Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Свърши ми "Вилямовката"

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Свърши ми "Вилямовката"

    Дойде време да хапнем нещо и налетяхме на специално набелязаната кафана:

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:290320142034.jpg
Прегледи:1
Размер:116.0 КБ
ID:5575667

    Хубаво, ама... нещо не оправда напълно ентусиазма ни. Може би защото дебелото три пръста меню си беше само на сръбски и на латиница, нямаше на друг език и в него се ориентирахме общо взето в ущипци, пунена вешалица, плескавица на каймаку А пък ракиите в листата бяха некви "маркови", ама, честно казано, непознати и си поръчах вилямовка, която се разля благотворно из туловището ми Нещо ми е притреперала ръчицата, та не е излязла снимката на фокус:

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:290320142035.jpg
Прегледи:1
Размер:109.1 КБ
ID:5575668

    Не се чете много-много, та да разтълкувам: първото е "Виняк 5", второто е "Узо 12", надолу следват марки като "Ятак", "Газдина", "Златна", черногорската "Plantaže" популярна у нас с хубавото вино "Вранац", в случая от всяка марка, доколкото се вижда на снимката, има Dunje, Kajsija, Vilijamovka, но както забелязвате - тези марки са евтини, надолу идват необозначени като марки, а само Vilijamovka rakija, Dunje и т.н. на по-висока цена.
    Последно редактирано от Bogoljub Gagic; 31-03-14, 17:32.
    "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

    Коментар


    • #17
      От: Свърши ми "Вилямовката"

      Похапнали, решихме да направим съответните покупки, да не би в неделя вече да не работят всички магазини и т.н. Хлътнахме в един доста голям супермаркет и... разочарование... от търсената ракия вилямовка няма ! Множество видове лозовача, шливова и т.н., но нито една вилямова. Хм... Ще търсим на друго място, разубедих домочадието да хлътва в покрития пазар с авторитетното обяснение, че всичката стока тук идва от Китай и Турция през България направихме още няколко прощални снимки из Ниш, например тази:
      (колко издържано логически, нали - човекът е начЕло на града, а не е положил неговото начАло, почти като "порез" = данък )

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0003.jpg
Прегледи:1
Размер:132.0 КБ
ID:5575669

      и потеглихме към Пролом баня. По пътя минахме покрай доста колоритен комплекс, видимо стар, но яко реставриран:
      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Philip-Morris-3-680x418.jpg
Прегледи:1
Размер:76.2 КБ
ID:5575670

      Оказа се "Philip Morris Operations" - тютюневата фабрика, която купиха, след като Доган не им продаде "Булгартабак"

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Philip-Morris-1-500x418.jpg
Прегледи:1
Размер:60.2 КБ
ID:5575671

      Минахме също така и покрай концлагер-музей, доста голям и зловещо изглеждащ. Ето тук има подробности за него: http://about-eastern-europe.com/the-...-crucea-rosie/
      "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

      Коментар


      • #18
        От: Свърши ми "Вилямовката"

        В Сърбия някоЙ пътища са по-лоши от българските Нямаше защо да ги снимам, имаме си такива. Пристигнахме в ... ъ-ъ-ъ-ъ... спа-курорта Пролом баня към 16 часа тяхно време. По пътя - десетина затворени кръчми, "Etnički Kući" и кафани, стигнахме до един площад където вилнееха ученици в ранна пубертетна възраст, чакащи да се натоварят на автобуса, който ги беше докарал на екскурзия. Като си тръгнаха, настана приятна тишина... постепенно превърнала се в подтискаща Оказа се, че освен "Хотел Радан" - бивш санаториум, работещ всъщност и сега като такъв, плюс един малък хоремаг и ето тази нова църквица, в селото няма... нищо

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0041.jpg
Прегледи:1
Размер:164.4 КБ
ID:5575672

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:300320142037.jpg
Прегледи:1
Размер:202.8 КБ
ID:5575673

        Етно-кръчмата беше отбелязана в хотелските брошури като много ценна местна атракция, със забележката, че е със сезонна дейност и работи "от пролетта до есента". Явно пролетта в Пролом баня не беше дошла...
        "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

        Коментар


        • #19
          От: Свърши ми "Вилямовката"

