Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Експедиционна Лада Нива 4X4

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Експедиционна Лада Нива 4X4

    Всъщност какво питаш? Защото в първия ти пост няма нито един въпрос
    Според мен за преход от 1000-2000км предимно по асфалт не ти трябва никаква специална подготовка. Направи си една преграда за багаж зад предните седалки, товари къмпинг оборудването, зареждай карти в ГПС-а, купувай хартиени атласи, пълни резервоара + 1 туба и тръгвай. Добре би било преди това да обслужиш каквото има за обслужване по кошника де
    Аз лично с лебедка бих се чувствал много по-спокойно в моментите извън пътя!
    о 88 з 417 оо 4 - Стоян

    Коментар


    • #17
      От: Експедиционна Лада Нива 4X4

      tef40: Спре ли Нивата вадиш си малка TV чиния и си я настройваш към сателита - с опит бързо става. Системата (декодер, TV приемник) са с размерите на лаптоп и захранване на 12 V dc. С таблета чета книги, гледам снимки и филми и го ползвам в Интернет. Чинията макар и малка заема място в багажника и допълнително трябва стока за закрепване върху Нивата или на земята за настройка. Най-добре е да се използва втори акумулатор за да има достатъчно акумулирана енергия за осветление, TV, таблет, радио, мобилен телефон, радиотелефони и др. консуматори на стандартно 12 V dc захранване. В Нивата си имам освен сгъваeм трион на STIHL и метална джага на BACHO с запасен лист с която режа трупи... Лопатата ми е голяма полска с дървена дръжка и се събира напречно в багажника. Климатик не използвам в Гърция, а защитата на Нивата на плажа я правя с платнища от брезент и пазя гумите от слънцето с подръчни материали (треви, клони от храсти, велпапе и др.). Веригите са полезни, но за жалост сега няма сняг в планината и моите ВЛИ-5 вършат добра работа, но не са подходящи за дълги преходи по асфалт. Нивата е специфично МПС т.е. хибрид между кола и джип къса база и не обича тежки товари (броня-вилкел + тежък ролбар+лебедка, висок багажник, тежки гуми) и твърд off-road. Съобразявам се с това непрекъснато и я товаря и разтоварвам с оборудване в зависимост от предназначението на пътуването. На практика се получи много функционално ниско бюджетно превозно средство което върши добра работа в различни условия на експлоатация.
      Лада Нива 4Х4 1.7 i ГИ; Лада 2107; Лада 2103; Dacia Logan II MCV TCe 0.9l 90 Hp ГИ

      Коментар


      • #18
        От: Експедиционна Лада Нива 4X4

        stojan_defender-a: Питам за специфичното оборудване на 1000 - 2000 км от София което означава Лада Нива в различни климатични зони. Бях далеч в Казахстан миналата година и температурата стигна до -18 оС, но през зимата на 2012 г. беше - 35 оС. В края на седмицата тръгвам отново за Азия, Afyonkarahisar, Турция (около 1000 км от София) и съм убеден, че трябва специална подготовка на джипа съобразена със специфичните климатични условия. От личен опит предимно по асфалт от София в Гърция на 1 000 - 1 500 км (планини и плажове) до южните точки на Пелопонес от края на юни -юли-август си е яко предизвикателство за джипа при екстремални високи температури да бъде на открито. Слънцето използвам за получаване на електроенергия чрез фотоволтаика и топла вода за миене с душа, но си трябва и защита на джипа от него. В Чехия и Полша съм попадал в невероятни проливни дъждове и наводнения...Водата и хладилника (когато се движи джипа захранване от запалката, но спре ли от фотоволтаика на покрива си иска 4-5 А ток, 12 V dc) са по-важни от климатика... Благодаря за споделената идея преградата между предните седалки и багажното отделение, че без тази защита вещите отзад са опасни за пътуващите и ще трябва да се укрепят и с мрежа. Ако някой има опит за изграждане (захващане) на такава преграда за Лада Нива нека да сподели.
        Лада Нива 4Х4 1.7 i ГИ; Лада 2107; Лада 2103; Dacia Logan II MCV TCe 0.9l 90 Hp ГИ

        Коментар


        • #19
          От: Експедиционна Лада Нива 4X4

          Ако Нивата е над 30к км и ако преходът ще е над 10к км, носи 4 шарнира, водна помпа, предни накладки и 1-2 ремъка. Преди тръгването си огледай ауспуха. Моят опит с две Ниви е 140к км, най-дълъг преход за 1 ден е около 500 км. На път веднъж се откъсна 3-то гърне и веднъж се счупи водна помпа. Никога не съм пукал гума, но си носех 2 нови вътрешни и к-т лепенки. Чанта с инструменти, лопата, 2 стоманени въжета (4 и 12 м), навити над рез.гума и т.н. - то се знае.
          Ако хептен умираш на топло, има климатици по 2к лв.
          ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

