Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Няколко часа магия на яз. Жребчево.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Няколко часа магия на яз. Жребчево.

    Здравейте,вчера пътувайки по работа ,която имаше да върши жена ми в района на гр. Николаево, аз предвидливо си взех фотоапарата и тайно се надявах да остане време да отскочим до яз. Жребчево за някоя снимка,пък и ...просто ей така да се насладим макар и за кратко на необятната шир и да поемем дълбоко въздух от простора в който винаги съм намирал много релакс и успокоение!
    Тръгнахме,но...аз бях доста разочарован,защото точно този ден се стелеше хубава гъста декемврийска мъгла.Питах се...ами то ние и да отидем до язовира,какво ще снимам в тази мъгла...и дори какво ще видим?
    От опит знам,че има ли мъгла,то тя около водоемите е още по-гъста и непрогледна
    Както и да е...тръгнахме.По-пътя трябваше да спрем и в няколко села/Зимница,Ветрен и т.н./ и в едно от тях намерих нещо интересно ,което реших да запечатам на снимка.
    Това е една ...зелева плантация.Разбира се беше обрана,но от това ,което беше останало от нея си личи как тя се е ширила до където ти поглед стигне








    Продължихме,а аз тайно се надявах мъглата поне около и след обяд да се вдигне.Работата на жената беше свършена доста преди планираното като време,а аз имах идея на язовира да сме около залеза,за да направя и някоя снимка.При мъглата обаче,която продължаваше да се стели и сякаш ми се подиграваше на мерака да изпробвам новата Сигма,това снимки на залез нямаше начин да се реализират.Така и така обаче бяхме в района,та...дадох предложение на жената да отидем до потопената църква Св. Иван Рилски в североизточния край на язовира/до този момент аз макар и доста да съм посещавал този водоем,не съм ходил да я видя/,и като няма добри условия за снимки да не чакаме залеза,а да си отиваме по-навреме.
    Знаех точно къде се намира и по кой път трябва да стигна до мястото,затова и съвсем скоро Реното/тръгнахме с него,защото никъде по маршрута не се очакваше проблем с проходимостта/,топуртеше вече по камъните на брега на язовира.Мъгла имаше,но за моя радост беше доста по-малко от очакваното и скоро църквата изплува пред очите ни !








    Съпругата ми имаше работа да си описва там нещо и остана в колата,а аз с невероятен трепет се доближих до църквата,която както виждате в този момент не беше залята от водите на язовира.
    Усещането беше невероятно.Сякаш се докоснах до нещо Велико и Свещено...сякаш се докоснах до...Бог!!!
    Чувствата ми бяха едновременно и радостни от досега с нещо непреходно и същевременно тъжни от разрухата и забвението
    Стоях,гледах и подвластен на това ,което бушуваше в мен направо забравих да снимам.Приближих се до самата сграда,на нея ясно си личеше до къде е била заливана от водите на язовира.Стана ми странно как вече близо 50г. тя не се е разрушила и все още устоява на природата.Казах си...ами май има кой да бди на тази църква...
    Направих още няколко крачки и влезнах през източния вход.Изведнъж порутените останки се замъглиха и пред погледа ми изплуваха различни гледки.
    Гледки на кръщенета,гледки на погребения,гледки на сватби,гледки на...един отминал живот.Сякаш сградата ми говореше,а аз освен да стоя безмълвен и да слушам друго не можех да направя.
    С доста усилия се откъснах от унеса.Погледнах часовника и не можех да повярвам,че е минал над половин час,без да щракна и един път с фотоапарата
    Това беше магия...беше нещо извън нашите материални представи за живота и начина ни на мислене и възприемане.Това не беше просто потопената църква,това беше нещо Велико ...и Неземно...място където човек се чувства толкова малък и нищожен,че чак тръпки те побиват.
    Насилих се да направя няколко снимки там вътре...където е кипял живот и хората са дохождали в дома на своя Отец,за да се помолят за здраве и берекет,за да се изповядат и да поискат прошка и ...да търсят успокоение от пошлостите на съвременния свят!





    Това май е по-добре да го видите така...





    ...а това...





    ...по този начин...