          Хотелът изглеждаше многообещаващ - старичък, но ремонтиран, с ново обзавеждане, екстремно любезен персонал, тишина, птички чуруликат, от всички чешми тече минерална вода, на оформения като "аязмо" уж "извор" изрично подписани и подпечатани някакви указания да се не мОриш да си наливаш вОда, щото в хотела тече същата от крановете с работещо през целия ден и засилено през доста захладнялата нощ отопление, в един момент решихме "някой път да дойдем за по-дълго", но-о-о-о-о, има едно "но", за него малко по-надолу



          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:izvor1.jpg
Прегледи:1
Размер:100.0 КБ
ID:5575676



          "Но"-то се появи в момента, в който пременени в хавлиЙ, бодро зашляпахме към "спа-центъра", обозначен като "Medicinski centar". Откритият "Bazen" явно не "радеше", а закритият се оказа полукръг с диаметър от 15-на метра, врящ като казан в ада от кудкудякащи, скачащи и пръскащи сърби. Освен да седиш до шия в него и да Фнимаваш някой јунак да не ти скочи на главата, друго... Една единствена сауна беше претъпкана с правостоящи като метро в ранните часове, едно голямо джакузи също. Е, хората любезни, сгъчкват се да влезеш и ти "дУпе вОда да види" , но-о-о-о-о изводът беше, че в СПА-делото ние, българите, водим на сърбите не две обиколки или три светлинни години, а като минимум - един парсек Тумбата иначе млади сърби и сръбкини, както впоследствие се разбра, бяха "офисен планктон" от някакво доста мащабно мероприятие на "Прокредит банк", което пък спаси вечерята, защото единственият ресторант беше този в хотела и след като се изнизаха балнеолекуващите се бабички, дойде оркестър, раздадоха пепелници на масите и "тийм-билдинг купонът" се развихри Прочее, кухнята в хотела се оказа по-добра от тази в нишкия ресторант "Стара Сърбия". Нямаше десет марки дюлева и крушова, но тези единствени немаркови, които сервираха, бяха трепач
          "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

          Коментар


          • #20
            От: Свърши ми "Вилямовката"

            Oпитайте това следващия път

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Photo0735.jpg
Прегледи:1
Размер:60.1 КБ
ID:5575679
            Three witches watch three Swatch watches.
            Which witch watch which Swatch watch?

            Коментар


            • #21
              От: Свърши ми "Вилямовката"

              Първоначално публикуван от sergej Преглед на мнение
              Oпитайте това следващия път
              Това ми го предлагаха, ама не посмях да си купя, реших, че е нещо като лъхаща на джин гроздова
              Прочее, в селския хоремаг в Пролом Баня съзрях търсената от мен ракия и поисках три флаши. Човекът се засуети, ходи в склада, после попита един кибик в магазина: "Имаш ли вилямовку орИгиналну ?", а онзи "Е па имам йедну флашу у кучи, али Отворену" Продавачът почна да ме навива да взема вилямовка от марката "Nectar" - избраната от мен беше 1200 динара, а "нектарската" 800. Взех и една (пак беше една !) нектарска. Нормално е - на село кой си купува ракия ? Всички си правят домашна
              "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

              Коментар


              • #22
                От: Свърши ми "Вилямовката"

                На следващия ден установихме, че в хотела има магазин, работещ до 14 часа, затова не го бяхме видяли на пристигане. В него имаше от търсената от нас вилямовка, но на цена 1660 динара Я па тия, сигурно са чули, че търсим такава и са повишили цената

                Не знам какъв е този късмет с моите сръбски теми, но гледам, че качваните от мен снимки почват да не искат да се показват
                "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                Коментар


                • #23
                  От: Свърши ми "Вилямовката"