          Коментар


          • #20
            От: Експедиционна Лада Нива 4X4

            Здравейте, колеги

            Идеята за преграда от одавна ми се върти в главата, но докато се въртях безидейно в гаража погледът ми попадна върху стар военен съндък.
            Направих кратки измервания и се оказа, че ще пасне много добре на мястото на задната седалка. Остава само да се укрепи стабилно.
            Иначе съндъкът се оказва много удобно приспособление, защото мисля да му махна капака и ако нещо ми потрябва само де се пресегна да го взема.
            Мислил съм и стойка за пушка да си направя на него след като го монтирам, но това за сега са само идеи и не съм ги реализирал.
            Иначе за експедицията извън контекста може да си затъмниш стъклата и да намалиш пека в колата и щях да ти предложа да си вземеш туба за гориво задължително,но видях че имаш газ.
            С този малък резервоар и извън пътя аз редовно си нося туба, щото иначе все съм на тръни.

            Поздрави и да качиш снимки.

            Коментар


            • #21
              От: Експедиционна Лада Нива 4X4

              Махнах задната седалка и задните коланите и се откриха подходящи места за закрепване на преградата,колани, ластици и ластична мрежа за укрепване на товара. Сандъка е обемист, а и всякакви изпълнения от дърво. Ще търся алуминиеви контейнери за багажа. Тубите за бензин и вода са задължителни, че спре ли да мига лампичката на бензина става страшно за бензиновата помпа, а и без вода е лошо. Обикновено мъкна 20 л туба с вода когато съм в Гърция. Закрепването на карабината ми CZ FS 30-06 с оптика MEOPTA RD 1-4 към преградата от страна на водача тепърва ще го мисля, а за транспортиране карабината е в пластмасова кутия в багажника, но това е специфичен проект за другия ловен сезон.
              Лада Нива 4Х4 1.7 i ГИ; Лада 2107; Лада 2103; Dacia Logan II MCV TCe 0.9l 90 Hp ГИ

              Коментар


              • #22
                От: Експедиционна Лада Нива 4X4

                Първоначално публикуван от mstoev Преглед на мнение
                Махнах задната седалка и задните коланите и се откриха подходящи места за закрепване на преградата,колани, ластици и ластична мрежа за укрепване на товара. Сандъка е обемист, а и всякакви изпълнения от дърво. Ще търся алуминиеви контейнери за багажа. Тубите за бензин и вода са задължителни, че спре ли да мига лампичката на бензина става страшно за бензиновата помпа, а и без вода е лошо. Обикновено мъкна 20 л туба с вода когато съм в Гърция. Закрепването на карабината ми CZ FS 30-06 с оптика MEOPTA RD 1-4 към преградата от страна на водача тепърва ще го мисля, а за транспортиране карабината е в пластмасова кутия в багажника, но това е специфичен проект за другия ловен сезон.
                Е поне сме колеги откъм карабини!Остава пак да си купя Нива!?!
                Ма като се замисля може и да стане....
                МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

                Коментар


                • #23
                  От: Експедиционна Лада Нива 4X4

                  Днес посетих един арматурен двор далеч от София и в края на месеца майстора ще започне да прави железата по нея (силови брони, експедиционен багажник, преграда за багажното отделение, силови рейки и ванти). Това ми трябва за гората, а по асфалтираните пътища Нивата е максимално олекотена.
                  Лада Нива 4Х4 1.7 i ГИ; Лада 2107; Лада 2103; Dacia Logan II MCV TCe 0.9l 90 Hp ГИ

                  Коментар


                  • #24
                    От: Експедиционна Лада Нива 4X4

                    mihov_1969: Аз живея в с. Боздуганово... и може да се видим в Раднево да обсъдим някои взаимодействия с джипките и пушките.
                    Лада Нива 4Х4 1.7 i ГИ; Лада 2107; Лада 2103; Dacia Logan II MCV TCe 0.9l 90 Hp ГИ

                    Коментар


                    • #25
                      От: Експедиционна Лада Нива 4X4

                      Първоначално публикуван от mstoev Преглед на мнение
                      Днес посетих един арматурен двор далеч от София и в края на месеца майстора ще започне да прави железата по нея (силови брони, експедиционен багажник, преграда за багажното отделение, силови рейки и ванти). Това ми трябва за гората, а по асфалтираните пътища Нивата е максимално олекотена.
                      Чакаме снимки!!!
                      Only after the last tree has been cut down,
                      Only after the last river has been poisoned,
                      Only after the last fish has been caught,
                      Only then will you find that money cannot be eaten.

