Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Деца и възпитание...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Деца и възпитание...

    Първоначално публикуван от Фани Преглед на мнение
    ...но да не се намесвате между тях - без "помощта" на възрастните те се разбират чудесно, дори и от различни раси да са...
    Твърдо се намесвам, ако някой малко по-голям реши, че малките са за мачкане или пък други 3-4 деца решат да мачкат само дете. Децата понякога са много жестоки и трябва да се пресичат навреме.

    Коментар


    • От: Деца и възпитание...

      Първоначално публикуван от Kozzzec Преглед на мнение
      Твърдо се намесвам, ако някой малко по-голям реши, че малките са за мачкане или пък други 3-4 деца решат да мачкат само дете. Децата понякога са много жестоки и трябва да се пресичат навреме.
      Затова и започнах с "Принципът е да наблюдавате децата да не пострадат..." - разбира се, че се намесвате когато има опасност някой да пострада физически, както например сте посочили. Вчера нямах много време да пиша, сега мога да поясня - не се намесвайте в игрите им, да им ги определяте вие или да им показвате как правилно се играе с дадена играчка според вас и пр., особено на малките дечица - чрез игрите те откриват света, затова пипат всичко, опитват всичко (за ужас на родителите), може да се опарят, ударят, намокрят и т.н.; освен това всички са егоисти малко или много (дори и ние сме ). Децата имат етап в който искат да вземат всичко чуждо, но същевременно не дават нищо свое, после пък се променят; имат и "НЕ" фаза която, ако успеете да сте спокойни, е доста комична и т.н. Има и ревност която проявяват, колкото и да ни се иска да не е така, но всъщност точно ние можем да я предизвикваме...
      Но най-важното е родителите да се научим да разбираме децата си, какво точно се крие зад въпросите им, страховете и притесненията им. А за това аз лично вече съм убедена, че трябва да преминаваме специално обучение, няма как и не познавам човек който да си ги знае ей така, отгоре тези неща. Дори откакто четох учебниците за 8, 9 и 10 клас по философия и психология на моите деца вече съм на мнение, че чисто практическата страна на психологията трябва да се преподава в училище, а не сухи понятия и ненужна информация. Спокойно може да се заменят някои предмети, които наистина няма да трябват в живота, за сметка на познанието за себе си, за другите, за света.
      Казват, че по целия свят сегашните деца вече не играят заедно така, както ние навремето; такива са и моите наблюдения покрай моите деца, предполагам, че и вие го забелязвате. За добро или не, явно светът върви към виртуално общуване - ето вчера например имаше статия "Жилетка, изобретена в Масачузетския технологичен институт, позволява на потребителите на социалната мрежа "Фейсбук" да се прегръщат, независимо на какво разстояние се намират един от друг"... Докъде ли ще стигнем всъщност...?!

      П.П. Заглавието на книгата, която споменах по-горе на англ. ез. е "Between parent and child / New solutions to old problems", Dr.Haim G. Ginott
      Последно редактирано от Фани; 10-10-12, 09:46. Причина: допълнение
      ИСКАМ БЪЛГАРИЯ ЧИСТА!

      Коментар


      • От: Деца и възпитание...

        Първоначално публикуван от Фани Преглед на мнение
        ...Но най-важното е родителите да се научим да разбираме децата си, какво точно се крие зад въпросите им, страховете и притесненията им...
        И тамън ги разберем и те вече пораснали.

        Коментар


        • От: Деца и възпитание...

          Като бях малък, се чудех що мама и тате само ми обясняват някакви неща.
          Сега се чудя на моя син какво ще му обяснявам, като попорасне...
          Comin' in on a wing and a prayer, Comin' in on a wing and a prayer
          Though there's one motor gone, We can still carry on, Comin' in on a wing and a prayer

          Коментар


          • От: Деца и възпитание...

            Какво се случва, когато деца /3-8г./ намерят кашон с ролки за касов апарат и то пред очите на родителите им?
            Дано не намерят кашон спрейове с изтекъл срок или нещо като чанта с бракувани фойерверки!
            Всъщност децата нямат никаква вина!
            Прикачени файлове

            Коментар


            • От: Деца и възпитание...

              Кога (на колко години трябва да стане) е подходящо за момиченце (в днешно време, все пак сега децата са по-изнежени отколкото преди 30 години, например) да научи историята за "Малката кибритопродавачка" (или "Храбрият оловен войник", "Малката русалка" и други подобни сърцераздирателни приказки) от Ханс Кристиян Андерсен.
              Ако някъде е обсъждана подобна тема, моля дайте линк, аз не намерих.

              Коментар


              • От: Деца и възпитание...

                Като се научи да чете свободно. Между 6 и 10 според акъла. Свободното и бързо четене е добро мерило.

                Коментар


                • От: Деца и възпитание...

                  Първоначално публикуван от Paladin Преглед на мнение
                  Кога (на колко години трябва да стане) е подходящо за момиченце (в днешно време, все пак сега децата са по-изнежени отколкото преди 30 години, например) да научи историята за "Малката кибритопродавачка" (или "Храбрият оловен войник", "Малката русалка" и други подобни сърцераздирателни приказки) от Ханс Кристиян Андерсен.
                  Ако някъде е обсъждана подобна тема, моля дайте линк, аз не намерих.
                  Когато Вие сте готови да и я прочетете. Детето е в езика още преди да разбира семантичният смисъл на думите. С други думи: четете и всичко и по много, единствено правило е да се придържате към класическите произведения, преведени адекватно. Какви нови преводи на класически приказки са ми показвали родители в кабинета.... ужас и безумие.
                  08седемшест5едно513четири

                  Коментар


                  • От: Деца и възпитание...

