-вия ден от пътуването
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DAY-1.jpg
Прегледи:1
Размер:212.0 КБ
ID:6052920

  • #2
    От: Пътуването ни на мотор из Карпатите от изминалото лято

    2-рият ден- 228 км
    На следващия ден потеглихме най-сетне към тъй чаканите Карпатски проходи.

    Преди да тръгнем, докато момчетата хапваха, аз използвах времето да поснимам съседната сграда-красива и занемарена.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_2967.jpg
Прегледи:1
Размер:86.5 КБ
ID:5579004

    Разбира се, минахме първо по новооткрития Дунав мост 2.

    Внушителна конструкция е.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_2928.jpg
Прегледи:1
Размер:54.3 КБ
ID:5579005

    След като минахме КПП-то, на което не ни взеха такса за моста и продължихме на север към Турну Северин. След това се отклонихме към Тургу Жиу. Нищо не можеше да помрачи настроението ми, дори и това че си сецнах много сериозно мускул на гърба, което не ми позволяваше да се обръщам около седмица на никъде. Просто се съобразявах с това и събирахме очите на минувачите по пътя, докато се масажирахме. С колегата с чопъра километрите минаваха много плавно и никак не бързо, тъй като се наслаждавахме на пътя, а и всички имахме достатъчно време отделено за пътуване. Настилката беше много добра и неусетно стигнахме до планината. Напазарувахме си и тръгнахме по Е79 навътре в планината.

    На места имаше ремонти по пътя и така успяхме всъщност да разберем как съседите румънци правят пътища. Естествено, доста по-различно от нас. Всичко бе със солидни бетонни блокови основи, върху които се наливаше дебел слой асфалт. Работеха хем бързо, хем качествено и доста контролирано. Пречеше се, разбира се, на движението, но никой не протестираше- всички си караха напълно спокойно.

    Малко след като влязохме планината, той ни заведе на мястото, на което щяхме да нощуваме на палатки. Това бе широка зелена поляна, до която течеше река.

    полянката, току що пристигнали и сменили дрехите
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_2972.jpg
Прегледи:1
Размер:199.7 КБ
ID:5579006

    Наскоро бе валяло, заради което тя бе доста мътна и кална, но пък шумът от нея бе много успокоителен. Поне на нас така ни действаше. Момчетата намериха дърва за огъня, а аз отидох да бера къпини и малини, с които бяхме обградени навсякъде в тоя район. Имаше плантации от тези невероятно вкусни диви плодчета. И понеже се полакомих леко, за мъничко да падна, но пък излезе много интересен пирует и не успях да разсипя всичко, което бях набрала точно няколко метра преди да ги занеса на момчетата. Не пропилях всичко де, за всеобща радост. Направихме си типична българска лятна лека вечеря със салатка и пийване. Приказките около огъня топяха часовете и дървата в него и съвсем неусетно бе станало ранна сутрин.

    маршрутът ни за този ден
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DAY-2.jpg
Прегледи:1
Размер:212.2 КБ
ID:5579007
    Последно редактирано от mastora; 12-04-14, 14:27.

    Коментар


    • #3
      От: Пътуването ни на мотор из Карпатите от изминалото лято

      Приятно за четене, ще следя пътеписа с интерес Мерси за споделянето
      За Лада НиВа--->Имам СаМо ДвЕ ДуМи---->НяМаМ ДуМи....!!
      Honda Dominator 650
      088ЧЧ93979-->Борис
      0878956Ч38-->Борис

      Коментар


      • #4
        От: Пътуването ни на мотор из Карпатите от изминалото лято

        3-ти ден-104 км
        Станахме след няколко часа, бодри и спокойни. На някои им беше доста трудно ставането. Този ден имахме намерението да прекосим един от най-красивите проходи и да изминем един от най-вълнуващите мотоциклетни маршрути. Карайки по невероятно красив и приятен път в подножието на планината на изток, стигнахме до началото на прохода Трансaлпина. Започна серия от невероятни завои и гледки, с които стремглаво се изкачвахме на горе. Като че ли мотоциклетите сами си знаеха пътя и ни оставяха да се наслаждаваме на заобикалящото ни. Малко преди най-високата точка спряхме да си направим пикник на една поляна с много приятна гледка.

