Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Избор на евтин статив за DSLR

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Избор на евтин статив за DSLR

    Здравейте, обмислям покупката на статив до 150 лв. , но не искам да е прекалено лек и нестабилен, като по разбираеми причини не искам и да е безкрайно скъп.
    Може би ще се ползва и за видео. Няма да се слагат огромни стъкла, но е добре да може да издържи 3-4 килограма без да се счупи. Приоритет е и лекота/компактност. За сменяеми глави засега не мислим, защото там цените идват малко повече.
    Александър

  • #2
    От: Избор на евтин статив за DSLR

    Марката поне за мен е "Манфрото". По-натам за каквото ти стигнат силите, но това "3-4 килограма" не е в твоята ценова категория.
    Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
    Из "Златния телец"

    Коментар


    • #3
      От: Избор на евтин статив за DSLR

      При стативите критериите са тегло, ниска цена и стабилност. Можеш да избереш до два критерия наведнъж.

      Ако се занимаваш с Ибей - има едни корейци, horusbennu, които правят читави неща на добри цени и пращат по цял свят. Можеш да направиш търсене и да филтрираш по цена. Всичките идват със сменяема (малка) глава. После идват Манфрото като добро съотношение цена качество, и нататък небето е граница.

      За издържането - то зависи от главата. Статива рядко ще се счупи от прекомерна тежест. Оставайки в разумни рамки (без слагане на канон 1200мм 5.6 върху детски статив) - главата е тази която ти държи апаратурата. Тя също почти никога няма да се счупи, но ако теглото и дойде в повече ще се килва, ще клюма колкото и да стягаш кнобката. А тогава като се ядосаш може и да счупиш кнобката от стягане. Но тия 3-4 килограма все пак ми е интересно къде ги събра. Това си е круто солидна комбинация, и просто не виждам как ще я събереш с аматьорски апарат и обективи.

      Ако си сигурен че ще ти трябва статив и че ще трябва да го мъкнеш (защото в студио не е проблем да си направиш читаво укрепване щом няма да го носиш на гръб) - не започвай с евтиняци и най-вееч не започвай с евтиняци които не приемат сменяема глава. Всякакви пари които вкараш в евтин статив ще са пари които после ще добавиш към цената на скъпия в деня в който хвърлиш евтиния.
      Издъних се на Тюринг теста

      Коментар


      • #4
        От: Избор на евтин статив за DSLR

        Аз взех CUllMAN primax 180 с 3 години гаранция - за цената си е бижу. Има си всичко необходимо + нивелир . Стабилен е и без проблем удържа апарат + светкавица + 70-300 (пробвано туко-що). Така, че не му мисли. Важното е като стане течение да не падне , просто не е поравдано да рискуваш техника за хиляди с нещо струващо стотинки...

        - единственият минус е, че главата му не се сменя..

        Коментар


        • #5
          От: Избор на евтин статив за DSLR

          Моят е HAMA. 50 лева, на височина стига някъде до 168см, издържа до 4 килограма. Използвам го често, доста съм доволен от него.
          ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
          0878 23 58 34- Радо

          Коментар


          • #6
            От: Избор на евтин статив за DSLR

            Първоначално публикуван от Райковски Преглед на мнение
            Моят е HAMA. 50 лева, на височина стига някъде до 168см, издържа до 4 килограма. Използвам го често, доста съм доволен от него.
            Аз също съм с НАМА но от 70лв,но много се люлеят тези стативи особено с по дълго стъкло.

            Коментар


            • #7
              От: Избор на евтин статив за DSLR

              Същият въпрос с избора на статив вълнува и мен от няколко дни насам
              Миналата седмица снимах със статива на приятелче, Велбон. Изключително удобен и лек.

              Ориентирах се къ следното - статива трябва да е поне 160 см за да ми е удобен, аз съм висок 180 см. На 160 см статив дисплея и околяра на моя апарат ми идват точно на нивото на очите и не са нужни гимнастики при снимане. За тази височина идват около 2 кг, сгънати са около 65 см. Най-често са алуминиеви. "Товароносимост" между 2 и 4 кг, зависи от производителя. Повечето са с quick release глави. Това би било полезно ако някой ден имам повече от един апарт, но на този етап единствения плюс е възможността бързо да прибера апарата ако времето се развали.

              В английския ебей има доста обяви, за момента съм се ориентирал към Велбон или Хама. Пусто се разболях, иначе в сайтовете на двете Техно**** пише, че имат на склад. Искаше ми се да се разходя да видя какво предлагат.
              Аз не вярвам в чудеса!
              Разчитам на тях!

