Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Деца и възпитание...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    Абе, Волк, що да може да се обсъжда само от тези, които са "поели отговорността" да станат родители? Аз пък съм поел отговорността да не стана, преди да реша, че съм психически, финансово и емоционално стабилен.

    Иначе, т.нар. "отговорност" е най-лесната работа. Братовчед ми е с 5 г. по-малък от мен, а синът му вече говори. С майката са в безобразни отношения и не са женени. Да не говоря, че беше една от многото по едно и също време. Тяхното е не латински, ами цигански сериал... Обаче ще го поканя той да си пише с теб тук, щото е зрял и отговорен. Даже е много отговорен. Последно убеждаваше няква друга патка да си имали дете...

    А темата има много общо с офроуда - природата, екскурзиите и взаимната помощ са нещата, с които трябва да се ангажират децата. А това става с родителско напътствие. Иначе по най-малкото съпротивление - в компютърния клуб да психясват като си бомбардират сетивата.

    Добро поколение идва след нас. Всяка събота играем баскетбол с 18 годишни майсторчета. Освен, че ги правим луди, трагично ги надтичваме. Ама половината като останат в отбрана и палят цигара на игрището. За ганджата не говоря. Освен това се сърдят, че сме били груби. Идва ми да им кажа, че на война първо ще изпратят тях и най-вероятно там ще ги утрепе такъв като нас - да му попълнят актива. Сами се поставят в позицията на пушечно месо и изобщо не го осъзнават. Кви мъже ще станат от тях не ми се мисли. И тези пак са добре, поне криво-ляво спортуват нещо...

    Явно подценяваш феноменалната способност на лапетата да прихващат едно от друго простотии. Кво да ги правиш - социални зверчета, които имат нужда да бъдат приети от глутницата. А какъв мислиш е критерият? Кой знае столицата на Австралия или кой ще изпие най-много водка, ще донесе най-добрата трева и ще се направи на най-голямата маймуна. Простотията е естественото състояние на детето. Винаги много внимавам за прояви на детска жестокост. Малките гадове нямат никаква ценностна система и садизмът им е едно от най-интересните чувства. Колко котета са обесили, запалили, премазали и т.н. около блока ми. Как издевателстват едно над друго направо е изкуство. Ама кво да ги биеш тях? С един бой не става. Бащите им по цяла вечер пият в кръчмата, а майките им са кухи лейки, които от нищо не се интересуват, камо ли от децата си. Като си извеждах кучето в парка на какви работи съм се нагледал... Няма да ти разправям, и ти живееш в България. Но това са отговорните родители... Аз съм безотговорен и се радвам на този факт.

    Не те знам ти имаш ли деца, но ако им прилагаш принципа за шута и за оправянето сами, не им завиждам. Тук в квартала по едно време се беше появил някъв ненормалник, който се кефеше като биеше инжекции на малките деца като ги набара сами в градинката или в парка. Докторите после казваха, че било физиологичен разтвор. Добре, че доколкото знам никое не се беше заразило с нещо. Така и не го хванаха. Та, пусни някое дете без преценка и с безкрайния си наивитет да се оправя само. Много вероятно е да свърши в ръцете на някъв такъв или под гумите на пернишки голфаджия...

    Коментар


    • #32
      Хе, още по-забавното е, че за това после родители с налудничави лица и невменяеми приказки искат главите на правителството и на учителките. Без сами да са мръднали и един пръст за да научат на квото и да било собствените си деца. Е, освен може би на кючек и да бъркат с пръст в ракията от двегодишни, а после да го облизват под възторжения вой на милата фамилия.
      Мда. За да не ангажирам сайта и собствениците му: Хитлер е гад, фашизма е отвратителен, и поддържам забраната му. Следващото е ИМХО.
      Бих кастрирал гледачките на сериали, слушателите на чалга и глупаците. После всичко бързо ще си дойде на мястото. Ей затова и не дават властта на такива като мене. И на други висши чинове от разни войски. Народите не обичат нито да работят нито да мислят.

      Коментар


      • #33
        На всеки, който си мисли, че разбира от детска психология, препоръчвам да прочете "Господарят на мухите" от Уилиям Голдинг. Ако не му се чете, да гледа филма...

        Коментар


        • #34
          Преди 4 години, едно момче от провицията дойде в София с 20 стотинки в джоба и с твърдото решение да се оправя сам в живота..
          Започна работа от студентска борса като общ работник в една монтажна фирма. Работеше като бесен, заспиваше по обектите и за 4 години не е ползвал нито един ден отпуска, а в месеца само един ден почивка..
          На втората година ръководеше фирмата, на третата собствениците разбраха, че 90 % от дейността на фирмата минава през него и може с щракане на пръстите да я премести в свой бизнес, дадоха му половината от собствеността и то точно навреме преди да го изтърват.
          Сега това момче държи 50 % от акциите на строително инвестиционна компания, притежава солидна собственост в бизнес центрове и инструктира офиса си по телефона и се чуди къде да си построи къща за да се ожени, а още няма 30 години!
          Той е твърдо убеден, че неговите деца ще бъдат оставени на естествения подбор на оцеляването, неговото мнение е достойно за уважение, защото се е доказал сам в живота, а не ала-бала, красиви приказки!