        красотите започват тепърва
        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_2979.jpg
Прегледи:1
Размер:93.7 КБ
ID:5579058

        впускам се в снимки, докато Марти ремонтира, а Дани релаксира
        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_2990.jpg
Прегледи:1
Размер:122.0 КБ
ID:5579059

        просторът около нас
        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_3016.jpg
Прегледи:1
Размер:118.8 КБ
ID:5579060

        Дани, позира с неговото безценно
        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_2998.jpg
Прегледи:1
Размер:164.5 КБ
ID:5579061

        ние двамката на фона невероятната гледка, малко преди тръгване
        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_2994.jpg
Прегледи:1
Размер:140.9 КБ
ID:5579062

        Тук Марти махна централната стойка, която си бе направил сам за мотора малко преди да тръгнем от България. Оказала се малко по-ниска от предвиденото. Само ни пречеше, закачаше отдолу мотора по всички неравности и решихме-край без нея. Прибра я в багажа, омотана в дрехи. След това продължихме да се изкачваме. Бяхме започнали да пъплим из планините и да усещаме това, за което бяхме тръгнали. И аз се оказах най-жадна за тази енергия, която струеше от новите за нас пътища и влизаше право в порите на кожата ни. Успяхме да прекосим високопланинската и най-впечатляваща част от Трансaлпина. Имахме идея да прекосим целия проход този ден, но не ни се отдаде. Плакахме от радост по пътя, докато катерехме бързо бързо прохода. Някак не успявахме да поемем цялата тази красота, която все по-бързо и неусетно се разстилаше пред очите ни. Това е нещо, което можеш да разбереш и усетиш само като го видиш и почувстваш вътре в себе си. Няма как планината да не си проправи път вътре в сърцето. Тя е само там и никъде другаде. Пътят бе изпълнен основно с мотористи, намери се и една червена, разбира се, спортна кола с вдигнат гюрук. Според нас, това е единственият начин- да си в кола и да си на открито, за да понесеш приятно завоите, а не да повръщаш, което всъщност бе доста честа гледка по тези места. Заедно с всички мотористи, които срещахме там и на последвалия проход, бяхме с вдигнати визьори и насълзени от радост очи и с неописуема широка усмивка, изписана по целите ни лица. Поздравявахме се не както обикновено, а все едно винаги сме се познавали и радостта от срещата ни бе огромна. Възгласите бяха все едно излязли от концерт на Металика да речем.

        Дани, малко преди да потеглим пак
        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_3003.jpg
Прегледи:1
Размер:93.3 КБ
ID:5579067

        и нескрита гордост от изкачената височина
        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_3004.jpg
Прегледи:1
Размер:58.3 КБ
ID:5579068

        още малко заснета радост, пред най-високата точка на прохода- 2145 м.н.в.
        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_3002.jpg
Прегледи:1
Размер:147.0 КБ
ID:5579066

        Марти на фона на гледката
        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_3022.jpg
Прегледи:1
Размер:121.6 КБ
ID:5579063

        аз, щастлива там
        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_3020.jpg
Прегледи:1
Размер:153.6 КБ
ID:5579064

        Дани на скалите
        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_3018.jpg
Прегледи:1
Размер:95.7 КБ
ID:5579065

        Малко преди да наближим заплануваното от момчетата място за почивка ни обкръжиха местните магаренца по пътя. Ами, те там си живееха, ние навлязахме в техните предели и много ни се радваха, както и на всички други минаващи туристи.

        ето го разбойникът
        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_3043.jpg
Прегледи:1
Размер:169.9 КБ
ID:5579069

        двама разбойници в планината на мотор и трети наднича любопитно
        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_3046.jpg
Прегледи:1
Размер:174.1 КБ
ID:5579071

        този искаше да идва с нас
        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_3044.jpg
Прегледи:1
Размер:218.4 КБ
ID:5579072

        налага се да го оставим този изненадващо пухкав и спретнат приятел
        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_3050.jpg
Прегледи:1
Размер:151.2 КБ
ID:5579073

        Попътувахме още малко и открихме подарък на поляните обширни.

