Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Заварка с ''Вежен''или с телоподаващо-коя е по-здрава?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Заварка с ''Вежен''или с телоподаващо-коя е по-здрава?

    Става въпрос за следното.Вчера завърших работата по правенето на теглич за лек автомобил,при работа съм използвал главно електрожен,с електроди ''Вежен'',като при зоните където се свързват/заваряват 2-та детайла,освен заварка на всички възможни места,съм разпробил детайлите и подсигурил с 12мм болт,който си остава там за постоянно.Намерих дебела шина с ябълка от някакъв стар теглич,и тази шина с ябълката заварих към основната конструкция,но не с електрожена а с телоподаващото,като съм работил на макс. ампераж и според мен се получиха доста масивни и здрави шевове,От едната страна шината ляга на изградената конструкция 8 см и от другата 8 см,като сега където ляга всичко е заварка,контактува на още 2 места по 4 см и там съм го заварил плътно.Интересува ме според вас заварката с телоподаващо дали ще е достатъчно здрава,понеже шината е термообработена и няма да мога да я пробия и подсигуря с болт.Благодаря предварително на всички дали мнение.
    Yamaha Yz450F
    Suzuki Vitara V6 ''леко'' повдигната
    Всичко с ''рошави''гуми!

  • #2
    От: Заварка с ''Вежен''или с телоподаващо-коя е по-здрава?

    Ако заварката с СО-то е добра,ще държи.Аз вежена го ползвам само за "асмалъци".За отговорни заварки - малко по други електроди.
    0884 987 137
    В българския език НЯМА дума, която в множествено число да завършва с "Й"

    Коментар


    • #3
      От: Заварка с ''Вежен''или с телоподаващо-коя е по-здрава?

      В началото на 90-те години, дядо ми имаше един стар опел рекорд производство през 60-те години. На него му слага теглич от москвич с малко преправяне. Тази шина с ябълката е хваната на две места. На едното място е в напречна греда 20х30мм чрез заварка, а малко по-назаде чрез тръба около Ф25 в шината чрез скова, а тръбата към болтовете на захват на бронята за да не провисва теглича.
      До 2005 година го е карал без никакви проблеми. Хвърли колата на скрап, но теглича си стои сега и ми пречи.
      Преправянето беше единствено в планките за захват към гредите и заваряно с вежен.

      Коментар


      • #4
        От: Заварка с ''Вежен''или с телоподаващо-коя е по-здрава?

        Шината с ябълката съм я отрязал от москвичов теглич,иначе напречната греда за която е заварена шината е горещо валцовано ''П'' 8х4,заварял съм на 8 сантиметровата страна,затова по-горе бях писал че има две заварки по 8 см и две заварки,колкото е широка шината.Междудругото преди години заварях с телоподаващо една обица на тракторен теглич и човека не е казал да има проблем досега.
        Yamaha Yz450F
        Suzuki Vitara V6 ''леко'' повдигната
        Всичко с ''рошави''гуми!

        Коментар


        • #5
          От: Заварка с ''Вежен''или с телоподаващо-коя е по-здрава?

          Първоначално публикуван от ivo929 Преглед на мнение
          Шината с ябълката съм я отрязал от москвичов теглич,иначе напречната греда за която е заварена шината е горещо валцовано ''П'' 8х4,заварял съм на 8 сантиметровата страна,затова по-горе бях писал че има две заварки по 8 см и две заварки,колкото е широка шината.Междудругото преди години заварях с телоподаващо една обица на тракторен теглич и човека не е казал да има проблем досега.
          Заваряй качествено!
          Най-важното е да няма напречни заварки.а само надлъжни!
          Впрочем как сме живяли и оцелявали с тоя Вежен до сега не разбирам???
          МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

          Коментар


          • #6
            От: Заварка с ''Вежен''или с телоподаващо-коя е по-здрава?

            Първоначално публикуван от mihov_1969 Преглед на мнение
            ...
            Впрочем как сме живяли и оцелявали с тоя Вежен до сега не разбирам???.......
            Епа такива имаше у склада ! А и Кракрата не щеше да гори "Руен" ("Норд") .


            Първоначално публикуван от mihov_1969 Преглед на мнение
            ....
            Най-важното е да няма напречни заварки.а само надлъжни!
            ....

            ... и що така ?! Нали като завъртиш колата на 90 градуса , надлъжните ше изглеждат напречни .
            Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

            Коментар


            • #7
              От: Заварка с ''Вежен''или с телоподаващо-коя е по-здрава?

              Когато с баща ми си правихме каравана 1987 год. и минавахме технотест при инж.Железаров в Балканкартехника в София така ни казаха/разрешиха!
              Като почнеш да си караш прикачния инвентар на 90 гр. ако искаш му прави и нитова сглобка!
              По шасито не е разрешено да се прави напречна заварка! И аз не правя!Ти ако си извънземен е си превъзмогнал природните закони прави!
              Няма лоши електроди .има лоши стрелци!!!
              МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

              Коментар


              • #8
                От: Заварка с ''Вежен''или с телоподаващо-коя е по-здрава?

                Скромният ми опит при тегличите показва, че метала се се къса точно до заварката , а не самата заварка. Всеки случай си е сам за себе си, но трябва винаги да се има едно наум.

