Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Снайперска стрелба

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Снайперска стрелба

    Първоначално публикуван от Bat_Pepo Преглед на мнение
    Темата е страхотна! Благодаря за отговорите!
    Сега да кажа,защо попитах дали има снайперисти тук
    Аз съм служил в строителни войски,та, нас ни държаха настрана от огнестрелните оръжия и информацията за тях...Може поради тази причина да не съм чувал за снайперска школа към МНО или МВР..?
    В смисъл - не е ли снайперист само този,който е завършил такава школа,положил е изпити, няколко, пред други такива..?
    Все пак не трябваше да питаш...... аз си мислех, че всички освен мен са такива.

    Коментар


    • От: Снайперска стрелба

      Не знам дали е снайперист (в смисъл, титлуван от някое ведомство) този участник http://www.offroad-bulgaria.com/member.php?u=4989 , но познавам брат му и съм чувал интересни истории. Мисля, че е по-активен и известен в ловджийските форуми.
      П.П. По темата-има стандартно упражнение с АК в казармата на 450 м - група пехота. Стрелял съм по такава мишена десетки пъти и не знаех, че е такова предизвикателство да я улучиш.... Но по джанти не съм стрелял, поне не и на такава дистанция. Не съм снайперист, със СВД съм стрелял само за кеф и определено ми е по-трудно да улуча с оптика, отколкото със стандартните прибори.
      Последно редактирано от kuzdov; 13-10-11, 09:56.
      "Законите са много хубаво нещо, ама когато важат само за другите..."
      Неизвестен мъдрец

      Коментар


      • От: Снайперска стрелба

        В БА до 92 г. (до когато сами личните впечатления), никога не е имало "щатен" снайперист в подразделенията ( за разлика от Гърция, примерно, които по разчет имаха по един във всяко отделение). Някои от тези които показваха по-добри резултати бяха изпращани на въпросния курс (6 месеца - по 2-3 часа седмично) и то само ако има такъв в рамките на съответното военно окръжие максимум. Този курс се изразяваше не толкова с изучаване на теорията (балистика, тактика и т.н.), колкото до овладяването на СВД, тактически занимания и стрелби. В края му има един изпит (гръдна мишена на 300 метра с норматив 20 т. от 30 т. максимум и малко теория) след който взимаш "клас" - който ти се води в досието! След курса съм хващал СВД само няколко пъти - на т.нар. "Опреснителни стрелби" и по време на тактически занятия с ротата ми на които обикновено трябваше да ме "открият и неутрализират"! На въпроса ми - Какво става след като съм изкарал подобен курс?! Отговора който получих бе: - Докато не стане някой сакатлък и избухне война - нищо! Имах и все още имам чувството, че всичко бе не толкова заради това да се обучат хора, колкото да се оправдае наличието на СВД в БА! От цялото военно училище имахме само един майор - инструктора ни който знаеше за какво иде реч на практика - въпросните 3 от 3 в А4 на 600 метра - демонстрация правена само след хващането на бас в който има намесена водка (говореше се, че се е научил да стреля и пие така в братския СССР)! Това което се преподаваше в тактически план бяха морално остарели концепции и схващания от времето на ВСВ, които нямат нищо общо със съвременния начин на водене на бойни действия! Според тях през повечето време "снайпера" стои в окопа при останалите и стреля приоритетно (вражески команден състав, картечни разчети и т.н.)... В разузнавателните подразделения основната му функция е "прикриващ огън"! Така наречения "лов" - снайпера да навлезе в "ничия земя" или в тила на противника се случва само след заповед от командването, като това е свързано с откриването и неутрализирането на вражески снайпер, дозор, наводчик на артилерията на противника и т.н. След като влязохме в НАТО и армията ни стана професионална, не знам как стоят нещата..?!! Знам, че на мисиите ни в чужбина има момчета въоръжени със снайперски пушки с оптически прицел, но дали са щатни, как и къде са обучени (и дали) - нямам идея! В Русия, САЩ и някои от членките на НАТО знам, че има нарочни школи в които се провежда доста сложна, тежка и продължителна подготовка, но впечатленията за тях са само от телевизията и интернет, и не искам да ги коментирам! Въпросния майор (умишлено не пиша името му) ни казваше, че този занаят се учи истински само по време на война и се предава директно от старите на младите и който се научи и оцелее - оцелее. От него знам също, че по него време в БА е имало само няколко истински снайперисти - свръхсрочно служещи! Това са моите 5 ст. по темата! Ако ще се ходи при Румен - с удоволствие бих опитал тубата с вода на 470 метра, стига някой да ми услужи със "сламката" си - консумативите ще си ги платя! Това са моите 5 ст. по темата...

