Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Въпрос относно N1 хомологация на автомобила

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Въпрос относно N1 хомологация на автомобила

    На някои автомобили се налага махане на седалки, решетки и т.н. Защото иначе не излизат тегла и вместимост брой пасажери... На малък автомобил с ниска обща товароносимост често се налага да пристъпиш към отрязване на пасажери (махане на седалки или колани), точно защото иначе съотношението тегло на пасажери и товар не влиза в ограниченията за N1...
    Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
    Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

    Коментар


    • #32
      От: Въпрос относно N1 хомологация на автомобила

      Здр. колеги ! Харесъл съм един Нисан който е с 2 седалки и решетка нов внос и още не е регистриран. Та въпросът ми е следния: Понеже искам да возя повече хора мога ли да сложа задната седалка и да изместя решетката след нея и така да я регистрирам като товарна + 4 места и да нямам проблеми после с кат?Ще трябва ли да се ходи на технотест?

      Коментар


      • #33
        От: Въпрос относно N1 хомологация на автомобила

        Мойта джипка от Италия дойде с H1 в Кат ми искаха задна седалка в Багажника за да я регистрират като нармална.Регистирах я като товарна но има ограничение с местата.Обясниха ми коректно че ако возя повече пътници от броя в талона подлежа на санкция ако ме спрат на пътя.Мойта е дълга база и местата ме устройват 4+1.Да но съм бил полезен на някого.

        Коментар


        • #34
          От: Въпрос относно N1 хомологация на автомобила

          Първоначално публикуван от neo13 Преглед на мнение
          Здр. колеги ! Харесъл съм един Нисан който е с 2 седалки и решетка нов внос и още не е регистриран. Та въпросът ми е следния: Понеже искам да возя повече хора мога ли да сложа задната седалка и да изместя решетката след нея и така да я регистрирам като товарна + 4 места и да нямам проблеми после с кат?Ще трябва ли да се ходи на технотест?
          Вероятно няма да стане така както си го намислил, защото ще има несъответствие между отразеното в талона и седалките в колата! Трансформацията е възможна, но ще ти изискат технотест(декра)
          ОФА ДБ 2.4 92 ML 270 CDI ETZ 250

          Коментар


          • #35
            От: Въпрос относно N1 хомологация на автомобила

            Здравейте, преди време бях писал в темата за внос от САЩ на Mercedes 400E. Е, отказах се, доста сложно ще е. Продадох колата и си идвам в България на есен. Реших да взема нова кола и да не се занимавам с ремонти. Спрях се на Dacia Duster 4x4 (за сега на бензиновия модел, но може да размисля. Ако 1.2 TCe моделът го пуснат 4x4 до тогава ще взема него).

            Забелязах, че на ценовата листа има N1. Бърз сърз в Google и тази тема излезе. За жалост, Dacia Duster не предлага кожен салон опция ако е N1, и разбирам, това е защото тези авомобили са товарни?

            Малко ми е сложно, защото в САЩ данък е на година и мили, не на мощност. Примерно за 275кс 400E плащах $12/год, защото е стара. Та, въпросът. Има ли смисъл да се занимавам с N1? Нямам фирма, а и фирмите в България са различно (там са "юридическо лице" а в САЩ се третират нормално). Аз ще регистрирам фирма до месец-два като се върна, но най-вероятно ще е без доходи поне за 1 год.

            Колко реално мога да спестя ако купя N1 заводска спесификация? Лично предпочитам да взема кожен салон ако разликата не е в хиляди.

            Поздрави

            Коментар


            • #36
              От: Въпрос относно N1 хомологация на автомобила

              Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
              На някои автомобили се налага махане на седалки, решетки и т.н. Защото иначе не излизат тегла и вместимост брой пасажери... На малък автомобил с ниска обща товароносимост често се налага да пристъпиш към отрязване на пасажери (махане на седалки или колани), точно защото иначе съотношението тегло на пасажери и товар не влиза в ограниченията за N1...
              Mazda 2 идва с N1. Няма махане на седалки, няма прочие простотии. В заводския си вид си идва с N1, данък се плаща като за товарна, ДДС-то се приспада, винетката е като за лек автомобил. Колежка кара такава, та информацията ми не е "ЕЖК".