                Коментар


                • #9
                  От: Заварка с ''Вежен''или с телоподаващо-коя е по-здрава?

                  Първоначално публикуван от mihov_1969 Преглед на мнение
                  .....По шасито не е разрешено да се прави напречна заварка! И аз не правя!Ти ако си извънземен е си превъзмогнал природните закони прави!
                  ......
                  Първо , на кое викаш "напречна" и на кое "надлъжна" заварка ?

                  Второ , човека не си е срязал шасито , та да прави "заварки" по него , а присъединява детайл към шасито.Очевидно ти е убягнало и не правиш разлика.

                  .... и трето : кой природен закон ( или кои природни закони ) имаш предвид в случая ? Щото така както си го написал звучи .... няма да казвам как , ама във всеки случай не е сериозно.

                  ПС. ...а да не излезе само спам , та към колегата Иво : ако всичко е наистина така както си го описал , проблем няма да имаш .

                  Опс ! Впрочем , какво имаш предвид под "термообработена" шина , че като чуя за термообработени стомани в заваряването - настръхвам ?
                  Последно редактирано от Vlado_Ts; 06-03-14, 15:55.
                  Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Заварка с ''Вежен''или с телоподаващо-коя е по-здрава?

                    Владо,като казах термообработена май не се изразих правилно.Както казах по горе,шината с ябълката съм отрязал от москвичов теглич,а там шината представлява нещо като Z само че не толкова сгъната.Като отрязох шината трябваше да изправя отрязаното парче,взех ''бойния'' чук и бой.Шината беше боядисана и след доста бой,боята падна,отдолу виждам метала-един такъв синкав,бие на черно.Та затова съм писал термообработена,а сигурно като са я огъвали тази дебела шина са я нагрявали,и от там ми се стори по странния цвят.
                    Yamaha Yz450F
                    Suzuki Vitara V6 ''леко'' повдигната
                    Всичко с ''рошави''гуми!

                    Коментар


                    • #11
                      От: Заварка с ''Вежен''или с телоподаващо-коя е по-здрава?

                      На огънатото място се хваща със скова упорна тръба към бронята. Точно тази шина ми се струва че не е най-правилно да се мъчи за изправяне, като се има предвид че ще се ползва за теглич. На ладите тегличите вяха от по-дълга шина и нещо нато голяма лапа и се хващаха за ламарината на пода. Там много проблеми имаше поради хващане в ламарина. Шината не е като на москвичите, но пак имаше упори към бробята.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Заварка с ''Вежен''или с телоподаващо-коя е по-здрава?

                        Първоначално публикуван от ivo929 Преглед на мнение
                        Владо,като казах термообработена май не се изразих правилно.Както казах по горе,шината с ябълката съм отрязал от москвичов теглич,а там шината представлява нещо като Z само че не толкова сгъната.Като отрязох шината трябваше да изправя отрязаното парче,взех ''бойния'' чук и бой.Шината беше боядисана и след доста бой,боята падна,отдолу виждам метала-един такъв синкав,бие на черно.Та затова съм писал термообработена,а сигурно като са я огъвали тази дебела шина са я нагрявали,и от там ми се стори по странния цвят.
                        Разбрах те . Нямаш проблем , аз се опасявах да не е някоя стомана 45 или нагоре , че тогава Вежена не помага . Карай си спокойно - даже може и да го пробваш с речни камъни
                        Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Заварка с ''Вежен''или с телоподаващо-коя е по-здрава?

                          Какво значи "Вежена на помага", колега?
                          Знаете ли какво е това Вежен?
                          Знаете ли какво е рутилов електрод Вежен?
                          Знаете ли какво е базечен електрод Вежен?
                          Знаете ли какво е Ст45 (стомана 45)? А Ст3, а Ст5?
                          Знаете ли, че точно термообработените се късат до заварката? А знаете ли защо?
                          Няколко човека тук давате съвети по заваряване, а реално асмалъците, които сте правили са опасни за преминаващите.
                          Ако на този човек теглича му се скъса, сещате ли се кой ще иде в затвора?
                          А сещате ли се, че ще иде в затвора защото са умряли хора?
                          Утре някакъв такъв като ме блъсне или убие една спирка хора, на Вас ли да благодаря?
                          В желанието си да сме компетентни... прекаляваме много често.
                          Аз имам сертификат за седем заваръчни процеса за 300 атмосфери налягане, ама не се обаждам.
                          Росен Спасов (0+) LZ1SMY 0878110730
                          Най-добрите ми спомени са предстоящите!

                          Коментар


                          • #14
                            От: Заварка с ''Вежен''или с телоподаващо-коя е по-здрава?

                            Аз мисля, че специално Владо има известни познания и не произвежда точно асмалъци...
                            "Законите са много хубаво нещо, ама когато важат само за другите..."
                            Неизвестен мъдрец

                            Коментар


                            • #15
                              От: Заварка с ''Вежен''или с телоподаващо-коя е по-здрава?

                              Не го познавам и никого не искам да убидя.
                              Човек, който пита за разликата между телоподаващо и електрожен му се полага да асмалъкства или със съседа да направят "блиндирана" врата, ама да бъде насърчаван да заварява теглич...
                              Росен Спасов (0+) LZ1SMY 0878110730
                              Най-добрите ми спомени са предстоящите!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X