        Коментар


        • От: Снайперска стрелба

          В пехотата и сега няма щатна длъжност "Снайперист" доколкото знам. Такава има в Специалните сили. Но нямам много добри впечатления от повечето такива. Една вечер гърмяха десетина пъти по една улична лампа (заслепяваше уредите за нощно виждане) и не успяха да я угасят, а беше на не-повече от 50-100 м. отдалечена и на 20-тина м. под тях. Имаше обаче един случай при който се опитаха да свалят една веха, поставена на покрив на около поне 300-400 м. Беше направена от квадратна тръба 40 мм (в последствие установено). Та един сержант успя да вкара 3-4 куршума във нея от това разстояние. Не успя да я свали естествено, та се наложи една групичка да влезе в къщата (малко грубичко..) и да я свали ръчно. За съжаление тогава не успях да снимам, щото бях на пост и фотото не беше в мен, даже и името на човека не помня.
          П.П. Веха е артилерийски жалон за корекция на стрелбата, за който не знае.
          "Законите са много хубаво нещо, ама когато важат само за другите..."
          Неизвестен мъдрец

          Коментар


          • От: Снайперска стрелба

            Първоначално публикуван от Румен Николов-sineto Преглед на мнение
            Нека свърши лова,и после ще се съберем при бат пепо, и ще се разберем за дистанция и мишена.Аз разполагам с 470 метра които мога да обезопася,но след края на лова.Всеки си носи пушкало и боеприпас.Даже от сега предлагам мишената да е десет литрова горна баня. А иначе по темата,макар че и тя доста се поразми,калибъра 300 win.mag. е доста подходящ за целта и свд ще загуби срещу голяма част от ловните карабини в този калибър.
            Ще ме вкарваш в беля....... а се опазих 25 години ......няма ли някой да услужи ......аз до оръжие не се докосвам ......освен при нужда......
            Има ли някой в темата от Пловдив с пушка . В краен случай с 22 калибър, ако не с подходящия.
            Причината за да питам:
            Експеримент - колко далече може да се ползва точността на 22 калибър. Може ли да стигне 300 м или не?
            Има и ЛС , ако някой се притеснява. Има телефон и гаранция за сериозност и дискретност (естествено).
            Има военен полигон (до Асеновград) . Там ще се пробва упражнението .

            Коментар


            • От: Снайперска стрелба

              Колеги, на път съм да се извиня за последните си няколко поста. Идеята ми беше да приземим малко темата, а не да се подиграваме с хората... Иначе, примери за безотговорно и непохватно боравене с оръжието, може да даде всеки. Тук, идеята е да споделим правила и/или някакъв практически опит от премерената стрелба. Ще повторя въпроса си. Кое да фокусираме? Целта, мушката или мерната пластина и защо? Говорим за неподвижна цел. Можем да дискутираме предимствата и недостатъците на различните стойки от позиция "прав"- спортната (с изнесен назад център на тежестта и лакът на опорната ръка, забит в корема) и ловната (с изнесен напред център на тежестта). Нещо такова си представям в тази тема, дано не греша. Не желая да обиждам никого. Поздрави!
              Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

              Коментар


              • От: Снайперска стрелба

                Първоначално публикуван от Тропчо Преглед на мнение
                Колеги, на път съм да се извиня за последните си няколко поста. Идеята ми беше да приземим малко темата, а не да се подиграваме с хората... Иначе, примери за безотговорно и непохватно боравене с оръжието, може да даде всеки. Тук, идеята е да споделим правила и/или някакъв практически опит от премерената стрелба. Ще повторя въпроса си. Кое да фокусираме? Целта, мушката или мерната пластина и защо? Говорим за неподвижна цел. Можем да дискутираме предимствата и недостатъците на различните стойки от позиция "прав"- спортната (с изнесен назад център на тежестта и лакът на опорната ръка, забит в корема) и ловната (с изнесен напред център на тежестта). Нещо такова си представям в тази тема, дано не греша. Не желая да обиждам никого. Поздрави!
                То се оказа, че няма кой да се е обидил . Спокойно!
                За мен разговор за стрелба е едно приятно изживяване и връщане в младостта.
                Темата обаче...... е за снайпери, снайперисти и подобни.
                Ако позволите в нея да си дискутираме и стрелбата без оптика - или да си направим друга тема ?
                Иначе (за да не ме упрекнете, че вече съм писал за "без оптика" ще кажа - 500 м си е снайперска дистанция, с каквито и мерни прибори да сте ) Така ли е ?

