Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Въпрос относно N1 хомологация на автомобила

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Въпрос относно N1 хомологация на автомобила

    Здравейте колеги.Имам един въпрос относно автомобил който бих могъл да регистрирам от пътнически на товарен.
    Въпросът ми е следния:възможно ли е при закупуване на нов СУВ да се направи тази промяна,как става,преди регистрацията
    в КАТ ли трябва да е,вярно ли е че ако е Н 1 категория трябва всяка година да се правят два техн.прегледа и дали при тях
    трябва отново да се слага тази разделяща решетка или това е гимнастика само първия път при регистрацията?
    Мога ли сам да намеря някой сервиз да ми направи необходимите за Н1 промени или трябва да се доверя на съответния дилър/магазин
    ,които твърдят че за да искам Н1 трябва да пратят искане към официалния доставчик /в случая Германия/ и колата да си дойде оттам като товарна и тук на място те ще ми сложат тази решетка и да платя едни 900-1000 лв...мисълта ми е мога ли да си я купя нормална от тях и отделно да си направя тази промяна другаде в някой сервиз и после да я регистрирам в КАТ?
    Надявам се някой по компетентен от мен да ме насочи...Благодаря
    Хонда CR-V 2.4 IVTEC

  • #2
    Re: Въпрос относно N1 хомологация на автомобила

    Не можеш да направиш промяната в БГ. Тези коли си идват с Н1 от завода производител. Промяната, даже и да е възможна, не си заслужава за 1 кола.
    "Човекът е човек тогава, когато е на път!"

    Коментар


    • #3
      От: Въпрос относно N1 хомологация на автомобила

      Наши клиенти / на счетоводната къща в , която работя / си купиха Ауди Q3 със съответната документация и в КАТ беше регистрирано като товарно . Поискаха възстановяване на ДДС , но данъчните като го видяха и им отказаха . Нормален автомобил без решетки и пр. Нямам представа в момента дали има някакво юридическо движение по въпроса . Надявам се все пак нещо полезно да съм споделил .

      Коментар


      • #4
        От: Въпрос относно N1 хомологация на автомобила

        Доколкото знам за сертификат N1 е необходимо автомобила да го позволява.Не всеки автомобил може да стане "товарен".Ако го позволява, тогава трябва да се одобри от TUV, или подобна организация, призната в ЕС.За вече регистриран автомобил не знам дали е възможно.За чисто нови автомобили, които отговарят на изискванията се прави и до сега от вносителите.За автомобили нов внос също не знам как седи въпроса.Не е задължително завода-производител да издава този сертификат.Таксата за услугата не е малка, и няма да има решетки в колата.Имай предвид, че всички допълнителни разходи ще са по-високи:гражданска отговорност, винетка.Данъка може и да е по-малък.
        Младежи, уважавайте старостта - тя е вашето бъдеще...
        0887/осемпет 66 4осем

        Коментар


        • #5
          От: Въпрос относно N1 хомологация на автомобила

          Когато колата е товарна и е под десет години техническия преглед се прави един път в годината.Навърши ли десет години прегледа е на шест месеца.

          Коментар


          • #6
            От: Въпрос относно N1 хомологация на автомобила

            Автомобила трябва да е от производителя със сертификат N1 .
            Автомобила се регистрира в КАТ по сертификат даден от завода!
            Данъчните не могат да откажат възстановяване на ДДС и те не са органа, който да определи един автомобил дали е лекотоварен с N1 или лек.

            Коментар


            • #7
              От: Въпрос относно N1 хомологация на автомобила

              Трябва да има много коне,че да си струва гимнастиката.Ако колата е на шаси само тогава може да ти я регистрират като товарна.Тогава се почва,преглед два пъти в годината,места 1+1 и много други.

              Коментар


              • #8
                От: Въпрос относно N1 хомологация на автомобила

                Първоначално публикуван от Stefan Dimov Преглед на мнение
                Данъчните не могат да откажат възстановяване на ДДС и те не са органа, който да определи един автомобил дали е лекотоварен с N1 или лек.
                Могат,могат и после се започват едни обжалвания и дела... ,ама това не е вече счетоводен проблем !


                П.П. Нямам преки наблюдения над последващите действия !
                Предполагам фирмата ще спечели , но загубата на време и нерви е значителна !
                Последно редактирано от stankos; 06-02-14, 11:33. Причина: Спестяване на излишни постове

                Коментар


                • #9
                  От: Въпрос относно N1 хомологация на автомобила

                  Първоначално публикуван от stankos Преглед на мнение
                  Могат,могат и после се започват едни обжалвания и дела... ,ама това не е вече счетоводен проблем !
                  И след обжалването кой печели?

                  Коментар


                  • #10
                    От: Въпрос относно N1 хомологация на автомобила

                    Първоначално публикуван от stankos Преглед на мнение
                    Могат,могат и после се започват едни обжалвания и дела... ,ама това не е вече счетоводен проблем !

