Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Двуцевка vs помпа vs автомат

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: двуцевка vs помпа vs автомат

    Първоначално публикуван от emil5koff Преглед на мнение
    Чичо, снощи след като ти прочетох поста, реших че е възможно, на бирена глава, !
    Бе според мен сега се пие ракия и вино /страхотни вина станаха тази година/ ма щом казваш бира
    Моите сведения са от книгата на Иван Топалов "Ловно оръжие и стрелба по дивеча" издание на Земиздат 1972 г. която бях изял с кориците още преди да стана ловец през 1978 г. Според тази книга и според практиката максималната ефективна далекобойност на шоковата цев със среден номер съчми /за 12 к. № 3/ е там някъде 50-60 м. Цилиндъра е както казваш ти около 35 м.
    Та има логика цевите да се "пресичат" от 54 до 62 м. макар, че ако питаш мен дори да са успоредни до "безкрая" нищо няма да се промени. Пак ще кажа при разстояние между центровете 2-3 см....
    А сноповете се "припокриват" след десетия метър, дотогава особено с концентратор летят "като бренеке", но с която и цев да стреляш все ще улучиш.
    При надцевките е същото, те фактически са успоредка завъртяна на 90 градуса по посока на часовника.

    П.П. Прочетох го. Някой беше писал нещо за Уикито...не мога да го оспоря, но според мен отката зависи повече от формата и кривината на приклада отколкото но колко милиметра от центъра на тежеста е едната или другата цев.
    Може би не трябва да се изключва и маркетинга "Нашата пушка пресиче цевите на 3.88 м., а на конкуренцията на 2.47 м. Това дава едикакви си предимства".
    Последно редактирано от Chicho1; 27-12-13, 17:55.
    сто: Тук нормално си подаваме топката като на тренировка и гледаме да не се контузим. Понеже сме от един отбор.
    dembito: Хардуера можеш да го ритнеш, а софтуера само да го напсуваш

    Коментар


    • #32
      От: двуцевка vs помпа vs автомат

      Първоначално публикуван от bushiDO Преглед на мнение
      Благодаря за споделеното инфо и опит! Нещата са ми малко по-ясни, поне теоретично.Хареса ми идеята дрилинг, но първо, че на пръв прочит леко ме стресират с цена, а и вероятно ще си изисква тапия за подборен лов, каквато аз все още нямам.... Сега имам към милион въпроси относно шокове, патрони, съчми и дивеч, ама като мина курса дано малко ми се прояснят нещата...

      п.п. това с пресичането на осите на цевите не го разбрах - ако се пресичат на 2 м, то на 4 м ще са на противоположни позиции (левия сноп ще е от дясно и обратното), а на 30-40 м. разминаването ще е доста голямо....
      Препоръчвам да прочетеш "Гладкоцевно ловно оръжие" от Е.Щайнголд, Земиздат, 1980 г.
      ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

      Коментар


      • #33
        От: двуцевка vs помпа vs автомат

        Първоначално публикуван от Чичо Преглед на мнение
        Бе според мен сега се пие ракия и вино /страхотни вина станаха тази година/ ма щом казваш бира
        Моите сведения са от книгата на Иван Топалов "Ловно оръжие и стрелба по дивеча" издание на Земиздат 1972 г. която бях изял с кориците още преди да стана ловец през 1978 г. Според тази книга и според практиката максималната ефективна далекобойност на шоковата цев със среден номер съчми /за 12 к. № 3/ е там някъде 50-60 м. Цилиндъра е както казваш ти около 35 м.
        Та има логика цевите да се "пресичат" от 54 до 62 м. макар, че ако питаш мен дори да са успоредни до "безкрая" нищо няма да се промени. Пак ще кажа при разстояние между центровете 2-3 см....
        А сноповете се "припокриват" след десетия метър, дотогава особено с концентратор летят "като бренеке", но с която и цев да стреляш все ще улучиш.
        При надцевките е същото, те фактически са успоредка завъртяна на 90 градуса по посока на часовника.

        П.П. Прочетох го. Някой беше писал нещо за Уикито...не мога да го оспоря, но според мен отката зависи повече от формата и кривината на приклада отколкото но колко милиметра от центъра на тежеста е едната или другата цев.
        Може би не трябва да се изключва и маркетинга "Нашата пушка пресиче цевите на 3.88 м., а на конкуренцията на 2.47 м. Това дава едикакви си предимства".
        Приемам градивната критиката и се коригирам веднага! Бирата е сменена с чудесно домашно мерло собствено производство, още повече, че имам двама Стояновци в къщи.Абсолютно съм съгласен, че от практическа гледна точка няма значение, даже и цевите да са успоредни. С това отговарям и на колегата bushiDO, да не се тормози с разсъждения в тази насока,впрочем, както и за дрилинга. Просто споделям малко чиста теория, която освен за обща култура, може да служи единствено, да се спечели някой бас. Лесно се доказва математически, трябва само пушка, шублер и калкулатор.Весели празници!
        Последно редактирано от emil5koff; 27-12-13, 22:35.