    Бавно и с нежелание излязох отвън.Църквата сияеше от пробилото сякаш точно заради нея мъглата слънце














    Заобиколих и...останах безмълвен от гледката която се разкри пред мен.Никой...ама никой не може да ме убеди,че това е съвпадение/държа да спомена с големи букви-НЯМА НИКАКЪВ ФОТОШОП-всичко си е както го видях с очите си!!!/
    Поисках да снимам църквата от ниска гледна точка и...вижте какво има в небето





    След последното видяно,което секунди след снимката се скри,сякаш никога не е било там,повече нямах сили да стоя близо до това място.С треперещи ръце от вълнение и...може би страхопочитание, бавно се отдалечих с идеята да си тръгваме.
    Качих се в колата,обърнах и отново топур-топур по камъните се отдалечих от това невероятно място.Вече почти излизайки на пътя поглеждайки в ляво натиснах рязко спирачката и твърдо заявих,че трябва да слезна за няколко кадъра.Не знам какво толкова ме привлече,но сякаш...някаква непреодолима сила направо ме тласна да спра и да слезна за снимки,като ми нашепваше в ухото..."чакай , не бързай толкова да си тръгнеш..."
    Трепереното в краката ми сякаш вече го нямаше и аз се отдадох на опити да поснимам около язовира.





    Слънцето проби мъглата и светлината му започна да струи над водната шир.
    Днешния ден все виждах разни неща...
    А вие виждате ли нещо интересно на следващия кадър...?





    ...ще ви помогна малко.Вижте жълтото оцветяване в небето и отражението...особено частта му към сушата в дясно на кадъра.
    Хайде и още една помощ...малко по-наситен същия кадър,за да се открои формата за която говоря





    Продължих с моите занимания...








    ...докато с ужас разбрах,че всъщност залеза за който бях дошъл изведнъж напук на цялата мъгла все пак го имаше, а аз го пропилявах.
    Такова бягане към колата не съм правил от доста време.Това стадо биволи да ме гонеше,сигурно щях да бягам по-бавно.Метнах се в колата под ококорените и питащи очи на жената.Завъртях ключа и още със запалването на мотора, вече като състезател въртях Реното на пета сякаш от това ни зависеше живота, а отзад камъни хвърчаха на метри след него.Единственото което успях да кажа на съпругата ми беше..."няма време"...
    Стигайки в близост до църквата неистово скочих от колата и бягайки пусках фотоапарата и му правих настройки.Статив...какъв статив...нямаше време за такива екстри,защото всичко продължава ...един миг...
    Накрая стигайки на достатъчно разстояние и вдигайки фотоапарата ...за сетен път се оцъклих и забравих да натисна спусъка.Църквата стоеше пак там...на същото място,но сякаш от нея струеше някаква Божествена светлина...
    В крайна сметка успях да надвия вълнението и щракнах...





    Минах отзад...но магията беше вече изчезнала...








    Три кадъра...толкова и всичко свърши...Четвъртия вече показва как слънцето,което сякаш Някой нарочно го застави да се покажи преди да се скрие зад хоризонта,вече се скри...





    Свалих бавно фотоапарата и като,че ли очаквах още нещо вълшебно да се случи.Оглеждах се,ослушвах се дори,но...всичко беше свършило.Обърнах се и бавно тръгнах към колата.Сякаш Нещо не ме пускаше да си отида.Нещо,което ми показа днес на небето един символ на любовта,а както знаем в Библията пише..."Бог е любов".
    До колата най-много да бяха 50м.,но аз имах чувството,че минах 500..Мисли и чувства бушуваха в мен.Какво беше днес това на което станах свидетел?
    Онази Висша сила ли видях и усетих?
    И защо пък точно аз...човека който толкова се е отдалечил от Бог?
    Та аз не съм достоен за това...и все пак ми се случи...
    Това за мен означава надежда,означава,че нищо не е загубено!
    В крайна сметка стигнах до колата,мълчаливо седнах вътре под втрещения поглед на жена ми,завъртях ключа и без да отронвам и дума потеглих.Гледах втренчено пътя осеян с множество камъни,но...май по-често поглеждах в огледалото към това което остана зад нас :hmm:
    Излязохме на асфалта и дадох гас.Понесохме се по подбалканския и сметнах,че вече си отиваме към дома.Да...ама не...
    С неистово настъпване на спирачките под отново учудения поглед на жена ми спрях на една отбивка,за да си кажа довиждане с всичко което ми се случи този ден!

















    Това беше...всичко свърши...
    Невероятен ден изживях.Случи ми се нещо мистериозно,което ме накара да се замисля над живота който водя и над ценностната си система.Накара ме да се замисля...всъщност материалното към което се стремим ли е толкова ценно или непреходното и вечно вътрешно извисяване.
    Не искам да ви занимавам повече с моите вътрешни борби и размисли.За съжаление май живеем прекалено материално и не обръщаме внимание на духовното,а то...то е истинското нещо в нашия кратък живот!
    Тази нощ сънувах странен сън.Черна маска с пламтящи огнени очи кръжеше на мен и се опитваше сякаш да ме сграбчи,но тъкмо тогава зад нея се появи...същото това бяло сърце от снимката и от него заструи толкова силна светлина,че маската и пламъците се изгубиха,а аз дори не успях да се събудя от кошмара...
    Не съм много религиозен,но това което ми се случи и от това което изживях се замислих...
    Замислете се и вие приятели!
    Весели Празници и една по-добра година ви пожелавам!
    Поздрави на всички!
    Последно редактирано от lubashki777; 31-12-13, 14:47.
    NISSAN FOREVER
    -----------------------------------------------------------------------------
    Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

  • #2
    От: Няколко часа магия на яз. Жребчево.