                      Коментар


                      • #26
                        От: Експедиционна Лада Нива 4X4

                        Трябва да отбележа, че след олекотяване на Нивата чрез сваляне на задната седалка и ненужните неща в багажника разхода на газ се понижи с около 1 л по магистралата т.е. 10 л LPG/100 км което е сравнимо с карбураторна ВАЗ 2107. В момента зареждам и на 1,28 лв./л газ...Остава ми да сложа 15 " безкамерни качествени летни гуми (сняг няма) да олекотя Нивата и максимално да я доближа до лека кола за асфалт. Този експеримент с големите тежки джипове не става... и това е едно допълнително предимство на хибрида (джип 4X4 и лека кола) да го караш всеки ден като лека кола по асфалт, а не накачен с железа и да стои на улицата да ръждясва. Конструктурите от Толиати са мислели и в бъдещето да се използва хибрида и ще се произвежда до 2016 г. За сега извода е "Не тормозете Лада Нива 4X4 с ненужни неща и тя ще ви служи вярно при различни приложения".
                        Лада Нива 4Х4 1.7 i ГИ; Лада 2107; Лада 2103; Dacia Logan II MCV TCe 0.9l 90 Hp ГИ

                        Коментар


                        • #27
                          От: Експедиционна Лада Нива 4X4

                          Идеята е добра,но без да се обиждате колега тя е просто за участието и ината-/ако мога така да се изразя/ автомобилът да е Лада Нива.
                          Дотук от 2008г. имам точно 120 000км. с 21214-1.7 моноинжекцион.Съгласен съм,че съм я тормозил много и голяма част от проблемите до някаква степен се дължат на крайно лошите терени по горите в които често влизам.Но това е отделна тема,която сега няма да дискутирам.
                          Та мисълта ми е друга:автомобилът е неудачен за дълги преходи,особено по асфалт.Шумен е,това измаря доста,постоянно зацепен е,а това е напълно излишно в 95% от употребата си по шосейна настилка.Това постоянно зацепване съответно способства и за по-висок разход и излишни постоянни амортизации на цялото предно задвижане и т.н. и т.н.
                          С други думи много по-удачни машини за конкретната цел също от ниския клас,който се коментира тук са Сузуки Витара-дълга база,Киа Спортидж-дълга база-/дълги бази заради багажното пространство естествено/.И на двете предния мост се изключва,предните главини се отцепват и на практика на шосето вървят като средностатистически лек автомобил и са достатъчно комфорти при скорости 100-120км/ч.
                          При необходимост от проходимост си включваш предния мост+бавни и газ.
                          Нивата не е подходяща-иначе,ако ще е за идеята и със Самурай може да се изпълни прехода,но неудобствата ще са още по-големи.
                          Последно редактирано от Янко Желязков; 15-01-14, 19:31.

                          Коментар


                          • #28
                            От: Експедиционна Лада Нива 4X4

                            В Гърция носенето на гориво в туби е забранено.

                            Коментар


                            • #29
                              От: Експедиционна Лада Нива 4X4

                              Нямам намерение да си сменям Нивата с друг джип и да правя сравнения. Целта ми е да експлоатирам автомобила проектиран за нивата непрекъснато по различни терени и настилки целогодишно като се съобразявам с неговите технически възможности и го пригодя за моите интереси (лов, риболов, къмпинг, велосипеди, лодки, разходки сред природата и др.). Преход от 1 000 км не е проблем за ВАЗ и за мен след като съм минал над 200 000 км. Комфорт, магистрали и скорости 100 - 120 км/ч са чужди за Нивата и за тях си имам Рено Меган. В Гърция е в сила не само посочената забрана, но и за палене на огън на открити места. Имат базирани дежурни екипи които следят стриктно за това. Помня пожарите на Халкидики и този на Пелопонес при който едва не изгоря Олимпия. Ползвам примус с малка бутилка (продават се по магазините) и нямам проблем при приготвяне на храна, чай и кафе.
                              Лада Нива 4Х4 1.7 i ГИ; Лада 2107; Лада 2103; Dacia Logan II MCV TCe 0.9l 90 Hp ГИ

                              Коментар


                              • #30
                                От: Експедиционна Лада Нива 4X4

                                Първоначално публикуван от Георги Крумов Преглед на мнение
                                В Гърция носенето на гориво в туби е забранено.
                                Ле-ле... Това вярно ли е? 5-6 години ходя в Гърция с Нивата и мъкна туба с бензин в багажника. На всичкото отгоре си я наливам съвсем спокойно на улицата, когато и дойде времето. Сигурно съм извадил голям късмет, че не съм отнесъл някоя солидна глоба...
                                Only after the last tree has been cut down,
                                Only after the last river has been poisoned,
                                Only after the last fish has been caught,
                                Only then will you find that money cannot be eaten.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X