Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Чистене на стъклата от дебел лед

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Чистене на стъклата от дебел лед

    За съжаление (или радост) тази седмица не съм си във Варна. Но предходни години такъв дебел лед съм се убедил, че не става с никакви спиртове, размразители и т.н.... Пръскал съм, поливал съм - та..ак работа
    Засега най-успешния метод е бил: минаване с ключа покрай уплътнението (и внимавайки да не одраскаш боята) за да счупиш черупката от лед и да можеш да отвориш колата (нямам проблеми с уплътнения или ключалки - уплътненията не лепнат защото ги мажа предвидливо на всеки няколко години с вазелин)...
    След това палиш колата, загряваш я докато се отлепи от стъклото леда. И започваш демонтаж плоча по плоча - с почукване отлепяш мястото на чистачките за да не ги счупиш... И отново с почукване си отделяш един панел, който да ти е удобен за изваждане, повдигаш го със стъргалката и го изнасяш.
    Тези, които предлагат пръскане и т.н. явно не са срещали варненския уплътнен прозрачен дебел лед...
    Относно нанопокритията - преди месец налях българска зимна течност с наночастици. Усеща се разлика - скрежа пада почти моментално с един мах на чистачката (покритието се изтърква при работа на чистачките, но не веднага, а се възстановява просто като си напръскаш стъклото)... Но за дебел лед - все още нямам наблюдения...
    Но ако колегите намерят лесно решение - ще се радвам да го изпробвам...
    Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
    Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

    Коментар


    • #32
      От: Чистене на стъклата от дебел лед

      При мен валя два часа дъжд. Имам сантиметър лед по колите. Утре ще трябва да влизам с кирката.
      "...колко ли скучен ми би бил живота без мотоциклета и без прекрасното, истинско усещане за Пътя..." - Бат Димо - R.I.P.

      Коментар


      • #33
        От: Чистене на стъклата от дебел лед

        Те това няма ли да свърши работа?


        Е трябва да погледнете и прогнозата за времето за 1-2 дена напред...
        Кой'т не скача е червен, кой'т не скача е червен!

        Коментар


        • #34
          От: Чистене на стъклата от дебел лед

          Първоначално публикуван от Dagobar Преглед на мнение
          Те това няма ли да свърши работа?


          Е трябва да погледнете и прогнозата за времето за 1-2 дена напред...
          после с една ножичка по ръбчето се изрязват прозорци в прозорците и вечер пак се тропосват парчетата....а може и цип.
          МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

          Коментар


          • #35
            От: Чистене на стъклата от дебел лед

            Първоначално публикуван от Dagobar Преглед на мнение
            Те това няма ли да свърши работа?
            При тая красота от Варна,от това става идеален калъп за гараж за следващите минусови дни...

            Коментар


            • #36
              От: Чистене на стъклата от дебел лед

              Ще се включа пак в темата, поради неразбирането на същността и от болшинството писали. Покривалата в случая са безсмислени и сега щяха да са жертва - говорим за лед от минимум сантиметър, обвиващ цялата джипка като черупка. В предния си пост бях писал 8-12 мм, колкото да се застраховам от преувеличаване, понеже не бях мерил. Е, ся го измерих - в най-горната част на джама, където е най-тънък - 12мм, като не се взима под внимание жизнерадостно напъпилия нов лед по стъклото /ясно се вижда/.
              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_2113f.jpg
Прегледи:1
Размер:64.8 КБ
ID:5558175

              Надолу, естествено дебелината се увеличава, като чистачките ми бяха дълбоко под леда, това е вече над 2 сантима. Ако и с одеяло да го завием джипа, то щеше да се превърне в арматура и да стане още много по-зле.
              Да вметна нещо и по отношение на спирта. Комшията изразходи почти литър, по-точно 750 милилитра, но така и не успя да си отвори вратата /стъпка 1/. Като бивш моряк, умея да определям акохолни вместимости до милилитър, но не достигнах магистърската степен да определям безконтактно алкохолен градус. Да го беше запалил тоя спирт - по файда щеше да има.Да не се отвличам, аз вратата си отворих с няколко кофи топла вода, подчертавам - топла. Чак след това отоплих купето, а по-после стигнах до стъклото.
              И метанола и особено етилгликола /както и другите алкохолни деривати/ помагат при превенция от тежко обледяване и при тънък слой скреж/лед. В случая имаме съвсем друго колеги. Няма фуга, няма чупка, цялата кола е обвита в сантиметрова броня лед. Ако някой знае подходяща за случая химия, наистина ще е адски полезно, особено за нашия край, известен с влага и североизточен вятър.

              Колкото до прогнозите - аз ги следя. Минусовите температури ги дават едва за утре http://sinoptik.bg/varna-bulgaria-100726050/5-days а вчера беше над 7 градуса. Кой да ти предположи че ще паднат температурите с повече от 10 градуса само през нощта? И то при тоя дъжд? Чистачките не вдигнах поради тази причина, добре че не опънах ръчната спирачка.
              Сняг така и не заваля.
              Харесвам хората с претенции. В повечето случаи са ужасно забавни.

              www.facebook.com/BgOffroadPhotographer

              Коментар


              • #37
                Чистият спирт много ефектно пращи върху такива ледени блокчета, но до определена температура. Ако е станало по-студено - единствената му роля е че смръзва стъклата и отвътре.

                Топлата вода е възможно средство за атака, но с риска да пукне някое стъкло. Освен това прави и пързалка под колата (когато не я е направил валежът, иначе е все тая).