          Коментар


          • #35
            Браво на момчето - достоен е за похвала за усърдието и стремежа си.

            Только, я тоже не с Луны свалился...

            Това момче (не знам дали визираш себе си или някой познат) е добрата страна на статистиката. Зад всяка единица като него, стоят 99 потънали по маршрута. Малка страна сме и да не си даваме примери с познати и със себе си, кой докъде е стигнал и какво е направил.

            Да вървиш от частното към общото е ненаучен подход. Да абсолютизираш - също.

            Виждам, че вълците те влекат. Да, оправят се сами и животът им е много тежък. В духа на алегорията - наскоро ходих да видя една женска шарпланинска овчарка. Стопаните са я отгледали от малка, а тя е водач на кучетата, които пазят стадата. Тази година е натръшкала 5 вълка (два наведнъж, а последният - доста едър го бяха снимали). Кучето няма белези от сериозни рани. Само лявото й ухо е отрязано, за да чува по-добре през зимата. Отдалече прилича на издължена средна мечка. Стопаните на помнят колко вълка е убил баща й. Той е жив и също пази, но вече не е толкова пъргав. Говори ми за естествен подбор и за вълци...

            Това също нищо не доказва - просто така.

            Коментар


            • #36
              Не съм аз, защото аз нямам толкова силна воля и амбиция...
              Освен това аз съм с 10 години по-стар..

              Коментар


              • #37
                Първоначално публикуван от Obersturmbahnfuehrer
                В духа на алегорията - наскоро ходих да видя една женска шарпланинска овчарка. Стопаните са я отгледали от малка, а тя е водач на кучетата, които пазят стадата. Тази година е натръшкала 5 вълка (два наведнъж, а последният - доста едър го бяха снимали). Кучето няма белези от сериозни рани. Само лявото й ухо е отрязано, за да чува по-добре през зимата. Отдалече прилича на издължена средна мечка. Стопаните на помнят колко вълка е убил баща й. Той е жив и също пази, но вече не е толкова пъргав. Говори ми за естествен подбор и за вълци...

                Това също нищо не доказва - просто така.
                Много се съмнявам в това което са ти разказали, овчарите много обичат такива легенди, но както и да е убит вълка, той си остава свободно и гордо животно, а кучето си остава куче и винаги ще лиже ръката на стопанина си...

                Чтобы жизнь улыбалась волкам - не слыхал,-
                Зря мы любим ее, однолюбы.
                Вот у смерти - красивый широкий оскал
                И здоровые, крепкие зубы.

                Улыбнемся же волчей ухмылкой врагу -
                Псам еще не намылены холки!
                Но - на татуированном кровью снегу
                Наша роспись: мы больше не волки!

                Коментар


                • #38
                  А па изглежда най-умните животни са уличните кучета от големите градове. Или си умен или мъртъв в подчертано враждебна и техногенна среда, за която няма дори генетичен опит.
                  Обаче уличната преживяемост се изчерпва при средна продължителност на живота примерно 30 години. Пример - циганите. Така че едва ли уличното възпитание на децата в най-дълбокия вир дава каквато и да било перспектива за развитие на общество от такива индивиди. Виж за деградация на обществото като такова и за скорошна системна катастрофа, в смисъл общоцивилизационна - сигурни гаранции ...

                  Коментар


                  • #39
                    Това, което толкова ни плаши е начин на живот в щатите..
                    Взети поотделно всеки американец е дебил, но резултата е свръхсилна общност...така че катастрофата там е леко отложена във времето..

                    Коментар


                    • #40
                      Свръхсилна? В какво за бога? Това е страна и население които никога не са се сблъсквали с общонационален проблем. В случаите когато все пак нещо става те не успяват да се справят. Виетнам, тайфуните, деградацията на политическата класа и корпоративните собственици, расизма и интелектуалната и културна несъстоятелност на населението, престъпността, здравеопазването ... Не бъркай неона на улиците с благоденствието, тия лампи са за охрана а за не илюминации ...
                      Благодарение на ред географски и исторически обстоятелства до сега те успяваха да прехвърлят проблемите си на останалия свят, сега това става все по-трудно. Това общество е по-слабо от много други, по същия механизъм по който и децата по-горе. Това общество - тинейджър е просто дебело разглезено дете на богати родители, които са го научили да се откупват от възпитанието му - каквото и да му е нужно, те все едно му бутат само пари. Безогледния егоизъм вероятно създава първоначално впечатление за воля и целеустременост, но не дава никакви шансове за решаване на наистина сложни задачи, изискващи обединението на наистина цялото общество.

                      Коментар


                      • #41
                        Добре, сигурно преувеличават, обаче вълчите кожи са налице, снайпери нямат, а стадата не ги обикалят хора, щото е полу-промишлена история. Оставили са кучетата да се оправят. Стирхнин не ползват.