    Аха !
    Късото си е късо, особено за архитектура.
    Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

    Коментар


    • #3
      От: Няколко часа магия на яз. Жребчево.

      Еха, и аз останах без дъх, като видях и почуствах магията. Това сърце в небето е невероятно... Евала за страхотната разходка . Весело посрещане на Новата година!

      Коментар


      • #4
        От: Няколко часа магия на яз. Жребчево.

        Първоначално публикуван от Nik Nikolov Преглед на мнение
        Аха !
        Късото си е късо, особено за архитектура.
        Не знам какво много хора не са доволни от ултра широкия обектив и пейзажите...,ама аз до тук/защото този ми е първия такъв до който се докосвам/,съм супер доволен,а то това май по-важното!

        Първоначално публикуван от Павел Василев Преглед на мнение
        Еха, и аз останах без дъх, като видях и почуствах магията. Това сърце в небето е невероятно... Евала за страхотната разходка . Весело посрещане на Новата година!
        При моите ходенета тук-там аз обикновено се стремя да опиша след това, това което съм видял и основно това което съм почувствал.Моменти като този не се забравят бързо ,а щом и други са усетили магията макар и от постния ми разказ...значи съм успял да я предам в голямата и част.
        На моменти дори малко се притеснявам,че занимавам аудиторията с моите си мисли,чувства и разсъждения,но...такъв съм си...
        Поздрави и Весели празници!
        NISSAN FOREVER
        -----------------------------------------------------------------------------
        Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

        Коментар


        • #5
          От: Няколко часа магия на яз. Жребчево.

          Браво Любо, чудесни кадри ! Пожелавам ти все по-далечни и нови места, на които да ни правиш съпричастни !
          0899 шест5313нула
          За всекиго по нещо

          Коментар


          • #6
            От: Няколко часа магия на яз. Жребчево.

            Първоначално публикуван от lubashki777 Преглед на мнение
            ....На моменти дори малко се притеснявам,че занимавам аудиторията с моите си мисли,чувства и разсъждения,но...такъв съм си...
            - пожелавам ти ВИНАГИ да си останеш такъв, приятелю

            * този път почувствах това което и ти си изживял или поне една 1/128 от него. Всеки от нас е имал или ще има такова преживяване в живота си, има СИЛА която се грижи за нас, сила която ни закриля, помага ни в трудни моменти и ни посочва верния път когато се загубим в мъглата.

            Весела посрещане на Новата година и нека следващата да бъде изпълнена със здраве, щастие, любов и късмет

            п.п. - кой разправяше, че с ултра широк обектив не се снимали пейзажи

            Коментар


            • #7
              От: Няколко часа магия на яз. Жребчево.

              Благодаря за пожеланията Ванка!
              Дани,Ванка и всички приятели,от мен също весело посрещане на новата година!
              Нека тя ви донесе много живот,здраве и повече късмет от предходната!
              Наздраве приятели!
              NISSAN FOREVER
              -----------------------------------------------------------------------------
              Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

              Коментар


              • #8
                От: Няколко часа магия на яз. Жребчево.

                Любо, страхотни фотоси и разказ !
                Определено силно си бил развълнуван от видяното.
                Последно редактирано от verter; 31-12-13, 18:47.
                Jeep Grand Cherokee 5.9 V8 - "Mountain Rambler" project
                0888/00-55-37

                Коментар


                • #9
                  От: Няколко часа магия на яз. Жребчево.

                  Първоначално публикуван от verter Преглед на мнение
                  Любо, страхотни фотоси и разказ !
                  Определено силно си бил развълнуван от видяното.
                  Благорадя!
                  Да...преживяването беше много емоционално,а за снимките...тръгнах в мъглата,отказах се да чакам залеза,защото в мъглата беше безмислено и в крайна сметка...всичко се нареди.След преживяването започвам да си мисля,че не е случайно...
                  П.П.Най-интересното за мен беше...,че всъщност аз съм посетил през живота си много църкви,манастири,доста от които изоставени.Никога...ама никога не съм имал такова преживяване...
                  Честита Нова Година!
                  NISSAN FOREVER
                  -----------------------------------------------------------------------------
                  Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

                  Коментар


                  • #10
                    От: Няколко часа магия на яз. Жребчево.

