Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Информация за пътуващите в чужбина

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Информация за пътуващите в чужбина

    Започвам темата, с надеждата да се включат и други, запознати с особеностите за движение в чужди държави, така че да се натрупа полезна информация, която да ни спести проблеми при пътуване в чужбина.
    Предполагам, че много хора преминават през територията на Сърбия, пътувайки в Западна Европа. Ето някои много важни неща, които не трябва да забравяте:
    1. Всеки излизащ от страната има право да изнесе без да декларира, суми до 2000 (две хиляди) евро. Ако влизате с по-големи суми, ЗАДЪЛЖИТЕЛНО искайте да попълните декларация за това. Не отстъпвайте пред изрази от рода на “няма проблеми” или “не е необходимо”. При излизане ще ви конфискуват всичко което е повече от 2000 евро на човек , независимо дали на влизане някой ви е уверявал, че е излишно да декларирате!
    2. За управление на територията на Сърбия ви е необходима международна шофьорска книжка. В противен случай рискувате сериозни проблеми.
    3. Ограниченията на скоростта в страната, за леки автомобили в населено място, извън населено място, приградска част от автомагистрала и автомагистрала са, както следва: 60 km/h, 80 km/h, 80 km/h, 120 km/h. Частта от автомагистралата, която заобикаля по-големите градове (Белград, например) се води за “приградска” и ограничението е 80 km/h, тъй като частично се използва от градския транспорт. Това важи, дори и да не са поставени ограничителни знаци! За ВСИЧКИ автомобили, регистрирани като “товарни”, максималноразрешената скорост по автомагистрала е 80 km/h, независимо от товароносимостта, така че дори да се движите с пикап, нямате право да превишавате 80 km/h.
    4. При движение в кръгово кръстовище, предимство има ЛЯВОСТОЯЩИЯТ, освен ако няма друго, указано с пътни знаци. По тази логика, когато вътре в кръстовището се образуват няколко успоредни колони от автомобили, предимство имат тези, които се намират най-вътре в кръстовището.
    5. Доколкото направите нарушение, като чужденец ще бъдете незабавно отведени при “съдия за нарушения”, който веднага ви определя наказанието. Доколкото не можете да платите глобата, следва задържане.
    6. Ако паркирате неправилно и колата ви вземе “паек”, глобата е 80 евро, в рамките на деня. За престой се заплаща допълнително.

  • #2
    До: Информация за пътуващите в чужбина

    На мен не са ми правили проблем за книжката, въпреки че си е най-обикновена българска. Освен това последно време са им взели радарите че много сериозно сечат всички и потока обикаля страната, което не е добре защото не плащат сериозните магистрални такси... Минаваш покрай тях със 140 и само гледат. Виж обаче ако изпревариш при непрекъсната осева линия си заминал....
    Веднъж влюбен в американски автомобил след време с ужас установяваш че всичко най-прекрасно на този свят е или неикономично, или неекологично, или не се побира в гаража.

    Коментар


    • #3
      До: Информация за пътуващите в чужбина

      като става дума за този район в Хърватска съм глобяван за това,че съм спрял на магистралата на банкета защото на детето му беше зле,но гадовете ми взеха 50евро иначе трябваше да ходя до някакво село до съда пък там да чакам до сутринта и т.н.С две думи ГОЛЯМИ ЛАЙНАРИ
      ПАВКО
      0888802068

      Коментар


      • #4
        До: Информация за пътуващите в чужбина

        Няма лошо ако правят всичко възможно ,с оглед спазването на закона.
        Респективно ,много ще е лошо ,ако "дерат" само и само защото си чужденец.

        Ами какви глобички са написали ,а?
        Идва паяка и те отнася -80 евро!
        Тук на някой ако му вземат "Заставичката" и му поискат 160 лв ,смятай "Паркинги и гаражи",трябва да впишат в ценоразписа си и организиране на погребения.
        B+

        Коментар


        • #5
          До: Информация за пътуващите в чужбина

          Обърнете внимание на изискването за деклариране на парите над 2000 евро. Попълвайте декларации и при влизане, и при излизане, за да се знае, че парите сте ги внесли и ги изнасяте(няма да ви се разсърдят ако ги похарчите там до цент, разбира се). Но в никакъв случай не си позволявайте да влезете в страната с недекларирани суми. При излизане почти сигурно ще ви ги вземат. Митничарите са безпощадни в това отношение, когато излизате-как ще докажете, че не сте придобили парите в страната?!
          Доста нашенци, тръгнали да купуват коли, се връщат с празни ръце, заради това.

