Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Двуцевка vs помпа vs автомат

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #76
    От: Двуцевка vs помпа vs автомат

    Първоначално публикуван от bushiDO Преглед на мнение
    Слуговата цев какво и е различното като деиствие/у-во в сравнение с обикновената? Знам че е за стрелба предимно с куршуми, но....?
    Общо взето са три вида: изцяло гладки, с плитки нарези по цялата дължина и с нарези само в края.В последно време, за пушките със сменяеми шокове, се появиха и дулни насадки с нарези. Макар, че не са точно синоними, освен като "Слугови"-англоезичния термин, може да ги срещнеш и с термина "Парадокс"-руския еквивалент, а също така и като "Супра". Обикновено, както е написал колегата по-горе, вместо мерна планка, имат мерни прибори и са по-къси.Освен за стрелба с гладкоцвен куршум, каквото е основното им предназначение, изцяло гладките цеви успешно могат да се използват и за лов на прелетен дивеч, примерно пъдпъдък или бекас.Не, че и другите нестават, но по нарезите се натрупва олово, което трудно се чисти.
    Предполагам, че поставяш въпроса с образователна цел, защото според мен, изобщо не ти трябва такава цев.До 50-60 м. стандартната ти е напълно достатъчна. С разните му подкалибрени и магнуми, може до 80-100 м. да ги докараш. За "нагоре" си трябва друго, но за него, ако до тогава не си се отказал, ще питаш след 2 години!
    Последно редактирано от emil5koff; 23-01-14, 22:10.

    Коментар


    • #77
      От: Двуцевка vs помпа vs автомат

      Първоначално публикуван от bushiDO Преглед на мнение
      12/76 vs 12/89? За 12/89 избора май е по-ограничен...
      Най-подходяща за масовия лов в Бг е 12 (16)/70. Защо:
      - най-много се стреля по птици (пъдпъдък, яребица, гълъби и патици), евентуално заек и лисица, а по прасе може да не се случи с години;
      - патрони всякакви;
      - напълно достатъчни за местните видове дивеч и начините на лов;
      - избор за всеки джоб.
      А и като изтървеш първия глиган, няма да ти се подиграват много.
      ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

      Коментар


      • #78
        От: Двуцевка vs помпа vs автомат

        Така е колега, съгласен съм, но щом има мерак колегата - нека си вземе каквото желае. Лошо няма Оръжие всякакво се предлага и ново, и втора употреба. Само мераци да има да кръстосва полята и горите.
        Ако е машина, нека бъде немска!
        XJR 1200
        ETZ 150
        Kawasaki Ninja ZX10R

        Коментар


        • #79
          От: Двуцевка vs помпа vs автомат

          Е, лошо няма, но е комично някой да обикаля къра за пъдпъдъци със супер магнум .
          Защото, до колкото разбрах, става дума за избор на първа пушка, което значи и единствена.
          За лов на пъдпъдъци аз си правя патрони 12 кал. с 24 г сачми за първата цев и 28 - за втората. Мисля, че е достатъчно, че вече заринахме полята с олово .
          ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

          Коментар


          • #80
            От: Двуцевка vs помпа vs автомат

            За пъдпъдък да, напълно достатъчно е. Но пак казвам, извини ме, че се повтарям. Оръжие 12/76 или 12/89 може да стреля и патрони 12/70. Е, с малки загуби заради по - дългия патроник, но за пъдпъдъци и други пернати, които не изискват магнум едвали ще е голям проблем. И пак идва момента - за какъв лов ще се използва оръжието. Това мисля, че е основното нещо, което трябва да се вземе предвид при избора.
            Ако е машина, нека бъде немска!
            XJR 1200
            ETZ 150
            Kawasaki Ninja ZX10R

            Коментар


            • #81
              От: Двуцевка vs помпа vs автомат

              Първоначално публикуван от ivodianov1992 Преглед на мнение
              За пъдпъдък да, напълно достатъчно е. Но пак казвам, извини ме, че се повтарям. Оръжие 12/76 или 12/89 може да стреля и патрони 12/70. Е, с малки загуби заради по - дългия патроник, но за пъдпъдъци и други пернати, които не изискват магнум едвали ще е голям проблем. И пак идва момента - за какъв лов ще се използва оръжието. Това мисля, че е основното нещо, което трябва да се вземе предвид при избора.
              А за какви животни трябват магнуми?
              Если запрещено, а тебе очен хочется - тагда можно!

              Коментар


              • #82
                От: Двуцевка vs помпа vs автомат

                Ами в случая "трябва" е относително и разтегливо понятие. Аз лично според моите нужди, не ми трябва, но ако се замисля магнум би ми вършил по - добра работа при патиците. Вдигат се на високо и сега ги бия с мини магнуми. При бренекетата също магнума е в плюс. Там и теглото на куршума е по - голямо, и началната скорост, и правия изстрел, и съответно кинетичната енергия. При едрите сачми имаш снаряд в повече, но пък началната скорост малко пада. Въпреки всичко имаш по - голяма далекобойност. Та така. Има си и някои предимства, та затова казвам, че зависи според нуждите. Ако биеш само глигани и патици според мен си струва. Мисля, че няма нужда да казвам, че трябва да понесеш и по - скъпата цена на боеприпас 12/76 спрямо 12/70.
                Ако е машина, нека бъде немска!
                XJR 1200
                ETZ 150
                Kawasaki Ninja ZX10R

                Коментар


                • #83
                  От: Двуцевка vs помпа vs автомат

                  Точно защото ще е единствена (поне за година напред) си мисля, че ще е добре да има възможност да стреля и със супер магнум....
                  В Космоса никой няма да чуе писъка ти....