                Коментар


                • От: Снайперска стрелба

                  Първоначално публикуван от Тропчо Преглед на мнение
                  Колеги, на път съм да се извиня за последните си няколко поста. Идеята ми беше да приземим малко темата, а не да се подиграваме с хората... Иначе, примери за безотговорно и непохватно боравене с оръжието, може да даде всеки. Тук, идеята е да споделим правила и/или някакъв практически опит от премерената стрелба. Ще повторя въпроса си. Кое да фокусираме? Целта, мушката или мерната пластина и защо? Говорим за неподвижна цел. Можем да дискутираме предимствата и недостатъците на различните стойки от позиция "прав"- спортната (с изнесен назад център на тежестта и лакът на опорната ръка, забит в корема) и ловната (с изнесен напред център на тежестта). Нещо такова си представям в тази тема, дано не греша. Не желая да обиждам никого. Поздрави!
                  Мерните прибори трябва да са ясни. В случаят целта се явява леко замъглена/премрежена. Ако фокусираш целта то мерните ти прибори отиват в небитието. За снайперска стрелба според мен всичко различно от позиция легнал е пропуск/мое мнение/, освен например вариант прав с фиксирано на опора оръжие, дърво или стълб например.
                  Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
                  Селска фурна аспух нема. Пак същият.
                  В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

                  Коментар


                  • От: Снайперска стрелба

                    Първоначално публикуван от derhunter Преглед на мнение
                    Мерните прибори трябва да са ясни. В случаят целта се явява леко замъглена/премрежена. Ако фокусираш целта то мерните ти прибори отиват в небитието. За снайперска стрелба според мен всичко различно от позиция легнал е пропуск/мое мнение/, освен например вариант прав с фиксирано на опора оръжие, дърво или стълб например.
                    Прав е Хънтъра. Вниманието при откритите мерници е в тях, за поддържане на "равната мушка". Целта при това положение е леко замъглена, но щом "лястовицата" сочи в нея - попадение има. Когато вниманието е в целта, съвсем леко разместване на системата
                    мерник-мушка при което мушката е мръднала ляво-дясно или горе-долу, попадението е извън целта, особено на по-големи дистанции.
                    Предимството на оптиката освен увеличението/приближението е и в това, че там "равната мушка", кръстчето е "фабрично" зададено и трябва само да я "наложиш"на целта. Също и коригира отслабването на зрението ни.
                    При откритите мерници съвмесняваш три точки: мерник, мушка и цел, при оптиката - две.
                    Относно определението, доколкото аз знам /може и да не съм прав/ "снайпер" е чуждица и означава оптически мерник. Съответно
                    снайперист е боец който стреля с оръжие с оптически мерник. В миналото оптиката се е използвала само за военни цели, сега оптиките са разпространени и за граждански цели, но това не ни прави снайперисти в този смисъл, макар, че съм сигурен, че има колеги които стрелят по-добре от някои снайперисти.
                    Да стреляш точно не е необходимо само практика, значение имат и чисто физиологически и характерови черти, също така и интуиция и опит къде точно да преместиш мерната точка в зависимост от атмосферни условия, дистанция и движение на мишената.
                    Изобщо е комплекс от качества и фактори, при всеки е различно.
                    сто: Тук нормално си подаваме топката като на тренировка и гледаме да не се контузим. Понеже сме от един отбор.
                    dembito: Хардуера можеш да го ритнеш, а софтуера само да го напсуваш

                    Коментар


                    • От: Снайперска стрелба

                      Ей тука пише от къде идва; http://en.wikipedia.org/wiki/Sniper
                      Последно редактирано от Пенчо; 13-10-11, 17:07. Причина: доп

                      Коментар


                      • От: Снайперска стрелба

                        Прави сте , колеги . Вниманието, фокуса на очите трябва да е на мерните прибори.
                        Ако пренесеш фокуса на мишената - няма как да поддържаш равната мушка. Тя става по-висока или по-ниска. Иначе ляво-дясно го виждаш. И съответно от такава грешка (блуждаещ поглед) изстрелите обикновено падат .
                        Това е най-често срещаната грешка при стрелците - погледа бяга от приборите до целта ....и обратно.
                        Последно редактирано от bgbul; 13-10-11, 18:22.

