Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Домашна метеостанция

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Домашна метеостанция

    Oregon правят добри неща. Ползвам техен уред и съм доволен.
    О, ефимерност! О, най-безсилно и позорно време в живота на моя народ — времето от разсъмване до отварянето на магазините за спиртни напитки! Колко излишни бели косми е вплело то във всички нас, в бездомните и страдащи шатени!

    Коментар


    • #17
      От: Домашна метеостанция

      Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
      А не ми е ясно 1 и съща температура измерена със спиртен термометър и с този дистанционния защо трябва да се различава при различна влажност. Тука не говоря за усещане за студ от влага вятър и др.
      Не знам до колко е ясно, но ако една мокра повърхност я накарате да изсухне, тогава тя изстива допълнително. Така реално температурата на въздуха може да е 5 градуса, а да отчита термометъра 3 градуса. Когато е студено под нулата самата влага кристализира и тогава отдава температурата си и показанията могат да се получат че реално е -10, а показанието е -7.
      Това си е закон на топлотехниката. Правили сме ги тези опити с температура на сух и влажен въздух. Едно специално устройство в което има 2 термометъра в две отделни тръбички. На една тръбичка има гъба напоена с вода. Под тръбичките има вентилатор, който обдухва с еднакъв поток въздух и двата термометъра. Показанието на влажния е с няколко градуса по-ниско от сухия. Когато е отрицателна температурата е получавало обратно, но не сме правили подобен опит.

      Коментар


      • #18
        От: Домашна метеостанция

        Общо взето тези метеостанции са играчки и не може да се разчита на точност,а ако се намокри или напече много от слънцето външният датчик,хептен почва да показва глупости.По възможност външният датчик трябва да е на сянка,на сухо,и на неветровито място...Имам термометър с външ. датчик-3-4 градуса лъже понякога

        Коментар


        • #19
          От: Домашна метеостанция

          Първоначално публикуван от krassitch Преглед на мнение
          Общо взето тези метеостанции са играчки и не може да се разчита на точност,а ако се намокри или напече много от слънцето външният датчик,хептен почва да показва глупости.По възможност външният датчик трябва да е на сянка,на сухо,и на неветровито място...Имам термометър с външ. датчик-3-4 градуса лъже понякога
          И на мен ми се струват малко като играчки. Една добра метеостанция трябва да дава и атмосферното налягане. Обаче тия с атмосферното налягане са на неоправдано супер цени. А пък самият датчик за налягане не е чак толкова скъп. Другите два датчика - температура и влажност вече ги продават като един модул на смешни цени. Външният модул би трябвало да е със соларен панел. Вместо това ти показват фазата на луната и прогноза за облаците изчислени от влажността и температурата. А пък външният датчик трябва наистина да е на сянка, върху трева, на един метър от земята. Само не знам каква точно трябва да бъде тревата. А бе всичко което не мери количество на валежите, скоростта и посоката на вятъра и атмосферното налягане не би трябвало да се нарича метео станция. Метеостанцията трябва да показва всичко което можеш да видиш на който и да е метеорологичен сайт. Като моментни показания и за съответното място.

          Коментар


          • #20
            От: Домашна метеостанция

            Разбихте ме тотално!
            Явно фризера ми е дефектен, но все пак съм си купил фризер, а не кафез, макар че постоянно има остатъци от някакви животни затворени в него.
            И спиртния и датчика се сухи и във фризера влажността е постоянна и не духа вятър.
            А дали ще се казва метеостанция или "времепоказател" ми е все тая. Трябва да ми мери външна темп и влажност с разумна, а не лабораторна точност.
            Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

            "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

            Коментар


            • #21
              От: Домашна метеостанция

              Пробвах 4 термометъра на 2ч. стоене в хладилника. Един стаен (с часовник, евтин), майката с външното тяло и някакъв спиртен за монтаж отвън на прозореца (от левчето). Трите дигитални показаха 8,1; 8,1; 8,7 като 8,7 беше за вътрешното тяло (майката тя е по-голяма и няма отвори проветрение). Спиртака показа 4 (+/-). Забелязах го, че по принцип си показва с 3-4С по-малко. Имам датчик за ардуино с влага и темп както и LM75 (уж специализиран, лабораторно калибриран чип термометър). Ако има интерес да ги равнявам с тях кажете, да ги изровя.

              Коментар


              • #22
                От: Домашна метеостанция

                Фарадеевият кафез или по-точно ефект е друго нещо, и то няма общо с интереферентността на вЪлните
                Колкото повече книги четат децата ви, толкова по-малко ще слушат чалга!

                Коментар


                • #23
                  От: Домашна метеостанция

                  Факт е че в хладилниците работят и телефони и други радио-неща. Също и в микровълновите печки, без това да ги прави опасни. Фарадеевият кафез наистина има друга роля в обществото, не толкова практическа.

                  По темата:
                  Термометър с точност +/- 1 градус Целзий в целия диапазон, който предлага нашият климат (примерно от -25 до +45) не се намира под път и над път. Независимо живачен, спиртен или електронен. Той струва едни пари, също така, а и изисква прецизиране на задачата. Примерно КЪДЕ точно да измерим температурата, защото в радиус 50м от сградата лесно ще се намерят температурни разлики от 10 градуса Целзий в атмосферния въздух. Че и повече.