        попаднахме на сърца, оставени по пътя
        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_3054.jpg
Прегледи:1
Размер:205.6 КБ
ID:5579074

        Дани ни просветли за следващото място, на което бе добре да спрем за през нощта, понеже денят бе залязъл, а и силите ни бяха на привършване. Не бяхме прекосили дълго разстояние, заради бавните отсечки, по които се движихме, както и поради многото завои и села и спазването на ограниченията по трасетата. Но пък се оказа, че сме изминали най-добрата и най-вълнуваща и живописна част от Трансaлпина. Аз исках все повече и повече , но момчетата казаха, че е време за почивка. Очите ни, жадни за нови места, се пълнеха и особено моите нямаха никакво търпение и намерение да почиват и да продължават „чак“ на следващия ден. Мястото, на което щяхме да нощуваме бе невероятно. Подредени в кръг, приказно изглеждащи островърхи малки къщички с веранда, а между тях поляна.

        ето ги къщичките, излязли от приказка
        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_3067.jpg
Прегледи:1
Размер:166.4 КБ
ID:5579075

        Веднага ни намери едно местно момиче румънско циганче, което бе невероятно красиво с големите си черни очи. Тя продаваше току що набрани червени боровинки. Изключително живителни за мен тогава. Всичко това бе разположено на сериозна надморска височина, а си имаше баня и ресторантче. То предлагаше едно от най-вкусното телешко варено, на които съм попадала. Тези супи ми помогнаха не само тогава, но и на сутринта да се свестя от болката и тежеста в гърдите, която ми пречеше да дишам цялата нощ, а и около десет дни след това. Тогава предположих, че е вид алергия от мухъла, защото там ми ставаше по-зле, но в последствие се оказа, че вероятно се дължи на безумно бързото изкачване на височината. Всъщност, вероятно тогава белият ми дроб се е опитвал да се разшири, за да смогне на огромното количество навлизащ кислород. Дори и това нямаше как да ми попречи да се чувствам невероятно щастлива, за това, че имам тази възможност да се наслаждавам на това пътуване. Почти не успях да мигна тогава. Беше студено и влажно и изключително чисто навън.

        пътят, който пропътувахме на карта
        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DAY-3.jpg
Прегледи:1
Размер:209.1 КБ
ID:5579076

        Коментар


        • #5
          От: Пътуването ни на мотор из Карпатите от изминалото лято

          Супер
          Кажи този V-Strom 650 как се държи целия багаж и втори човек?
          Cherokee WJ 4.0L- NP242
          Honda Africa Twin XRV 750

          Коментар


          • #6
            От: Пътуването ни на мотор из Карпатите от изминалото лято

            Яко
            878511557

            Коментар


            • #7
              От: Пътуването ни на мотор из Карпатите от изминалото лято

              Чакам продължението
              Животът не се мери с броя вдишвания, които правим, а с моментите, които спират дъха ни!

              Коментар


              • #8
                От: Пътуването ни на мотор из Карпатите от изминалото лято

                Първоначално публикуван от kalinntv Преглед на мнение
                Супер
                Кажи този V-Strom 650 как се държи целия багаж и втори човек?
                Ами добре. Трябва да е поменят настройките на окачването за този товар. Става малко по-тромав и се усеща малката кубатура, но не е проблем. Аз нямам забележки към мотора

                Коментар


                • #9
                  От: Пътуването ни на мотор из Карпатите от изминалото лято

                  4-ти ден- 211 км
                  Станах по-рано от всички сутринта, заради невъзможноста ми да спя. И така, имах предостатъчно време за себе си, като това дори включваше и книжката, която си бях взела- “Дзен и изкуството да поддържаш мотоциклет”. Шофьорите станаха и след закуска бавно-бавно се отправихме отново на път.