                  Коментар


                  • #84
                    От: Двуцевка vs помпа vs автомат

                    За какъв лов ще използваш оръжието предимно? На автомат ли си се спря или друго? И за какви пари аджеба ще се търси тая дулма? 12/76 е напълно достатъчно. 12/89 ако биеш патици на по 90 метра... може би...
                    Ако е машина, нека бъде немска!
                    XJR 1200
                    ETZ 150
                    Kawasaki Ninja ZX10R

                    Коментар


                    • #85
                      От: Двуцевка vs помпа vs автомат

                      За момента съм се спрял на автомат. За какъв лов ми е малко рано да се самоопределя, щото съм 'псолютно аматьорче по темата, но мисля, че по-вероятно ще ме мъкнат на едро (свиня), защото потенциалната дружинка се вдига предимно по такъв дивеч....
                      Бюджета със го залепил на 1500 и като гледам в него се вкарват предимно турски пушкала.... Ata Arms пише че са с хромирани цеви?!?
                      В Космоса никой няма да чуе писъка ти....

                      Коментар


                      • #86
                        От: Двуцевка vs помпа vs автомат

                        И руски.
                        Всеки трети е шести

                        Коментар


                        • #87
                          От: Двуцевка vs помпа vs автомат

                          Първоначално публикуван от bushiDO Преглед на мнение
                          ...Бюджета със го залепил на 1500 и като гледам в него се вкарват предимно турски пушкала.... Ata Arms пише че са с хромирани цеви?!?
                          За тия пари има и друга възможност: сега ИЖ-27 (СССР) за 300-400 лв., а догодина - и чешка карабина 30-06 или .308, за 1000 лв. Тия пушки са вечни и без много пазене и грижи. Имам няколко работещи стари пушки на над 20 000 изстрела и никога не са чистени!
                          ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

                          Коментар


                          • #88
                            От: Двуцевка vs помпа vs автомат

                            Абе то за тия пари варианти много. Щом има мерак за автомат колегата, да не му кършим хатъра, нека си вземе. Ако случи на читава бройка ще е доволен. Стреляш с каквито патрони ти е кеф, навиваш каквито шокове ти е кеф, не че с надцевката неможе същото, но каквото иска това да си вземе, лошо няма. А не чистенето на оръжието, еле пък никога, не го толерирам и не го разбирам някакси...
                            Последно редактирано от ivodianov1992; 04-02-14, 17:44.
                            Ако е машина, нека бъде немска!
                            XJR 1200
                            ETZ 150
                            Kawasaki Ninja ZX10R

                            Коментар


                            • #89
                              От: Двуцевка vs помпа vs автомат

                              Щом ти е на сърце и си го решил, бюджета е напълно достатъчен за класен автомат втора употреба, от 3 до 5 годишен, на не повече от 1000 патрона. В специализираните ловни форуми, сега в края на сезона, има доста прилични обяви за различни модели Фабарм, Баунинг и Берета( защо ли, не са с хромирани цеви). Ако си фен на полимерите, или се абстрахираш от неизбежните белези по дървенията в следствие на експлоатацията, другото ще си е наред. 3а такива оръжия, 1000 патрона са нищо. За съжаление, ако още не си изкарал курса, не можеш да се възползваш от тях.Това, обаче ти дава възможност, след практическото обучение по стрелба, да откриеш чара на двуцевката и да размислиш.Така или иначе, ако се окаже че ловът е твоето хоби, няма да останеш с една пушка!

                              Коментар


                              • #90
                                От: Двуцевка vs помпа vs автомат

                                Първоначално публикуван от trapper Преглед на мнение
                                За тия пари има и друга възможност: сега ИЖ-27 (СССР) за 300-400 лв., а догодина - и чешка карабина 30-06 или .308, за 1000 лв. Тия пушки са вечни и без много пазене и грижи. Имам няколко работещи стари пушки на над 20 000 изстрела и никога не са чистени!
                                Нарезна карабина, 20 000 изстрела, без чистене, работеща?

                                20 000 изстрела са много пъти над ресурса на дълга нарезна цев дори и при перфектно почистване и грижи.
                                А ако няма грижи, цевта ще е ръждясала/изронена/раздута много преди достигане на тази бройка.
                                За точността й изобщо няма да говорим.
                                Изключение може да има за .22, но дори там това е голям настрел за неподдържана цев.

                                Гладкоцевна пушка е по-толерантна към немарливост, но ако наистина не е чистена изобщо за 20 000 изстрела ще е станала като скулптура от нагар и наслоено олово. Такова оръжие нито ще е надеждно, нито ще е безопасно.

                                Всяко оръжие се чупи и амортизира, особено ако не се поддържа.
                                Новите ЧЗ са значително по-зле от старите - и късите, и дългите.

                                Оръжие втора употреба се взима само след проба на стрелбище и преглед от човек, който разбира, че лесно може да се попадне на скъп засичащ боклук с изхабен ресурс или просто на несполучлив модел.
                                А и по оръжията много се пипа от "таланти".

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X