                    Първоначално публикуван от lubashki777 Преглед на мнение
                    ....След преживяването започвам да си мисля,че не е случайно.....
                    Фотографията има и този, чисто психологически ефект. Осъзнаваш преходността на света, мига, красотата, също и каква малка прашинка си.
                    Любашки, сега от големия монитор гледам снимките и ми хрумна да те питам:
                    Ти шарпиш ли окончателното изображение преди да го качиш на FTP - то ?
                    Ако да, нещо ми се струват неподходяши параметрите за sharp.
                    Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

                    Коментар


                    • #11
                      От: Няколко часа магия на яз. Жребчево.

                      Първоначално публикуван от Nik Nikolov Преглед на мнение
                      Фотографията има и този, чисто психологически ефект. Осъзнаваш преходността на света, мига, красотата, също и каква малка прашинка си.
                      Любашки, сега от големия монитор гледам снимките и ми хрумна да те питам:
                      Ти шарпиш ли окончателното изображение преди да го качиш на FTP - то ?
                      Ако да, нещо ми се струват неподходяши параметрите за sharp.
                      Ник,след обработката окончателния вариант само го намалявам до размер за постване и не го правя нищо повече.Тоест каквото там се налага да се шарпва го правя при обработката още в Raw и почти никога след това не добавям нещо в тази насока...
                      В какъв смисъл ти се струват "неподходящи" и кои параметри за Sharp?
                      Поздрави!
                      NISSAN FOREVER
                      -----------------------------------------------------------------------------
                      Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

                      Коментар


                      • #12
                        От: Няколко часа магия на яз. Жребчево.

                        Първоначално публикуван от lubashki777 Преглед на мнение
                        Ник,след обработката окончателния вариант само го намалявам до размер за постване и не го правя нищо повече.Тоест каквото там се налага да се шарпва го правя при обработката още в Raw и почти никога след това не добавям нещо в тази насока...
                        В какъв смисъл ти се струват "неподходящи" и кои параметри за Sharp?
                        Поздрави!
                        Ех, как те хванах !
                        До корекцията на размера, не се прави никакво шарпене. След като вече добиеш окончателния размер, който ще качваш на FTP, последната операция е шарпене на снимката. Това е подготовка на снимката за гледане върху монитор, защото за печат е различно.
                        Направи си експерименти и фиксирай стойности, които отговарят на твоя вкус и почерк.
                        Но това е задължителна операция, за постване на фотос в НЕТ-а.
                        Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

                        Коментар


                        • #13
                          От: Няколко часа магия на яз. Жребчево.

                          Първоначално публикуван от Nik Nikolov Преглед на мнение
                          Ех, как те хванах !
                          До корекцията на размера, не се прави никакво шарпене. След като вече добиеш окончателния размер, който ще качваш на FTP, последната операция е шарпене на снимката. Това е подготовка на снимката за гледане върху монитор, защото за печат е различно.
                          Направи си експерименти и фиксирай стойности, които отговарят на твоя вкус и почерк.
                          Но това е задължителна операция, за постване на фотос в НЕТ-а.
                          С две думи искаш да кажеш,че един път си шарпя при нужда при обработката на кадъра в нормален размер/в смисъл НЕ намален за моя си употреба/ и ако същия кадър ще го качвам римерно тук в тема ,трябва да го обработя отделно още един път и чак след като го намаля тогава евентуално да го шарпвам...
                          NISSAN FOREVER
                          -----------------------------------------------------------------------------
                          Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

                          Коментар


                          • #14
                            От: Няколко часа магия на яз. Жребчево.

                            Аз не шарпя при обработката, а само крайното изображение за FTP.
                            Ето две твои снимки, през мойто шарпене - но то си е характерно за мен.




                            При теб излиза малко пресилено, но ти си намери параметрите.
                            Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

                            Коментар


                            • #15
                              От: Няколко часа магия на яз. Жребчево.

                              На мен ми изглежда прешарпнато така...
                              От шарпването ли е,от монитора ли е или...въпрос на вкус?
                              П.П.Може ли по-подробно защо НЕ се шарпва докато снимката е още в големия си размер?
                              Каква е разликата?
                              Пробвах да направя така,но нещо качеството не ми харесва при шарпване на намаления размер...стои ми много пикселизирано/може и аз нещо да не го шарпвам както трябва де...-работя с ФШ CS6/
                              При норлания прозорец Шарп не ми дава да го слагам колкото си искам...т.е. не е регулируем,а се слага само с натискане на бутона.В Raw предварително можеш да си го слагаш процентно...и да го регулираш...
                              Постигнах същия ефект като твоя на снимките,но за мен е много прешарпнато...
                              NISSAN FOREVER
                              -----------------------------------------------------------------------------
                              Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X