                  Медицинския термометър лесно мери +/- 0.1 градус, но в интервал под 10 градуса.

                  Коментар


                  • #24
                    От: Домашна метеостанция

                    Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                    Факт е че в хладилниците работят и телефони и други радио-неща. Също и в микровълновите печки, без това да ги прави опасни. Фарадеевият кафез наистина има друга роля в обществото, не толкова практическа.По темата:Термометър с точност +/- 1 градус Целзий в целия диапазон, който предлага нашият климат (примерно от -25 до +45) не се намира под път и над път. Независимо живачен, спиртен или електронен. Той струва едни пари, също така, а и изисква прецизиране на задачата. Примерно КЪДЕ точно да измерим температурата, защото в радиус 50м от сградата лесно ще се намерят температурни разлики от 10 градуса Целзий в атмосферния въздух. Че и повече.Медицинския термометър лесно мери +/- 0.1 градус, но в интервал под 10 градуса.
                    Аз не търся 1С в темп. диапазон на нашия климат, но в рамките на 1 фризер 7С разлика не са за пренебрегване.
                    Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
                    Точно "HAMA" но с външен датчик е моя стария, който още работи, но не мери вярно... При -20С /датчика във фризер/ показва - 13.
                    Пробвах във фурната нейния си датчик-сонда и такъв ментак евтин китайски мултисет със сонда, която се включва към него и от +40С до 100С и двата показваха еднакво, а вода от тръбопровода завря и при 99С отново при равни показания за двата. Тогава мерих термостат и не се сетих да опека и метеостанцията.
                    Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                    "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                    Коментар


                    • #25
                      От: Домашна метеостанция

                      http://www.ebay.co.uk/itm/W-8681-Mk-...#ht_2026wt_721

                      Аз купих такова от ибей за 100-ина лева, беше рефюрбишт, както и да го разбират китайците. Беше нова но се наложи да и бия малко ремонти, сега си работи и мери всичко може би "вярно", не съм я калибрирал но не хващам да ме лъже. Радио канала и е силен и праща от 4 до 1 етаж.
                      Човек никога не знае: какво печели, когато губи и какво губи , когато печели.

                      Коментар


                      • #26
                        От: Домашна метеостанция

                        Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
                        Пробвах във фурната нейния си датчик-сонда и такъв ментак евтин китайски мултисет със сонда, която се включва към него и от +40С до 100С и двата показваха еднакво, а вода от тръбопровода завря и при 99С отново при равни показания за двата. Тогава мерих термостат и не се сетих да опека и метеостанцията.
                        Пробвал си водата от тръбопровода че завира на 99С, но не казваш колко високо е било атмосферното налягане? За да заври на 100 градуса трябва да е 760mm Hg. При по-голяма стойност, може да ти заври и над 100 градуса, а при по-малка може и на по-малка.
                        Както каза Ясен и температурна разлика може да има в разстояние от няколко метра. Това ми се е случвало да го отчета при пчелите си. Имам 3 живачни термометъра за да си погледна температурата, че има значение. Поглеждал съм ги и 3-те и има моменти в които покавзат с разлика от 2-3 градуса. Намират се все на сянка. За качеството им не знам, но са поне на 20 години.

                        Коментар


                        • #27
                          От: Домашна метеостанция

                          Живачните термометри, колкото и да са калпазански, поне показват възпроизводими неща.

                          Коментар


                          • #28
                            От: Домашна метеостанция

                            Първоначално публикуван от dimich87 Преглед на мнение
                            Пробвал си водата от тръбопровода че завира на 99С, но не казваш колко високо е било атмосферното налягане? .

                            А ако намесим и надморското ниво.....

                            Коментар


                            • #29
                              От: Домашна метеостанция

                              От около 4 години ползвам тази метеостанция, като съм много доволен от информацията която дава. Препоръчвам я. Купих си я от английския ибей за около 60 паунда. Външните датчици са на 3м над покрива и веднъж на година и половина сменям захранващите батерии (2 бр АА). Има налягане, влажност, температура, вятър, валеж и позволява връзване за PC на вътрешния модул, та да ти изкарва в табличен вид интересуващата те информация в т.ч. и историята от началото на измерванията.
                              LZ1AIV

                              Коментар


                              • #30
                                От: Домашна метеостанция

                                Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
                                А ако намесим и надморското ниво.....
                                Не съм споменал надморската височина, защото от нея зависи атмосферното налягане. Това е стандарта за тариране на термометъра по метода целзии. 0 е тройната точка на водата при 760mm Hg, а 100 е при завиране на водата и преход от течно в газоогразно състояние при същото налягане. Има си таблици в които може да се види при разлика в налягането на каква температура кипи водата.
                                При рафинирането на захарта се ползва точно този факт че водата може да кипи на по-ниска температъра. Мисля че се ползва 50-60 градуса и се изпарява всичката вода и остават само кристалите.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X