                  Да пробваме по-нататък. Легендата за въпросния Дявола Варош малко се различава от тези за Стобските пирамиди, но идеята общо взето е същата - весели влюбени млади хора, Дяволът завидял, пуснал отрова във водата (в изворите). Точно по време на сватбата хората се вкаменили и се превърнали във въпросните стълбове (пирамиди). С вариации - хората полудели, щото пили от отровната вода, пък Господ ги вкаменил и т.н. Характерно за местността е киселинната вода.
                  За сравнение:
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:216_pH_Scale-01.jpg
Прегледи:1
Размер:32.4 КБ
ID:5575744
                  За разлика от нея, водата в Пролом баня е много мека - с рН 8,8 - като сода за хляб. Като се сапунисаш, не можеш да се изплакнеш, все се пенявиш. На вкус е много приятна, за разлика от повечето минерални води в чужбина. Та за киселите извори: единият киселинен извор Đavolja voda е с pH 1.5, т.е. по-кисел от лимон и клонящ към акумулаторна киселина, а другият Crveno vrelo е към 3,5 - като сок от грейпфрут. Местността е доста зловеща и през лятото сигурно е жега. Нападалата около изворите шума почернява като изгоряла хартия. Понечих да топна пръст и да близна водата, ама умен сърбин (пак се засякохме с групата от "Прокредит банк") взе че си изми ръцете в извора преди мен. Бодро кученце се втурна да лочи от извора, стопаните му го нагънаха така, че чак се разквича
                  Ето снимки, дано да излязат:

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Izvor.jpg
Прегледи:1
Размер:117.5 КБ
ID:5575771

                  Црвено врело - освен вода, излизат и зловещи мехурчета някакъв газ, все едно водата кипи

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG0096.jpg
Прегледи:1
Размер:121.3 КБ
ID:5575772

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0109.jpg
Прегледи:1
Размер:317.4 КБ
ID:5575773

                  В района е имало саксонски средновековни мини за добив на мед и желязо, както и малко злато:

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0107.jpg
Прегледи:1
Размер:747.7 КБ
ID:5575774

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0103-1.jpg
Прегледи:1
Размер:822.8 КБ
ID:5575775

                  Галериите са много дълги, но трябва да се завираш в киселата кал. Древните миньори са били дребни хорица или... джуджета-миньори като в приказките ?
                  "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                  Коментар


                  • #24
                    От: Свърши ми "Вилямовката"

                    На всички чешми в района има предупреждения, че водата не става за пиене.

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG0084.jpg
Прегледи:1
Размер:184.1 КБ
ID:5575782

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG0095.jpg
Прегледи:1
Размер:147.0 КБ
ID:5575783

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0050.jpg
Прегледи:1
Размер:131.0 КБ
ID:5575802

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0054.jpg
Прегледи:1
Размер:220.7 КБ
ID:5575807
                    Последно редактирано от Bogoljub Gagic; 31-03-14, 20:58.
                    "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                    Коментар


                    • #25
                      От: Свърши ми "Вилямовката"

                      Накрая самите земни пирамиди. Получили са се от ерозията на земя между две сухи дерета - Дяволското от лявата страна и Пъкленото дере - от дясната страна, ако гледаш срещу тях. Като стигне ерозията до някой по-едър камък, той остава като шапка или глава на пирамидата. Нищо по-различно от Стобските пирамиди или Кътинските (който ги помни преди да поизчезнат). Различното е добре организираният достъп със стълби и наблюдателни площадки, за да можеш да ги видиш от различен ъгъл. Вечерно време пък ги осветяват.

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0056.jpg
Прегледи:1
Размер:155.5 КБ
ID:5575815

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0075.jpg
Прегледи:1
Размер:96.5 КБ
ID:5575818

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0076.jpg
Прегледи:1
Размер:171.3 КБ
ID:5575820

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0080.jpg
Прегледи:1
Размер:123.8 КБ
ID:5575832

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0083.jpg
Прегледи:1
Размер:145.1 КБ
ID:5575834

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0086.jpg
Прегледи:1
Размер:237.7 КБ
ID:5575835

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0087.jpg
Прегледи:1
Размер:108.2 КБ
ID:5575836

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0090.jpg
Прегледи:1
Размер:268.9 КБ
ID:5575837

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0091.jpg
Прегледи:1
Размер:208.5 КБ
ID:5575838

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0098.jpg
Прегледи:1
Размер:178.4 КБ
ID:5575845

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0099.jpg
Прегледи:1
Размер:97.0 КБ
ID:5575846

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0100.jpg
Прегледи:1
Размер:150.8 КБ
ID:5575847

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0101.jpg
Прегледи:1
Размер:197.9 КБ
ID:5575849

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG0091.jpg
Прегледи:1
Размер:251.9 КБ
ID:5575850

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG0092.jpg
Прегледи:1
Размер:249.6 КБ
ID:5575851
                      "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                      Коментар


                      • #26
                        От: Свърши ми "Вилямовката"

                        И аз мисля да поразходя хлапетата до там. За един ден отиване и връщане (без преспиване) дали е постижимо?