                        Коментар


                        • От: Снайперска стрелба

                          Също и да държиш двете очи отворени. При продължително наблюдение усилието на мускулите да държат едното око затворено се предава и на отвореното око и то се уморява. Да се целиш с две отворени очи не влияе на точността на стрелбата. Но мое лично мнение е, че цаката не е в погледа а в ръката и дишането.
                          Правило номер 8: Никога не си въобразявай!

                          Коментар


                          • От: Снайперска стрелба

                            Да това за очите е вярно но трудно постижимо, поне при мен. Успявам донякъде с бързомер, с механични колкото и да се напъвам...все тая, пак с едното. За дишането също е алогично, стеляш на изпуснат дъх. Това с малокалибрените не е проблем но оръжия с тежък откат ти е....т мамата. Пробвахме преди време на по 10 изстрела с 7.62х54 и резултатите бяха силно в ущърб на изпусналите дъх, но пък попаденията твърдо в тяхна полза. За снайпериста с единият точен изстрел- нада ли би му се отразило.
                            Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
                            Селска фурна аспух нема. Пак същият.
                            В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

                            Коментар


                            • От: Снайперска стрелба

                              Само да вметна един детайл..

                              Когато пристрелвате на големи дистанции през зимата, никога не вкарвайте патрона в цевта, преди да се е охладила достатъчно от предишния изстрел!

                              Т.е. - изстрел, отворен затвор, отчитане на попадението, цигара време и следващ изстрел!

                              Подгрете ли цевта или барута в гилзата, минавате на стрелба в лятно време!

                              Коментар


                              • От: Снайперска стрелба

                                ...

                                `Айде и един детайл от мен - Устата полуотворена (малко идиотски изглежда отстрани, но е много важно, особено за по-големшките "топове").



                                Пичове, темата става все по-приятна, информативна и рационалистична.
                                Много хубаво, обаче на всички им (ни) се "пука" - ама здраво. А няма къде! Някой спомена военен полигон - не виждам как ще ни пуснат там. Участникът Румен Николов, говори за място, което подлежи на обезопасяване, но това изобщо не значи, че е и законно. Онова, за което говоря аз, е абсолютно (естествено) обезопасено, но както стана въпрос - също напълно незаконно.
                                Мисълта ми е: Дали не може да се организираме и да се сдобием със едно наше (пр. на форума) стрелбище. Ако трябва може да регистрираме някакъв легитимен субект, като това може да е не непременно по търговския закон. Например, мястото, за което аз говоря е "запечатана" от десетилетия кариера за инертни материали - значи, може би концесия... При положение, че нямаме комерсиални намерения, предполагам, че няма да е нужен и лиценз за търговия с "предмети с възможна двойна употреба", или както там е официалната формулировка. Просто всеки (от нас) отива там със законно оръжие и законно придобити боеприпаси, без на място да има никаква база дори. Нямам представа за подробностите (а и дали изобщо е осъществимо това) - само нахвърлям едни "хрумки" дето ми се въртят из главата. Всичко това (всеки "излет") съгласувано с местното РДВР, РПУ, КОС и пр. ако трябва и някакво оторизирано от тях лице да присъства.
                                Как ви се струва? Дали е възможно (от всяка една гледна точка)?




                                Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
                                ...В краен случай с 22 калибър...
                                Недей с такова пренебрежение към калибъра. Изстрела, за който споменах някъде погоре, е именно с .22, само че WMR, чешко оръжие, оптика 6Х и патрони Динамит Нобел. Не е сега въпросът, какво реално може да порази на това разстояние, но въпросната гилза беше двустранно пронизана (от старите картонени). Пък и темата за "ловците на глави" не ни интересува нали (и ние няма да се правим на такива).
                                Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X