                        Не знам колко разбираш от животни, обаче вълчият живот изобщо не е за завиждане, ако не го идеализираш. В глутницата няма никакво достойнство, ами строга и жестока йерархия. А свободата е ежедневна борба за оцеляване на колектива и в рамките на колектива. Поотделно ловните способности клонят към нула. С кучетата е подобно, само че човекът е заел мястото на водача на глутницата. Кучето яде от ръката на стопанина, а вълкът - от лапата на водача.

                        Освен това сам вълк не напада мъж, освен ако не е бясен. А кучето кво прави с хората, ако се наложи...

                        Айде пак старата песен, че всеки американец бил дебил... Обърнете плочата, че тая страна омръзна вече.

                        Коментар


                        • #42
                          Това, че нямаш толкова силна воля и амбиция, значи, че все пак бих изпил по едно с теб (образно казано).

                          С волевите и амбициозни хора си говоря с друг тон и с други средства, когато се наложи да им се припомнят понятия като скрупули, морал и срам. Стига някой да не ме е изпреварил...

                          Не ги уважавам, а много внимавам в отношенията ми с тях. За съжаление винаги се оказва, че е било основателно. Други сили ги движат тях...

                          Хората, които уважавам и които са ми оставили най-силни впечатления от детсвото бяха комбайнерите от ТКЗСто на село. Изключително мъдри и благи мъже. Малко такива хора останаха.

                          Амбицията е вътрешен бяс, който изисква много акъл, за да се контролира. Нагледал съм се на примери.

                          Коментар


                          • #43
                            Първоначално публикуван от Obersturmbahnfuehrer
                            На всеки, който си мисли, че разбира от детска психология, препоръчвам да прочете "Господарят на мухите" от Уилиям Голдинг. Ако не му се чете, да гледа филма...
                            Възпитаването на подрастващите е бил голям проблем на всяко общество и затова има толкова различни индивиди и съдби. Има разглезени дечица, натискани от богати родители с амбиции, от които нищо не става, както казва Volk. Има "улични" деца, които пълнят по-късно затворите, защото гледат първите и веднъж в знак на протест, друг път защото нямат идея как да постигнат благополучие, решават да го направят чрез престъпление. Всичко е индивидуално и с възпитанието мисля, че не бива да се прекалява нито в едната, нито в другата посока! На децата трябва да се дава и относителна самостоятелност, за да се научат сами да вземат решения.
                            Колкото до възпитанието от страна на медии, околна среда и общество, много по опасен за мен е просташкия поп-фолк, отколкото рапът, тъй като всред многото нецензурни изрази има и много тарикатски и умни мисли във втория, докато първият с абсолютно просташките си текстове унищожава мисленето на подрастващите и ги учи на елементаризъм!
                            Много може да се каже по темата, но мисля, че първите 7 години, както е казано, определят много бъдещето на подрастващия и ако родителите се прихласват по фолка през това време, това е определящо за бъдещето на децата им !!!
                            Obersturmbahnfuehrer, времената се промениха вече! Аз съм още по-съвременник на Висоцки и ги пеехме тези песни на разсипия, но тогава беше време на протест. Не че сега няма за какво да се протестира, но явно не е назрял достатъчно моментът или съвременният Висоцки е рапът ...
                            Панта рей, панта генезис.
                            Ендурото и сексът не са шега работа !
                            -------------
                            Животът се измерва с броят на издишванията !

                            http://sixdayscrazyjob.com
                            http://crazy-job.com

                            Коментар


                            • #44
                              темата е доста сложна и не е от нашата компетенция като цяло
                              иначе мога да кажа и аз доста нещта по темата но щте се въздържа
                              иначе имам две деца
                              и са едни от най възпитаните в общти линии а не се престаравам да ги възпитавам специално
                              тайната обаче няма да ви казвам щтото щте ме мислите луд
                              то не че не съм малко такъв
                              расте много интересно поколение в момента
                              доста е различно от предишните
                              и не всички от тях са лоши и слушат рап
                              в доста близки отношения съм с много подрастващти така че имам преки наблюдения
                              и трябва да ви кажа че има много свестни хора измежду тях
                              а в най общти линии децата стават почти точни копия на родителите си обикновенно
                              макар че преди това минават през различни периоди

                              Коментар


                              • #45
                                Жоре, изобщо не смятам, че някой днешен хлапак ще слуша Висоцки. А жалко, щото той не е поредният продукт на своето време, който трябва мирно да си отиде с епохата.

                                Въпросът е как ще им се оформи критерият. Аз сега мога да слушам рап, защото знам кое е плява и кое е поезия, а и кое е направо пошло.

                                За чалгата не говоря изобщо, но народът си го влече ориенталската простотия. Навремето нямаше чалга и отвсякъде дънеше сръбско.

                                Иначе изкуство има навсякъде, стига да можеш да го отсееш. Има и стойностен рап и "метъл" и т.н.

                                А, Митков, кво значи, че темата не е от нашата компетенция? Ти децата си ги даваш на отглеждане на "компетентните органи" ли?

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X