                Постигал съм значителни успехи с печка-духалка 2 кВт поставена вътре в купето и дълъг кабел който да я храни. Ама да се тръгне веднага пак не става, трябват 7-8 минути. Иначе е значително по-икономично от парното на самата кола и заработва веднага щом проникнеш вътре. Ако има от кого да се свие втора печка и кабелът е здрав - по-добре две. Не става с инфрачервени печки! Т.е. може и да стане но е пожароопасно и е издевателство над тапицерия и пластмаси.

                Най-общо, от някоя температура надолу ледът е по-здрав от стъклото и всеки може сам да се сети какво ще стане като се напъне със сила 7мм лед върху 4мм стъкло. Не се ли повдигне температурата, стъклото ЩЕ пострада.

                п.п. и никаква химия няма да ви спаси.
                Има разни вакси които се слагат по стъклото и пречат на водата да залепне, те ще пречат и на леда. Така ще ви улеснят при механичната борба с него. Но пак - 10мм лед срещу 4мм стъкло.
                Химия за чудодейно разтопяване на дебел лед няма. За тънък става - защото може да проникне топлина от наоколо. След втория милиметър - забравете за химията.
                Последно редактирано от Чавдар (V93); 27-01-14, 19:10.

                Коментар


                • #38
                  От: Чистене на стъклата от дебел лед

                  Миналата година такъв лед го разтопявах с обикновенна готварска сол,става ама пак е бавно.Сега си мисля да смеся сол със спирт.

                  Коментар


                  • #39
                    От: Чистене на стъклата от дебел лед

                    Не е препоръчително да се сипват спиртове в казанчето за чистачките, защото като пръснеш един- два пъти и надуеш парното, мигом ще се нафиркаш и иди после обяснявай ! А иначе става и с пистолет за горещ въздух с акумулаторна батерия, но не съм виждал тук...
                    0899 шест5313нула
                    За всекиго по нещо

                    Коментар


                    • #40
                      От: Чистене на стъклата от дебел лед

                      Ако се нафиркаш от спирта в казанчето, във Финландия ще те изберат единодушно за император. Ако им кажеш как.

                      Това за пистолета за горещ въздух с батерии е интересна идея. Освен ако "батерия" не значи резервоар за газ или бензин.

                      Коментар


                      • #41
                        От: Чистене на стъклата от дебел лед

                        Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                        Ако се нафиркаш от спирта в казанчето, във Финландия ще те изберат единодушно за император. Ако им кажеш как.

                        Това за пистолета за горещ въздух с батерии е интересна идея. Освен ако "батерия" не значи резервоар за газ или бензин.
                        Абе натрескай се вечерта като казак, па пусни сутринта да ти духа горещ въздух в носа със спиртни пари, па ще видим...а малките газови бутилчици с горелка се продават по 15-тина лева...

                        http://palatki.bg/camping-gear/gas-a...relka-minihtml
                        0899 шест5313нула
                        За всекиго по нещо

                        Коментар


                        • #42
                          От: Чистене на стъклата от дебел лед

                          Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                          Ако се нафиркаш от спирта в казанчето, във Финландия ще те изберат единодушно за император. Ако им кажеш как.

                          Това за пистолета за горещ въздух с батерии е интересна идея. Освен ако "батерия" не значи резервоар за газ или бензин.
                          Епа оно си зависи - спирта през белия дроб напива много бързо
                          И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                          Коментар


                          • #43
                            От: Чистене на стъклата от дебел лед

                            Аз ако се натрескам вечерта като казак, сутринта никакви спиртни пари няма да ми трябват и няма да искам да помириша - аз ще съм си още пиян.
                            Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                            Епа оно си зависи - спирта през белия дроб напива много бързо
                            Все пак трябва и количество. Конструкциите на съвременните автомобили общо взето позволяват там и метанол да се налива и да няма много жертви.

                            Коментар


                            • #44
                              От: Чистене на стъклата от дебел лед

                              Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                              Епа оно си зависи - спирта през белия дроб напива много бързо
                              Особено в посттоксилогично утринно състояние
                              0899 шест5313нула
                              За всекиго по нещо

                              Коментар


                              • #45
                                От: Чистене на стъклата от дебел лед

                                Дааа, ситуацията не беше добра. И в Русе е все още тежко положението. Нямаше чак 1 см лед по стъклата но имаше достатъчно. След лапавицата в петък температурата падна рязко. До сутринта в събота ледът се вкорави добре. За 20 мин вебастото разтопи само долната половина на стъклото(ама и аз съм го вързал така, че да топли първо двигателя и чак тогава купето - на метан съм). Другата половина вече на запален двигател още 10 мин и включен нагревател на задното стъкло. Каквото беше останало, падна по пътя. Като се прибрах снощи, очистих всичко до сухо, напълних нафта за печката и тая сутрин, макар, че беше по-студено, просто съборих снега. После, където спра - почиствам.

                                Пробвал съм всички описани методи 20 и вече 30 г. Живял съм 15 г. насред делиормана. Най ми харесва вебастото. Без предварителна подготовка не става. И прогнозите за времето не са за тоя дето духа. И две найлонови торбички на огледалата. Комшиите винаги ми се смеят, докато не дойде време да си чистят огледалата.
                                Последно редактирано от bogilloff; 26-01-14, 23:00.
                                ОФБ ДБ X22SE
                                Не искам Турция да ме пази от Русия. Стигат ми 500 години.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X