                  ето ни на “двора ни” на сутринта
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_3064.jpg
Прегледи:1
Размер:205.3 КБ
ID:5579629

                  Решихме да променим малко първоначалния маршрут и вместо да продължим по прохода на север, ние продължихме по пътя в сърцето на планината на изток, който свързва Трансалпина с транспортния проход Е81. Тръгвайки по този път обаче решихме да си поиграем малко и да минем на пряко, по път който GPS–a ни препоръча като пряк. Обаче не бяхме особено сигурни на къде точно води. Другият вариант беше да минем по стандартния път, който бе около огромни язовири, но за нас тогава това бе скучно. Тръгнахме към сърцето на планинската местност там и се озовахме в задънена улица. Планината ни бе устроила капан и ние на драго сърце се хванахме в него.

                  задъненият път в джунглата
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_3070.jpg
Прегледи:1
Размер:220.0 КБ
ID:5579632

                  Имаше вариант да се измъкнем като следваме този път, (който на хартиената карта беше маркиран като асфалтов), но с нашите мотори това щеше да е просто омазване и затъване до ушите с кал. Това бе Карпатска джунгла, напомняща ни на Буйновското ждрело, но по-диво и дълго като километри. Екшънът бе изцяло пълен, когато в средата на нищото, (за градските чеда), се изви вятър и започна да пръска дъжд, който се усилваше с всяка изминала минута. Наложи се да препускаме по очукания път доста рисково, за да успеем да излезем преди бурята, която според нас наближаваше. През половината от тази отсечка нямаше никакъв път, бе изцяло черен и кален, бе валяло наскоро, а и там вероятно често е мокро. След голямото бързане, се измъкнахме от бурята, (някои повече, други по- малко), и спряхме на едно магазинче да преразгледаме маршрута. Естествено, когато стигнахме там, дъждът и изобщо всичко свързано с бурята бе приключило. Имахме още доста километри до следващата запланувана спирка, а времето бе все още кисело. За това се дигизирахме с всичко възможно като дъждобрани и потеглихме. Шосейният вариант излезе доста по-приятен отколкото си го представяхме. Там и изобщо през доста голяма част от това румънско пътешествие сме се движили с вдигнати визьори на каските- бе толкова чисто, та дори и мушички не се шмугваха около лицето, а въздухът просто те приканяше да дишаш с пълни гърди, колкото е възможно повече. Същевременно, честотата на дишането се забавяше с всяка поета глътка въздух, заради спокойствието на планината в което се бяхме гмурнали. Беше като медитация в движение. Дори и далечните дневни маршрути не ни караха да препускаме, както в доста голяма част от градския ни живот.

                  След като отново ни поваля известно време, стигнахме до международния път Е81. Там се наложи да караме сред коли и камиони. Беше натоварено и опасно. Имено там камъче от камион спука фара на чопъра.

                  Карахме си спокойно към това, за което бяхме само чували и гледали на фотографии- Трансфагараш-ът. Наложи се пак да отложим голямата зареждаща красота с нощувка преди нея, поради липса на време и физически капацититет, както и за да изчакаме по-спокойно време, поне по-сухо.След дълго обикаляне да търсим къде да отседнем за през ноща и след пикник около селцето до което бяхме, попаднахме в една невероятна къща на едни от най-милите хора, които сме срещали някога.

                  усмивки, породени от спокойствието там
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_3088.jpg
Прегледи:1
Размер:193.2 КБ
ID:5579634

                  Там бяха толкова гостоприемни, колкото като да си у дома, ухаеше и на това. След като се настанихме бавно-бавно, се разходихме из селцето, за да се снабдим с хапване за вечеря.