        Коментар


        • #34
          От: двуцевка vs помпа vs автомат

          Първоначално публикуван от Чичо Преглед на мнение
          Бе според мен сега се пие ракия и вино /страхотни вина станаха тази година/ ма щом казваш бира
          Моите сведения са от книгата на Иван Топалов "Ловно оръжие и стрелба по дивеча" издание на Земиздат 1972 г. която бях изял с кориците още преди да стана ловец през 1978 г. Според тази книга и според практиката максималната ефективна далекобойност на шоковата цев със среден номер съчми /за 12 к. № 3/ е там някъде 50-60 м. Цилиндъра е както казваш ти около 35 м.
          Та има логика цевите да се "пресичат" от 54 до 62 м. макар, че ако питаш мен дори да са успоредни до "безкрая" нищо няма да се промени. Пак ще кажа при разстояние между центровете 2-3 см....
          А сноповете се "припокриват" след десетия метър, дотогава особено с концентратор летят "като бренеке", но с която и цев да стреляш все ще улучиш.
          При надцевките е същото, те фактически са успоредка завъртяна на 90 градуса по посока на часовника.

          П.П. Прочетох го. Някой беше писал нещо за Уикито...не мога да го оспоря, но според мен отката зависи повече от формата и кривината на приклада отколкото но колко милиметра от центъра на тежеста е едната или другата цев.
          Може би не трябва да се изключва и маркетинга "Нашата пушка пресиче цевите на 3.88 м., а на конкуренцията на 2.47 м. Това дава едикакви си предимства".
          Абе ъгъла на цевите една спрямо друга си се различава от успоредка към надцевка..... А относно стрелбата с куршум- повечето помпи и автомати предлагат сменни цеви включително и такива за стрелба само с куршуми (т.нар. слугови). Моят Фабарм още не съм го тествал с такива, но на един приятел аналогичната като цев помпа SDASS ги събира във формат А4 на 100 м.- това с бързомерец естествено. Когато си избирах автомата имаше няколко основни фактора (извън тактическият) - и наличието на мушка и мерник беше един от тях. Това при условие, че за мен основите видове лов които са ми интересни са на пъдпъдък и на косматковци.
          Този, който заменя свободата за сигурност, не заслужава нито едно от тях.
          No man left's behind !!!!

          Коментар


          • #35
            От: двуцевка vs помпа vs автомат

            Първоначално публикуван от bushiDO Преглед на мнение
            ... #6 - OK - има логика, какво си пазаруваме след фаза 1?
            Логичен въпрос ..., но като минеш фаза 1... За мене тая фаза продължи 3 години професионален (разбирай на заплата) лов, денонощно. Тогава ще избираш от съвсем други позиции... Или, след 7-мата година, както казваше един велик ловец-колега: "Ване, почвам да се притеснявам от нас" ... тогава ще разбереш поговорката "Не ми хвали пу?ка и пушка - хвали ми к?р и патрон....
            ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

            Коментар


            • #36
              От: двуцевка vs помпа vs автомат

              Моля запознатите колеги да ми обяснят: С какъв боеприпас ловната пушка ( за гладкоцевна говорим) улучва на 100 метра и то формат А4.И кой дивеч стои на такова разстояние толкова време
              Калин да ме извини за шегата , но така ми дойде от последния му пост
              Човешкият прогрес е резултат от обмен на информация?Аз поне съм съгласен.

              Коментар


              • #37
                От: двуцевка vs помпа vs автомат

                Първоначално публикуван от jeko47 Преглед на мнение
                Моля запознатите колеги да ми обяснят: С какъв боеприпас ловната пушка ( за гладкоцевна говорим) улучва на 100 метра и то формат А4.И кой дивеч стои на такова разстояние толкова време
                Калин да ме извини за шегата , но така ми дойде от последния му пост
                Федерал с куршум 12х76 МаГМунд. С разни Силвестрита прави и по- добри групи... И не отнема чаааааак толкова много време.
                Този, който заменя свободата за сигурност, не заслужава нито едно от тях.
                No man left's behind !!!!