          Коментар


          • #6
            До: Информация за пътуващите в чужбина

            И аз мисля , че с българската книжка няма проблем. Спирали са ме много пъти, включително и на съдия са ме водили обаче международна книжка до сега никой не ми е искал

            Коментар


            • #7
              До: Информация за пътуващите в чужбина

              Аз ви цитирам какво казва законът. А то е: Чуждестранните граждани, пътуващи на територията на страната трябва да имат международна книжка, съгласно "Конвенция за пътно движение" от 08.11.1968г.
              Тази книжка може да се използва и от пребиваващите временно в страната чуждестранни граждани, но за срок не по-дълъг от 6 месеца. След изтичане на този срок, чуждестранните граждани трябва да използват национално свидетелство за правоуправление, издадена от МВР-Република Сърбия, която се придобива след легализация на вече притежавана национална такава, издадена от друга държава или след полагане на изпит по общия ред.
              Информацията съм я проверил лично в Белград три пъти, защото ме засяга пряко. Дори единият от служителите каза, че глобата не е много голяма, но не уточни колко е (по тукашните представи, вероятно 80-100 евро).
              Иначе всеки от вас може да рискува, но това си остава за негова сметка.

              Коментар


              • #8
                До: Информация за пътуващите в чужбина

                За Сърбия:
                Декларират се суми над 4000 евро кеш. В противен случай се конфискуват или се дава голям рушвет. Прекарваш да 2 стека цигари и 2л. алкохол. Пътя до Ниш е опасен - тесен е, с много завои и тунели. Внимаваите при изпреварванията!!! Ниш - Београд - магистрала 15 евро за кола - 220 км. хубав път. Београд - голям трафик! След това до Нови Сад и Хоргош има две къси магистрали - 3.5 евро за кола. ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ЗЕЛЕНА КАРТА!!!
                За Унгария:
                Пътуваш по идеални пътища до Будапеща. Внимаваш да не заспиш , стават страшни катастрофи. Будапеща е голяма и ако се загубите ЛОШО - четете табелите от по-далече. След това до границата с Австрия пътя също е идеален. Задължителна е винетка - за 7 дни, 7 евро. Имат камери по пътищата и те хващат, ако си без винетка. Глобата е 100 евро.
                За Австрия:
                Трябва да си купите винетка - за 4 дни, 6.5 евро. Също има камери по пътищата . Не влизайте във Виена, освен ако не сте решили да я разгледате. Има големи задръствания. До границата с Германия много каране със 120 км/ч. , но не повече и внимавайте с лявата лента, много е опасно, не стойте там. В най-лявата лента карат с 200км/ч. супер коли. Граница между Австрия и Германия няма.
                За Германия:
                Няма винетки, нито такси за магистрали. Има много полиция и въздушни патрули. Пътищата са перфектни, дори и "селските" са по-добри от "Тракия". За поведението на шофьора и неспазването на правилника и знаците, няма милост.
                Ако някой има нужда от по-конкретна информация, нека да пише.
                sigpicЗлобата и завистта нямат почивен ден!

                Коментар


                • #9
                  До: Информация за пътуващите в чужбина

                  Добре, а толкова ли е лошо през Румъния? Аз на 20.12 тръгвам за Виена и все още не мога да реша от къде да мина. Още повече, че днес сърбите обявиха, че ако трябва и оръжие ще използват за да защитят целоста и (Косово). Затова сериозно обмислям маршрут през Румъния. Какво ще ме посъветвате? Какъв маршрут да избера от София през Румъния (КПП, градове, магистрали)?

                  Коментар


                  • #10
                    До: Информация за пътуващите в чужбина

                    Първоначално публикуван от bob2000 Преглед на мнение
                    Добре, а толкова ли е лошо през Румъния? Аз на 20.12 тръгвам за Виена и все още не мога да реша от къде да мина. Още повече, че днес сърбите обявиха, че ако трябва и оръжие ще използват за да защитят целоста и (Косово). Затова сериозно обмислям маршрут през Румъния. Какво ще ме посъветвате? Какъв маршрут да избера от София през Румъния (КПП, градове, магистрали)?
                    Ами пътят не можеш да го объркаш. Видин, Клафат, Турно северин,Тимишуара, Арад, Сегет. Обаче е много кофти, караш праз Карпатите бавно, има много дупки, зависим си от ферибот.
                    Аз бих минал през Сърбия, без притеснения, пътува се спокойно, само до Ниш са малко завои, след това е магистрала чак до Виена.
                    LZ1PER