                    П.П. Нямам преки наблюдения над последващите действия !
                    Предполагам фирмата ще спечели , но загубата на време и нерви е значителна !
                    Така си е - могат...
                    Имам преки наблюдения върху подобен безсмислен казус от НАП през 90-те години.
                    Тогава бе - плащаш и след това обжалваш ако искаш да ти работи фирмата. Държавата бе надвзела доста над 100х. германски марки (левовия им еквивалент)...
                    След 3-4 години делото бе спечелено. Парите върнати с лихвите...
                    С една малка подробност - върнаха ги в левове, а бе минала деноминацията. И с тези огромни на времето пари, успяхме да направим една скромна вечеря на фирмата (10 човека)...
                    Сега имаме един автомобил N1 (фиат добло - 5 местно, но регистрирано Н1), и Зафира (7-местна) - за нито едно от тях не са ни правили спънки по възстановяване на ДДС при закупката им...
                    Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                    Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Въпрос относно N1 хомологация на автомобила

                      Благодаря колеги ...промяната искам да я направя единствено заради факта ,че данъка ми ще е доста по малък ...а именно около 500 лв на година понеже колата ще е нова /150/ к.с. ..не ме интересува дали мога да си взема ДДС обратно/нямам фирма по ДДС/...и пак да питам-при годишния техн.преглед трябва ли да се слага решетка или е само при регистрацията в КАТ?...а гражданската отговорност колко по скъпа е?
                      ....винетката доколкото разбрах е еднаква като за лек автомобил...
                      Хонда CR-V 2.4 IVTEC

                      Коментар


                      • #12
                        От: Въпрос относно N1 хомологация на автомобила

                        Поне на нашите не слагаме решетката при преглед. ГО беше съпоставима с тази на лек автомобил.
                        Данъка наистина е смешен - под 12лв
                        Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                        Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Въпрос относно N1 хомологация на автомобила

                          Първоначално публикуван от Rosen-shumen Преглед на мнение
                          Трябва да има много коне,че да си струва гимнастиката.Ако колата е на шаси само тогава може да ти я регистрират като товарна.Тогава се почва,преглед два пъти в годината,места 1+1 и много други.
                          Що пишете глупости?
                          N1 са и "баничарките"... Дали ще е N1 зависи само и единствено от производителя - какъв сертификат е дал за конкретната кола - на Пежо дори 407 седан има с категория N1 !!!
                          Данъчните може да откажат да възстановят ДДС по други причини, а не защото колата има-няма решетки... Една нормална фирма не тегли ДДС, а ползва данъчен кредит и приспада от дължимия данък... Ако става въпрос за фирма без обороти, която е закупила кола и иска възстановяване на данъка, автоматично се започва данъчна ревизия...
                          помогнете да открием откраднатите двигатели http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=59117

                          Коментар


                          • #14
                            От: Въпрос относно N1 хомологация на автомобила

                            Баничарките са си баничарки...
                            Колегата има предвид, че ако данъка на автомобила с маломощен двигател е 100лв, то от цялата фантасмагория ако имаш N1 ще спестиш едни 50лв (все пак имаш по-чести прегледи и т.н.). И в повечето случаи не си заслужава да се мориш.
                            Докато ако данъка ти е 500-800лв, то ще спестиш едни 450-750лв и тогава наистина си струва да го регистрираш N1...
                            N1 идва не само с производителя. Колега си регистрира Дайхацу Териос като N1 - процедурата доколкото се сещам за този модел бе сваляне на задните седалки, решетка, Технотест....
                            Да, някои производители предлагат N1 и на обикновени автомобили (Мазда6 седан също има стандартен дизел N1, а на бензинката се налага смъкването на среден колан (автомобила става 3+1) за да са изпълнени условията за N1.
                            Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                            Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Въпрос относно N1 хомологация на автомобила

                              И така, и онака беше положението. По едно време можеше с "хомологизация" да се модифицира автомобила от "нормален" в товарен - най-често именно с цел ДДС врътки и т.н. Тогава се и махаха задни седалки, слагаха се мрежички и т.н. Тогава и данъчните правеха въртели основно заради ДДС-то. След един момент нататък вече се прие, че автомобилът е товарен само ако излиза от завода-производител с тази класификация (в нашия случай N1). Без значение е вече има ли мрежи, няма ли и т.н. - доколкото фабриката е казала, че това е товарен автомобил с произвеждането му още. Проверено, пробвано и т.н. И не съм чул скоро данъчни да са правили проблеми като им пляснеш документите от завода. Е, има си някои ограничения, но общо взето зависи как е уговорено с производителя (напр. при БМВ можеш да имаш N1 за СУВ-овете им само ако са с най-малкия двигател и с ниското окачване). За самата N1 врътка - струва си основно заради ДДС-то - и за самия оавтомобил, и после за всякакви консумативи - от гориво до гуми - признава се всичко. Другият плюс е местния годишен данък - 15-на лева (зависи от общината). Но пък и има минуси - всяка година на преглед (ако е до 10 г. възрастта на автомобила) + ако обърнете внимание застраховката покрива само предните места...
                              Nissan Patrol GR Y60 2.8TD (отлетя)
                              Grand Cherokee 3.0

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X