              Щом за тая въшка може, практически може за всичко. Въпроса е какво са поискали да свършат по въпроса производителя и дилъра.
              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

              Коментар


              • #37
                От: Въпрос относно N1 хомологация на автомобила

                Спарки, горе коментирахме, че има доста други правила, на които трябва да отговарят автомобилите N1, и повечето правила са % - т.е. ограничението не е толкова в тегло и размери, колкото в съотношенията... (друг е въпроса как ще докажеш, че Мазда 2 не е натоварена дори и да си хвърлиш шапката в багажника, че да не ползваш винетка за камион )
                Хората си играят с цифрите...
                Например минималната дължина на товарния отсек (до последния ред седалки) да е не по-малка от 30% междуосовото разстояние на автомобила.
                В тази наредба има писано доста по въпроса - кое как се мери и т.н. http://www.rta.government.bg/images/...n3-ikiopps.pdf
                Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                Коментар


                • #38
                  От: Въпрос относно N1 хомологация на автомобила

                  Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
                  ... как ще докажеш, че Мазда 2 не е натоварена дори и да си хвърлиш шапката в багажника, че да не ползваш винетка за камион....
                  Бъркаш 2-та щата- аз НЕ трябва да доказвам нищо, да го доказва тоя дето ще ме глобява.
                  Не един и два пъти са ме спирали с натоварен бус и редовно са се заяждали, че е претоварен щото е дълга база + висок таван + пълен със стока... И в част от случаите наистина беше претоварен. Мераците на катаджиите за акт (разбирай рушвет) секват като чуят "Докарай мобилният кантар да ме претегли"...

                  Коментар


                  • #39
                    От: Въпрос относно N1 хомологация на автомобила

                    mstef, нямах предвид теглото, а самия факт, че има товар...
                    Ако не се лъжа, К3 може да се слага на N1 когато се шофира празен, а иначе трябва да сложиш винетка К2...
                    За съжаление в момента сайта на АПИ не работи и затова не мога да проверя твърдението си...
                    Та ако в багажника на маздичката си хвърлиш шапката, това товар ли е или не е
                    Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                    Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                    Коментар


                    • #40
                      От: Въпрос относно N1 хомологация на автомобила

                      Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
                      mstef, нямах предвид теглото, а самия факт, че има товар...
                      Ако не се лъжа, К3 може да се слага на N1 когато се шофира празен, а иначе трябва да сложиш винетка К2...
                      Лъжеш се колега ! По горе колегата много добре каза, щом МПСто се кара с кат Б(до 3.5 тона) винетката е К3!
                      ОФА ДБ 2.4 92 ML 270 CDI ETZ 250

                      Коментар


                      • #41
                        От: Въпрос относно N1 хомологация на автомобила

                        Както голегите в темата са писали , N1 сертификат може да се вземе за всяка кола/джип , които фигурират като такива в ценовите листи в сайтовете им. Кара се с винетка за кола , с каквато винетка се карат и всички товарни автомобили до 3,5т . Преглед се минава всяка година , няма бонус за първите 3 както е за другите автомобили. След 10-тата година се минава 2 пъти преглед. Всеки си прави сметката дали му е изгодно. Може да има глоба , ако МПС-то е регистрирано като 3+1 , а в колата се возят 5 човека. Средният подглавник и средният колан се махат от дилъра.
                        Toyota Avensis 1ad-ftv 2007
                        Toyota Rav4 2ad-ftv 2014 awd

                        Коментар


                        • #42
                          От: Въпрос относно N1 хомологация на автомобила

                          Първоначално публикуван от LGLG Преглед на мнение
                          Здравейте, ...
                          Автомобил излязъл от завода производител с ЕС сертификат с хомологация N1, няма абсолютно нищо общо с преустройството на автомобил от категория M1 в категория N1. Хомологация N1 означава, че може да се ползва данъчен кредит, ако мине през фирма. Обикновено това са леки автомобили с една задна седалка по-малко от нормалният M1 автомобил. Данъците на тези автомобили са в пъти по-малки от М1 автомобилите. Дори горивото минава, като разход. Винетката е нормална (като за М1), тоест 67лв. Автомобилите N1 се управляват със свидетелство за категория "B", тъй като:
                          3. категория N - моторните превозни средства, предназначени за превоз на товари, които имат най-малко четири колела, към които спадат:
                          а) (изм. - ДВ, бр. 54 от 2010 г.) категория N1 - моторните превозни средства, предназначени за превоз на товари, с технически допустима максимална маса не повече от 3,5 t;
                          Успех!
                          Животът е това, което се случва, докато ние кроим планове....