              Коментар


              • #8
                От: Избор на евтин статив за DSLR

                Аз пробвах един Hama 63, но не ми хареса като цяло - главата му не се движи особено плавно и изглежда много нестабилен. Иначе Гоблин е прав, че три килограма ще ги докарам трудно - най-много 2. Почвам да гледам e-bay, че без това събирам артикули в евтиното да се посъберат повечко неща. Статива за съжаление ще трябва да се мъкне - просто ако се наложи да заснема една сграда и не искам да се виждат хората около нея, няма начин да стане без статив. Сменяемата глава май става задължителна, защото може да реша да си сглобя и някаква видео постановка и да я използвам за закрепване.
                Александър

                Коментар


                • #9
                  От: Избор на евтин статив за DSLR

                  Не искам да правя реклама, нито пък се опитвам да продам моя статив. Просто искам да помогна с видяното и тестваното, щото преди половин година и аз бях пред избора какъв статив, който да не струва повече от читав обектив, да е стабилен и да върши работа.
                  Ето какво взех след доста тестове :

                  В калъфа
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:_DSC0127.jpg
Прегледи:1
Размер:694.4 КБ
ID:5549803
                  - разликата с калъф и без е много малка
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:_DSC012832.jpg
Прегледи:1
Размер:692.7 КБ
ID:5549808

                  - първото удобно нещо, е че частта която се завърта в апарата е масивна и стабилна, но не твърде голяма, моята почти винаги си стои завинтена на апарата. Когато ми потрябва само вадя статива. Та удобното беше, че монтирана на апарата не е нуждо да я размонтираме, за да обърнем полужението му, а просто завъртаме в самата глава.
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:_DSC0129.jpg
Прегледи:1
Размер:387.5 КБ
ID:5549804

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:_DSC0130.jpg
Прегледи:1
Размер:388.5 КБ
ID:5549805

                  - другото много удобно и вероятно най-същественонещо са крачетата. Те са на ябълковидна свръзка с краката и се въртят свободно във всички посоки, така може да поставим статива на всякакви неравни повърхности, пясък, плочки и абе всичко . Пробвах преди един с заострени крачета ма особено на плочки/ламинат беше голямо шоу. Също така краката се разгъват на 3 полужения, ма то всички са така...
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:_DSC0131.jpg
Прегледи:1
Размер:427.9 КБ
ID:5549806

                  И последното - в този ценови диапазон, трудно се намира висок статив, аз съм 193 и кръста ми е от чувствителните, та иЧ не харесвам да се навеждам докато щракам.
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:_DSC0132.jpg
Прегледи:1
Размер:346.5 КБ
ID:5549807
                  - най-горната част на статива се разтяга с помощтта на винтов механизъм...
                  - тежи 1450г, барабар с калъфа.
                  - дават му да държи на 3.5 КГ...

                  Просто искам да ВИ помогна да си вземете хубав статив за възожно най-малко пари.

                  Ако модераторите счетат поста за реклама да трият

                  Коментар


                  • #10
                    От: Избор на евтин статив за DSLR

                    Аз имам Vivitar VPT3662 и съм си доволен от него, но и апаратите дето съм ги катерил по него на са толкова тежки. Цена немога да ти кажа, защото ми го подариха по миналата година.

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:S750-3864-call01-ro.jpg
Прегледи:1
Размер:11.5 КБ
ID:5549906
                    Животът не се мери с броя вдишвания, които правим, а с моментите, които спират дъха ни!

                    Коментар


                    • #11
                      От: Избор на евтин статив за DSLR

                      Първоначално публикуван от Иван Горчев Преглед на мнение
                      Същият въпрос с избора на статив вълнува и мен от няколко дни насам
                      Миналата седмица снимах със статива на приятелче, Велбон. Изключително удобен и лек.

                      Ориентирах се къ следното - статива трябва да е поне 160 см за да ми е удобен, аз съм висок 180 см. На 160 см статив дисплея и околяра на моя апарат ми идват точно на нивото на очите и не са нужни гимнастики при снимане. За тази височина идват около 2 кг, сгънати са около 65 см. Най-често са алуминиеви. "Товароносимост" между 2 и 4 кг, зависи от производителя. Повечето са с quick release глави. Това би било полезно ако някой ден имам повече от един апарт, но на този етап единствения плюс е възможността бързо да прибера апарата ако времето се развали.

                      В английския ебей има доста обяви, за момента съм се ориентирал към Велбон или Хама. Пусто се разболях, иначе в сайтовете на двете Техно**** пише, че имат на склад. Искаше ми се да се разходя да видя какво предлагат.
                      Да вметна по темата и аз...
                      Максималната височина на статива не се използва постоянно.Интересните и привлекателни кадри се получават и от интересни и най-вече нестандартни гледни точки на заснимане!!!
                      От тази гледна точка аз по-бих съгласен статива ми да има опция да снима от 0-лева височина/т.е. почти до земята/,отколкото да ми е на нивото на очите!!!
                      Аз лично ползвам статив марка Onlasr ...