                        Коментар


                        • #27
                          От: Свърши ми "Вилямовката"

                          Първоначално публикуван от Ivanov Преглед на мнение
                          И аз мисля да поразходя хлапетата до там. За един ден отиване и връщане (без преспиване) дали е постижимо?
                          Според мен ще се изнервят децата, зависи колко са големи. Около 500 км. е отиване и връщане от София. На три места имаше полиция, спираше коли, нас ни гледаха с интерес (бяхме единствените чужденци) но не ни спряха. Но сърбите внимават и карат бавничко. Техниката ни беше - лепваме де зад някой изпреварил ни "бързак" - да го спират него, а пък местните си знаят къде да намалят, предупреждават се взаимно за полиция с мигане на фаровете. Скорост 80-100, където няма дупки по пътя, де Шокиран съм от резултата на трип-компютъра след като минахме Калотина на връщане:

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG0100.jpg
Прегледи:1
Размер:162.7 КБ
ID:5575888

                          Става дума за 5,7-литровото "Хеми" в подписа ми Пътищата са тесни, пълни с тракторчета, велосипедисти, каручки, просто в БГ никога джипката не е карана така
                          Хотелът в Пролом Баня беше ~65 лв. (3240 динара) леглото в двойна стая и ~ 84 лв. същата двойна стая за сам човек със закуска. Имаше по-евтини хотели в Прокупле, ама бяхме тръгнали с идеята, че отиваме на СПА-курорт .
                          Неприятната изненада беше , че цигарите, които пуша и с които се снабдявах от Цариброд за 150 динара кутията "на вЕлико" (стекче), последна покупка октомври миналата година, са станали 220 динара - т.е. само с 30 стотинки по-евтини от същата марка в БГ . Бензин 95 е станал над 3,00 лв. наши пари - гледах информативно цените и на ОМВ, и на гръцката Еко, и на Ниш Петрол.
                          "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                          Коментар


                          • #28
                            От: Свърши ми "Вилямовката"

                            Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                            Според мен ще се изнервят децата, зависи колко са големи. Около 500 км. е отиване и връщане от София. На три места имаше полиция, спираше коли, нас ни гледаха с интерес (бяхме единствените чужденци) но не ни спряха. Но сърбите внимават и карат бавничко. .......
                            Благодаря!

                            Децата са свикнали с пътувания. Доколкото знам в общи линии разходката в Дяволския град трае около два часа.

                            Коментар


                            • #29
                              От: Свърши ми "Вилямовката"

                              В местността Дявола варош има дървена църквица "Света Петка". Вътре в нея и отвън има "монтирани" няколко сухи дървета, на които хората връзват малки бели кърпички (напомнят ми войнишките якички в казармата при соца ), които си взимаш свободно от църквата като пуснеш някакво дарение в касичката.

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0062.jpg
Прегледи:1
Размер:179.4 КБ
ID:5575897

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0064.jpg
Прегледи:1
Размер:103.3 КБ
ID:5575898
                              "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                              Коментар


                              • #30
                                От: Свърши ми "Вилямовката"

                                Малко снимки от църквицата на скалата в Пролом Баня. На кръста и на масата за свещи се въргаляха динари на "левова равностойност" премерена на око - около 500-600 лв., напълно безнадзорно - нещо невъзможно в БГ По нашите църкви и параклиси могат да се въргалят макс. до двайсетина лева.

                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG0075.jpg
Прегледи:1
Размер:91.8 КБ
ID:5575899

                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG0076.jpg
Прегледи:1
Размер:49.7 КБ
ID:5575900

                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG0078.jpg
Прегледи:1
Размер:69.2 КБ
ID:5575901

                                Църквата е започната 2010 г. и още не е изографисана докрай

                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG0079.jpg
Прегледи:1
Размер:68.3 КБ
ID:5575902

                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG0080.jpg
Прегледи:1
Размер:109.0 КБ
ID:5575903

                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG0081.jpg
Прегледи:1
Размер:57.3 КБ
ID:5575904

                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG0082.jpg
Прегледи:1
Размер:62.1 КБ
ID:5575905
                                "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X