                          тел. имаше преди, ама сега е в профила щото ...

                          Коментар


                          • #43
                            От: Въпрос относно N1 хомологация на автомобила

                            Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
                            ...
                            За съжаление в момента сайта на АПИ не работи и затова не мога да проверя твърдението си...
                            Сайта работи безгрижно в момента- би ли проверил, че не схващам кое точно да търся там...

                            Пак казвам- спирали са ме многократно с дълъг и висок Форд транзит 2+1 места дето си е чиста проба товарен (дал съм и примерна снимка някъде назад на модела), но понеже е с обща маса точно 3500кг. се управлява с кат.В. На буса никога за последните 4г. откакто е купен не е слагана минетка К2- винаги е бил с К3. Заяждали са се, че е претоварен, че е очукан, че нещо не свети и т.н.- и глоби са писали като трябва. И никога, ама НИКОГА не са се хващали защо буса е натоварен догоре, а минетката е К3 за лека кола. И нали се сещаш, че липсата на винетка е идеален повод да изкарат 50 кинта от въздуха- не биха изпуснали такъв шанс гадовете...

                            Коментар


                            • #44
                              От: Въпрос относно N1 хомологация на автомобила

                              Първоначално публикуван от auto_marin Преглед на мнение
                              Лъжеш се колега ! По горе колегата много добре каза, щом МПСто се кара с кат Б(до 3.5 тона) винетката е К3!
                              Прав си колега...
                              Подлъгал съм се от тук: http://www.vinetka.com/store/index.p...ormation_id=14
                              Когато пътувате с N1 автомобила си в страната и чужбина без да е натоварен, и без ремарке, можете да закупите винетка за Категория 3.

                              Ако автомобилът Ви е натоварен и/или с ремарке, независимо от пределно допустимата тежест на последното, е задължително да закупите и винетка за Категория 2.
                              Обаче в Закона за Пътищата като че ли няма такова нещо:
                              Чл. 10а. (7) Пътните превозни средства по ал. 6 се разделят на следните категории:

                              ......
                              3. (доп. - ДВ, бр. 105 от 2006 г.) пътни превозни средства, предназначени за превоз на пътници, с не повече от 8 (осем) места за сядане, пътни превозни средства, предназначени за превоз на товари, и/или пътни превозни средства, предназначени за превоз на пътници и товари, с технически допустима максимална маса не повече от 3,5 т, както и пътните превозни средства от тази група с повишена проходимост.
                              Явно объркването е било заради допълнително приетата точка, чиито смисъл обаче е друг и не кореспондира с написаното в първия сайт:
                              (9) (Нова - ДВ, бр. 43 от 2008 г.) Когато пътно превозно средство от категория по ал. 7, т. 3 тегли едно или няколко ремаркета с технически обща допустима максимална маса над 3,5 т на едното или общо на състава от ремаркета, за състава се заплаща винетна такса като за пътно превозно средство по ал. 7, т. 2.

                              П.С. Да, сайта на АПИ тръгна - исках там да потърся дали няма допълнителна информация за това какъв стикер кога се слага, но то си го пишело в Закона...
                              Ще си караме спокойно Доблото с К3
                              Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                              Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                              Коментар


                              • #45
                                От: Въпрос относно N1 хомологация на автомобила

                                Подлъгал си се, ама си от малкото дето се усещат, че тоя сайт е просто един онлайн магазин и решават да проверят в закона... Гарантирано има хора дето са се вързали на тея глупости в сайта и са купили винетка К2 и са се прецакали с 20 лева... По-лошото- като си с 2 винетки подлежиш на глоба. В случая винетката К3 ти е нужна за колата, а винетката К2 ти пречи на видимостта. Идеално просто...

                                ПС: Важи и за останали стари стикери от ГО и ГТП...

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X