                  част от уличките в китното селце
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_3087.jpg
Прегледи:1
Размер:142.3 КБ
ID:5579636

                  доволни и нетърпеливи да яхнем коня пак
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_3082.jpg
Прегледи:1
Размер:106.7 КБ
ID:5579638

                  попаднахме на местния музей и къщички в традиционен румънски стил
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_3076.jpg
Прегледи:1
Размер:156.0 КБ
ID:5579639

                  Програмата за вечеря със салатка в красивата градина на къщата, бе изпълнена. Имахме и дегустация на местна домашна ракия, която се оказа доста люта.
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_3090.jpg
Прегледи:1
Размер:155.5 КБ
ID:5579640

                  Малко преди да се стъмни дочухме силни викове и грохот от вън, от улицата. Излязохме да видим какво се случва. И какво да видим…

                  истински биволи-1-вите такива за мен!
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_3093.jpg
Прегледи:1
Размер:154.5 КБ
ID:5579641

                  дечицата, които следваха стадото биволи
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_3096.jpg
Прегледи:1
Размер:134.8 КБ
ID:5579643

                  Вечерта беше много приятна, а нощта напоителна и пълна със светлинни природни ефекти- светкавици.

                  пътят, който изминахме тогава
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DAY-4.jpg
Прегледи:1
Размер:238.9 КБ
ID:5579645

                  Коментар


                  • #10
                    От: Пътуването ни на мотор из Карпатите от изминалото лято

                    Благодаря за разказа и поздравления за избора на книга!

                    ПС Досега се чудих откъде сте ми познати - миналата година се видяхме с вас на Боровица.
                    LZ2NKM

                    Коментар


                    • #11
                      От: Пътуването ни на мотор из Карпатите от изминалото лято

                      Първоначално публикуван от damon Преглед на мнение
                      Благодаря за разказа и поздравления за избора на книга!

                      ПС Досега се чудих откъде сте ми познати - миналата година се видяхме с вас на Боровица.
                      Благодаря.
                      Да сетих се, на фото-пленера

                      Коментар


                      • #12
                        От: Пътуването ни на мотор из Карпатите от изминалото лято

                        5-ти ден- 193 км
                        Сутринта беше тиха и спокойна. Дъждът беше спрял и въздухът беше кристално чист. След сутрешното кафенце, чайче и суетене около картата, яхнахме кончетата и поехме да се влеем в душата на Карпатите- Трансфагараш. Обгърнати от гъста мъгла, а дъждовните облаци надвиснали като стражи над прохода. Тези вити пътеки бяха излезли от приказка. На влизахме в тях с много голямо и бързо изкачване на надморска височина. Преминахме през мъглата и облаците и се извисихме над тях. Долу изглеждаше като „врящ казан“. Така го нарече Марти.

                        1-ва среща с долината
                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_3102.jpg
Прегледи:1
Размер:191.1 КБ
ID:5580123

                        Казана!
                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_3098.jpg
Прегледи:1
Размер:69.7 КБ
ID:5580124

                        Спряхме да се изчакаме с колегата и попаднахме сред…

                        наближаващото стадо свинки- местните обитатели на прохода
                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_3106.jpg
Прегледи:1
Размер:149.8 КБ
ID:5580125

                        , които ни най-малко се смутиха от нашето присъствие
                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_3109.jpg
Прегледи:1
Размер:162.3 КБ
ID:5580126

                        Проходът бе изпълнен с хиляди туристи, ала без грам хаос и стрес, а напротив. Всички по пътя ни бяха с най-хрисимите или еуфорични лица. Виехме се по завоите, които бяхме гледали само на снимка. Беше невероятно. Не обръщахме никакво внимание на едноцифрените температури и негостоприемния климат. Известно време с нас кара и КТМ Adventure и то точно в любимата ми шарка-жълто и черно и оранжево. Този мотор ме подлудява с формите си. Бях на върха на щастието през цялото безумно кратко въртене по завъртулите на планината. Оказа се, че този път е стар, за разлика от Трансалпина, който е завършен преди 2 години. Това се усещаше, но пък дивата му красота бе толкова силна, че нищо друго, дори зимния студ, довян от вятъра през който се прокрадвахме с мотора, нямаше значение.