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2007104163645.jpg
Прегледи:1
Размер:89.0 КБ
ID:5550538

                      ...закупен от Технополис.Ценово е 99лв.
                      Като параметри:
                      1.Сферична метална глава/ябълковидна/-сменяема
                      2.товароподемност -4кг.
                      3. Височина 168см.
                      4.Разпъването на краката му става на две положения/1-стандартно и 2-доста разтегнато-при него краката почти правят 90градуса ъгъл спрямо вертикалата/
                      5. Сгънат е около 55см.
                      6. Теглото му е около 1.8-2кг.
                      7.Има доста добри нивелири и на основното тяло и на главата отделно.Те са от типа кръгли с мехурче в тях и дават чудесна възможност да се нивелира във всички посоки,а не както повечето евтини стативи да имат един обикновен нивелир и той работи само в една равнина
                      8.Да не забравя...на трипода освен нивелир има и...компас.Така няма да се изгубите в храсталаците при по-замаскирани кадри
                      9.Крачетата на които стъпва са раздвижени и има опция да стъпва на гумените накрайници ,а също така и те се навиват нагоре и се показват метални шипове ,които могат да се забиват в подходяща основа!

                      До момента съм го пробвал с Никон d5100 r 18-105mm.,както и с 70-300,но реално би трябвало спокойно да издържи и двойно повече като кг.
                      Също така до момента с редки изключения съм го използвал на максимална височина/и аз съм 183см. и ми е точен на макс разпънат!/,по-скоро както писах обмислям вариант да го тунинговам,за да мога да снимам от 0-лева позиция
                      Дано да съм бил полезен.
                      П.П.Между другото в Технополис вече продават този статив под друго търговско наименование/ ROYAL TRIPOD 50-BLACК/



                      Поздрави!
                      Последно редактирано от lubashki777; 01-01-14, 22:42.
                      NISSAN FOREVER
                      -----------------------------------------------------------------------------
                      Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

                      Коментар


                      • #12
                        От: Избор на евтин статив за DSLR

                        Да ме прощавате за въпросите, ама какво означава "сменяема глава" и защо е толкова необходима?


                        Поздрави!
                        Ако искаш да разсмееш Господ - разкажи му плановете си.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Избор на евтин статив за DSLR

                          Първоначално публикуван от Виктор (V69) Преглед на мнение
                          Да ме прощавате за въпросите, ама какво означава "сменяема глава" и защо е толкова необходима?


                          Поздрави!
                          - значи, че можеш да сложиш различен тип глави от гледна точка на начина на нагласяне. също така можеш да ползваш статива за да сложиш на него светкавица. Като цяло е добре да се сменя, но не е болка за умиране, ако не можеш да я смениш. Аз лично не харесвам ефтините модели с ябъковидна глава (Любо, да не се обидиш ), че преди време имах един такъв и след като се поизноси главата започна да "изпуска" демек слагаш апарата под 45 градуса и след 5 минути го намираш на 90

                          Поздрави!

                          Коментар


                          • #14
                            От: Избор на евтин статив за DSLR

                            Ясно, мерси! Имам един статив от двадесетина години и съм го ползвал с абсолютно всички фотоапарати и камери които съм имал, но никога не съм знаел, че е по добре да е със сменяема глава. Само светкавица не съм му слагал, ама и не съм стигнал подобни висоти във фотографското изкуство. Ще разгледам в нета за да се просвета по отношение на стативите.


                            Поздрави!
                            Ако искаш да разсмееш Господ - разкажи му плановете си.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Избор на евтин статив за DSLR

                              Първоначално публикуван от Виктор (V69) Преглед на мнение
                              Да ме прощавате за въпросите, ама какво означава "сменяема глава" и защо е толкова необходима?


                              Поздрави!
                              На теория всеки статив / монопод се състои именно от това - статив или монопод. Няма механизъм за закачване. Има едно кръгче, и от него стърчи един болт с резба.

                              На теория е възможно да завинтиш апарата директно на болта, но е лудост. Едно че е неудобно, второ че нямаш грам маневреност, трето че неминуемо по някое време ще го праснеш някъде.

                              Затова на статива се монтира глава. Главата може да е всякакви видове и цени, но най-често е с ябълка която се върти във всички посоки.

                              Главата отгоре има скоба в която се захваща една плоска планка. Тази планка е с болтче, и тя се завинтва за апарата.

                              Идеята е че можеш да ползваш много планки, и да си имаш по една завинтена на всеки апарат и на всеки обектив който идва със собствено гнездо за завинтване на планка. Понеже групата апарат+обектив винаги се държи за по-тежката част (ако сложиш пет кила обектив на половин кило апарат - комплекта се носи за обектива, не за тялото), тежките обективи си имат захват за планка и когато се ползват на триножника се слага обектива, а не апарата (той остава да виси за обектива).

                              Най-разпространения вид глави са т.нар. Арка Суис система (на името на фирмата която направи стандарта), и планките им са т.нар. "гълъбово крило" - Арка планки. Това в момента е де факто стандарта за стандартна фотография.









                              Иначе за по-едроформатните апаратури има едни други глави за едни други пари.












                              А иначе проблемът с тия леките стативчета е че планката им е една, най-често пластмасова, влизаща в пластмаса. Уж държат де, за лек апарат няма да е проблем.
                              Последно редактирано от Goblin; 02-01-14, 17:46.
                              Издъних се на Тюринг теста

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X