                    Класическите произведения се преработват непрекъснато от разни като Дисни, точно да бъдат по-асимилативни и за по-малки (пример, в Малката русалка е премахнато превръщането в пяна и другите тъжни неща), аз говоря за оригиналните произведения.
                    Децата от 6 до 8 години са доста еднакви (а и да не са, в първи клас се уеднаквяват, това са си мои наблюдения)
                    Моето дете е момиче на 6 години първи клас, и плаче на тъжните моменти на Литъл Стюарт, та затова се чудя - възрастта и е подходяща ама детето май още не е готово.

                    Коментар


                    • От: Деца и възпитание...

                      А, сълзите не трябва да Ви притесняват- те са нещо напълно естествено и в определени случаи- градивно. Когато на човек му е тъжно е нормално да плаче, това е един съвсем естествен начин да се символизира скръбта, и да се редуцира напрежението, породено от нея. Ако Ви притесняват сълзите и, то тогава как я наказвате, когато, наистина се налага?
                      08седемшест5едно513четири

                      Коментар


                      • От: Деца и възпитание...

                        Първоначално публикуван от Paladin Преглед на мнение
                        Кога (на колко години трябва да стане) е подходящо за момиченце (в днешно време, все пак сега децата са по-изнежени отколкото преди 30 години, например) да научи историята за "Малката кибритопродавачка" (или "Храбрият оловен войник", "Малката русалка" и други подобни сърцераздирателни приказки) от Ханс Кристиян Андерсен.
                        Ако някъде е обсъждана подобна тема, моля дайте линк, аз не намерих.
                        Когато добие ясно изяснено (а не загатнато) разбиране на понятието "смърт"/"мъртъв", плюс месец-два.

                        Проблемът е ако вече е гледала версиите на Дисни, тогава оригиналните приказки могат да минат едва след като спадне интереса към филмчетата до степен почти да не я интересуват.
                        Издъних се на Тюринг теста

                        Коментар


                        • От: Деца и възпитание...

                          Твърдото ми убеждение е, че приказките на Х.К. Андерсен и братя Грим трябва да бъдат забранени по нашите земи!
                          Толкова много насилие, безнадеждност и жестокост, представени като "детски приказки", могат да се родят само в главите на мрачните северноевропейци. Никак не ме учудва факта, че създателите на концентрационните лагери са отгледани с приказката за Хензел и Гретел.
                          Приказките на южните народи са пълни с радост от живота, с любов и добрина- дори и злодеите са по-човечни.
                          There is no dark side of the moon really. As a matter of fact it's all dark.
                          No wahalla.

                          Коментар


                          • От: Деца и възпитание...

                            Първоначално публикуван от Tramp Преглед на мнение
                            Твърдото ми убеждение е, че приказките на Х.К. Андерсен и братя Грим трябва да бъдат забранени по нашите земи!
                            Толкова много насилие, безнадеждност и жестокост, представени като "детски приказки", могат да се родят само в главите на мрачните северноевропейци. Никак не ме учудва факта, че създателите на концентрационните лагери са отгледани с приказката за Хензел и Гретел.
                            Приказките на южните народи са пълни с радост от живота, с любов и добрина- дори и злодеите са по-човечни.
                            Сещам се за една наша приказка, "Дядовата ръкавичка", дето поуката беше че като се сплотим си помагаме (стопляме), а баш поуката беше че като се стоплим в крайна сметка минава тоягата и ставаме кожухче за някоя баба

                            Всички стари детски приказки събирани от единични познати автори като братя Грим или Шарл Перо съдържат много насилие. Все пак са систематизирани по време когато малките деца е трябвало доста от рано да свикват с идеята че статистически и да доживеят до възраст да могат те да разказват приказки на децата си - в процеса повече от вероятно ще загубят пряк роднина - я брат, я сестра, я баща, я майка. Отношението към смъртта като честа гостенка е било все пак различно.
                            Издъних се на Тюринг теста

                            Коментар


                            • От: Деца и възпитание...

                              Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
                              Когато добие ясно изяснено (а не загатнато) разбиране на понятието "смърт"/"мъртъв", плюс месец-два.

                              ....
                              Да, добре, напълно съм съгласен.
                              Сега въпроса ми се измества на:
                              Как се обяснява смърт, мъртъв, умрял на дете (6 годишно момиче, което безрезервно вярва в Дядо Коледа)

                              Коментар


                              • От: Деца и възпитание...

                                Първоначално публикуван от Paladin Преглед на мнение
                                Да, добре, напълно съм съгласен.
                                Сега въпроса ми се измества на:
                                Как се обяснява смърт, мъртъв, умрял на дете (6 годишно момиче, което безрезервно вярва в Дядо Коледа)
                                Дано не се налага, иначе не бързай. Към 8 вече почват да имат по-реална представа за нещата. Поне това наблюдавам при моята девойка, на 8,5г.
                                The Flat Earth Society has members all around the globe.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X