                        Спряхме да починем малко и да се насладим на гледките. Бе 360 градусова панорама! Уви, обаче вятърът бе толкоз силен и постоянен, че трудно можехме да се задържим на едно място. През това време и се опитвахме да се обличаме по-топло, демек като за зима. За това и останахме само няколко минути, които ми изглеждаха като мигове…Кълна се, освен безмилостния вятър, не усещах никакъв студ, той минаваше през мен, но за него аз бях недосегаема. Бях затоплена душевно.

                        цялата група, която събрахме като спряхме там
                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_3113.jpg
Прегледи:1
Размер:166.1 КБ
ID:5580130

                        ето ни и нас, на най-любимото ми място от пътуването
                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_3118.jpg
Прегледи:1
Размер:136.9 КБ
ID:5580133

                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_3115.jpg
Прегледи:1
Размер:194.5 КБ
ID:5580132

                        снимката за милиони на Дани
                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_3121.jpg
Прегледи:1
Размер:141.2 КБ
ID:5580134

                        Изкачихме се още малко в най-високата точка от прохода- 2034 м.н.в., създаден през 1970-1974 г. и просто се налагаше да спрем да се потопим в дивото…

                        величината Трансфагараш!
                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_3111.jpg
Прегледи:1
Размер:180.2 КБ
ID:5580135

                        суровата истина на Карпатите е красива
                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_3110.jpg
Прегледи:1
Размер:184.6 КБ
ID:5580136

                        Тримата получихме това, за което бяхме дошли! И много повече, безкрайна енергия, която се влива във вените ни от тогава. Душите ни се отвориха и подхраниха!

                        След като стихнахме превала и минахме тунела заваля отново. Очакваше ни четири часово спускане в проливен дъжд и плътна колона от автомобили. Всички бяхме доволни, че не заваля в най-сериозните височини и не ни намокри изживяването на самия Фагараш. Не беше най-приятната час от пътуването ни, но бяхме екипирани добре и условията не успяха да помрачат настроението ни. Железните ни кончета се справяха чудесно с наистина тежките на моменти условия. Евала на чичо Япон!

                        След спускането от планината дъждът спря и нещата станаха по-приветливи.

                        Решихме да си останем на чисто, зелено и широко в планината. За това тръгнахме отново към планината в посока Брашов. Това ни отведе в следващото селце на изток в Карпатите. Там спряхме да поспим и починем.

                        гледката от прозореца ни
                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_3127.jpg
Прегледи:1
Размер:60.5 КБ
ID:5580137

                        планината от среща с част от двора на хотела, в който бяхме
                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_3126.jpg
Прегледи:1
Размер:149.0 КБ
ID:5580138

                        Докато търсехме храна, успяхме да попаднем на домашно сготвена по италиански храна, за която сме безкрайно благодарни. Оказа се, че в Румъния доста от местните отиват да работят в Италия и заради относително близките корени на езиците, които се говорят в двете страни. Това го открихме още в предното местенце с уютната къща с двора. Намерихме се и с други румънци, които слава Богу вече говореха английски, вероятно заради туристите в планината.

                        ето я и картата
                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DAY-5.jpg
Прегледи:1
Размер:231.0 КБ
ID:5580139

                        Коментар


                        • #13
                          От: Пътуването ни на мотор из Карпатите от изминалото лято

                          Креми, Марто, благодаря ви, че ме върнахте там!

                          Беше си приключение и няма как да се забрави. Аз често си го спомням, но е друго да прочета за вашите лични преживявания. Много ... много съм щастлив, че се запознахме и очаквам бъдещи отметнати километри с вас...и този път не толкова случайни срещи.
                          Относно маршрута - само мога да кажа, че въпреки набъбналата си популярност напоследък, крие своето неповторимо очарование и горещо го препоръчвам на всеки. На една ръка разстояние е все пак.
                          На всички пожелавам незабравим нов сезон...


                          Коментар


                          • #14
                            От: Пътуването ни на мотор из Карпатите от изминалото лято

                            6-ти ден- 342 км.
                            Тази сутрин вече се налагаше да се разделим с Дани. Той трябваше да се връща в България по-рано от нас с два дни, а и освен всичко друго, ние се бяхме насочили към нашето моренце, евентуално през делтата на Дунава, а той обратно към града, в който живееше- Стара Загора.