                Коментар


                • #38
                  От: двуцевка vs помпа vs автомат

                  Стоте метра не са проблем за гладкоцевното. Там нещата повече опират до опит и мерни прибори. Имам комбинирана BRNO 304, която приятно ме изненада с групираността си на 100м и то с най-обикновени чешки "бренекета" от 1 левче. Друг е въпросът, че на тази дистанция никога няма да ползвам гладката цев.
                  Jeep Grand Cherokee 4.7 V8 Limited 2001г.

                  Коментар


                  • #39
                    От: двуцевка vs помпа vs автомат

                    Първоначално публикуван от Чичо Преглед на мнение
                    Тогава почва да търси вината там където я няма - в пушката.
                    Преди време същото ми думаше и един полковник от Самоков. Ставаше въпрос за вида оръжие. Та разправя ми той, били на стрелби. Младите фрицове недоволствали- нито с Макаровия, нито с ТТ-то успявали да формрат групичка и ги провъзгласили за ненадеждни. Пипнал ги нашия и тутакси забол перфектни групи и с двата. Та заключението му беше " Рака си требе, ракааа.."
                    0899 шест5313нула
                    За всекиго по нещо

                    Коментар


                    • #40
                      От: двуцевка vs помпа vs автомат

                      Първоначално публикуван от jeko47 Преглед на мнение
                      Моля запознатите колеги да ми обяснят: С какъв боеприпас ловната пушка ( за гладкоцевна говорим) улучва на 100 метра и то формат А4.И кой дивеч стои на такова разстояние толкова време
                      Калин да ме извини за шегата , но така ми дойде от последния му пост
                      От към патрони, доста го докарват до там. При това, успяват да запазят достатъчно енергия за да поразят 120-150 кг. добиче. Например, тези на снимката, които са от моята каса, ако се вярва на производителя,трябва да го могат.

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0036.jpg
Прегледи:2
Размер:128.0 КБ
ID:5548382
                      От дясно на ляво: Remington Slugger High velocity Magnum , B&P Mythos Palla Brenneke Magnum, Ddupleks Monolit 32, Rottweil Exact . С прицелването нещата са по сложни. Например, за първия патрон,според производителя, "пропадането" на 100 ярда(около 91 м.) е 8,3 инча или повече от 21 см.Това само от патрона!С бързомер, след съответните корекции(по принцип се прострелват на 50 м.), може да се направи прилична група на стрелбище, но за стрелба по прасе гонено от кучета, на такива разстояния , през горска растителност...затова си има други калибри !? Аз избрах 308win.
                      Последно редактирано от emil5koff; 29-12-13, 16:21.

                      Коментар


                      • #41
                        От: двуцевка vs помпа vs автомат

                        Да-дам.. интересни данни публикувате, ама има ли сред вас ловци? Поне убийци на едър дивеч? И, ако има, колко пъти са стреляли по дивеч на 100 м, без клони и храсталаци?
                        ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

                        Коментар


                        • #42
                          От: двуцевка vs помпа vs автомат

                          Първоначално публикуван от trapper Преглед на мнение
                          Да-дам.. интересни данни публикувате, ама има ли сред вас ловци? Поне убийци на едър дивеч? И, ако има, колко пъти са стреляли по дивеч на 100 м, без клони и храсталаци?
                          Случвало се е. По лудогорието. Що?
                          Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
                          Селска фурна аспух нема. Пак същият.
                          В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

                          Коментар


                          • #43
                            От: двуцевка vs помпа vs автомат

                            Първоначално публикуван от derhunter Преглед на мнение
                            Случвало се е. По лудогорието. Що?
                            От любопитство. По ДелиОрмана това е възможно по някоя просека, но на мене за 10 години не ми се е случвало нито в Паламара, нито дори от 5-ти стълб в Н.Козлево. Ти къде си стрелял по едър дивеч "по Лудогорието"???
                            ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

                            Коментар


                            • #44
                              От: двуцевка vs помпа vs автомат

                              Първоначално публикуван от trapper Преглед на мнение
                              От любопитство. По ДелиОрмана това е възможно по някоя просека, но на мене за 10 години не ми се е случвало нито в Паламара, нито дори от 5-ти стълб в Н.Козлево. Ти къде си стрелял по едър дивеч "по Лудогорието"???
                              Ст.Караджа и нагоре почти до Дунава.
                              Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
                              Селска фурна аспух нема. Пак същият.
                              В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

                              Коментар


                              • #45
                                От: двуцевка vs помпа vs автомат

                                Първоначално публикуван от derhunter Преглед на мнение
                                Ст.Караджа и нагоре почти до Дунава.
                                Вероятно това до Главиница (Силистра)? Или до Добрич?
                                ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X