                    Коментар


                    • #11
                      До: Информация за пътуващите в чужбина

                      Аз минавам през Монтана(там спя) след това Бор, Жагубица от там моста на Смедерево(избягва се Белград) и от там се гони най прекия път до Суботица. От там напряко през Унгария през Szekezfehervar и Гьор. Няма винетки и никакви такси, но без GPS е трудно. Винетката за Австрия(без нея не може защото във Виена дори и магистралите са с винетка) мисля е за 1 седмица. Задръстванията във Виена не са чак толкоз зле като се има в пред вид какво представлява СФ в Момента. Все пак хората във Виена си имат център за управление на трафика(за разлика от при нас) и е възможно да се получи някъде задръстване за не повече от час. Ферибота през Видин си е чиста проба наказание- чакаш някой ферибот(предимно румънския) да те качат на цената от 20 Евра + 1,5 на човек за 1,5км до отсрещния бряг. От там нататък 8 ч мъки и пътуване по един от пътищата на смъртта на Румъния. Причината за това е трафика, хаоса, ремонта, ченгета с радари във всяко село, дупки, каруци. Абе изобщо кво да обяснявам, нали Румъния ни е изпреварила с развитието си. Аз не препоръчвам този маршрут. За съжаление като се връщам от Виена с пълна кола, се налага да се мине от там, за да се избегнат митниците на Сърбия. А, щях да забравя, при влизане в Румъния си купете винетка, 3,5 евро. Може и да не потрябва, обаче като излизате на границата ще Ви проверят и ще Ви направят проблем и глоба. Моето мнение е че по този път Румънците трябва да плащат на пътуващите за похабените автомобили и време и стрес. Ама мен никой не ме пита. Тая страна винаги я минавам без да спирам за по-дълго. Германия е друга губерния и там не трябва да се кара след обед в петък и неделя - попадате в задръствания за часове наред. Иначе там се кара бясно, затова и техните автомобили втора употреба, дошли тука са издухани от всякъде. В Германия всеки опит да спрете на магистралата в аварийната лента ще Ви докара полиция до няколко минути, и бог да Ви е на помощ ако колата не Ви е повредена. Изобщо ми направи впечатлени ече при спиране в аварийната лента, пътниците бягат колкото се може по-встрани от магистралата. Предполагам че причината е същата като при нас, автомобили изпреварващи през аварийната. За това се сещам. На всякъде карам със скоростите които са разрешени и не съм имал проблеми за сега.
                      Забравих да кажа че мразя магистралите, защото ми се приспива със всички последствия от това.
                      ВѢРНОСТЬ И ПОСТОЯНСТВО

                      Коментар


                      • #12
                        До: Информация за пътуващите в чужбина

                        Прави са колегите - през Румъния в момента не е много приятно, НО има напредък! Само за 1.5 месеца бяха доста подобрили пътя! Ремонта върви с пълна сила и хората работят! Впечатленията са от преди 10-тина дни. Предишното пътуване беше преди 2 месеца - разликата е огромна!! Чакането на ферибота е около 1 час! През Сърбия също става, ама честно казано от тяхните митничари и полицаи ми е дошло до гуша!
                        Добре, а толкова ли е лошо през Румъния? Аз на 20.12 тръгвам за Виена и все още не мога да реша от къде да мина. Още повече, че днес сърбите обявиха, че ако трябва и оръжие ще използват за да защитят целоста и (Косово). Затова сериозно обмислям маршрут през Румъния. Какво ще ме посъветвате? Какъв маршрут да избера от София през Румъния (КПП, градове, магистрали)?

                        Аз бих минал през Румъния, но това е лично мнение! Предтсои ми пътуване до Австрия (но до южна Австрия близо до Залцбург) и там бягам през Сърбия! Абе докато не опиташ няма да можеш да решиш!!
                        יעבור
                        «И това ще мине»

                        Коментар


                        • #13
                          До: Информация за пътуващите в чужбина

                          ЗА ПРЕМИНАВАЩИ ПРЕЗ СЪРБИЯ!
                          Може би сега му е времето да се възобнови темата, тъй като се очакват промени за пътуващите българи през Сърбия. Моля, ако някой е пътувал от там, след като нашето ВЕЛИКО правителство призна независимостта на Косово, да сподели впечатления за отношението към нас от страна на митничарите и полицаите. Надявам се това де е от полза за всички, които им предстои да преминават от там, пък и дори само като инфо за заслугите на правителството ни към народа.
                          http://www.nakladkibg.com
                          накладки, спирачни дискове, съединители

                          088 8613380

                          Коментар


                          • #14
                            До: Информация за пътуващите в чужбина

                            1. Пътуването през Сърбия, ака няма някякви международни проблеми е несравнимо по-добре от пътуването през Румъния. В единия случай караш след Ниш само по магистрали, а в другия случай по тесни планински пътища през селца и паланки следващи една след друга.
                            2. В Румъния са ме глобявали 40 нови леи за невключени фарове през месец март.
                            3. В Австрия са ме глобявали 40 евро за незакопчан колан на пътник на задната седалка.
                            Засега това се сещам.
                            "Обичам България, само по една причина - защото си е моя! А иначе, кой би живял доброволно в кучи ..."

                            Коментар


                            • #15
                              До: Информация за пътуващите в чужбина

                              За Румъния всичко е ясно, по-важно е дали има проблеми с преминаването през Сърбия? Който е минавал скоро, нека сподели!
                              Последно редактирано от Peppy; 23-03-08, 18:00.
                              LZ1PER

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X