                            Оставаха ни два дни до края на предвиденото време в Румъния. В тази сутрин се изля отново безумен дъжд, в който потегли Дани, чийто мотор се оказа подгизнал от дъжда и акумулаторът му бе подал оставка. След бутане по близкото надолнище, в което се включи рано-рано Марти за събуждане, Дани тръгна за България успешно с чопъра. В последствие и ние се разминахме за малко с неприятно приключение с моторетката- степенката на мотора бе хлътнала така здраво навътре в почвата в двора на хотела, че му оставаха към 5 см до падане. Слава Богу, не бе писано и успяхме да продължим.

                            Вече останахме самички, както бяхме тръгнали от България. Понеже нашият старозагорски приятел ни помагаше и с упътването в Румъния, сега трябваше да разчитаме само на това, което щяхме да намерим само двамцата с Марти. Тази част на планината към която се спускахме вече, приличаше много на нашите Родопи. Големи, полегати, зелени хълмове с китни селца наоколо. Най-близката точка за посещение бе Бран и замъка на граф Дракула. Успяхме само да го зърнем отдалеч и да изядем по един кумин- прословутите козуначени рола без меко по средата.

                            замъкът на Дракула
                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_3130.jpg
Прегледи:1
Размер:108.0 КБ
ID:5580281

                            Тръгнахме си, понеже опашката за влизане в замъка бе километрична, най-дългата, която бях някога виждала до тогава. А околностите на замъка бяха така осеяни с туристи, че трудно се разминаваше човек, при все патрулиращите полицаи почти навсякъде и честите пешеходни пътеки. Предпочетохме да посетим това местенце друг път, когато за целта бе нужно да имаме поне половин ден, а не както тогава максимално 2 часа.

                            Запътихме се към Синая. Там попаднахме на километрично задръстване, което дори с мотора беше ужасно. Решихме да не спираме и там. Оставихме си го за друг път. Излязохме окончателно от планината и се запътихме към делтата на Дунава. Където и да се отбиехме за почивка из тези места, все ни приветстваха я с квартира, я със вкусна храна. Ние обаче бяхме твърдо решени да стигнем поне до Браила, където всъщност след това и нощувахме. В Браила се оказа, че доста вече се бяхме забавили, а денят преваляше. Нужно ни бе място за спане. Доста трудоемка задача излезе това. Дирехме прилично местенце около три часа, които ни изядоха остатъка от деня и вече бяхме грохнали от умора. На всичкото отгоре ни спряха и полицаи в центъра, вероятно заради култовия ни цирков вид на мотора в този град. Той лично на мен ми докарва на Пловдив, но с много малко интересни улички със съхранена история. Опитахме се да намерим къмпинг, в който да отседнем, ала това на което попаднахме там не бе за нас. Единият бе с тийнейджъри, които отиваха там да дивеят и определено не да спят, а ние отчаяно се нуждаехме вече от сън и от баня, а другият бе на подобно дередже. Беше изцяло празен, с мухлясали иначе симпатични външно бунгалца, приличащи на онези в планината. Имаше и сватба, от която се извиваше доста сериозна румънска чалга. Имаше едно семейство двамина възрастни хора, които също разглеждаха къщичките, но май и те не се осмелиха да останат. В края на краищата, отседнахме в хотел Париж, ха-ха.

                            Изпрахме се- себе си и дрехите, и поспахме доста удобно, слава Богу.

                            ето го и описанието на маршрута
                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DAY-6.jpg
Прегледи:1
Размер:204.6 КБ
ID:5580283

                            Коментар


                            • #15
                              От: Пътуването ни на мотор из Карпатите от изминалото лято

                              Браво Марти, ще си взема и аз В-стром заради теб!Ти си много спокоен карач, а Кремена пише хубаво и много чувствено пресъздава усещанията на мототуриста, когато той контролира мотора , а не обратното!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X